Valentovič: Návrh zákona o verejnoprávnych ZP bude kompletný v decembri


(Admin Zzz.sk) #1

Koncom decembra by mal byť kompletný návrh zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach (ZP), ktorý vráti verejnoprávny charakter Všeobecnej zdravotnej poisťovni a Spoločnej zdravotnej poisťovni.Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/1693-valentovic-navrh-zakona-o-verejnopravnych-zp-bude-kompletny-v-decembri

(-bel) #2

Čo priniesli zdrav. poisťovne občanovi? Niektorí boli postupne poistení aj v troch. Systém priniesol najviac poisťovniam samotným a to štartovaciu čiaru 8% do svojho vrecka a v budúcnosti aj viac.
Pacient nemá veľa na výber a niektoré zmluvy by o ošetrení by sa dali posúdiť aj ako prijaté v krajnej núdzi za nápadne nevýhodných podmienok.
Za jednu plombu u slobodne zvoleného stomatológa (ak ten váš je náhodou chorý alebo na dovolenke) zaplatíte od aj 800 Sk. V čom som si mohol vybrať?
To je len to elementárne. Skúste povedať obvoďákovi = rodinnému lekárovi , že chcete, aby sa šiel pozrieť na vášho zomierajúceho rodiča. Povedia vám “my na to nemáme ľudí…” Zavolajte si sanitku, keď bude treba.

V čom je súkromný systém pre občana / pacienta lepší …???

Lekári riešia len vzťah lekár - pacient, to majú schematicky zakódované azda priamo v ich DNA, ale problém nestojí a padá s tým, či oni dokážu samostatne pracovať po príslušných atestáciách na svojom poli, ale čo by sa stalo, keby hlavnou oporou nebola Všeobecná zdravotná poisťovňa, nejestvovalo by poistenie a každý by si musel VŠETKO hradiť priamo na drevo?
Nepomohli by ani alternatívne medicíny s homeopatiou.!

V zdravotníckych zariadeniach sú zaručene povylepované rôzne sponzorské plagáty, len seriózne informácie (aj o konkurencii) celkom chýbajú. O zdravotnícky suterén sa zaujímajú už len hospice. To len vo filmoch letí helikoptéra pre mladú babenku, ktorú uštipol eurokomár (nie ten anofoles). Aj záchranárstvo sa predstavuje občanovi ako práca po zemetrasení, vysoko v horách … len takmer vôbec nie pri dennom živote.
Z utrpenia človeka sa stáva tovar, myslím že dávnejšie nejakú Nórku s fraktúrou vôbec neošetrili aj keď chcela platiť.

Priamo sa derie otázka: akú cenu má náš život na trhu? No práve - nevyčísliteľnú, teda žiadnu, lebo hodnota sa prejavuje v cene. Lekári si vôbec neuvedomujú, že v bývalom Zväze zdravotníkov tvorili len 10% z členstva. Dnes sa osamostatnili v komorách a v LOZ , ale sú v rovnakej situácii, len vzťahy na trhu netvoria bývalé výrobné podniky (tie sú už v základoch zlikvidované) ale poisťovne a hlas lekárov nebude väčší. Trh neprihliada na odborné kvality, ale posudzuje len finančný prínos organizácii, teda poisťovni a zdrav. zariadeniu.