Vlastná mama ma nenávidí

Dobrý deň, už s tým má problém viac ako 3 roky. Vlastná mama ma neznáša. Chodím už 4. rok na internát a ona tvrdí, že je to chyba, ale všade sa chváli s tým, že som na vysokej škole a ako sa mi tam darí. Keď prídem domov, zahrnie ma všetkými domácimi prácami a pritom mám aj mladších súrodencov, ktorí majú skoro 20 rokov, ale oni nemusia robiť vôbec nič. Ked niečo potrebujem, ako napríklad teraz v zime - topánky, tak mi povedala, že na ne nemá peniaze, hlavná vec, že pre sestru mala 100 eur na dve vetrovky. Stále mi vyhadzuje na oči, že som citlivá princezná, že nikto mi nič nemôže povedať, lebo sa hneď urazím. Nadáva na môjho priateľa, že s ním trávim veľa času a to mi neprospieva, ale keď k nám príde, tak je s ním najväčšia kamarátka, pýta ho, aby jej skočil na veľký nákup, aby ju odviezol do vedľajšej obce a pritom to ani nie je jeho auto, ale jeho rodičov. Chcem odísť z domu, ale nemám kam. Na mojej strane stojí jedine môj priateľ a jeho rodina. Prosím o radu, kde je chyba? Vo mne?

Ahoj, čo sa týka tvojho problému, tak nič si z toho nerob, ja mám mamu stokrát horšiu ak ťa to poteší, najlepšie je osamostatniť sa, takmer vždy to funguje, našetri si vopred niečo aj do zálohy.

Miriama, poznate historiu v rodine vasej mamy? Casto sa podobne situacie a vychovne momenty a nespravodlivosti opakuju z povodnych rodin, nebyva to zly umysel, skor neuvedomene opakovanie vzorcov spravania v rodinach, v ktorych vasi rodicia vyrastali. Osobne si myslim, ze to casto nie je nenavist, skor nieco ine, nepoznane je asi v pozadi rodiny vasej mamy. MOzno by ste mohli s mamou spolu navstivit psychologa vo vasom meste a s nim preskumat o co vlastne ide vo vasom vztahu s mamou. Rita Svihranova, psycholog, psychoterapeut, www.psychoterapeut.zzz.sk

Ďakujem pekne za rady, p. doktorka Svihranova, nepoznám síce celú históriu rodiny mojej mamky, ale viem, že ona bola ako dieťa doma odstrčovaná, starší súrodenci sa jej posmievali a musela im robiť niektoré lahšie veci do školy (okraje v zošite … ) a jej mamina jej nikdy nedovolila pomáhať jej pri niečom (varení… ). Môže to s tým mať niečo spoločné? Mamka tvrdí, že medzi nami nerobí rozdiely, ale ja taký pocit nemám :frowning: Ja mám svoju mamku veľmi rada a chcem s ňou mať ozaj skvelý vzťah. Tak ako keď som mala 2 roky a potrebovala som ju, tak aj teraz, keď mám 20 ju potrebujem. Ivanka a je to naozaj skvelé riešenie, to osamostatnenie sa, ale ja chodím na VŠ, bývam na internáte a sama by som si ho nemala z čoho platiť a kedže som na dennom štúdiu, tak si nemám veľa možností zarobiť.

Miriama, ako na vas posobi to, co ste napisali o historii zivota vasej mamy? Skusenost so skumanim rodinnych systemov ukazuje, ze vsetko z historie aj 2-3 generacii rodin ma vela spolocneho s nasim dusevnym zdravim, spokojnostou, stastim. Mozete sa s mamou o jej detstve aj historii vasich predkov rozpravat a sama uvidite ako to na vas posobi. Zelam vam chut skumat zivot vasich predkov a hladat v nom zdroje sily, lasky a ukotvenia. Rita Svihranova, www.psychoterapeut.zzz.sk