Zdravotný preukaz

V nie dávnej minulosti zamestnanci potravinárskych predajní, spoločných stravovacích zariadení / ZDROJ, RaJ / mali vystavené tzv. zdravotné preukazy . Vystavoval ich spravidla závodný lekár. Prosím o odpoveď, aká je situácia v súčasnosti, ktorý predpis upravuje túto problematiku? Ďakujem.

Zdravotny preukaz je iba doklad o zdravotnej sposobilosti, bez absolvovania skolenia o praci v epidemiologicky zavaznych podmienkach je ale nedostatocny a v pripade zistenia salmonely, listerie a inych podobnych nechutnosti hrozi vysoka pokuta za vykonavanie prace bez odbornej sposobilosti…

Zdravotný preukaz vydá obvodný lekár na dobu určitú alebo neurčitú, ak je na dobu neurčitú, tak pre to, že vás lekár pozná a chodíte k nemu pravidelne a ak by sa vyskytla u vás infekčná choroba, je povinný vás upozorniť na to, že nemôžete pracovať s potravinami.Väčšinou dávajú dobu určitú a za rok, za dva ste tam znova a platíte zas.Cena sa pohybuje od 100,-Sk do 350,- Sk za vydanie preukazu. Kontrola z hygieny dbá na to aby bola vyznačená platnosť a doba určitá alebo neurčitá. Zdrav. preukaz vám stačí, ak ste vyučený v obore-kuchár, čašník a pod., alebo máte rekvalifikáciu,pri ktorej ste robili skúšky aj z hygieny. Inak si musíte zaplatiť 700,- Sk v kolkoch na hygiene v Ružinove v BA a objednať sa na skúšky. Nie sú ťažké, len podklady na ne si musíte vyprosiť, lebo tam so robia iba skúšky. Dostanete doklad o tom, že ste spôsobilý a tento platí 5 rokov.

Zdravotný preukaz vystavuje obvodný lekár po obdržaní výsledkov z labáku, kde boli zaslané Vaše vzorky /krv, moč/. Dáva sa na dobu určitú, alebo neurčitú.

Dobry den, chcem sa opytat, ci rovnaky zdravotny prekuaz plati ako pre potravinarov, tak aj zdravotnikov? Ja som lekarnik, a zamestnavatel pozaduje zdravotny preukaz, obvodny lekar mi vystavil ZP pre potravinarov, a tak neviem, ci nemam ist na nejake ine, specialne vysetrenia. Dakujem.

Dobry den. Chcela by som sa Vas spytat. Som ziacka na zakladnej skole. Koncim 9. rocnik a idem na strednu skolu. Nakolko odo mna vyzaduju Zdravotny preukaz neviem, kde ho mam zohnat. Kde sa vystavuje? Kto ho dava? Kolko to stoji taketo vybavenie? Za skoru odpoved vopred dakujem.

Dostat ho u obvodneho lekara, v sucastnosti poplatok 100 Sk a 20 Sk predlzenie platnosti.

Oprava: Dnes stoji ZP 350 Sk, ale uz budes vediet o vsetkom, ze ci nemas infekc. choroby, ako su hepatitida, hiv … potom aj rengen pluc, dalej vyter z konecnika.

Prosím Vás, prepláca zdravotný preukaz zamestnávateľ?

Aj ja by som to chcela vediet.

Prosím o radu. Potrebujem k práci zdravotný preukaz. Nemám žiadnu chorobu, ale mám zvýšené hodnoty HBs Ag. Môžem dostať preukaz? Nebudem pracovať v priamom kontakte s potravinami, ani ničím takým.

Take v pripade HBsAG nie je, ze “trochu zvysena” hodnota. Je bud pozitivna (prekonala si hepatitidu B,C,D) alebo je negativna. Ak si pozitivna - pri kontakte s tvojou krvou sa mozu infikovat ini ludia. Ale odpovedat ti neviem, nakolko neviem ake su teraz kriteria, vsak si zavolaj k svojej obvodnej lekarke - ona ZP vydava a teda vie platne smernice.

Dobrý deň, nastupujem ako brigádnička do pokladne v hypermarkete. Na školení v danom hypermarkete nám dali pokyny, v ktorých sa uvádza, že je potrebný zdravotný preukaz. V agentúre, ktorá nás ako brigádnikov zastrešuje mi však povedali, že zdravotný preukaz nepotrebujem. Čo mám robiť?

Vlastním zdravotný preukáz vydaný dňa 17 mája 1991. Nie je tam uvedený termín ukončenia platnosti, ani termín obnovenia. Ako mám postupovať, aby som zístil, či je tento preukáz platný, resp. koľko sa platí za vystavenie nového? Alebo mi na základe jetvujúceho ZP z r. 1991 stačí obnovenie? A koľko sa platí za onovenie? Ďakujem. S pozdravom Anton Stašov. Poznámka: Som dôchodca a preukáz potrebujem ako člen občianskeho združenia k sezónnemu predaju zmrzliny.