Vyšetrenie CRP spoľahlivo určí, či infekcia je, alebo nie je vírusová

Detskí a dorastoví lekári budú od roku 2011 povinní vykonávať pomocné vyšetrenie na C – reaktívny proteín (CRP), ktorý pomôže určiť, či pacient má bakteriálnu alebo vírusovú infekciu



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/7377-vysetrenie-crp-spolahlivo-urci-ci-infekcia-je-alebo-nie-je-virusova

Konečne niečo v prospech bežného pacienta, ktorý je iba raz za čas chorý (nech to bolo aj vylobované predajcami CRP). Mne zničili detské lekárky antibiotikami totálne imunitu.

Vyšetrenie CRP je uplne štandardna vyšetrovacia metoda, ktora sa používa min. 35 rokov. Neviem kto tu zase objavuje ameriku. Vychodniari na ministerstve.

Už vidím pacientov ako budú prevracať očami ked budú musieť zaplatiť v ambulancii najmenej 3 evry za vyšetrenie.

ja som veľmi rada, lebo naša lekárka CRP v súčasnosti nerobí a veľmi rada dáva ATB.Takže teraz bude musieť. A s priplatením nemám problém.

Náš detský lekár to má asi rok.Je to super vec a nepripláca sa nič.Ź prsta vám zoberie trošku krvi a ochvíľu určí či je to vírus alebo baktéria.Syn vyšše roka neužíva ant.

Samozrejme je to prostriedok ktorým sa ochudobní ATB priemysel, čo je neprípustné, takže aj doktori motivovaní predajom ATB budú siahať po diagnostike skrz CRP asi len výnimočne.

som detský lekár - ako sme motivovaní ATB priemyslom ? - rada sa poučím . O.i. mám prístroj na ambulantné CRP od roku 2003 a má ho veľa detských lekárov okolo mňa . Aj vyšetrenie CRP má svoje indikácie. Ak je klinicky jasná bakteriálna infekcia - CRP netreba vyšetriť. Vyšetrenie CRP je dôležité pri nejasných prípadoch .

myslim, ze je to super krok dopredu…dnes sme to absolvovali.platili sme 5eur, ktori spominal 3 ci nic,tak ako to je a ako to ma byt?

Vítam takéto rýchle vyše.CRP, pretože, ja ho roky vyšetrujem, kde kl.príznaky nie sú také jednoznačné, len to trvá dlhšie až do hodiny v laboratóriu, ale zatiaľ to každý pacient chápal. Neviem ako by som doteraz bez vyšetr.CRP fungovala v primárnej starostlivosti.
A odmietam názor kolegu, kt.je stimulovaný preskripciou ATB farmaceut. firmami??? Hovorí sa tomu spreneverenie sa lekárskej profesionálnej etike!!!

ameriku si obajvil asi Ty ! precitaj pozorne clanok, aby si pochopil, ze sa tam nepise o obajve crp. A dakujeme za info, ze je to standardna vyš. metoda. Bez teba by sme to nevedeli.

Pekný deň prajem, mi sme už 3x chorí teda malá. 1x teploty nad 40-skončili sme v nemocnici, 2x teploty nad 40 po 2 týždňoch, dostali sme febrilné kŕče a teraz sme zas po necelých 3 týždňoch na teplotách do 40. CRP vyšetrenie nám robili pri tých febrilných, chcem sa opýtať to má pacient žiadať doktora? Ako často sa to smie robiť a ako u dr. postupovať keďže nám dal ANT s tým, že teploty môžu byť 2-3 dni a to mám aj spať, keď mala febrilné a môžu sa opakovať, fakt sa bojím a bojím sa či nie sú aj ANT zbytočné? Jana

Plati sa to podla toho, aku mate poistovnu, my mame Doveru a platili sme 5.50, Vseobecna uhradza len cast poplatku a Union myslim, ze to uplne hradi.

Nechcem rozoberat kto je cim motivovany, to je na svedomi kazdeho lekara, lebo su na druhej strane aj negativne motivovani setrit na vysetreniach, tot nas pripad: co by ste nasadili dietatu s opuchnutymi uzlinami, mandlami s bielym povlakom a bolestou brucha? U nas to bola jednoznacna Dg. Angina a nasadili sa ATB, bez CRP pochopitelne, je to ok?

Chcem sa opýtať ako je to s vyšetrením CRP u dospelého človeka. Môžem o toto vyšetrenie za poplatok všeobecného lekára požiadať ?

Všeobecní lekári narozdiel o detských nemajú CRP prístroj ako povinnú výbavu ambulancie. Za poplatok by mali byť schopní poslať vzorku na vyšetrenie CRP do laboratória. Nevýhoda je, že nebudete mať výsledok hneď k dispozícii, ale je to lepšie ako brať krabičku antibiotík zbytočne.