Afty, ako sa ich zbaviť?

Dobrý deň. Mám už vyše 20 rokov a afty som mala teraz prvýkrát v živote. Išla som sa od tej bolesti zblázniť. Teda z vlastnej skúsenosti (keďže som vyskúšala asi všetko) môžem povedať, že mi pomohla na potieranie Gencianka a vyplachovať ústa repíkom a hypermangánom. Dobre to vydezinfikuje ústa, je to bez chuti a ozaj to pomáha. Gel typu Aloclair, ktory všade odporúčajú, nezaberá vôbec (teda aspon mne). Držím palce.

Fiha, zaujímavé :slight_smile: ale nemyslím si, že to platí stále. Mám oslabenú imunitu horných dýchacích ciest a vždy, keď mám mať niečo s hrdlom (zápal, bolesť… ) , tak sa mi objavia afty, na jazyku, na ďasnách alebo na vnútri líc. Neviem ani rozprávať koľkokrát, ale nemyslím si, že je to kvôli tomu, že sa človek bojí niečo povedať…

Trpim uz dlhodobo na Afty a moja zubarka mi odporucila kupit si ustnu vodu v drogerii zelenu LISTERINE. Odkedy to pouzivam, tak nepamatam, kedy sa mi afta vytvorila. Uzivam ju vzdy po umyvani zubov. Odporucam.

Mne sa raz vyhodila obrovská afta, vyzerala som ako žaba a nič nezaberalo, pracovala som vtedy v Taliansku a v lekárni mi tam odporučili Cortifloral, ktorý zabral hneď a do druhého dňa som mala v ústach poriadok, tu ho nedostať kúpiť, ale ten kto má známych v Taliansku a máva tieto problémy si ho môže nechať priviezť.

Ahojte, chcem sa aj ja podeliť so svojimi skúsenosťami s aftami. Začali mi pred 6 dňami. Ochorela som. Neznesiteľná bolesť. Najprv mi to začalo tak, že mi iba napuchlo ďasno. Myslela som si, že som dostala prievan. Dávala som si tabletky, bolesť mierne poľavila. Potom sa mi vyhodili afty na líci a objavili sa aj na tých spomínaných ďasnách. Vyskúšala som asi všetko. Najprv Herbadent, potom práškový cukor, alpu. Dokonca som už bola taká zúfalá, že som si na líco prikladala studený obklad / zamrznuté mäso / a pomohlo na určitý čas. Lenže nebolo to nič moc. Včera som bola u doktorky tá mi predpísala B-komplex, sirup na zlepšenie imunity Isoprinosine a na afty Tantum verde. Bolí to menej, konečne sa môžem najesť cítim sa lepšie. Ale ako som prišla domov sa mi urobila ďalšia. Dúfam, že sa toho konečne zbavím. Želám úspešné hojenie aftov.

Ahojte, tiez trpim aftami cely zivot a vyskusala som uplne vsetko, co sa tu spomina. Nezabera vobec nic, len sa to zbytocne rozbabre. Dokonca pouzivam zubnu pastu Enzycal a aj tak nebadam nejake zlepsenie. Niekedy mam aj pat aft naraz, ale ja to uz ani nejako nevnimam, len ked je naozaj strasne bolestiva. Rozmyslam, ci by na to nepomohol B-komplex rozdrveny priamo do afty. Ale ten Cortifloral, o ktorom pise jolana, urcite vyskusam. Nikdy predtym som o tom nepocula, ale teraz som si precitala referencie na talianskych strankach a velmi to tam chvalia. Takze bude jednym zo suvenirov z letnej dovolenky. Ozaj, jedine, co mi ich aspon upokojuje a nestipu potom, je ustna voda Lacalut, posobi ako balzam.

Bibka, Tantum verde je velmi zly na afty! Viem, ze si lekari myslia, ze pomaha, ale ludia, ktori na to trpia dlhodobo, by o tom vedeli rozpravat. Naozaj, ziadne Bukosany, Herbadenty, Tantum verde a ine vodicky. Ak ti to vsak predsa len zaberie, si stastny clovek. Boze a ked si spomeniem, co mi s aftami spravili tie naplaste RemeSense. Brrr. Ja som asi beznadejny pripad.

Mne pomohla s aftami a častými zápalmi uzlín diagnostika Diacom. Zistili mi, že ich spôsobuje baktéria stafylokok. Bral som prírodné detoxikačné prípravky a mám už skoro rok pokoj.

Bože, ja mám afty asi týždeň príšerná bolesť a včera večer som si našla ďalšiu. dnes si kúpim Lacalut ako píšeš aby mi to aspoň trochu skludnilo. Ani mi jesť nechutí čo je jediné pozitívum…

Vieš čo, mne pomohol Tantum verde, asi po 2 dňoch. Herbadent pomáhal zo začiatku potom už vôbec. Teraz to našťastie zmizlo, ale myslím si, že veľa pomohol aj B-komplex s tým sirupom čo som spomínala. Možno mi to pomohlo preto, že ich nemávam moc často. Ale pravu povedať teraz som mala afty najdlhšie trvali týždeň, inokedy ich mám 2 dni. Som rada, že to prešlo, je to ukrutná bolesť. Kto ich nemal, nepochopí. Skoré uzdravenie prajem.

Ja sa trapim uz dlho s liecbou na Afty, chodila som aj k dr. na alergologiu, ta mi menila lieky, bola som ako skusobny zajko, nic nepomahalo. Az ked som bola u zubarky, pytala som sa jej, ci nevie poradit nieco. Ona mi odporucila zeleny Listerin, dostat ho v drogerii, kazala mi ho pouzivat vzdy, ked si zuby umyjem a pomaha mi. Zatial nic ine mi tak nepomohlo, ako ten Listerin. Citim s Vami, je to priserna bolest.

Corsodyl neodporucam uzivat dlhodobo, hnednu zuby pri dlhsom uzivani a potvrdila mi to aj lekarka, ze je to mozne, ze z Corsodylu je to.

Dobrý deň, už dlhšie som chcel napísať svoje postrehy ohľadom áft. Aftami trpím už asi od detstva, ktoré sa vekom a stresom zväčšovali a zhoršovali. Ako tu už bolo popísané nikto nevie z čoho tie afty sú a z čoho vznikajú, ale my čo tým trpíme vieme svoje. To čo pomáha vzniku áft podľa môjho názoru sú nasledovné:
- nedostatočná ústna hygiena (mám odskúšané)
- slabá imunita
-stres
-vyčerpanosť
Čiže čím som starší a som dlhšiu dobu v strese (pri prerábke bytu som si zažil) trpím aftami druhého stupňa (niekde som čítal, že sa rozdeľujú na 1. stupeň do 0,5 cm a na 2. tupeň nad 0,5 cm), ktorých priemer je väčší ako 0,5 cm. Môj rekord bol 1,0 cm priemer afty a takých som mal ústnej dutine 3. Čiže ja som nevedel jesť, piť, hovoriť. Keď som chcel jesť, musel som si dať tie šarlatánske mastičky na postihnuté miesto, ktoré kúpite v lekárňach, keďže obsahujú lidokajin na lokálne umŕtvenie. Tieto mastičky mne už prestali pomáhať (účinkovať) asi od 13 veku môjho života. Momentálne navštevujem imunologičku, ktorá mi predpisuje IMUNOR (nejaké prasačie krvinky), myslí si že to zaberá, ale ja nie som o tom presvedčený. Moje skúsenosti a odskúšané pomôcky (ktoré tu už určite mohli odznieť): COSRODYL (silnejší) – používam, keď mávam v krku afty, ktoré neviem vypáliť. Veľmi účinný a spoľahlivý, keďže mne pomáha určite ho treba vyskúšať. ORALMEDIC – tyčinky, ktoré Vám tie afty vypália a po týždni max. dvoch afta zmizne. Pomáha môžem odporučiť. Síce stalo sa mi z 10 prípadov, že v 2 prípadoch mi nezabral afta sa ďalej naberala a tvorila, v tom prípade som začal používať CORSRODYL. Zubná niť aspoň raz denne a to večer, tak isto aj ústna voda (moja obľúbená Listerin sv. modrý). Pravidelne si umývať zuby (používam hoci akú zubnú pastu). Zubná pasta ENZYCAL mi podporovala tvorbu áft. Jesť domáce jablká. S pozdravom, Andrej.

Mal som aftu zhruba týždeň, bola to moja prvá a dúfam, že aj posledná, zbavil som sa jej celkom hladko na to aká bola velká (cca. 1 cm v priemere). Doktorka mi predpísala lieky na imunitu a Orofar všetko sa dá kúpiť aj bez receptu. Ďalej je treba zvýšiť ústnu hygyenu a to tak, že si umyjete zuby po každom jedle a vypláchnite si a vykloktajte ústunu dutinu ústnou vodou najlepšie listerin, pretože je silný, 2x denne kloktajte šalviový čaj. S počiatku som si na to striekal aj Tamtum verde a Stopangin, ale to nepomáhalo, práve naopak akurát to viacej dráždilo tak to neodporúčam.

Tak ahoj vsetci. Ako citam nikto z vas nema nejaky účinny liek. Ja nemam az take problemy ako niektorí z vas-našťastie, ale liečiť to a čakať ďalší týždeň až dva tak to musí byť utrpenie. Tu odporučam: na 1dcl 60% liehu (kupite v lekarni) +trochu lekarskeho konope+15 ks klincekov-luhovat cca 1mesiac-raz za den pretrepat. Potom precedit a použivať. Ja niekedy keď to použijem hneď tak na druhý deň ani neviem že som mala aftu.

Ziadne vyrobene kloktadla, veľmi to draždi, mal som teploty 39 a vyššie. Najlepšia kontrola krčiara. Ten mi predpisal kloktadlo Klaurwit. Je to namiešane z pepermintu, soli a dalšich troch látok. Stym som vytieral hrdlo, 2-3cm afty a kloktal + antibiotika Zinat. Po 3-4 dňoch prišerna bolesť ustupila. Mudr. Naupaver pracuje v Spišskej novej vsi Janského ul.

Na afty výborne zaberá MUNDISAL GÉL, má jemnú mentolovú chuť. Kúpite voľne v lekárni (naposledy ma vyšiel 5, 20€). Ja ho už používam veľmi dlho a vždy pomôže. Pri natretí štípe, ale potom úplne umŕtvi miesto a ja sa môžem konečne najesť :). Mne sa totiž afty robia na takých miestach, že mam problém rozprávať a jesť. Ďalšia dobrá vec je CORSODIL roztok (ale ten silnejší) , to je na rôzne poranenia ústnej dutiny, tiež dobre zaberá. Ja ho kombinujem s Mundisal gélom ;). Tak vyskúšajte, mne to pomáha a mám to vyskúšané. :wink: )

Tiež sa mi tvorí z oslabenej imunity. Pomáha keď natriem hoci aj alpou hneď ako zacítim, že sa tvorí - slabé pálenie a začervenanie. A hneď aj nasadím B-komplex forte min 1-2 tabl denne.
Buď sa potom vôbec nevytvorí ten biely fľak, alebo zmizne rýchlejšie. A nemá ani taký bolestivý priebeh.
Ale keď už je celá afta tak 10 - 14 dní a nepomôže nič, iba vydržať a pred jedlom poriadne znecitlivieť alkoholom.

Patrím k tým nesťastníkom, ktorí sa trápia s pliagou zvanou aftu. Trvá to už skoro dva roky, začalo to po operácii, nikdy predtým som ich nemala a to mám 60 rokov. skušala som možné aj nemožné, všetko o čom tu píšete, bez výraz. ného uspechu Po dlhšom váhaní som začala užívať homeopatiká, Borax 5 a afty zmizli. Nehce sa mi veriť, že ich niet, lebo nebolo dna, aby neboli. , Dufam, že som našla riešenie, ked nie, aspon som si oddýchla.

Ja som aftami začal trpiet pred tromi mesiacmi. vždy ich bolo okolo 10 a pridalo sa aj silne palenie jazyka. vyskušal som vela toho, čo sa tu piše - vitamin, tinktury, ustne vody, mastičky, zmena stravy… najviac pomohla gencianova violet, no vracalo sa to. tyžden bolesti a dva pokoj. nemohol som jest, rozpravat, pit. jedno rano som už zo zufalsta a hladu vyskušal Jox- sprej. V okamihu ma ta bolest položila k zemi, no do hodiny som sa vedel napit, rozpravat aj niečo drobnne zjest. po 6. hod som to zopakova a večer som zjedol komolet menu. druhe rano nebol problem ani s mandarinkou. ja som zistil, že ta pliaga vznika z unavy, vyčerpania a stresu v praci. ta bolest po aplikacii je fakt kruta, no vratilo ma to do života. prajem vela zdarov.