Vláda: ZP môžu svoj zisk použiť len na úhradu zdravotnej starostlivosti

Zdravotné poisťovne budú musieť svoj prípadný zisk z hospodárenia vrátiť späť do systému a použiť ho len na úhradu poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Hovorí sa o tom v návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý dnes schválila vláda



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/3057-vlada-zp-mozu-svoj-zisk-pouzit-len-na-uhradu-zdravotnej-starostlivosti

Chápem, že podnikanie sa robí za účelom zisku. Prečo potom tak strašné súkromné poisťovne chcú robiť zdravotníctvo? To je veľmi jednoduchá otázka a rovnako jednoduchá je odpoveď, netreba tam hľadať žiadnu matematiku - je to CASH $$$. Prečo by to potom robili Penta, J&T a spol? To fakt niekto verí tomu, že chcú tieto obrovské firmy zlepšiť situáciu v zdravotníctve?

A to fakt niekto verí tomu, že jedna štátna poisťovňa vyrieši problémy a zlepší situáciu v zdravotníctve???

Ja osobne si myslím, že jedna poisťovňa by to vyriešila, lebo tam nemá byť dôvod na súťaž. Kto sa do toho trocha vyzná, tak vie. To že niekto predstiera súťaživosť a konkurenciu tým, že dá niečo zadarmo - to je čisté vymývanie mozgov, lebo v podstate keď sa niekde uberie zo zisku, niekde sa to musí vrátiť - tak funguje každý prospešný biznis, tak neviem, prečo by mali byť poisťovne výnimkou.

Funkcia poisťovne je jedna - ja si platím odvody do poisťovne a očakávam, že malé zákroky si zaplatím aj sám a keď som zdravý, tak vlastne neočakávam nič, ale ak sa mi stane niečo veľké a nepríjemné: dolámem sa, budem potrebovať operáciu za niekoľko desiatok tísíc - poisťovňa to zatiahne. Štatisticky by to nemalo pre poisťovňu znamenať veľký problém - je to dokázané, že takto môže byť poisťovňa zisková.

Lenže tu prichádza ten rozdiel - keby mala štátna poisťovňa takéto zisky, tak ich pekne môže naliať do nášho problematického zdravotníctva naspäť - tak ako to funguje vo vyspelých krajinách. EZP, Dôvera, Union a podobne určite nebudú chcieť ale o tieto zisky prísť.

Prečo mi to vadí? Pretože sú to peniaze, ktoré musím platiť! Niečo ako dane. Keby som sa mohol rozhodnúť, tak potom nemám námietky, ale keďže sa slobodne nemôžem rozhodnúť a musím platiť (môžem sa rozhodnúť pre poisťovňu, ale to nepokladám za slobodu), tak potom nech platím do niečoho, čo keď bude ziskové, vráti sa naspäť v prospech aspoň nejakých občanov a nie v prospech súkromných poisťovní.

NAJVIAC MA PREKVAPUJE, ZE ZIJU Z VEREJNYCH ZDROJOV,KONKRETNE Z POVINNYCH ODVODOV DO POISTENIA. V PODSTATE ŠTAT NUTI POISTENCOV ODVADZAŤ PRE SUKROMNY SEKTOR.NEHORÁZNOSŤ, ALEBO SVETOVA RARITA.? !

Ešte hroznejšie je ,že si objednávajú výkony v nemocniciach.Napr. 1X zápal pľuc,2X chrípka,3X bolesti hlavy…atď.
To je nehoráznosť!!!

nedá mi zareagovať na tieto vety:
“Lenže tu prichádza ten rozdiel - keby mala štátna poisťovňa takéto zisky, tak ich pekne môže naliať do nášho problematického zdravotníctva naspäť - tak ako to funguje vo vyspelých krajinách. EZP, Dôvera, Union a podobne určite nebudú chcieť ale o tieto zisky prísť. … tak potom nech platím do niečoho, čo keď bude ziskové, vráti sa naspäť v prospech aspoň nejakých občanov a nie v prospech súkromných poisťovní…”

Nesúhlasím s týmto názorom, chodte sa pozrieť , ktoré budovy a koľko zamestnancov pracuje v štátnych poisťovniach , sú to tie najlepšie budovy preplnené úradníkmi, s ktorými ale keď chcete hovoriť, tak je to horšie ako získať audienciu u prezidenta, ďalší zisk kolosu -jedinej poisťovne bude len prerozdeľovaný a investovaný do nehnuteľností , platov , ďalšieho personálu, látaniu dlhov v “spriatelených” nemocniciach v podobe vačšieho objednávania výkonov a podobne , v nemocniciach, kde je manažment politicky prijateľný s vládnou garnitúrou…samozrejme systémom niečo za niečo… pacient bude na poslednom mieste…prečo sa bránime pluralite a konkurencii aj v tomto odvetví, ak všetko ponecháme na jednu poisťovňu, bude mať monopol, o všetkom bude rozhodovať veľmi úzky kruh ľudí, je predpoklad zvyšovania miery korupcie, vznikne jeden veľký tunel, a verte mi , že tieto problémy aj aktuálne nie sú problémom v neštátnych poisťovniach …potom už nebudú nijaké akcie na vyšetrenia prsníkov, srdca a podobne, nebudú nás trápiť viditeľne vyhodené peniaze na reklamné a preventívne akcie, nebudú musieť byť nijaké reklamy, budeme tam, kde kedysi - jednoducho jediná poisťovňa ich nebude robiť, načo by aj robila, všetci budeme poistení u nej…ale skúsenosti so štátom ako hospodárom spoločného majetku sme tu už predsa 40 rokov mali…a názor, že peniaze sa viac vrátia občanom, keď ich dáme do štátnej poisťovne:)…nemyslím si to prepáčte, respektíve súhlasím - áno dajú sa v prospech "nejakých " občanov…
SKRÁTKA PENIAZE SA AKOŽE NALEJÚ DO ZDRAVOTNÍCTVA, ALE NIE TAM KDE TO BUDE INDIKOVANÉ, ALE TAM, KDE TO BUDE VÝHODNÉ…Z INÝCH DOVODOV
Hádam si len nemyslíte, že súčasnú vládu v snahe o zoštátnenie poisťovní motivuje snaha a objektívne sprehladnenie toku peňazí a zlepšenie situácie v zdravotnícztve, ide tu jednoducho o to, aby dostal pod kontrolu miliardový biznis.