ÚDZS: Postup lekárov, čo ešte nemajú zmluvu s novými poisťovňami

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) upozorňuje na postup pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti u poskytovateľov, ktorí neuzavreli zmluvu s novými zdravotnými poisťovňami Union zdravotnou poisťovňou a Európskou zdravotnou poisťovňou.



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/1841-udzs-postup-lekarov-co-este-nemaju-zmluvu-s-novymi-poistovnami

Ak lekár prvého kontaktu chce začať pracovať musí splniť určité kritéria do určitého termínu. Poisťovne mali dosť času nato,aby kontaktovali lekárov s novými zmluvami. Pri podpísovani nových dohôd mali prehľad o bydlisku svojich nových poistencov. Majú v tom totálny chaos. Ináč by sa nestalo, že lekár z oddelenia, ktorý s primárnym kontaktom nemá nič, dostane od poisťovne Union zmluvu 2 krát, alebo že 3 deti z rodiny dostanú nové kartičky a 2 nie, aj keď boli nahlásené všetky. Kto je bytí najviac pacienti a lekári prvého konaktu. Ale za koho?

Ja som “pacient” a mrzi ma, ze lekari, ktorych navstevujem ja, manzel resp. dcerka sa na nas pozeraju a krutia hlavou, co sme to prepanajana urobili, ze sme zmenili poistovnu z VsZP na Doveru… V septembri sme si na strankach poistovne overili, ze tito “nasi” lekari maju s poistovnou zmluvy, teraz maju problem s uzatvorenim zmluv. Nevedela som preco, snad pre dovod, ktory uvadza pani doktorka Maria z predosleho prispevku. Podla mna aj terminy, do kedy poistenci uzatvaraju dohodu s poistovnu a kedy lekari su nestastne stanovene.

Je vyslovene trápne, keď nové zdravotné poisťovne oslovia odborných lekárov s novými zmluvami 28.12.2006 a od 1.1.2007 už títo majú ošetrovať ich poistencov v plnom rozsahu - navyše, keď tieto zmluvy sú veľmi nevýhodné pre poskytovateľov.