Živnostníci majú výhrady k legislatíve o pracovnej zdravotnej službe

Podnet na prokuratúru, aby preskúmala súlad časti zákona č. 355/2007 o verejnom zdravotníctve, dotýkajúcej sa pracovnej zdravotnej služby, so zákonom o zdravotnej starostlivosti, podáva predseda košickej krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín BoháčikToto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/3550-zivnostnici-maju-vyhrady-k-legislative-o-pracovnej-zdravotnej-sluzbe

Je to riadna blbosť a zbytočnosť, aby živnostníci ale napr. aj malé firmy, ktoré doslova bojujú o prežitie a robia napr. kancel. práce s 1-2 zamestnancami naháňali “vyvoleným” peniaze do vrecka . To sa im potom podniká. Čo je to za byrokracia. Na preventívky chodiť je predsa v záujme každého a nemusím tým obťažovať zamestnancov, ale aj ostatné povinnosti. Šikanovanie slušných ľudí, ktorým sa chce robiť. A pritom vezmime si výbuch v Novákoch tam je tvrdosť namieste.

Myslienka PZS bola a je v samej podstate dobra. Chyba sa stala hned na zaciatku. Opravnenia zacali byt vydavane roznym bezpecnostno-technickym sluzbam a velkym poliklinikam, ktore nemaju sajn o problematike preventivneho pracovneho lekarstva. Polikliniky a bezpecnostno-technicke sluzby si ziskali lekarov, ktori im za „pozornost“ zapozicali diplom klinika pripadne specializacie pracovneho lekarstva a na praci sluzby sa ziadnym sposobom realne nepodielaju. Posudenie rizik na pracoviskach taketo „sluzby“ vobec nazaujima. Zenu ludi na prehliadky s vidinou zisku a ta prava podstata a vyznam pracovnej sluzby zanika. Ved to nie je o prehliadkach. Je to hlavne o pracovisku na ktorom ludia pracuju a o pomoci zamestnavatelovi preplavat cez legislativu ochrany zdravia zamestnancov. To sme asi my ludia. Vsetko co moze byt dobre hned poslapeme.

V zakone som nasiel prave ten nezmysel,ktory nemohol vymysliet zdravy clovek. Pisem to vo forme aby sa to vztahovalo na podnikatela/zivnostnika/,ktory pracuje sam:
§ 30 :
1. Zamestnavatel/zivnostnik/je povinny zabezpecit opatrenia,ktore znizia jeho styk s roznymi skodlivymi prostrediami na najnizsiu moznu uroven. To je predsa samozrejme,ze sam seba sa nebude chciet zabit.
2. Zabezpecit pre seba posudzovanie zdravotnej sposobilosti pre cinnost…!
Absolutna blbost. Teda sam sebe si musi dokazat na zaklade lekarskej prehliadky,ze je schopny tu pracu vykonavat…!
3. Predlozi lekarovi zoznam,kde sa sam uvedie, druh prace a rizikove faktory a vysledky posudenia zdravotnych rizik…

4. Dalej si odlozi vysledky vlastnych preventivnych prehliadok 20 rokov po konceni prace…!
5. Dalej predkladat regionalnemu uradu verejneho zdravotnictva vsetky informacie suvisiace so zmenami svojho zdravotneho stavu vo vztahu k praci…
Zamyslite sa , vazeni poslanci…alebo kto to zosmolil.! Kriste pane !!!

Samozrejme sa bavime o zakone 355/2007 , § 30