Ako prestať fajčiť? Poraďte mi prosím!

Sama to asi nezvládnem. Ďakujem. M.

Kup si B vitaminy (napr. B-komplex forte). Mne to pomohlo. Prestal som zo dna na den.

No ja som skúšal všetko možné, aj tie B vitamíny a vydržal som skoro mesiac, ale potom som išiel do baru, celé to tam bolo zafajčené, už som to nevydržal a musel som si kúpiť krabičku, takže naozaj neviem a rád by som sa dozvedel o niečom, čo na 100% funguje.

Ahojte! Dnes ráno som si otvorila novú krabičku cigariet a tri som z nej vytiahla. Perom som si na ne nakreslila smajlíkov a so zatvorenými ocami som som ich vrátila naspät do krabicky s tým, že budem fajčiť dovtedy, kým si vytiahnem a zapálim poslednú, čize tretiu cigaretu so smajlíkom. A to by mala byt aj moja posledná cigareta vôbec. Z krabičky mi cigarety ubúdajú, ale ešte stále sú v nej tie tri so smajlíkom. Je to sranda, lebo keď si vyťahujem cigaretu, myslím okamžite na to, že: Len aby to nebola jedna z tých troch ! Je to pre mňa akosi tažké prestať s týmto smradľavým humusom. Žijem v Hamburgu a mám pocit, že všetci Nemci fajčia. Všetci moji kolegovia, známi. Neviem, že ako budem reagovať, keď si vytiahnem tú poslednú smajlíkovú. Až mám z toho už teraz nervy. Je to blbé, ja viem. Teším sa na Vaše odpovede! Zatiaľ sa majte pekne. M.

Jediný spôsob je prestať sa vyhovárať a seknúť s tým, tí so slabou vôľou nech nechodia do barov aspoň 6 mesiacov, určite im to ušetrí veľa peňazí a nebude lákať na fajčenie. Ako komu, ale mne pomohlo prestať piť aj kávu, lebo tá mi pripomínala vždy čas na cigaretu.

Ahoj Juraj, máš určite pravdu. V každom slove. M.

Poviem Vám, ako som prestala po 28 rokoch fajčenia ja. Pred operáciou ma poslali na snímok pľúc a dali mi ho bez popisu domov. Pozrela som si ho a zdal sa mi perfektný. Na druhý deň som si ho pozrela zas a už som na ňom začala vidieť všelijaké bodky a fliačiky, ktoré tam byť nemali. Za 5 dní, ktoré som ten snímok mala doma som si vsugerovala, že mám určite rakovinu, lebo ten snímok je samý nádor a po večeroch v posteli som plakala a videla som sa na smrteľnej posteli a rozmýšlala som, ktorej z mojich sestier mám zavolať, aby sa mi po mojej smrti postarali o deti. Nakoniec som si povedala, že ak mi to u lekára dobre dopadne, už nikdy viac nechcem cigaretu ani vidieť a tak aj bolo, lekár povedal, že snímok je v poriadku a ja odvtedy cigaretu nepotrebujem aj keby som sedela medzi samými fajčiarmi. Jedine strachu vďačím za to, že som konečne prestala a ani trošku mi cigareta nechýba. V.

Moja skusenost: Po 14 rokoch som prestala, bola som chora, bolelo ma hrdlo, ale aj tak som si dopriala cigaretku. Lenze polovicu som zahodila, po hodine som si zapalila znova, ale krutila sa mi hlava, tak som isla spat a rano, ked som sa zobudila, som si povedala, ze si nezapalim, spomenula som si, ako mi bolo vecer zle a tak to pokracovalo, vzdy som sa utesovala, ze ked som vydrzala takto “dlho” vydrzim aj dalej. Po troch mesiacoch som zostala tehotna, takze to by v ziadnom pripade neprichadzalo do uvahy, aby som fajcila. Asi tak, su to pomaly dva roky, chodila som do barov, aj moj manzel fajci, mne to nechyba. Silna vola a hlavne chcenie.

Tak, že si už nikdy nezapál cigáro. Ja som to pred tridsitimi rokmi urobil a odvtedy nefajčím.

Som 25-ročná fajčiarka. Nedávno mi boli zistené vredy dvanast. a žaludka, ktoré sa teraz liečia. Dokázala som sa prisposobiť strave, zriecť sa všeliakých dobrot, nepiť moju oblúbenú kávičku a to aspon 2-3 denne, ale nedokážem prestať fajčiť a pri tom viem, že to velmi škodí na vredy. Skúšam to, najviac som to vydržala 6 hod., ale bolo to hrozné, nehovoriac, že od toho stresu nefajčenia ma rozbolelo brucho a musela som siahnuť po tabletkách proti bolesti. Keďže mám tie vredy, nemožem do seba pchať nejaké mentolové cukríky, tyčinky a pod. Snáď žuvačky bez cukru, ale moc to nepomáha. Bojím sa, že tým, že si dám 8-6 cigariet denne sa moje vredy nevyliečia a mozno ešte sa to zhorší. A i napriek tomu, že to viem, čo može cigareta sposobiť, nedokážem prestať. A tak velmi prosím, poraďte mi!

No, fajcenie spomaluje hojenie ran. Niektore poranenia sa nezahoja nikdy, ak clovek fajci. Fajcenie ma obzvlast zly vplyv na zaludok a dvanastornik. Jednoducho na fajcenie nemysli a hotovo.

Aj ja chem prestať. Dokonca som bola na akupunktúre. Nefajčila som 20 dní a opať som začala, asi mám slabú vôľu. Počas tých 20 dní som od nervov vymaľovala dom, upratala všetky skrine. Len deti sa bali ku mne ozvať, stale som bola podráždená. Poslednou kvapkou bol pes, ktorý mi zničil kvety v záhrade a to som už nevydržala. Dala som si fajočku zas, hambím sa.

Nič ľahšieho - nezapáľ si ďalšiu cigaretu.

Nechoď barov, kde sa fajčí.

Dnes, keď vieme ako fajčenie škodí zdraviu, vieme koľko to stojí peňazí, fajčiť môže len blbec! Aká je v tom logika: kupovať si chorobu, predčasnú smrť?

Jedno pošmyknutie ešte nič neznamená, chce to len silnú vôľu a možno na druhý alebo tretí pokus to výjde.

Ak dostanete chuť na cigaretu, vypite naraz 3 dvojdecové poháre studenej vody, alebo si kúpte v lekárni alebo v predajni, kde predávajú bylinkové čaje - puškvorec býva mletý, alebo drvený. Ak vám príde chuť na cigaretu, zoberte si 1 kávovú lyžičku puškvorca a žuvajte ho nejakých 5-10 min, potom ho vyplujte - nebojte sa, nič sa Vám nestane - lebo puškvorec je liečivá bylina a pridáva sa pri výrobe aj do niektorých potravín, trbárs cukríkov. Pri žuvaní budete cítiť štiplavú chuť na jazyku, ale zvyknete si na to po čase, cigareta po žutí puškvorca vám bude smrdieť a spôsobí nepríjemnú chuť v ústach, takže cigaretu zahasíte a nedofajčíte, alebo investujte a zakúpte si náplaste - pri ich používaní Vám poradia v poradni zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v blízkosti vášho bydliska - sú to bývalé hygienické pracoviská.

Ahojte, ja som fajčila 15 rokov a veľmi mi to chutilo. Brala som to ako pôžitok, ktorého som sa nevedela vzdať. Prestávala som fajčiť tak často, že kamaráti mi už neverili, že to niekedy dokážem. Už nefajčím. Všetko máme v našej hlave. Treba si uvedomiť, že vôbec to nie je pôžitok, toto je asi najdôležitejšie si uvedomiť, je to len obyčajný klam! Cigarety sú rovnaké drogy ako Heroín, Kokaín, a pod. …, pričom podla štatistiky viac ľudí umiera kvôli fajčeniu. Kto s tým chce naozaj prestať, nech si prečíta knižku “Snadná cesta jak prestat kourit”. Mne pomohla, a nepotrebovala som žiadne žuvačky, elektronické cigarety, náplaste ani pevnú vôlu! Ľutujem dňa, kedy som si zapálila prvú cigaretu.

Cauko, ja som fajcil nepravidelne 10 - 12 rokov 5 - 15 cigariet tyzdenne a asi pravidelne 4 roky 10 - 15cigariet denne, na silvestra v roku 1999 som sa kompletne prefajcil a od noveho roku som zacal pravidelne cvicit, ale hlavne plavat, po nejakom case som dostal abnormalnu chut na cigu, tak som neodolal a zapalil som si, no to ste mali vidiet, skoro som sa povracal, chut bola ale nemohol som. Odvtedy nefajcim, bude to uz 10 rokov bez cigy. Moja rada, zmen prostredie, zacni s cvicenim alebo nejakou aktivitou, co ta bude bavit, sport je podla mna najlepsi, lebo roztahuje pluca a po urcitom case, ked si zapalis (aspon ja) pocitis pichlavu bolest v plucach a potom si za vodou, chut bude ale bolest nepusti, u mna to takto fungovalo. Vela stastia.

Ja osobne si myslím, že nie je dôležitá pevná vôľa, ale dôvod prečo chcem prestať fajčiť. My s manželkou, sme prestali fajčiť hneď, ako sme sa dozvedeli, že budeme mať dieťa. Nevedeli sme si totiž predstaviť, že raz keď pobozkáme svoju ratolesť nám povie, ocko, maminka smrdíš, a bude sa od nás odťahovať! Bolo to pre nás nepredstaviteľné a je to stále. Dnes už má malý 5 rokov a nám fajčenie vôbec nechýba. Čiže ešte raz, dôležitý je dôvod a nie pevná vôľa.