Zore Czoborovej pomohli od bolestí kolena vlastné kmeňové bunky

Vzhľadom na značné poškodenie kolenného kĺbu sa Zora Czoborová rozhodla vyskúšať modernú liečbu artrózy kmeňovými bunkami z vlastného tuku. Zákrok podstúpila v júni tohto roka, pričom prvé pozitívne výsledky pocítila už niekoľko týždňov po zákroku. „Už po dvoch týždňoch som cítila zlepšenie. Stratila sa bolesť a ja som opatrne skúšala koleno zaťažiť. Keďže svoje telo dokonale poznám, vedela som čo si môžem dovoliť. Pomohlo mi plávanie a cvičenie vo vode, kde som koleno príliš nezaťažovala,“ uvádza Zora a dodáva: „Teraz, po šiestich mesiacoch od zákroku už s kolenom môžem vykonávať aj výkruty, otočky a iné rotačné pohyby. Jej ošetrujúci lekár MUDr. Milan Hric sa k Zorinmu momentálnemu zdravotnému stavu vyjadril: „Kolenný kĺb sa po aplikácii kmeňových buniek krásne zregeneroval. Proces liečenia stále nie je ukončený a Zoru aj naďalej budeme sledovať. Avšak som rád, že Zora uvádza subjektívne zlepšenie stavu, čo indikuje úspešnosť liečby.“ O liečbe kmeňovými bunkami Dospelé kmeňové bunky izolované z tukového tkaniva sú „multipotentné“, čo znamená, že môžu produkovať viac ako jeden typ špecializovanej bunky v tele. Medzi inými sú schopné produkovať aj špecializované bunky nachádzajúce sa v kostnom tkanive, napríklad osteoblasty. Podstatou liečby artrózy kmeňovými bunkami z vlastného tuku, na ktorú sa v Nemocnici Malacky špecializujú, je podanie životaschopných buniek do oblasti poškodených kĺbov, ktoré sa stanú podkladom na novotvorbu, resp. obnovu chrupavky a tým aj zlepšenie funkcie kĺbov a ústup subjektívnych ťažkostí (predovšetkým bolesti). Liečba kmeňovými bunkami z vlastného tuku je prioritne určená pacientom s diagnostikovanou artrózou prvého a druhého stupňa. Odborný prístup od prvej konzultácie až po pooperačnú starostlivosť nikoho nenechajú na pochybách, že v tejto nemocnici si zvolili k pacientom profesionálny prístup, ktorý potvrdzuje aj najmodernejšia rádiodiagnostika v rámci Ortopedického centra nemocnice. Pri izolácii kmeňových buniek spolupracujú s americkou spoločnosťou, ktorá disponuje unikátnou koncepciou na túto činnosť. Som veľmi šťastná, že už aj na Slovensku máme moderné metódy medicíny, ktoré nám môžu zlepšiť kvalitu života. Túto metódu odporúčam naozaj všetkým, ktorí trpia bolesťami a opotrebovaním kĺbov a ďakujem doktorovi Hricovi a jeho spolupracovníkom za ich starostlivosť a špičkový profesionálny a ľudský prístup,“ dodáva Zora. Viac informácií o liečbe kmeňovými bunkami z vlastného tuku získate na www.liecbaklbov.sk. Nevyhnutné vybavenie zariadenia poskytujúceho liečbu kĺbov kmeňovými bunkami Zdravotnícke zariadenie, v ktorom sa liečba kmeňovými bunkami realizuje, by malo byť komplexným zdravotníckym zariadením s potrebným materiálno-technickým a personálnym vybavením (operačné sály, v ktorých sa prísne dodržiavajú hygienicko-epidemiologické štandardy). Je dôležité, aby boli splnené všetky podmienky na prípadnú hospitalizáciu pacienta s možnosťou poskytnúť mu aj intenzívnu liečbu. Ambulantné aplikácie tieto podmienky nespĺňajú. Laboratórium, v ktorom sa kmeňové bunky izolujú, musí mať vydanú licenciu Ministerstvom zdravotníctva SR. Na aplikáciu kmeňových buniek do niektorých kĺbov je nutné použitie RTG prístroja, napríklad aplikácia kmeňových buniek do bedrového kĺbu by mala prebiehať vždy pod kontrolou na zobrazovacej jednotke. Pre hĺbkové posúdenie vhodnosti pacienta na operáciu, musí mať lekár k dispozícii výsledky vyšetrenia magnetickou rezonanciou, čiže aj tento prístroj musí byť súčasťou vybavenia zdravotníckeho zariadenia, ktoré liečbu kmeňovými bunkami poskytuje.

Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/14011-zore-czoborovej-pomohli-od-bolesti-kolena-vlastne-kmenove-bunky