Ako prestať fajčiť? Poraďte mi prosím!

Prestala som s pomocou lieku Champix a to pred štyrmi mesiacmi. Je to asi najúčinnejší spôsob, aký tu existuje, temer stopercentný, len zotrvať.

Ninaa, to mas pravdu, Champix je vazne jediny sposob.

Máš s ním skúsenosti? Ak áno, napíš, rada by som sa niečo opýtala.

Mam svagra, ktory asi 10 rokov fajci, ma 30 (aj sestra fajcila, ale po tom ako zostala 1. krat tehotna s tym sekla, ale on nie). Teraz maju aj druhe, snazi sa ho od toho odhovorit, lebo chodi domov ofajceny (smradlavy) a aj vtej garzonke taha (na balkone)jednu za druhou. On velku snahu nema, este aj rodicia mu na oslavy kupuju kartony. Ako apelovat na cloveka, ktory uz nereaguje ani na zdravie svojich deti a ani na svoje? Ma niekto skusenosti aj s takymito “pripadmy”? Dakujem za radu.

Ked uz ho ani deti netrapia, tak len na lieky ho treba dat, nech to aspon obmedzi.

Ahojte, ja tiez uz dost dlho fajcim a velmi rada by som s tym sekla. Lenze v dnesnej stresovej dobe, ci uz v sukromnom alebo v pracovnom zivote, to akosi nejde. Tiez boli pokusy s tym seknut, ale nikdy mi to nevydrzalo navzdy. A velmi by som chcela. Kamoska je presvedcena, ze elektronicka cigareta jej pomoze, ale je som pocula, ze to nema vyznam. Ti, co chcu fajcit, fajcia dalej. Bolo by na to treba nieco, co ta definitivne zabrzdi a uz ti nedovoli prijat nikotin do tela.

Základ je nefajčiť. Vyhni sa všetkému, čo ti cigaretu pripomína / káva, pivo, balkón, … / Vždy maj pri sebe niečo, co si dáš, keď dostaneš chuť na cigu / cukrík, orech, … /. Ak nevládzeš sama, tak skús nejakú to rezonančnú liečbu a ak ani to nie, tak je možnosť liečby. Sú na to tabletky, akurát je to dosť finančne náročné.

Prosím má niekto skúsenosti s užívaním tabletiek proti fajčeniu Champix, oplatí sa do toho investovať, nemá to nejaké vedľajšie účinky? Ďakujem.

V tomto mesiaci uplynie rok, čo som prestala s pomocou Champixu fajčiť. Žiadne vedľajšie účinky na mňa nemal, abstinenčné príznaky žiadne a sprievodné znaky odvykania - na tie si už nepamätám, nejaké boli ale skôr na smiech ako na plač. Ak to myslíš s odvykaním vážne, ozvi sa, pretože k champixu netreba pevnú vôľu, len odhodlanie prestať.

Moni, máš absolútnu pravdu, tí čo chcú fajčiť, - tak fajčiť budú naďalej. Všetko máme v hlave a pokiaľ človek nie je presvedčený na 100%, že fajčenie je hrozný zlozvyk, že človek smrdí ako cap od smradľavého dechtu, že fajčenie mu upcháva cievy, že môže dostať rakovinu, infarkt, tak s tým nikdy nesekne. Ja som fajčila asi 20 rokov, niekedy aj 30 cig. denne, samo, že na zábavách, pri stresovej situácii som cigarety vôbec nepočítala. Ráno som sa budila so strašnými bolesťami v hlave, kašľom, zahlienenými prieduškami v zasmradenom byte a vecami smradľavými od cigariet. Jedného pekného dňa môj priateľ dostal ukrutné bolesti do ľavej ruky, bol momentálne v práci, prišlo mu zle na odpadnutie. Na druhý deň navštívil lekára, spravil mu EKG a ihneď ho poslal do nemocnice na internu. Myslela som, že sa mi sníva, keď mi oznámil, že je v nemocnici na infúzkach a že prekonal infarkt. Mala som strašné depky, chodila som za ním do nemocnice, veľmi som sa o neho bála. Keď prišiel domov z nemocnice, už bol rozhodnutá na 100%, že si nezapáli! V ten deň som aj ja prestala s fajčením. Nebolo to vôbec ľahké, ale vyhodila som popolníky, zapaľovače, prestali sme navštevovať obľúbené bary, reštiky, proste miesta, kde sa fajčilo. Musela som zamestnať “hlavu” nejakou inou činnosťou. Kávu som si vypila pri PC a robím to dodnes. Predtým patrila k tomu neodmysliteľná cigaretka, neustále som sa zamestnávala tým, ako škodí fajčenie. Vyhľadávala som si rôzne články o ľuďoch, ktorým fajčenie spôsobilo rakovinu, ale pokušenie - zapáliť si bolo stále veľmi silné, hlavne na večer. Nebolo to vôbec ľahké, tiež som uvažovala nad rôznymi žuvačkami, náplasťami atď. Ale taraz už viem, že by mi to vôbec nepomohlo. Mala som to ľahšie o to, že sme s partnerom po tom, ako dostal infarkt obidvaja naraz prestali fajčiť. Ono je to vôbec nie je ľahké, keď chce niekto prestať fajčiť, a pritom má doma okolo seba fajčiarov. Nefajčím už štvrtý rok (20 rokov som húlila ako komín), a vôbec mi to nechýba! Keď okolo mňa prejde fajčiar, tak sa mi dvíha žalúdok od toho smradu! Hneď si pomyslím na to, ako som musela smrdieť od tých cigariet, fuj! Boli sme aj na dovolenke, kde sme chodili denne na zábavy, ale fajčiť sa vnútri nesmelo. Myslela som si, že budem mať nutkanie si zapáliť, veď náladička bola super, ale na počudovanie mi to vôbec nechýbalo! Čo je najdôležitejšie, že sa mi náramne zlepšil môj zdravotný stav - nepoznám kašeľ, bolesti hlavy, nemám zasmradený byt, peniažky miniem na užitočnejšie veci. Najdôležitejšia je dobrá motivácia prečo prestať fajčiť, držím všetkým palčeky!

Ahoj, ja mam velky problem s fajcenim, fajcim vela a fajcim casto. Velmi by som chcela prestat fajcit. Pomozes mi? Dakujem.

Nerád ti oponujem, ale čo ak niekto s fajčením začal napríklad v 15-tke spolu s kamošmi, a to tak, že sme si kúpili jednu krabičku traja za 40 korún? Nie je to až tak veľa, však? Lenže závislosť sa časom prehlbuje a ceny rastú, ale ty si určite nikdy nefajčil/a, takže to nedokážeš pochopiť. A chcem podotknúť, že si svojim komentárom nepomohol nikomu!

Vsetko je len o zvyku hlupom, keby sme nemali zafixovany pohyb ruky od ust ku panve alebo proste mimo ust, tak by to bolo jednoduchsie, ja som prestala fajcit tak, ze som ochorela na pluca, mala som aj plucne chlamidie mykoplazmy a bronchopneumoniu, doktorka mi zakazala fajcit na tu dobu, no a uz som si povedala, ze nezacnem, musime byt hlavne silny!

Ja fajčím asi 9 rokov, asi 5 cigariet denne, minule som bola u doktora predpísať si lieky a zároveň si robil nový dotazník pri otázke či fajčím som odpovedala, že áno a on sa ma spýtal či nechcem prestať a ja som smelo povedala, že áno, dnes som užila prvú tabletku Champixu, teším sa na to keď príde deň a ja si nezapálim, držte mi palce.

Ja už nefajčím dnes druhý týždeň, držím palce všetkým bývalým fajčiarom, ktorí sa s tým rozhodli prestať. Inak pozrite si aj http://www.zzz.sk/?page=spolocne-proti-fajceniu a http://www.facebook.com/nefajcime

Ja nefajčím už jeden rok, fajčila som 40 rokov - bol to krásny život s cigaretou, ale prišla CHOCHP a som v r… , musela som ihneď prestať fajčiť - aj sa tak stalo, lebo ináč by som zomrela. Dá sa to, už si na to ani nespomeniem / pribrala som 30 kg / :- (

Elektrická cigareta, žuvačky, náplaste, to je len výmena jednej závislosti za druhú, je to biznis a nezbaví to dotyčného závislosti, ja som prestal fajčiť aj chlastať (ani pivo) pred dvoma rokmi, mám len pozitívne výsledky a krčma mi vôbec nechýba, na začiatku som si myslel, že som prišiel o zmysel života, lebo som sa počas dňa tešil iba na cigaretu a ako som ju zahasil, už som sa tešil na druhú, celý deň som prežíval a z práce išiel s tým, že si doma dám pivko alebo vínko, takto to išlo dokola a dokola, preinvestoval som počas 15tich rokov státisície (všetko čo som mal naviac) do alkoholu a cigariet a nemal som nič ušetrené, zdravie a kondičku v kýbli a vysoký tlak, DNU a rôzne zápaly, alergie, no proste všetko sa na mňa začalo lepiť. Potom som prečítal pár kníh a namiesto náhrady za tieto neresti som sa začal orientovať zdravie, šport a prácu, po dvoch rokoch môžem povedať, že to bolo moje najlepšie rozhodnutie v živote. Všetky peniaze čo som zarobil mám odložené a to chodím po dovolenkách a v lete som bol k tomu ešte minimálne na 4 výletoch cez zľavové kúpóny a to nezarábam veľa, nedávam žiadne peniaze do e-cigariet, vitamínov a iných ťahákov na peniaze, začal som jesť zdravo, veľa ovocia a zeleniny, aj keď jem tie najvyberanejšie ovocia a zeleniny, tak účet za potraviny klesá, lebo nekupujem syr a mäso, to si dám zriedka na návšteve u rodičov. Za celé dva roky som nebol ani raz v krčme, bare, … kde sa fajčí alebo podáva alkohol, vôbec mi to nechýba a keď teraz vidím ľudí poťahovať z cigarety, pripadá mi to smiešne a zbytočné, vôbec sa čudujem, že som bol taký hlúpy niekedy. Zlepšil sa mi aj zrak a odvtedy ako jem hlavne ovocie a zeleninu som nebol chorý. Všeko je zadarmo, ešte aj ušetríte a netreba na to nič iba chuť žiť, nie si život ničiť a platiť za to. Koľko je takých ľudí na Slovensku, čo má jediný zmysel života alkohol a cigaretu, aj takých ako ja je veľa, čo s tým sekli, držím palce a želám veľa rozumu.

Počula som, že klinčekový a esenciálny olej vetiver sú výborné proti fajčeniu, pretože klinčekový, keď sa kvapne do úst tak to poprvé mierne štípe a po druhé, človek už nemá chuť, a vetiver pôsobí ako prírodné sedatívum, takže to upokojuje a človek môže v pokoji zvládnuť fakt, že nefajčí. Možno si to predstavujem jednoducho, ale myslím, že za vyskúšanie to stojí.

Z vlastnej skusenosti viem, ze fajcenie nie je len o nikotine, ale o pohyboch, o spolocnosti, o prijemnych chvilach. Podla mna sa da prestat iba silou vole, ale tu nikto nikomu nenanuti. Kto chce prestat, musi to urobit sam, nepomozu vycitky, dohovaranie. sekla som s tym a proste si povedala, ze koncim, ze koncim kvoli sebe samej, nie kvoli manzelovi a okoliu. Proste vo mne dozrelo toto rozhodnutie a dodnes, vyse 20 rokov potom, mam stale chut si k rannej kave zapalit, ale drzim sa, lebo jednoducho JA som sa tak rozhodla.

Doporučujem vidieť v liehu naložené pľúca fajčiara vedľa pľúc nefajčiara. Tento pohľad odradil od fajčenia môjho manžela pre 35 rokmi. Od vtedy nemal cigaretu v ústach.