Čo vám chýba v zdravotníctve?

Túto tému zakladám, aby sme všetci upozornili na to, čo nám chýba ale naopak treba vyzdvyhnúť s čím sme spokojní v zdravotníctve, na zdravie je každý háklivý, lebo je to jediná hodnota, ktorú uznáva každý, pokiaľ sa jedná o neho. Prosil by som, aby sme nikoho nepotápali, radšej ako sa to dá zlepšiť - o tomto by to malo byť. Názory lekárov sú vítané.

No ahoj poják zase sa stretneme? Som zvedavá ako sa bude vyvíjať tá téma. Neskoršie napíšem sem aj ja.

Dobrý deň! Byť lekárom je poslanie, nie povolanie!

Clovek v nudzi je odkazany na …, nemoze sa spojit z nikym, kto by mu pomohol, preto aby sa nemusel hanbi,t radsej vyuzije tu poslednu moznost, je to moc smutne, kazdy sme zranitelny a ani peniaze niekedy nenahradia par slov, mozno tych poslednych.

Ama, dakujem neviem kto si, ale napisala si to pekne a pravdivo! aj ja som celi zivot zil pre ludi, horska sluzba, pred par rokma som otvoril kriz. centrum pre bezdomovcov atd. a teraz ked potrebujem pomoc zistujem, ze je to iba volanie do prazna.

Dufam, ze druhy budu mat viac stastia.

Dobrý deň! Pravdepodobne ste nerozumeli otázke! Autor myslel určite naše zdravotníctvo a Vy ste citovali svoje zbožné prianie. Verme spolu, že raz to bude platiť aj v našom zdravotníctve. Zatiaľ platí, že máloktorý poslanec chápe svoju funkciu ako poslanie a nie ako /dobré/ zamestnanie.

“… pomyslela si ovečka a dala sa zožrať vlkom”. Nesmieme súhlasiť s týmto apatickým názorom! Musíme mať pocit, že sme urobili všetko čo bolo v našich silách!

Najviac mi vadí, že na vyšetrenia treba čakať nesmierne veľa, pokiaľ človek dostane aj termín za 6, 63 eur, aj tak. Všade su preplnené čakárne, zamknuté toalety, pre kluče treba prosíkať ked človek potrebuje na toaletu alebo si umyť ruky.

Mne vadí to, že aj keď mesačne platím vysoké odvody, starám sa o seba, športujem, zdravo sa stravujem, nefajčím, nepijem, tak dostanem rovnakú zdravotnú starostlivosť ako opitý bezdomovec, ktorý skolabuje niekde pred Tescom. Keď sa na to pozrieme z tohto pohľadu, tak kto na koho dopláca? Tí čo sa starajú o seba, tak raz za čas, keď musia ísť k lekárovi alebo do nemocnice nepočúvajú nič iné iba sťažnosti ako je kto málo zaplatený, lekári sa mi vyplakávajú, ja stojím v čakárni v smrade a keď chcem ísť na WC, tak si musím poprosiť o kľúč.

Ako by som to vylepšil? Jednoducho, zrušil povinné poistenie, nevadilo by mi to, keby som si mohol tie peniaze posielať (trebárs aj do štátnej poisťovne) , ale aby mi hradili peknú kliniku (aspoň z časti hradili).

Ak niekto z Vás bol v nejakej vyspelek krajine u súkromného lekára (Nemecko, USA, Belgicko) , tak asi vie, o čom hovorím. Ešte aj v Rusku v Moskve som zažil lepšie.

Keď už nadávam, tak aj pochválim všetkých lekárov, ktorí si pred ambulanciou upracú, vyvetrajú čakáreň, majú príjemné sestričky, pravidelne sa vzdelávajú a pacientov preventívne poučujú, pozývajú pacientov na preventívne prehliadky a strážia im očkovanie, dajú svoje ordinačné hodiny na internet alebo zzz, zdvíhajú telefón, majú zmluvu s mojou poisťovňou, neberú úplatky, neklamú pacientov a nepredpisújú zbytočne antibiotiká.

Jurko, som zdravotník a plne s Tebou súhlasím. Ale to u nás bude trvať dlho, je to u nás tak. Ja som aj zdravotník, aj pacient, takže to viem tiež posúdiť.

Poják, rozdel mesačný príjem ambulancie cca 5000 EUR na plat sestry, plat lekára, odvody, poistenie, nájom, material, prístrojové vybavenie ambulancie, telefony, počítač, nejaké bežné opravy, ktoré sa na ambulancií vždy vyskytnú a všetko sprav tak, aby bol pacient spokojný. A ešte sa to tu týmto ľuďom na fore zdá veľa. Viem si predstaviť ambulanciu s recepciou, sestričkou, ktorá to tam všetko bude vybavovať, pečiatky, výsledky, potvrdenia, objednávanie pacientov a lekár a sestra na ambulancii by mali čas len na pacienta a odborné veci. To však treba zamestnať jednu zdravotnú sestru navyše. Plat z čoho? Ano existuje to už aj u nás, ale kto má takto vybavené zdravotnícke zariadenia? Finančný žraloci - Penta a spol, atď. Zariaď to takto s platieb zdravotnej poisťovne.

Jurko pochvala tým lekárom ako si písal, to máš pravdu. Lenže málo tých lekárov sa nájde na koho to platí. Je to veľká škoda pre pacienta. No nájdu sa takí, poznám aj ja.

Stačilo by, keby ste sestričke o polovicu zdvihli plat a robila by Vám všetko včetne účtovníctva, moja žena je sestrička u zubára v ČR, oplatí sa jej dochádzať, on si svoje setstry dobre zaplatí, je to radosť byť pacientom v takej ambulancii a sestry sa boja o takú prácu prísť, tak sa usmievajú a makajú ako šróby za troch.

Porovnaj si prijmy zubára a napr. všeobecného lekára, a ešte v Čechách a tu. To nie je o plate sestričky, ale fyzicky to nestíha. U zubára nerobí žiadne odbery, u nás polovičná práva sestry je odber krvi, čo zaberie dosť času.

Musim povedat, ze v mojom zivote som mala zatial velke stastie na lekarov a naozaj nemozem povedat krive slovo. Mam diagnostikovane vazne ochorenie, ktore si vyzaduje pravidelnu liecbu (cca 90000, - Sk mesacne) a ja okrem pravidelnej mesacnej platby 47 EUR do ZP nemusim platit vobec nic. Toto si naozaj velmi vazim a som za to vdacna. Ale aby som sa dostala k otazke, trosku mi v nasom zdravotnictve chyba to, ze lekari nedavaju takmer ziadny doraz na psychiku cloveka, hoci je coraz viac poznatkov o tom, ze je to nesmierne dolezite, to by som uvitala.

Moja žena pred tým robila sestričku u všeobecnej na východe, dobre viem o čom hovorím. To čo tam dostávala bolo na úrovni minima. Lekárovi bola na 100% ústretová, zastupovala ho kde sa dalo, chodila na poštu, pre jeho deti do skoly, všetko možné, on sa jej stále vyplakával, že nemá peniaze naviac, no v Chorvátsku na jachte bol dva krát do roka, ešte nám posielal aj pozdravy emailom.

Potom prišiel jeho známy a keď to videl, tak v nej videl potenciál asi, dal jej 25000 ČK v čistom nástupný, teraz má už o niečo viac, bolo tretie zvýšenie platu a neroví viac, ako tu na Slovensku.

Záleží aj na lekárovi, ako sa vie podeliť so svojimi zamestnancami o zisky, kto je štedrý, ten sa dobre má.

Pán doktor máte pravdu, sestra maká všetko je tak ako ste napísali ja si tieto veci všímam, berie krv, zvoní telefón alebo dva a neustále niekto klope na dvere a ešte musí riešiť pacientov ktorý sa predbiehajú. Aj keď som tvrdým zastáncom dodržiavania EU Charty práv pacientov tieto veci chápem. Napríklad cena sonografu 55 tisíc euro a pomohol by každej ambulancii a vlastne aj pacientovy.

Titi moje názory dobre poznáš, ale skutočne som v poslednej dobe stretol takých lekarov a lekárky u ktorých ťa vylieči prístup s ich strany, hovorím vy liečite prístupom, lieky ani nepredpisujte. A tie peniaze do zdravotníctva treba, hovorí sa, kde nieto ani čert neberie.

Som lekárka - špecialistka - detská. Celé zdravotníctvo je v marase, lebo napr. doplácame na “neperspektívne prípady” - opilci, ťažko mentálne retardovaní, asociáli všeobecne. Ale nedá mi nenapísať, že síce som zdravotník, ale nie som spokojná. Hoci som samostatne zárobkovo činná osoba a som tzv. podnikateľ. 1. Mám zlosť na spôsob hodnotenia našej práce - zdravotníkov - kým všeobecných lekárov platia za to, že sú, nás trestajú limitmi za to, že robíme diagnózy. / všeobecným obvodným lekárom platia ZP za počet pacientov v sledovaní mesačne a nám za reálne vykonanú prácu / Potom je a bude určite nespokojnosť na strane pacienta, lebo ak chce lekár “zarobiť” aspoň na prevádzku, nemá čas riešiť pacienta komplexne. 2. Všeobecne sa síce hovorí a aj skúsenosti majú viacerí také, že “doktori - tí sa majú”, ale nie je to u každého tak. Ako napísal “lekár” - 20. 05. 2010 v úvode tejto témy - výdaje veľké a príjmy malé, a napríklad ja pracujem na 0,6 lekárskeho úväzku - teda 3 dni v týždni a môj príjem je, keď mám dobrý mesiac, cca. tretina tých 5000,- euro 3. Máme síce stanovené VÚC, kedy si môžeme pacienta objednať a je to aj za úhradu, ale veľakrát sa mi stalo, že dotyčný sa objednal a neprišiel, okrem toho, že som sa rozčúlila a nadávala na nezodpovedných jedincov - som nemohla nič iné, hoci tiež mám doma rodinu, … - stratila som zbytočne čas v čakaní a nehovoriac o ušlej mzde, tiež čas, ktorý som mala vyhradený pre nezodpovedného “pacienta” by bol využil niekto iný. 4. “Z cudzieho krv netečie”, s takým prístupom som sa stretla u kolegov, u pacientov, u svojej zdravotnej sestry. Asi každý vidíme všetko zo svojho uhla pohľadu, ale ak nezačne každý od seba, tak neurobíme nič. A osočovanie na fóre nám nepomôže, lebo tu problémy určite nevyriešime, aj keď dobre padne občas posťažovať sa a vypustiť ventil. Možno pre každého z nás je problémom niečo iné a určite to považujeme za veľmi podstatné, ale vedzte, že pre iných je to malicherná zanedbateľná vec.