Včasné rozpoznanie Alzheimerovej choroby

Štatistické prieskumy ukazujú, že populácia na Slovensku starne. V minulom roku u nás žilo viac ako 654 tisíc ľudí vo veku nad 65 rokov. Podľa prognózy Inštitútu informatiky a štatistiky sa tento počet do roku 2010 zvýši až na 690 000, pričom celkový rast populácie



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/2524-vcasne-rozpoznanie-alzheimerovej-choroby

Prajem pekný deň,

práve som si prečítala článok tkz. Alzheimerovej chorobe a pravdu povediac veľa opisovaných príznakov na sebe pociťujem a som v pomykove či nemám toto ochorenie. Mám 42 rokov, dlhodobo sa liečim na ochorenie chrbtice, koré je už v chronickom štádiu, k tomu sa pridali problémy s nespavosťou, pretrvávajúce tiež už niekoľko rokov, trpím únavou a hlavne problémami s pamäťou a čím ďalej väčšími. Častokrát mi zmyznú s pamäte veci s práce s rodiny, najskôr som si myslela, že organizmus si to filtruje sám, aby sa nezaťažoval stresmi, ale už to zdá sa nie je o tom. Na nespavosť mi moja lekárka neurologička predpísala Trittico, spánok sa upravuje, ale pamäť a únava nie. Môže to byť preboha začiatok Alzheimerového ochorenia?

Skúste to konzultovať s Vašim praktickým - všeobecným lekárom.

moze aj stres zhorsit tuto chorobu, napriklad problemy s manzelom a podobne… Moja maminka je takto chora, ale tajila nam to dlhe roky, tak neviem… ja som teraz v Anglicku, som jej dcera, a neviem, ci by nebolo lepsie vratit sa domov, nechcem aby na mna postupne zabudla, je to mozne, ked ma nebude vidiet napriklad 6 mesiacov…

Dobrý deň, môžete mi prosím povedať, či je možné, aby sa táto choroba začala prejavovať už po 30-tke? Alebo veľké problémy s krátkodobou pamäťou môžu súvisieť aj sinou choobou?

moja matka tiež trpí na tuto chorobu.Nemá vsetky symptomy ale stažuje san na závraty,
nemá až taku dobru chuť do jedla, dosť aj
schudla.Lenže u lekára robila testy a to
spravila velmi dobre, problém mala len s nakreslením hodiny, to nevedela.Každý deň
počíta, násobilku vie veľmi dobre aj číta
nahlas a keď sa jej spýtate na meno a adresu
odpovie nám a dokonca sa pýtame po slovensky
a odpovie, je totiž madarka.Len stále sa
jej točí hlava a to jej znepríjemnuje život

moja matka tiež trpí na tuto chorobu.Nemá vsetky symptomy ale stažuje san na závraty,
nemá až taku dobru chuť do jedla, dosť aj
schudla.Lenže u lekára robila testy a to
spravila velmi dobre, problém mala len s nakreslením hodiny, to nevedela.Každý deň
počíta, násobilku vie veľmi dobre aj číta
nahlas a keď sa jej spýtate na meno a adresu
odpovie nám a dokonca sa pýtame po slovensky
a odpovie, je totiž madarka.Len stále sa
jej točí hlava a to jej znepríjemnuje život

Chcem sa spytat mam 32 rokov a mam v poslednom roku problemy s pamatou a mam dojem, ze sa mi to stale zhorsuje. je mozne, ze by sa tento problem objavil v takomto veku? resp. co mam dalej robit?
dakujem

mam 37 rokov uz dlhsiu dobu,ked je chladno ma bolia klby na rukach az mam niekedy pocit,ze sa mi kosti zlomia. neviem,ale moze to byt reuma alebo co by to mohlo byt? a este mam skoro stale studene chodidla akrce na prstoch noh.poradte dakujem

Mám 77 rokov a rôzne choroby. Teraz sa mi zdá, že mi pribudla ďaľšia. Primárka na Geriatrii mi doporučila návštevu u neurologičky, čiže niečo nie je v poriadku.
Niekedy si neviem spomenúť na nejaké slovo, meno. Nemôžem v noci spávať, potom som cez deň unavená, hlavne oči sa mi zatvárajú. Mávam závrate. Som doma sama, varím si, nakupujem, cvičím telesne aj v noci, keď nespím, jazdím na stacionárnom bicykli a cvičím si aj pamäť. Mojím koníčkom je čítanie, lúštenie krížoviek, televízne spravodajstvo a internet. Myslíte, že mám Alzheimra?