Aspergerov syndróm

netrapte sa pani,aj my mame doma 8ročneho chlapca s AS tiež sme boli u dr.Rosenbergerovej a tiež ešte čakame na vysledky,myslim že podobne asi pol roka a nič.Vaš syn začal pravdepodobne už chodiť do Zš že?(vnuk)zaujimalo by ma či navštevuje klasicku triedu alebo nejaku špecializovanu. Alebo či mate asistenta a pod.,aspon by sme si vymenili informacie.Dakujem.

Tiez mam syna Aspergera a velmi by mi pomohlo, keby som sa dozvedela meno tej spec. ped. a nazov toho sukr. centra pre autistov.

Dobrý deň.
Neviem, či je to presne to, čo hľadáte, ale podľa mňa vám určite radi poskytnú nejaké informácie. Pozrite si stránku: www.rubikon-no.sk

prosim vas o kontakt na odbornika pre autisticke deti. dakujem

prosim o kontakt na centrum

Zdravim vsetkych na tomto fore. Rad by som sa s vami podelil o moj nazor, mozno pre niekoho trochu tvrdy, ale aspon z prvej ruky - od aspika.

Za prve by som chcel zdoraznit, ze Aspergerov syndrom nie je choroba. Ak vam psychiater povie nieco ine, tak nevie o com hovori alebo mu zalezi na platbach zo zdravotnej poistovne viac ako na vas. Ludia s Aspergerom su ini ako “neurotypicky” ludia. Maju svoje silne aj slabe stranky - ako kazdy iny!

S Aspergerom sa clovek uz narodi. Vedci identifikovali niekolko genov ktore s Aspergerom suvisia. Takisto su zname neurologicke specifika, avsak tieto specifika nenaznacuju nic “horsie” alebo “lepsie” ako u neurotypickych ludi.

Prestudujte si vyskum od Simon Baron-Cohen.

Environmentalne faktory mozu niekedy posobit ako spustaci mechanizmus, avsak prvotna pricina je geneticka.

Ziadna chelacia ani ocistovacie kury nepomozu. Tabletky a chemikalie od psychiatrov su tiez vacsinou kontraproduktivne. Jedine co pomaha (ak treba pomoc) je tolerancia, trpezlivost a pomoc so socialnymi schopnostami. K tomu ale musim dodat, ze Aspik si v prvom rade musi pomoct sam, resp. musi chciet prijat pomoc. “Romanticke” predsavzatia typu “by som mu chcela pomôcť sa z toho dostať” takmer urcite skoncia sklamanim. Najma ak aspik mozno o ziadnu pomoc nestoji.

… Dost bolo na dnes, mozno sa este ozvem…

PS: Bez aspikov by ste vsetci stale boli v stredoveku.

ja som mama 11 ročneho syna Adama,ktorý je hyperaktivny s poruchov spravania,je dislektik,disgrafik a nedavno som sa dozvedela,že ma aj Aspergerov syndrom,v prvom momente ked som zistila,o aku diagnozu ide som sa zlakla ,ale ked som sa docitala že su inteligentne,len potrebuju specialnu pomoc od nas uvažovala som o tom že tu vo ZV nie je nijaku klub ktorý poradi co kedy a ako mame im pomahat tak uvažujem o tom ved každa druha otazka je adresa na odbornika a ci len mala rada mna p.doktorka pooslala do Trnavy,ked budem vediet nieco presnejsie dam aj vam vediet

Asi len od piatku viem, že niečo také existuje!
Ale som rada, že to existuje, lebo 23 rokov ma obviňovali, že svoje dieťa prehnane chránim, tolerujem. A našťastie som taká tvrdohlavá a išla proti prúdu, ale môjho syna som ako tak nejako a ťažko dotiahla, lebo pred rokmi, keď mi povedali, že je dyslektik, som si myslela, že na to sú antibiotiká, také čo sa berú asi tri týždne… , ale jednoducho tak to kedysi bola.
Takže ak dnes sa stretnem so slovom aperger, tak som z toho nadšená asi ako kedysi keď raz za mesiac bol riadok v novinách, že dyslexia. Môjho syna dali do diagnostického centra a dali ho do osobitnej školy, čo som odmietla. Chvalabohu. A od piatku, čo som prvýkrát čítala o syndrome, my už prestalo vadiť, že mi negratuloval na narodeniny a nechcite vedieť, ako sa vyjadril o minulých Vianociach.
Dnes tomu trochu málinko rozumiem a už sa nebudem tým trápiť.
Verím, že takých mám, ktoré svojim deťom budú viac rozumieť a tolerovať a ľúbiť.
Lucia

Prepáčte, som toho celá vzrušená, že som v tom maily narobila kopec chýb, asi som aj ja dyslektik.
Lucia

Skúste www.andreas.sk

Hm, zaujimave slova… A najma ta posledna veta. zaujima ma, kolko mate rokov a ci sa da niekde dopatrat k vysledkom vyskumu Simona Barona. Na nete som nasla najma odkaz na jeho knihu Dusevna slepota - je to aj o AS ?
Doma mam 21-rocneho syna, studenta VS, s touto diagnozou a verte, nie je to jednoduche s nim zit…

Dusevna slepota je 15 rokov stara kniha o autizme. Ak nie je Baron-Cohen, tak potom Tony Attwood.

Autizmus je spektrum aj AS je spektrum. Miera prejavov je u kazdeho ina.

Clovek s AS vidi svet inak ako neurotypicki ludia. Preto ma problem s komunikaciou. Rovnaky problem maju neurotypicki ludia ked komunikuju s aspikmi, lenze ako clenovia 99% vacsiny urcuju co je “normalne” a co nie.

Zivot s aspikom moze byt problematicky. Strasne zalezi na vzajomnom pochopeni. Ak su problemy v komunikacii, tak pomaha hovorit veci na rovinu, pouzivat logiku, minimalizovat dramu, nebrat jeho slova prilis osobne.

Autisticka autorka Temple Grandin raz napisala: “If by some magic, autism had been eradicated from the face of the earth, then men would still be socializing in front of a wood fire at the entrance to a cave.”
Ludia s AS maju svoje silne stranky. Ak ich nieco zaujma, vedia tomu venovat vela casu a usilia, stanu sa expertmi v danej oblasti a pochopia podstatu lepsie ako ludia v ich okoli, ktori “stracaju” cas socializovanim.

Ano, suhlasim. Moj syn je zamerany na historiu, jeho vedomosti su ozaj obdivuhodne. V spravani sa prejavuje urcita naladovost, niekedy je uplne v pohode, niekedy bezdovodne (z mojho pohladu) protivny…

Len v tomto veku si akosi prilis zacina uvedomovat svoju “inakost” a aj by velmi chcel nadviazat blizsie vztahy, komunikaciu s rovesnikmi, aj opacneho pohlavia, ale ma problemy. Nejako ho neberu medzi seba, je vacsinu casu doma. A zavesit kazdemu na nos, ze je aspik asi nie je spravne, co myslite? A aky je teda Vas vek?

Lucka, to odhalenie, co sa deje so synom, je naozaj ulava.
Zazila som nieco podobne, tiez som na to prisla samostudiom a psycholog mi vlastne potvrdil tuto diagnozu.

Na spravanie ludi s AS sa treba pozerat inymi ocami. Je to vsak niekedy velmi tazke. My doma to vieme, ale ini ludia to nepochopia, ani nevedia, ze takato diagnoza existuje, slovo autizmus je ovela frekventovanejsie.

Velmi by som chcela mojmu dospelemu dietatu pomoct zapadnut medzi rovesnikov, najst aktivity, ktore moze robit,a okruh spriaznenych ludi, len to ide dost pomaly, po kvapkach… Aj napriek skutocnosti ze zijeme vo velkomeste, nasim priatelom je dost znacna osamotenost s tymto problemom.

Ja som asi o 50% starsi ako vas syn :wink:

Ze je aspik asi vacsina ludi nepochopi, to je pravda. Pre aspika moze byt tazke vystupit zo svojej zony komfortu. Lepsiu sancu na pochopenie ma medzi inymi aspikmi a na Internete. Hovori po anglicky? Aspici maju svoje diskusne fora.

Mozno by ho zaujimala literatura o neverbalnej komunikacii kde je vsetko pekne logicky vysvetlene. Neurobi zazraky ale mozno co-to objasni.

Este jedna vec: Ta naladovost je castomoze byt zapricinena frustraciou. Z nepochopenia druhymi, z pocitu, ze aspik je na nespravnej planete a podobne.

Diagnozu, ktora na neho sedi (AS) som objavila samostudiom, ked maturoval. Potom som ho prihlasila do vyskumu, o ktorom som sa prave v tom case docitala na fore Infodom a vysledok bol potvrdenie, ze ma AS.

Aktualne navstevuje psychologicku, s ktorou rozobera svoje problemy, situacie zo zivota. Literaturu zatial ziadnu necital, nevnucujem mu ju, ale asi by mal, vsak? To forum, aj v AJ, je zaujimavy poznatok, urcite by som mu ho ponukla, ak mi date kontakty.
Viete, my dvaja sme si asi najblizsi a tak velmi by som chcela, aby bol stastny, ved ja som ta butlava vrba, ktora pocuva jeho vylevy o samote, o jeho trapeniach, ze o neho nikto nestoji a pod…
Nechcete si pisat s nim? Urcite by mu pomohol takyto kontakt “z prvej ruky”

Aspici z celeho sveta, vratane mna, sa stretavaju tuto: http://www.wrongplanet.net/
Diskusne forum je velmi aktivne, su tam aj zaujimave clanky a odkazy. Menej aktivna ale zaujimava stranka je tu: http://www.aspiesforfreedom.com/

Ahoj, si písala na jednom fóre, že chceš aby sa niekto s AS stretol s tvojím synom?
Ja mám tiež veľmi podobné prejavy ako AS, mám 21, študent medicíny a som z BA.
0944 167 285

Áno, som to ja.
On má tiež 21, študuje históriu na UK, sme tiež z BA. Mal by si záujem spoznať sa s ním a prípadne priateliť? Ak áno, zariadim, aby sa Ti ozval.