Dentalna hygiena

stomatológia

(Andrea) #1

Prosim vas, viete niekto aky je cennik vykonov dentalnej hygienicky, pretoze ta moja si pyta za cistenie zubneho kamena 2500,- a zda sa mi to prehnane. Dakujem.

(klarka) #2

Moj lekar berie o jednu nulu menej, tak si len myslim, ci si to dobre precital, alebo v cenniku ci nema preklep? Teda 250 je podla mna dost a tych 2500 je asi chyba, nechcem verit, ze by existoval doktor Upir!

(kamarátka) #3

Pokial viem, dentalna hygiena nie je licencovanou cinnostou zatial a teda hygienicka je zamestnancom zubara a tym padom cenu za vykony stanovuje on. Ja platim za odstranenie zub. kamena do 500 Sk a tych 2500 Sk je vela.

(jana) #4

Dentálna hygiena, stojí spravidla okolo 1000 Sk za hodinové sedenie ak dentálna hygienička urobí všetko. Dentálna hygiena obsahuje, vyšetrenie stavu ústnej dutiny, motiváciu, inštruktáž so zubnými pomôckami, odstránenie zubných povlakov a kameňa, leštenie zubov a fluoridáciu. Samozrejme, že každá dentálna hygienička má ceny iné.

(Andrea) #5

Ja som sa nepomýlila, od manžela naposledy pred rokom naozaj zobrala 2500,- a ja mám ísť za pár dní tiež a už teraz mám z toho obavy. Manžel nebol vtedy na hygiene 1x, že by bolo čistenie náročnejšie, bol po roku.

(Sestrička) #6

No Andrea teda je to uplne zdieranie! Ja na tvojom mieste zmenim tuto dent. hyg.,ja som platila len za to, co mi urobila a bolo to tych 200 Sk ,alebo pytaj si cennik ten musi mat a je povinna ti ho aj ukazat!

(Peter) #7

Dentalna hygiena je uplne ina u hygieniciek ako u zubara, je to starostlivost zamerana cisto iba na hygienu. Cize zubar si za odstranenie kamena zoberie 250 Sk,- ale ma to hotove za 10 minut. Dentalna hygiena zahrna vacsie ukony ako len odstranenie kamena, je to praca narocnejsia na material, cas a teda aj peniaze a rozdiel je velmi viditelny. Je ale trochu hlupost, ze niektore hygienicky maju Mgr. diplom, pretoze na tuto robotu ho nepotrebuju a stacia im nejake kvalitne kurzy popr. Bc., co je zase o stupen vyssie. Ceny urcuje zubar, pretoze “zatial” pod nim musia pracovat, ktovie dokedy.

(Andrea Krausová) #8

Je to neskutočne prehnaná cena .Som sestrička v zubnej ambulancii a za dentálnu hygienu berieme maximálne 250 Sk. Takú sumu akú uvádzate 2500 Sk u nás účtujeme za kompletné bielenie celého chrupu v dvoch sedeniach. S pozdravom.

(mekkajver) #9

Aby som upresnil od coho sa odvijaju ceny dentalnej hygieny.

1, pevne stanovena cena napr. 50€ t.j. vsetko v konecnej sume - odstranenie kamena, odstranenie povlaku a exogennych pigmentacii,fluoridacia a instruktaz. Nevyhodu maju ti, ktori si zuby cistia, lebo prerobia. Avsak 3/4 pacientov ma strasne zanedbany chrup.

2., rozpocitana cena napr. 10 € za jeden sextant. Sextantov je 6, ale moze byt az 12, kedze niekde maju Odtsranenie zubneho kamena jeden sextant 10€ a Odtsranenie povlaku jeden sextant 10€. Instruktaz a fluoridacia je zdarma.

3, rozpocitana cena napr. 10€ za jeden sextant. Sextantov je 6, ale moze byt az 12, kedze niekde maju Odtsranenie zubneho kamena jeden sextant 10€ a Odtsranenie povlaku jeden sextant 10 €. Instruktaz 30 €. Fluoridacia jedno zuboradie 15 € (zuboradia su u vacsiny ludi dve - horne a dolne)

Nevyhodu maju ti, ktori maju velmi zanedbany chrup. Cena sa moze vysplhat aj na 200 - 300€.

P.S. Cena u dentalnej hygienistky sa samozrejme odzrkadluje od zariadenia v ktorom pracuje, cize high top super modernych zariadeniach bude vyssia nez v tych menej high top.

P.S. 2 - Vobec nezalezi na tom, ci ma nadstavbu z dentalnej hygieny alebo univerzitu v Presove, ci je mlada alebo stara, ale ci svoju pracu odvedie poctivo a ci pacient sa bude riadit jej radami.

(janaturanska) #10

Ak má dentálna hygienička 3 roky praxe, môže dostať licenciu, ak spĺňa všetky podmienky, ktoré určuje komora SKLAT. Cena podľa bodovníka stomatolog. výkonov je oficiálne za 1 sextant 150,-Sk (5 Eur), čiže cena okolo 33,-Eur za 1 hod. ošetrenie je absolútne primeraná. Je to náročná remeselná, odborná práca, na ktorú treba rutinu a nerobí ju lekár!

(Dada) #11

Janka, na Slovensku nemôže dentálna hygienička robiť sama na licenciu, len z lekára ako zamestnankyňa, cenu stanovuje zubár. Už sa u nás na tom pracuje, že budú môcť robiť aj samostatne na licenciu, ale zaťial je to len v Čechách.

(Lenka) #12

Cena dentálnej hygieny sa pohybuje naozaj rôzne. Približne od 500 do 3000 Sk teda 16-100 eur. Najdôležitejšie však ako cena, by mala byť kvalita práce. Záleží aj od odbornosti dentálneho hygienika. Treba však povedať, že sa líši aj cena 1. návštevy a kontroly a taktiež cenu udáva aj náročnosť ošetrenia (množstvo nánosov zubného kameňa, povlakov …).

(nika) #13

Ako dentálna hygienička viem, že v hygiene nie je len zisk, ale aj veľký výdaj a ak má hygienička pracovať, musí mať aj vybavenie, ktoré nie je lacné, čiže ceny sú optimálne. Skúste si zaspomínať, koľko vás stojí návšteva u kaderníka, také farbenie, strihanie …je to i mage. A je nám vela investovať do zdravia? Bohužiaľ nové zuby už nenarastú, teda nám dospelákom, ale samo že aj o deti treba dbať, nemôžme sa spoliehať, že ešte budú stále … takisto one môžu prísť!

(nika) #14

Myslím, že aj na vzdelaní záleží! Aj na zručnosti a hlavne ide o výsledok práce. Iste je rozdiel chodiť k preventistke ktorá má 3 týždne kurzu a dentálnej hygieničke ktorá má za sebou tri roky štúdia na VŠ! Je to aj o vedomostiach, lebo to nie je práca v obchode, ale práca s človekom a s jeho zdravím.

(nika) #15

Je to aj o tom, za aký čas beriete tieto peniaze a aký je výsledok práce. Dentálna hygiena nie je len odstránenie zubného kameňa alebo povlakov. Zaujíma ma, kto vykonáva dentálnu hygienu u vás.

(nika) #16

Súhlasím a Mgr.vzdelanie na dentálnu hygienu zatiaľ nie je. A zase je rozdieľ kurz a VŠ, vedomosti a prax! Ano, zatiaľ sme pod krídlami zubárov, ktorí robia ceny.

(nika) #17

Optimalna cena je do 1000 Sk a to je tak cena v prvej navsteve. A potom od stavu skor menej. A samozrejme jedna navsteva nestaci, postarat sa o cca. 28-32 zubov plus minus, dokladne o kazdy zub tak klobuk dole. Rada by som videla vykon za 250 Sk, aky cas sa vam venuje a co urobi. Ludia hladajte vzdelanych odbornikov za priemerne ceny. Nie vsetko lacne je vzacne a ide o zdravie.

(Marcela Kovacova) #18

Ja mam doma sukromneho zubara a pri nom platim okolo 40 eur za dentalnu hygienu. /najdrahsi v okrese/ Tu v Londyne zaplatim za dentalku 80 libier. 2500 sa mi zda dost vela na nase pomery na Slovensku.

(študentka DH) #19

U nás (SR) už dentálna hygienička môže pracovať aj samostatne, musí mať však 3-ročnú prax ako vyštudovaná DH, potom môže ísť na privátnu prax.

(študentka DH) #20

V SR už môžu dentálne hygieničky pracovať samostatne, musia mať potrebné vzdelanie a 3-ročnú prax.