Vyšetrenie CRP spoľahlivo určí, či infekcia je, alebo nie je vírusová

(Admin Zzz.sk) #1

Detskí a dorastoví lekári budú od roku 2011 povinní vykonávať pomocné vyšetrenie na C – reaktívny proteín (CRP), ktorý pomôže určiť, či pacient má bakteriálnu alebo vírusovú infekciu

Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/7377-vysetrenie-crp-spolahlivo-urci-ci-infekcia-je-alebo-nie-je-virusova

(Juraj) #2

Konečne niečo v prospech bežného pacienta, ktorý je iba raz za čas chorý (nech to bolo aj vylobované predajcami CRP). Mne zničili detské lekárky antibiotikami totálne imunitu.

(odpoved) #3

Vyšetrenie CRP je uplne štandardna vyšetrovacia metoda, ktora sa používa min. 35 rokov. Neviem kto tu zase objavuje ameriku. Vychodniari na ministerstve.

(tereza) #4

Už vidím pacientov ako budú prevracať očami ked budú musieť zaplatiť v ambulancii najmenej 3 evry za vyšetrenie.

(Jarka) #5

ja som veľmi rada, lebo naša lekárka CRP v súčasnosti nerobí a veľmi rada dáva ATB.Takže teraz bude musieť. A s priplatením nemám problém.

(Inuša) #6

Náš detský lekár to má asi rok.Je to super vec a nepripláca sa nič.Ź prsta vám zoberie trošku krvi a ochvíľu určí či je to vírus alebo baktéria.Syn vyšše roka neužíva ant.

(MMarek) #7

Samozrejme je to prostriedok ktorým sa ochudobní ATB priemysel, čo je neprípustné, takže aj doktori motivovaní predajom ATB budú siahať po diagnostike skrz CRP asi len výnimočne.

(Zuzana) #8

som detský lekár - ako sme motivovaní ATB priemyslom ? - rada sa poučím . O.i. mám prístroj na ambulantné CRP od roku 2003 a má ho veľa detských lekárov okolo mňa . Aj vyšetrenie CRP má svoje indikácie. Ak je klinicky jasná bakteriálna infekcia - CRP netreba vyšetriť. Vyšetrenie CRP je dôležité pri nejasných prípadoch .

(Pata) #9

myslim, ze je to super krok dopredu…dnes sme to absolvovali.platili sme 5eur, ktori spominal 3 ci nic,tak ako to je a ako to ma byt?

(MUDr.Margareta Černáková) #10

Vítam takéto rýchle vyše.CRP, pretože, ja ho roky vyšetrujem, kde kl.príznaky nie sú také jednoznačné, len to trvá dlhšie až do hodiny v laboratóriu, ale zatiaľ to každý pacient chápal. Neviem ako by som doteraz bez vyšetr.CRP fungovala v primárnej starostlivosti.
A odmietam názor kolegu, kt.je stimulovaný preskripciou ATB farmaceut. firmami??? Hovorí sa tomu spreneverenie sa lekárskej profesionálnej etike!!!

(123) #11

ameriku si obajvil asi Ty ! precitaj pozorne clanok, aby si pochopil, ze sa tam nepise o obajve crp. A dakujeme za info, ze je to standardna vyš. metoda. Bez teba by sme to nevedeli.

(Jana Babiaková) #12

Pekný deň prajem, mi sme už 3x chorí teda malá. 1x teploty nad 40-skončili sme v nemocnici, 2x teploty nad 40 po 2 týždňoch, dostali sme febrilné kŕče a teraz sme zas po necelých 3 týždňoch na teplotách do 40. CRP vyšetrenie nám robili pri tých febrilných, chcem sa opýtať to má pacient žiadať doktora? Ako často sa to smie robiť a ako u dr. postupovať keďže nám dal ANT s tým, že teploty môžu byť 2-3 dni a to mám aj spať, keď mala febrilné a môžu sa opakovať, fakt sa bojím a bojím sa či nie sú aj ANT zbytočné? Jana

(anka) #13

Plati sa to podla toho, aku mate poistovnu, my mame Doveru a platili sme 5.50, Vseobecna uhradza len cast poplatku a Union myslim, ze to uplne hradi.

(Ajja) #14

Nechcem rozoberat kto je cim motivovany, to je na svedomi kazdeho lekara, lebo su na druhej strane aj negativne motivovani setrit na vysetreniach, tot nas pripad: co by ste nasadili dietatu s opuchnutymi uzlinami, mandlami s bielym povlakom a bolestou brucha? U nas to bola jednoznacna Dg. Angina a nasadili sa ATB, bez CRP pochopitelne, je to ok?

(helena) #15

Chcem sa opýtať ako je to s vyšetrením CRP u dospelého človeka. Môžem o toto vyšetrenie za poplatok všeobecného lekára požiadať ?

(Anna) #16

Všeobecní lekári narozdiel o detských nemajú CRP prístroj ako povinnú výbavu ambulancie. Za poplatok by mali byť schopní poslať vzorku na vyšetrenie CRP do laboratória. Nevýhoda je, že nebudete mať výsledok hneď k dispozícii, ale je to lepšie ako brať krabičku antibiotík zbytočne.