WC v zdravotníckych zariadeniach

Lekári súhlasia s tým, že WC v zdr. zariadeniach nie sú na výstavu. Mňa osobne to veľmi mrzí, ale len tak pre vysvetlenie - upratovačka riadne upratuje. Toaletný papier tam vydrží iba chvíľu a hneď je ukradnutý. Ostatné zariadenie, ako doska, vodovod. kohútiky, dokonca i vchodové dvere sú ukradnuté permanentne. Kedže na WC sa zdržiavali asociáli, používajúc WC na prespatie, zohriatie, pichanie drog, väčšina zdr. zariadení pristúpila na ich zamykanie. Teda kľúč dostanú sami pacienti a sami sa postarajú o stav, uvedený vyššie. Ako vidíte, všetko je to o peniazoch a kultúre. Lekári nemajú financie na “WC pani”,ťažko zaplatia ambulanciu a sestričku. Preto, prosím ,všetci sa snažme pri udržiavaní hygieny a obrazu nás samých. Potom bude všetko tak, ako má byť - mydlo, papier, uterák, bidet, hudba …

Áno, buďme aj my tolerantní, to ale neznamená, že ľudia za zrazu začnú správať ako anjieli a správcovia ZZ sa okamžite potrhajú o to, kto bude mať čistejšie WC a všade budú fotobunky. Riešenie je asi niekde úplne inde.

No neviem, pre mňa je to veľmi nehygienické, keď si mám v ambulancii pýtať kluč, ktorý ani neviem kto a s akými chorobami obchytal a potom si umyť ruky, znovu chytiť tento klúč a vrátiť ho naspäť.



Mne osobne je jedno, aké majú lekári problémy s bezdomovcami alebo neposlušnými pacientmi. Verejné záchody a hlavne v nemocniciach by mali byť bezdotykové, to znamená, že hygiena bude na prvom mieste a keď sú nemocnice a zdravotnícke zariadenia natoľko bohaté alebo odvážne, že sa chcú stále osamostatňovať a viac a viac zarábať, nech sa starajú o svojich “zákazníkov”, v štátnych nemocniciach nech to zaplatí štát - predpokladám, že aj lekári budú so mnou súhlasiť, hygiena v nemocniciach by mala byť na prvom mieste hneď po kvalitných lekároch a sestrách.

Ja spravujem jedno zdravotnícke zariadenie. A tak Vám poviem zopár príkladov, čo som riešil na toaletách, ktoré neboli uzamknuté:

  1. odtrhnuté ramienko z vodovodnej batérie (tým pádom nefunkčné jediné umývadlo na toalete) - podľa informácie údržbára je to vraj častý úlovok, pretože v zberných surovinách má vysokú cenu - podotýkam, že nebolo odšróbované - jednoducho ho niekto mykaním hore-dole odtrhol
  2. odšróbované a ukradnuté kolieska na púšťanie vody na batérii riešim asi 1-2x mesačne
  3. máme staré WC so splachovacou nádržou umiestnenou hore - minule niekto spláchol a následne odtrhol celú nádrž, pričom sa nezdržoval ani uzavretím vodovodného kohútika na prívode vody, takže nám zaplavil celú toaletu
  4. špaky nahádzané v pisoári ani radšej nespomínam - a to hovoríme o zdravotníckom zariadení !!!
  5. toaletný papier ani uteráky u nás nehľadajte - keď ich tam dám, neprežijú ani 24 hodín



    Chcel som reagovať podobne ako Michal - ale nemôžem. Mne totiž nie je jedno, aké majú pacienti problémy s hygienou a tiež mi nie je jedno, aké vysoké nájomné musia platiť naši lekári.



    Len mi je ľúto takých, ako je Michal, ktorí si myslia, že keď to zaplatí štát, tak je to zadarmo.

Zdravím,



dnes som bol na Kramároch, ráno ma chytila potreba, chcel som použiť WC, okrem toho, že tam nebol nikto ochotný mi povedať, kde sa také niečo nachádza a navigačné tabule tam nie sú, tak keď som to WC uvidel (zašťatá misa, niečo pokvápané po zemi, bez toaletného papiera) tak som radšej bežal v kŕčoch do mesta a vydržal som, nezávidím ostatným, čo už nemohli vydržať.



Čo z toho ale vyplýva? Ja ako pacient nespravím nič, ale verte mi, že radšej by som tam videl babu ako v Tescu, ktorá vyberá poplatky - smiešnych 5 Sk a drží tam všetko v čistote, dá mi toaletný papier a pod. A nech tam chodí kto chce, aspoň bude viac peňazí.



Lubošovi: máte pravdu, ale zamykanie ani ingnorácie nie sú riešením, tých 5 Sk si zaplatí každý, komu bude naozaj treba

Naozaj je smutné v akom stave sú WC v nemocniciach a ešte smutnejšie je, že dokonca v Tescu v Petržalke majú čistejšie WC a to podotýkam, že je zadarmo a použiavajú ho aj kadejakí bezdomovci a rôzne indivíduá, ktorých je v okolí Tesca veru dosť … takže keď to tam zvládnu udržať funkčné a relatívne čisté, neviem prečo by to malo byť v nemocnici nemožné!

Ja úplne súhlasím, že zamykanie WC nie je riešenie. Ale na druhej strane nesúhlasím, aby na WC bol vyberaný poplatok.

Ja osobne už jedno riešenie mám - presne to, ktoré urobila Fakultná nemocnica v Košiciach. Do celej budovy sa chystám zaviesť kamerový systém - už len čakám na dostatok financií.

Ale aby som sa vrátil k systémovému riešeniu - kvalitu WC má zabezpečovať prevádzkovateľ zariadenia. WC totiž patrí ka zdravotníckemu zariadeniu. Len na to potrebuje financie - a tie financie má zahrnúť do nákladov na zdravotnú starostlivosť. T.j. má ich zaplatiť pacient prostredníctvom svojej poisťovne - to by však musela existovať možnosť rokovať s poisťovňami o nákladoch na prevádzku zdravotníckeho zariadenia - ten diktát poisťovní o podmienkach zmluvy sa totiž diskusiou nazvať nedá.