Antifajčiarska kampaň - poradne a ako prestať fajčiť

Všimol som si, že dnes tu pribúdaju samé poradne proti fajčeniu - to je nejaký nový hit? Inak by ma zaujímalo, čo by mi asi tak v tej poradni povedali: “fajčenie škodí Vášmu zdraviu, mali by ste s tým prestať”?

Konecne! Doteraz sme boli utlacani my, nefajciari. Som rad, ze sa zmyslanie zmenilo a teraz je “moderne” skor nefajcit. Clovek nemohol ist do podniku, do restauracie, kancelarie, aby ho neobtazoval smrad a dym. Suhlasim s tym. Fajcite si, ale tam, kde to nas ostatnych neobtazuje.

Poradňa na odvykanie od fajčenia je zdarma pre každého, financovaná zo štátneho rozpočtu. Pracuje tam odborník - lekár alebo psychológ. Fajčenie je veľmi škodlivé pre ľudský organizmus aj pre štátny rozpočet a preto si týchto ľudí vážme.

Chápem, že sa sem tam človek naserie na niečo, v tomto prípade som si ale istý (nech sa hovorí o rozpočte čokoľvek), že pre Slovensko je lepší zdravý národ ako chorý národ a to aj pre náš rozpočet.

Chorý človek nie je výkonný a nejde iba o choroby. Tým som chcel povedať, že nejde len o náklady na liečenie pacientov, ktorí majú vďaka fajčeniu poškodené pľúca, žalúdok, hrubé črevo, srdce a cievy ale aj o výkonnosť týchto ľudí v práci. Sám som bol svedkom toho, ako fajčiari pracovali v priemere o 50 minút menej ako ich nefajčiarskí kolegovia a nie je to výnimka, deje sa to všade.

Fajčiari škodia aj iným a často si to neuvedomujú, lebo škodiť neznamená len dýchať do tváre ale aj také nevinné fajčenie pod oknami, nefajčiar si často kolegov ani polohu kancelárie nevyberie. Upozornenie fajčiarov aby na problémovom mieste viac nefajčili (tzv. tolerancia) je málo učinné, veľmi málo, záleží aj od jedincov a od toho, či ide stále o tých istých ľudí, alebo sa striedajú noví, ktorí ešte upozornení neboli.

Nefajčite, je to iba psychická záležitosť, vykašlite sa na nikotínové žuvačky a podobné sračky, začnite to vnímať ako zlo, nájdete si dosť dôvodov, aby ste prestali, upozornite svojich kolegov a tí, ktorí Vás budú pokúšať naďalej - to nie sú Vaši kamaráti.

Hela, ciastocne sa s tebou da suhlasit, ale … Preco by sme mali liecit nieco, co vobec nemusime mat? Mozno je pravda, ze 2/3 ceny cigariet idu do rozpoctu statu, ale, povedzme si narovinu, tolko aj tento stat vynaklada na liecenie problemov, ktore si ludia sami alebo inym sposobili. A co sa tyka odvyknutia, poznam kopec ludi, co prestali zo dna na den - v tomto ma Michal pravdu, je to len vec psychiky. Alkohol je tiez problem. Skryto mozno este vacsi, ako cigarety, ale neobtazuje tolko ludi naraz. To, co sa deje doma, je asi na dlhu debatu a to tu nevyriesime. Ale suhlasim s tym, ze aj to by sa malo riesit, pretoze nas to stoji ovela viac penazi, ako cigarety.

Neviem prečo sme montujete obezitu, na začiatku sme písali o fajčení, obezita je iná téma, iné problémy a často aj iní ľudia.

Fajčenie vážne škodí, spôsobuje rakovinu, dýchacie problémy - nedá sa to s obezitou porovnávať, sú to vážne ochorenia, niektorí ľudia nemôžu poriadne dýchať, denne sa dusia, majú záchvaty, máme aj takých, čo sú z fajčenie inak postihnutí no v podstate fajčenie napomáha všetkým iným chorobám a ešte v kombinácii s obezitou je to veľmi nebezpečná záležitosť.

Ešte raz, rozpočet dajme bokom, také čísla ako “2/3” a podobné hlúposti tiež, lebo tak sa to teraz nedá počítať, nejde to do zdravotníctva. Isté je však aj to, že ten človek neprefajčí toľko za 20 rokov, čo nás stojí jedna jeho operácia. Takže netárajte hlúposti a neobhajujte fajčiarov.

Michal, pravda je relatívna … to, či niekto tára hlúpostí je tiež len subjektívny názor. Každý je je si strojcom svojho šťastia a aj zdravia. Ak niekto fajčiť chce, nech si fajčí, kto nechce, nech nefajčí. Ja som na potve videla pľúca aj fajčiara aj nefajčiara a poviem ti, bola som prekvapená. Nefajčiar mal tiež dosť nechutne čierne pľúca. Všetky tie humusy čo sú vo vzduchu (a nie sú to len dymy po fajčiaroch) sa odrazia aj na nefajčiarskych pľúcach. Ja som tiež kedysi fajčila a neobhajujem ani jednu ani druhú stranu. Je to každého rozhodnutie ako vynaloží so svojím zdravím.

OK, ja osobne nemám rád takúto debatu, lebo ja sa do obezity nevyznám, neviem - rád debatujem na jednu tému, o obezite môžete zriadiť zvlášť druhú diskusiu, alebo aj viac.

Druhá vec, ja som ani raz nespomenul rakovinu pľúc. Je to jedno z častých ochorení fajčiarov, ale nie to najčastejšie.

Babky a dedkovia sa tiež prežierali, a nespomínam to tu, leto tu sa píše o tom, že Peter mal nejaké pochybnosti o fajčiarskej poradni a bolo tu zopár príspevkov, ktoré fajčenie obhajujú alebo minimálne nezazlievajú. Ja osobne nevidím NIČ dobré na tom, že ľudia si vedome ničia svoje zdravie.

Obezita je iná téma, ja chcem hájiť poradne proti fajčeniu, nefajčiarov a ich práva a v každom prípade súhlasím aj s Marekom, ľudia, ktorí nefajčia sú dnes diskriminovaní pokiaľ sa nechcú dostať do styku s cigaretami.

Nepletme sem také veci ako smog, to, že nefajčiari majú pri pitve pľúca tmavé - to je iná debata, na to nie sú poradne, tam majú zakročiť úrady, ktoré riešia životné prostredie. Nejde len o zdravie, ale aj to, že ten dym vadí. Ty máš zjavne iný názor, nikdo Ti ho nebere, ale nemám rád, keď niekdo neguje to, čo ja každý deň vidím okolo seba - ja som si istý, že je to tak a nepletiem sem alkohol a obezitu - aj alkohol je zlý, aj obezita je zlá, ale na to sú iné poradne, iní ľudia, ktorí nie sú asi až tak aktívni.

A pre ASTARTÉ - neviem čo je podľa teba biznis, nemysli si, že poradne pukajú vo švíkoch a fajčiari čakajú s tisíckou vo vrecku aby sa mohli pozhovárať s doktorom, príď, vyskúšaj a potom hovor.

Noooooo a co teraz?
Tato diskusia sa vyvinula uplne inym smerom, ako asi bolo zamyslane… No nic, pravdu maju vsetci - aspon ciastocne, aj ked sa priklanam k Michalovi a Marekovi (a k sebe :-)) - pretoze kazdy ma tu svoju.
Prave som sa vratil z jedneho podniku (celkom slusnej pizzerie) a smrdim ako… Normalne sa sam sebe hnusim. Ano, mozete si povedat, preco som tam isiel. Lebo nic ine nie je a nie je si kam sadnut na caj, pizzu, hocico bez toho, aby clovek takto dopadol.

Michal, žiadna poradňa nepraská vo švíkoch, ani tá prestaťfajčiarska, to viem bez toho aby som niekam chodila. Ale bohužial, je to “biznis”. Keby ľudia nefajčili, neboli by vznikli také poradne :slight_smile: Mne tiež neskutočne vadí keď idem z disky domov nasmradená a keksík ku káve má závan cigošky a celkom by som prijala, keby mi pred kchichtom nešibrinkovalo 15 ročné decko s cigou a nemusela by som sa báť, že mi niekto prepáli dosť drahý sveter. Všetci mladí vieme jak to vyzerá cez víkend v podnikoch.

Ak si myslis, ze vsetky tie civilizacne ochorenia, ktore si vymenovala nesuvisia s fajcenim, tak to si pekne na omyle a odporucam ta na odborne clanky a nie media typu Novy cas a Zena a zivot.

Nefajcim uz 4 dni ani mi to nechyba, asi prestanem uplne, ak sa mi to podari.

23.5.2005 som prestal fajčiť a to tým spôsobom, že som 20 minút sedel a držal v rukách elektródy. Špaka som odovzdávať nemusel. Pofajčil som si tesne pred príchodom na sedenie a keďže som chuť na ďalšiu cigaretu nemal, ponechal sa tam špak po fajčiarovi predo mňou. Pani, čo so mňou robila sedenie, ma upozornila, že do rána by som nemal piť alkohol, kávu, fajčiť a mal by som piť hodne tekutín. Po 20 minutách som odišiel a viac som nefajčil a ak sa podarí už ani nebudem. Nasilu sa odnaučiť nikoho fajčiť nedá, ale ja už som fajčiť nechcel a keď som chcel prestať fajčiť, tak to skončilo po pol hodine vyfajčením ďalších 3 cigariet.



Mám 55 rokov, doteraz som nepociťoval žiadne zdravotné problémy, ktoré by podľa mňa zpôsobili cigarety. Prestať fajčiť ma donútilo to, že som sa starý chlap musel v práci schovávať ako malý chlapec, keď som si chcel pofajčiť. Čo sa zmenilo, je moj tvar brucha - rastie. Vždy som bol činorodý človek i keď dnes už hrám futbal najradšej pri televízii. Nevyhýbam sa však bicyklu, manuálnej práci, i keď tú už neprehánam, prechádzkám i po horách ale i rád si poležím pri televízii. Keď si mám sadnúť, tak si radšej ľahnem. Neviem ako to sedenie zafungovalo /ďalšie kvôli boleniam hlavy nepomôhlo/ ale pomôhlo. Poradne: prosím Vás, nasilu tam nikoho nedostanete a keď Vám niekto povie, že je to nezdravé, ale vy necítite problém, ktorý by nastal hneď po vyfajčení cigarety, tak neviete o čom hovoria. Tý čo majú silnú vôlu, tý už asi nefajčia. V živote som tak schuti nejedol ako teraz. Už mi je i jedno čo a to som bol hodne prieberčivý. Nepijem, nefajčím, jesť by som nemal, to čo mi chutí a aj to málo, tak prečo to mám potom žiť a stojí to za to? Ale to bolo len aby sa nič nepovedalo. Prečítajte a zariaďte sa.

Bola som na antinikotinovej terapii v Martine a musim upozornit vsetkych, ze je to podvod! Skoda 800 Sk za terapiu a tej cesty co som tam zbytocne merala. Fajcim rovnako ako pred terapiou!

Aj moja kamoska na tom bola a vydrzala 2-dni a fajci a ste viac ako predtym, na to treba len pevnu volu. Aj ja som fajciarka, ani si zavazky nedavam, ked to nedodrzim, je to hnusny zlozvik, ale co ked si clovek nevie rozkazat. Majte sa fajciari.

Musim sa pridat k Stankovi. 15.07.2008 som pred poliklinikou v BA vyfajcil poslednu cigaretu a po 20 minutach som bol nefajciar. Nie len ja, ale aj moja priatelka, jej otec a teraz som konecne prehovoril aj brata. Netvrdim, ze neprisli aj take chvile, ze som mal chut si zapalit, ale skusal som prestat fajcit niekolko krat pred tym a rozdiel bol citelny hned po terapii som 3 dni vobec nepocitoval chut na cigaretu. Vrele odporucam Vsetkym, ktori chcu prestat! Ak by niekto chcel prestat a ma nejake otazky, rad sa podelim o svoje skusenosti.

Ešte nefajčíš? Ja som prestal fajčiť pred 25-mi rokmi, preto, lebo komouši zvýšili Sparty v tvrdom balení z 8,- Kčs na 14,-. A to ma na tú dobu nasralo a bola to super terapia na ukončenie tohto neduhu. Už som nikdy nezačal a vôbec mi to nechýbalo. Pred tým som fajčil vyše 10 rokov dvacku denne. Držím palce.

No ja som tam bol a nefajčím už tretí rok. Takže mne to pomohlo a môžem len doporučiť.

Ja nefajcim uz rok. Sice som tam nebol, ale velmi mi pomohli B-vitaminy. Vobec som nemal chut fajcit, ked som ich bral.

Terapia určite nie je podvod, ale funguje u tých, ktorí naozaj chcú prestať a urobia pre to všetko, napr. absolvujú aj druhú doplňujúcu terapiu. Určite ste to chceli iba skúsiť a možno hneď po terapii ste si zapálila, lebo ste nič necítila. Terapia môže zabrať hneď alebo aj za niekoľko hodín a potom si nájsť náhrady za cigarety, účelne využiť voľný čas vzniknutý nefajčením. Nie je to jednoduché, ale kto chce, ten to dokáže, ten kto nie, tak ako Vy, radšej to nazvete podvodom!