Zaludocne vredy

Chcem sa opytat, ake su priznaky zaludocnych vredov, mam obavy kedze som uz par rokov v dost velkom nervovom vypati a pocitujem bolest brucha v hornej casti. Pocula som, ze diagnostikovanie sa robi pomocou hadice zavedenej do traviacej trubice z coho mam dost obavy. Ma s tym niekto skusenosti? Dakujem.

Dá sa prežiť aj tá sonda do žalúdka. Absolvovala som to zopár krát. Chce to len poslúchnuť rady lekára pri tomto vyšetrení.

Jesť po troškách, viac krát za deň. Nie nárazové stravovanie. Ako som spomínala, bez preháňania s korením, horúceho, ľadových nápojov, kávy. Obmedzila som strukoviny na minimum, a aspoň jedno teplé jedlo denne. No a samozrejme nejedávať neskoro večer. Ale pozor, som len človek, ktorý si upravil jedálniček sám. Nie som odborník. Na mne to fungovalo. Preštudovala som nejaké materiálky ohľadom tejto choroby.

Pri zavádzaní hadičky do žalúdka treba hlavne veľa dýchať nosom, veľmi to pomáha a toľko človeka nenapína.

Aj mna trapia zaludocne krce a niekedy dost silne, uz som vyskusala mnoho liekov, ale nic nezabera, momentalne pijem caj na zaludok, ale aj to bez vysledkov. Momentalne som uz rozhodnuta, ze na to vysetrenie pojdem aj ked je urcite dost neprijemne, ale lepsie ako sa trapit dalej. Dufam, ze mi vie poradit niekto, kto na takom vysetreni bol ako ho zvladnut bez problemov.

Ahoj, no prvom rade sa netreba bat. Radsej ist skorej, nez by to malo vypuknut do takeho stadia, ze sa neda uz pomoct, dakedy vobec a je z toho rakovina. Ja us mam vredy vise roka a pol. Ja som si uz na tu hadicku zvykla. Je to trosku neprijemne, ale da sa to vydrzat, treba tam drzat dietu potom. Ono je pravda, ze su obdobia, ze sa to moze aj vatit, ale ak mate dobreho lekara a dodrziavate vsetko, tak ako povie nie je problem s tym. Ja idem zajtra zasa. Netreba sa fakt bat nicoho a chodte.

Dobry den. Aj mne prave zistili zaludocny vred. Stale sa citim nafuknuta aj na lacno, no a po poziti jedla mi zaludok skamenie. Dostala som tabletky, uvidime. Dovodom mojich tazkosti su litre kavy vypitych na lacno + cigaretky. Roky som neranajkovala + stres. Tak si to ja sama vysvetlujem. Malokedy som byvala chora, myslela som si, ze mne sa nic nemoze stat, no po 40-tke akoby sa mech s diagnozami roztrhol, teda ako sa povie “prisiel na psa mraz”. Ak mate niekto skusenosti s liecenim vredov, budem rada. Dakujem.

Dychat nosom? Praveze dychat ustami, aby ta nenapinalo, ved som bola na gastre pred vcerom, keby dycham nosom, tak sa dovraciam strasnym sposobom!

Ahojte, mam 16 rokov a pred 3 tyzdnami som bola operovana na zaludocny vred. Bola by som rada, keby ste mi niekto poradili, ako sa mam stravovat. Dakujem

Aspon 6 tyzdnov dietu. Nejest hovadzie maso ani vyvar z neho. Radsej len kuracie lahke vyvary so stipkou soli a korenia. Nepit caje na zaludok, ktore su v predaji. Tie reguluju zal. kyseliny, ale ked je jej malo, tak zbytocne ti teraz budu vytvarat. Ja som operovany nebol, ale mam s tym problemy, jazva po vrede. Dobre je jedavat kuracie maso - varene. Vajicka len na makko. Maso a vajcia so zemiakovou kasou s kvalitnym maslom. Varene zemiaky s maslom, varenu ryzu s kompotom. Mne to velmi pomahalo a pomaha pri tazkostiach. Mineralku Fatru, ale len pol litra denne. 1-2x denne 2,5 dcl. repikoveho caju. To na tu Fatru si over u lekara. Prajem uspesnu liecbu.

Ďakujem za radu, a z ovocia a zeleniny čo by som mala jesť?

Mam 16 rokov a pri zavadzani sondy do zaludka som vysetrenie odmietla, nemohla som to vydrzat. Neviete mi poradit, ci sa to neda zistit nejako inak? Z krvi alebo …

No ja som bola operovaná na vred a po mesiaci som bola na kontrolu a doktor mi povedal, že mi musí dať do žalúdka sondu aj keď dá sa to pozrieť na sone no ale predsa kamerou vidí všetko. Hrozne som sa bála z toho, či sa mi bude dať dýchať a pod. Ale tým, že som poslúchla sestričky a som sa ukľudnila a pomaličky zhlboka som si dýchala som to zvládla v pohodičke.

No príznaky napr. ja som ani nevedela, že som mala vred. A vlastne ležala som v januári v nemocnici a z ničoho nič sa mi proste nedalo poriadne dýchať a to mi vlastne praskol vred. Nevedeli mi zistiť čo mi je, ale po vyšetreniach zistili, že mi pravdepodobne praskol vred alebo slepé črevo. Tak ma rýchlo operovali no a vlastne po operácii mne a mojim rodičom povedali, že som mala vred, ktorý mi praskol. Bol z vonkajšej strany žalúdka a spravila sa mi diera v žalúdku a všetko sa mi vlialo medzi orgány. Povedali mi, že keby sa mi to stalo v škole alebo doma, tak neprežijem no proste mala som šťastie. A vlastne teraz pred týždňom som bola na kontrole pri doktorovi, ktorý ma operoval a to som vôbec nevedela, že mi budú zavádzať sondu do žalúdka. Pravdaže môj oco o tom vedel, ale povedal mi to len vtedy, keď nás už volali dnu, lebo ako ma pozná, bála by som sa a tým by sa to len zhoršilo. Mal pravdu ako vždy. Nechcela som aby mi dával sondu, strašne som sa toho bála, utešoval ma tým, že to robia aj mladším deťom ako som ja. Tak som si povedala, že prežila som aj horšie a jedna hadica ma nezabije. Ústa mi umŕtvili a vlastne sestričky mi povedali, že keď budem si pomaly a kľudne dýchať, tak všetko pôjde hladko a tak sa aj stalo. Zvládla som to aj keď ma 2x nadrapilo, ale nebolo to nič hrozné. Dôležité je byť kľudná a pravidelne si dýchať to je všetko ani som sa nenazdala a už som to mala za sebou.

No bola som už na kontrole pri doktorovi, ktorý ma operovala a vlastne dávali mi sondu do žalúdka a povedal mi, že to mám už pekne zahojené a ani jazvu skoro nenašiel, tak som veľmi rada.

Ale ja napriklad som nemal ziadne priznaky ako sa uvadzaju, nepijem alkohol, vobec nepijem kavu, iba fajcim, stres nemam ziaden a ked ma raz poslali na gastro neviem preco, tak tam mi davali hadicku a zistil, ze mam vred po kontrole o 2 mesiace som mal dalsi vred a zase som nemal ziadne priznaky. Takze hadicky sa neboj, prvy krat, ked ti ju davaju, tak je to najlepsie, ja uz som bol od juna 2009 3x a najlepsie to bolo prvy krat, ale strach prestanes mat, az ked ich absolvujes viacej krat.

Ahojte, potrebujem radu a chcem sa opýtať aké to je, keď vám dávajú tú hadičku do žalúdka. Ďakujem, ale strašne ma to zaujíma a musím na to ísť.

Nemáš sa čoho báť, vôbec to neboli, je to len trošku nepríjemné, ale to zvládnš v pohode. Tak sa neboj.

Mirco: Mam dvanastnikove vredy uz vyse 10 rokov, preto by som ti chcela poradit, aby si prestal fajcit, pretoze nikotin robi velmi vela zleho a garantujem ti, ze vrediky sa ti budu ozyvat pravidelne.

Zdravim všetkých, ktorým robí vyšetrenie žalúdka problém. Riešením je vyšetrenie žalúdka endoskopom s hrúbkou len 5, 1 mm, ktorý sa zavádza nosom. Kladický endoskop má hrúbku 10 mm, teda prierez je 3x menší. Pre pacienta je to omnoho príjemnejšie ako klasická gastroskopia cez ústa. Na Slovensku je takýto prístoj len jeden a vyšetrujú nim v gastro ambulancii v Košiciach - poliklinika Tahanovce a gastro ambulancia vo Vranove nad Topľou.