V detskej liečebni Marína v Kováčovej doliečia ročne dve tisíc pacientov

Asi dve tisíc malých pacientov ročne absolvuje kúpeľný pobyt v Špecializovanom liečebnom ústave (ŠLÚ) Marína v Kováčovej pri Zvolene, ktorý si pripomína 30. výročie založenia.



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/1361-v-detskej-liecebni-marina-v-kovacovej-doliecia-rocne-dve-tisic-pacientov

ja by som sa vas chcela spytat ci do liecebne marina by sa dalo dostat aj pomocou internetu alebo musi to len vypysovat len lekar a na pobyt na mesiac

Na tieto kúpele mám najkrajšie spomienky z detstva.Aj po 20-tich rokoch mám kamošov a kamošky práve zo spoločnej liečby.Bývala som na 2.poschodí v A-pavilóne vždy 3.mesiace, lebo som si to žiadala predĺžiť. Kto tam bol,nikdy nezabudne na uja Paľa, na jeho príbehy,piesne /doteraz ich spievam dcére/,ako nás brával na túry na Sliač,aj do Zvolena.Rehabilitácie mali svoj účinok,som ohybnejšia ako druhý bez obmedzení.Teraz hrozia kúpele dcére, a ja viem,že ju dám len sem. Keď idem okolo, mám sto chutí sa sem vrátiť. Nikde som nemala toľko krásnych zážitkov ako tu.

Roky, roky som sa snažila dozvedieť sa niečo o neskutočnom človeku (dnes už viem, že je anjej, nadprirodzená bytosť…), ten človek, ktorý každému dieťaťu, každému človeku v Kováčovej (ktorý bol odlúčený od svojej rodiny a blízkych na tak veľa dní…) dal toško energie, radosti, šťastia a vedel neskutočne ťažké dni spríjemniť tak, že ste odtiaľ odchádzali s plačom a nevedeli sa rozlúčiť… Bože, čo je s Ujom Paľom, ako sa má, ako sa mu darí… Inga Teplanová (liečenie 4.jún 1985-5.august 1985 (A-1/109)
prosím nejaký kontakt na tohto neskutočného človeka… Inga

No mám tam zopár gramatických chýb, ale len z dôvodu, že som taká rozrušená… Zažila som v Kováčovej neskutočne krásne a určite najkrajšie prázdniny v mojom živote, a to aj vďaka ujovi Paľovi… jeho vtipy, príbehy, zážitky a hra na gitare… aj vás učil pesničku … "jeden mlynář dcéru mmel…), jeho diskotéky v kinosále, jeho súkromné výlety s nami do dediny… jeho prítomnosť pri našich prvých láskach… ach ujo Palo, ozvi sa, hrozne rada by som spomínala aj s tebou

Ahoj vsetci, ktori s laskou spominate na krasny cas prezity v detskej kupelnej liecebni Marina. Velmi dobre viem o com pisete, sama som absolvovala liecebny pobyt v Marine Kovacova 11 krat a zostava mi len konstatovat, ze na cas tu straveny sa jednoducho neda zabudnut. Touto cestou by som rada vyzdvihla obetavu pracu vsetkych pracovnikov, ktori sa o nas vzdy vzorne starali, a castokrat aj vdaka nim 3-oj mesacny pobyt nebol nicim, co by sa nedalo zvladnut. Jednym takym bol aj “ujo Palo”, vecny optimista a priatel. A mnoho dalsich sestier, lekarov a pedagogov. Pre mna zostanu spomienky na kus krasneho detstva v Kovacovej uchovane navzdy v srdci.

Ak by ste mali niekto kontakt na uja Paľa, budem neskutočne rada. Ten človek každému dieťaťu vedel nahradiť nielen otca, ale oboch rodičov. Tie jeho príhody z vojny :smiley: :smiley: :smiley: A keď nám filmy púšťal. Júj, v tých časoch luxus. Prvý film, čo nám púšťal bol “Duch” a keď ho pozerám, nedá sa nemyslieť na uja Paľa. A tie jeho pesničky: Když mně brali za vojáčka… alebo Popíjam horúci čajíček, popálim si na ňom jazýček… So mnou v tom čase bol v DKL aj Igor Novosad - dnes známy kaderník a čím dalej tým populárnejšia Miška Medvecová Kapráliková. Tiež si pamätám na super matikára, tuším Vaco? Tak nejak sa volal. Toho som mala najradšej z učiteľov. A sestričky boli tiež super. Najradšej som mala Jožku.