Zdravotné sestry by chceli minimálnu hodinovú mzdu

Avizované zvyšovanie miezd zamestnancov malých nemocníc podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Lévyovej nerieši problém v zlom finančnom ohodnotení zdravotných sestierToto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/7629-zdravotne-sestry-by-chceli-minimalnu-hodinovu-mzdu

Nič iné nepomôže, len aby všetky sestry, ktoré môžu odísť, nech idú zo zdrav. preč. Nech si páni doktori robia sami,pretože na ich platy financie sú, hoci môže byť sebehlúpejší, ale sú páni .Nech skúsia sledovať pacientov 24 hod., ošetrovať ich, viesť dokumentáciu, dvíhať, prekladať, vzdelávať sa, robiť vyšetrenia aj za nich a mnoho,mnoho inej práce. Česť všetkým lekárom, ktorí sú zodpovední, šikovní, ale ani 10% by taký nával a rozmanitosť práce nezvládla. Sestra je rovnako ako lekár regulované povolanie, ale VŠ sa nezohľadňuje, lekári sú páni, sestry sú Hanky, Zuzky, …však to vidieť aj v Ordinácii…, ked je niečo dobre, tak to je zásluha lekárov, ale ked je zle tak navine je sestra. Bože 30 rokov robím v zdrav. za úbohú nzdu. V Rakúsku som za 3 týždne zarobila to čo v nemocnici za 2,5 mesiaca. Ja by som apelovala, aj na verejnosť, ved je hanbou, aby sestra, ktorá ošetruje aj 20 pacientov sama , sviatky, piatky, nočné, Vianoce zarobila v čistom 41o EUR(20 ročná prax). Kto sa bude starať o pacientov, ked nebude sestier?

Je pravdou, že aj len Tí Páni v zdravotníctve si vytvorili aj školy pre " hlúpe sestry" len aby oni mali príjmy. Lenže sestry " socialistické" už nebudú bojovať za nás a nastupujúce sestry, ktoré po mesiaci ked zistia ako to vlastne na oddeleniach chodí zdupkajú kade ľahšie. Som sestra s 15 ročnou praxou a špecializaciou a moje doterajsie finacne ohodnotenie bolo najviac 13 500 sk mesacne v cistom.Ale minimálna mzda v súcastnosti je 307€ teda asi 9210 sk. Mladé kolegyne som nestretla uz ani nepamatam a pracujúce dôchodkyne este zakrývajú deficit sestier "plných síl."Na odd kde som pracovala a nielen odd ale v celom zariadeni bol priemerný vek sestier 48-51 rokov.Pýtam sa: dokedy? Sestry, kolegyne už sa konečne zobudte a aj ta nasa komora , a neskrývajme sa uz za lekárov, tí za nas ruku do ohna neprilozia. To len si " hlupe sestry myslime že popri ich boji sa zvazieme aj my.OMYL. Obrovský omyl, oni len vzdy bojovali a budu bojovat za lekarov a nas vyuzijú len ked IM to vyhovuje aby sme ich podporili.A vysoké školy su nam v takom hufe naprd ak nemame zaradenie podla kategorie.

Milá Zuzana!
Nie som zdravotná sestra, ale absolútne suhlásim s obsahom Vášho článku. Pracoval som 5 rokov ako zdavotnický záchranár a tam som pochopil, že je to presne tak ako píšete Vy. Lekári si myslia, že len oni sú tí, bez ktorých to nepôjde, ale hrozne sa mýlia. Žiadná nemocnica nemôže fungovať bez sestier a pomocného personálu a je najvyšší čas ím ukázať, že bez nich to pôjde, ale bez tých ostatných nie. Prečo by sestra mala 90% starostlivosti o pacienta odviesť za minimálnu mzdu a pán doktor nanajvyš 10% záujnu o pacienta za maximálnu mzdu ?! Skoncujte s tou nespravodlivosťou raz a navždy. Ak si páni doktori myslia, že si za titul pred menom zaslúžia vysoké platy, potom zdravotné sestri a ostatný zdravotnícky personál, ktorý odvádza gro všetkej práce si zaslúžia ešte vyššie platy ako majú oni.

Veľmi ma teší skutočnosť vážená pi.Daniela, že konečne aj takouto formou prejavujete svoju nespokojnosť a píšete verejne. Je potrebné otvárať oči ostatným, lebo väčšina z nás čaká, že sa stane zázrak a dôjde k zmene samo od seba. Je veľmi dôležité, aby ste si všetky uvedomili, že páni doktori sa za vás nikdy nebili a ani biť nebudú. Vy ste pre nich zaujímavé iba vtedy, ak je potrebné odviesť prácu, za ktorú ide plat i chvála na ich adresu, ale ak je čokoľvek zlé, za to môže sestra alebo niekto iný, len nie pán doktor. Neuvedomujete si, že pre väčšinu lekárou sme My bez titulov pred menom iba plebs ? Veď to musíte vidieť aj z ich povyšeneckého správania sa k nám. Povážujú nás za nutné zlo na ich prežitie a vôbec sa nerozpakujú nás obetovať, ak ide o ich záujem. A zdravotná sestra je prvou obeťou pri využívaní a zneužívaní lekármi pre svoje ciele a zisky.

no na margo pravnika ktoreho schvalil snem komory by som tiez poznamenala. mam pocit ze ta komora akoby bojovala tiez len za seba a nie za sestry. a tie podpisy- smiesna vec fakt, tak kompetencie ziadne, ale zodpovednost obrovska.to mi nejako nejde dokopy. uz len tym mi to je smiesne ze potrebujeme suhlas lekara na i.v. aplikacie. Tak nech si to robia sami ak ordinuju.ale ked som pozorovala lekara ako spiritizuje nad jednym vpichom a ja mu mam akoze asistovat , teda stat za jeho chrbtom a vystat tam dieru tak radsej sama. asi je fakt potrebne aby jedna generacia sestier vymrela, co sa asi nebude dat realizovat kedze len sa stale zvysuje vek odchodu do dochodku. a aj kompetentné sestry by mali mat nový rozmer a nie pracovat a viest sestry postarom: poslusnost a prikivkavanie. no a ta metoda procesu- nikto jej nerozumie preto to na Slovensku ani nefunguje a pritom to je jednoduche, len zbytocne sa to komplikovane pise do akoze osetrovatelskej dokumentacie.

Súhlasím s vami. Vysoká škola je nanič, pokiaľ nie sú vymedzené kompetencie vysokoškolsky vzdelanej sestry. Komora a jej právnik, to sú zbytočne vyhodené peniaze, viem o čom píšem. Mala som v práci problém, obrátila som sa na právnika cez komoru a verte mi, alebo nie, my sestry máme väčšie právnické povedomie ako on, myslím čo sa týka našej práce, pracovno-právnych vzťahov v našej profesii. Doporučujem neplatiť, zbytočné peniaze! Sestra bez titulu, ale aj s ním je a bude len sestrou v očiach lekára, i THP pracovníkov. Nie sme jednotné, pretože aj platy máme rozdieln, ten kto má viac neverí tomu čo má menej. Typické slovenské, čo ma nepáli nehasím ale frasním.