Vyvrtnutá noha - komplikácie

Pekný dník prajem, chcela by som sa informovať: asi pred mesiacom a pol si moja svokra vyvrtla nohu, a klasika chirurgia rengén, z chirurgického hľadiska je všetko v poriadku. Noha jej však je celý deň opúcha, je po mesiaci čiernej farby aj palce, bola odobratá krv, trošku zvýšený cukor. Po mesiaci ju poslali na ultrazvuk, kde sa vraj ukáže čo s tým ďalej. Na ultrazvuk ide až 13. mája, a deň čo deň sa noha zhoršuje, je studená, ako bez života, čierna. Urgovala som ultrazvuk, takže až naozaj až toho trinásteho, lebo bez ultrazvuku sa nič určiť nedá. Máme netrpezlivo čakať, alebo to riešiť iným spôsobom? Akým? Svokra totiž býva v Jelšave, a ja v Prešove, takže najradšej by som ju zobrala na vyšetrenia do Prešova, lebo sa mi zdajú strašne nepružní. Vďaka za akúkoľvek odpoveď.

Treba ísť do Prešova do nemocnice a hlásiť sa ako akútny prípad s ohrozením života.

Dolné končatiny u starších ľudí často opúchajú, lebo prvotná príčina je, že sa liečia na srdce. Ale ked je noha čierna a zapácha, dochádza k odumieraniu buniek a sú upchaté cievy, preto je noha studená a bez známok života. V mieste sa hromadia mikróby, ktoré dané miesto rozkladajú a môžu sa vytvoriť aj dalšie komplikácie. Túto liečbu zhoršuje cukrovka. Preto treba ísť k internistovi, pravidelne kontrolovať hladinu cukru a k chirurgovi. Vaša svokra by mala brať lieky na rozšírenie ciev a zlepšenie prekrvenia, ktoré lekár napíše po dôkladnom vyšetrení. Opýtajte si lístok od obvodného lekára a čo najskôr navštívte chirurga. Je to bežné ochorenie, ktoré postihuje veľkú časť našej populácie. Pracujem na takejto ambulancii, preto to viem. Prajem vám veľa šťastia a rýchle uzdravenie. Marcela

Dobry den, moj otec prezil presne to, co opisujete, minuly rok (tazka cukrovka). Pred mesiacom mal infarkt, po ktorom zacal brat Orfarin a nejake antibiotika (mal otravu krvi). Dostal na to alergiu (flaky na nohe) a po vysadeni tychto liekov, jeho noha napuchla na clenku, zapalila sa a nemoze sa na nu postavit. Po tyzndni v nemocnici by ho mali prepustit, bez vyditeln. zmien. Mozete mi poradit (Znizit ten zapal, bolest? Nejake byliniky?)