Vekom podmienená degenerácia makuly ohrozuje náš zrak

Podľa štatistických zistení na Slovensku trpí príznakmi degenerácie makuly viac než 250 000 pacientov, z toho 30 000 z nich má VPDM už v pokročilom štádiu. Vekom podmienená degenerácia makuly je jednou z hlavných príčin praktickej straty zraku u ľudí nad 50 rokov.



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/4729-vekom-podmienena-degeneracia-makuly-ohrozuje-nas-zrak

aj tá fotka je tam dobrá, už som si myslela že to mám, ale vďaka tej fotke som sa presvedčila že nie, ja to nemám, dík

Prosim niekoho kto ma skusenost s takzvanou ciernou dierou na sietnici.Moja mama bola operovana na obe oci v BA.jedno bolo horsie druhe menej .Operacie udajne dopadli dobre prebehli bez komplikacii.Po case sme isli do BB na odstranenie siveho zakalu ktore dopadli tiez dobre.Pri jednej kontrole vsak lekar navrhol reoperaciu toho horsieho oka udajne sa po prvej operacii tzv.zaplata neprihojila.Tak vsetko zacalo.Z povodnych troch dni pobytu mama stravila v nemocnici mesiac po oper.mala obrovske bolesti.tak ju operovali este4krat.Potom nasledovala liecba este na lôzku kde sa stav pri predavkovani stale zhorsoval.Po podani kazdej infuz.hrozne zvracala az nebola schopna sama chodit a pytala si knaza…Ked sme ju konecne dostali domov zrutila sa.Dnes sa lieci na psychiatrii.Na reoperovane oko predtym videla aspom tiene ktore pomahali tomu lepsiemu.Dnes nielenze vobec nan nevidi,ale je viditelne mensie a take zahmlene nevidiet vobec zrenicku.Uz je rok a lekar stale tvrdi ze to je nizkym ocnym tlakom,a opuchom rohovky.Je to cele nejasne ale nam laikom mozu lekari povedat vselico…

mila jarka, moja mamka bola operovana pred 8 rokmi v BA.je to fakt nevyspytatelne ochorenie. z jedneho dna na druhy mozes oslepnut. lezala s nou jedna pani, ktora tyzden rozmyslala o operacii, kym si to premyslela, nevidela uz vobec. mamka ma 70 rokov, na jedno oko nevidi a na druhe slabo, uz sa to vraj neda operacne zlepsit, uz len sledovat, aby sa to nezhorsilo.mala ohromne stastie na dr. cencarikovu v presove, za co sme jej vsetci velmi vdacni. promptne vybavila operaciu, a ostatne je uy v rukach bozich. drzim palce, vela stastia. monika

Dobry den, mam 43 rokov, a bola mi diagnostikovana degenerativna choroba zltej skvrny na sietnici, je to vrodene ochorenie, nasa mamka ju ma a statocne bojuje, vzalo ma to,ak niekt vie o liekoch, alebo alternativnej liecbe, alebo ma podobnu skusenost, prosim napiste, vopred vsetkym dakujem

Ahoj Palo!Mam 39 a mam ten isty problem ako ty MAKULU:-(
Diagn.mi ju len pred par dnami,ale chystam sa este jednemu doktorovi.Som len v zac.stadiu,ale uz sa dopujem Avilutom,ceskym pripravkom obsah.lutein.Zacal som chodit ale aj kyneziologicke,aby som prisiel na to,preco mi oko ochorelo!!!Je to tiez velmi dolezite!!!Dostal som od nej za ulohu rozne meditacne cvicenia,praktizujem autosugesciu,pracujem na sebe,ved ako mozno uz aj vies,oci su zrkadlom duse…Som odhodlany urobit vsetko preto,aby sa mi zrak nezhorsil a nie len to,chcem si oko vyliecit!!!Sam tieto veci clovek nezvlada a preto musi pomoc vyhladat!Myslim,ze psychoterapia by mala ist ruka v ruke s medicinou!Nemame co stratit!Takto sa mozno aspon staneme dokonalejsimi…

Dobrý deň. Vie niekto poradiť liečbu? Vidím podobne, ako je to na dolnom obrázku. Absolvoval som rôznu liečbu, bez kladného výsledku. Ď. Štefan

Zapoj sa do diskusie na zzz. sk http://www.zzz.sk/?clanok=12304
(Linky su tu nezobrazuju ak klikneš na >link< budes presmerovany na iny clanok pod ktorym je diskusia)

Mojej mame vo veku 64rokov diagnostikovali vekom podmienenú degeneraciu makuly- suchá forma, chcela by som vedieť, ako sa to dá liečiť okrem injekcií?

mama užívala ocutein vitamíny aby zabránila zhoršovaniu makuly, má 55 rokov a vraj jej pomohli