Dentalna hygiena

Prosim vas, viete niekto aky je cennik vykonov dentalnej hygienicky, pretoze ta moja si pyta za cistenie zubneho kamena 2500,- a zda sa mi to prehnane. Dakujem.

Moj lekar berie o jednu nulu menej, tak si len myslim, ci si to dobre precital, alebo v cenniku ci nema preklep? Teda 250 je podla mna dost a tych 2500 je asi chyba, nechcem verit, ze by existoval doktor Upir!

Pokial viem, dentalna hygiena nie je licencovanou cinnostou zatial a teda hygienicka je zamestnancom zubara a tym padom cenu za vykony stanovuje on. Ja platim za odstranenie zub. kamena do 500 Sk a tych 2500 Sk je vela.

Dentálna hygiena, stojí spravidla okolo 1000 Sk za hodinové sedenie ak dentálna hygienička urobí všetko. Dentálna hygiena obsahuje, vyšetrenie stavu ústnej dutiny, motiváciu, inštruktáž so zubnými pomôckami, odstránenie zubných povlakov a kameňa, leštenie zubov a fluoridáciu. Samozrejme, že každá dentálna hygienička má ceny iné.

Ja som sa nepomýlila, od manžela naposledy pred rokom naozaj zobrala 2500,- a ja mám ísť za pár dní tiež a už teraz mám z toho obavy. Manžel nebol vtedy na hygiene 1x, že by bolo čistenie náročnejšie, bol po roku.

No Andrea teda je to uplne zdieranie! Ja na tvojom mieste zmenim tuto dent. hyg.,ja som platila len za to, co mi urobila a bolo to tych 200 Sk ,alebo pytaj si cennik ten musi mat a je povinna ti ho aj ukazat!

Dentalna hygiena je uplne ina u hygieniciek ako u zubara, je to starostlivost zamerana cisto iba na hygienu. Cize zubar si za odstranenie kamena zoberie 250 Sk,- ale ma to hotove za 10 minut. Dentalna hygiena zahrna vacsie ukony ako len odstranenie kamena, je to praca narocnejsia na material, cas a teda aj peniaze a rozdiel je velmi viditelny. Je ale trochu hlupost, ze niektore hygienicky maju Mgr. diplom, pretoze na tuto robotu ho nepotrebuju a stacia im nejake kvalitne kurzy popr. Bc., co je zase o stupen vyssie. Ceny urcuje zubar, pretoze “zatial” pod nim musia pracovat, ktovie dokedy.

Je to neskutočne prehnaná cena .Som sestrička v zubnej ambulancii a za dentálnu hygienu berieme maximálne 250 Sk. Takú sumu akú uvádzate 2500 Sk u nás účtujeme za kompletné bielenie celého chrupu v dvoch sedeniach. S pozdravom.

Aby som upresnil od coho sa odvijaju ceny dentalnej hygieny.

1, pevne stanovena cena napr. 50€ t.j. vsetko v konecnej sume - odstranenie kamena, odstranenie povlaku a exogennych pigmentacii,fluoridacia a instruktaz. Nevyhodu maju ti, ktori si zuby cistia, lebo prerobia. Avsak 3/4 pacientov ma strasne zanedbany chrup.

2., rozpocitana cena napr. 10 € za jeden sextant. Sextantov je 6, ale moze byt az 12, kedze niekde maju Odtsranenie zubneho kamena jeden sextant 10€ a Odtsranenie povlaku jeden sextant 10€. Instruktaz a fluoridacia je zdarma.

3, rozpocitana cena napr. 10€ za jeden sextant. Sextantov je 6, ale moze byt az 12, kedze niekde maju Odtsranenie zubneho kamena jeden sextant 10€ a Odtsranenie povlaku jeden sextant 10 €. Instruktaz 30 €. Fluoridacia jedno zuboradie 15 € (zuboradia su u vacsiny ludi dve - horne a dolne)

Nevyhodu maju ti, ktori maju velmi zanedbany chrup. Cena sa moze vysplhat aj na 200 - 300€.

P.S. Cena u dentalnej hygienistky sa samozrejme odzrkadluje od zariadenia v ktorom pracuje, cize high top super modernych zariadeniach bude vyssia nez v tych menej high top.

P.S. 2 - Vobec nezalezi na tom, ci ma nadstavbu z dentalnej hygieny alebo univerzitu v Presove, ci je mlada alebo stara, ale ci svoju pracu odvedie poctivo a ci pacient sa bude riadit jej radami.

Ak má dentálna hygienička 3 roky praxe, môže dostať licenciu, ak spĺňa všetky podmienky, ktoré určuje komora SKLAT. Cena podľa bodovníka stomatolog. výkonov je oficiálne za 1 sextant 150,-Sk (5 Eur), čiže cena okolo 33,-Eur za 1 hod. ošetrenie je absolútne primeraná. Je to náročná remeselná, odborná práca, na ktorú treba rutinu a nerobí ju lekár!

Janka, na Slovensku nemôže dentálna hygienička robiť sama na licenciu, len z lekára ako zamestnankyňa, cenu stanovuje zubár. Už sa u nás na tom pracuje, že budú môcť robiť aj samostatne na licenciu, ale zaťial je to len v Čechách.

Cena dentálnej hygieny sa pohybuje naozaj rôzne. Približne od 500 do 3000 Sk teda 16-100 eur. Najdôležitejšie však ako cena, by mala byť kvalita práce. Záleží aj od odbornosti dentálneho hygienika. Treba však povedať, že sa líši aj cena 1. návštevy a kontroly a taktiež cenu udáva aj náročnosť ošetrenia (množstvo nánosov zubného kameňa, povlakov …).

Ako dentálna hygienička viem, že v hygiene nie je len zisk, ale aj veľký výdaj a ak má hygienička pracovať, musí mať aj vybavenie, ktoré nie je lacné, čiže ceny sú optimálne. Skúste si zaspomínať, koľko vás stojí návšteva u kaderníka, také farbenie, strihanie …je to i mage. A je nám vela investovať do zdravia? Bohužiaľ nové zuby už nenarastú, teda nám dospelákom, ale samo že aj o deti treba dbať, nemôžme sa spoliehať, že ešte budú stále … takisto one môžu prísť!

Myslím, že aj na vzdelaní záleží! Aj na zručnosti a hlavne ide o výsledok práce. Iste je rozdiel chodiť k preventistke ktorá má 3 týždne kurzu a dentálnej hygieničke ktorá má za sebou tri roky štúdia na VŠ! Je to aj o vedomostiach, lebo to nie je práca v obchode, ale práca s človekom a s jeho zdravím.

Je to aj o tom, za aký čas beriete tieto peniaze a aký je výsledok práce. Dentálna hygiena nie je len odstránenie zubného kameňa alebo povlakov. Zaujíma ma, kto vykonáva dentálnu hygienu u vás.

Súhlasím a Mgr.vzdelanie na dentálnu hygienu zatiaľ nie je. A zase je rozdieľ kurz a VŠ, vedomosti a prax! Ano, zatiaľ sme pod krídlami zubárov, ktorí robia ceny.

Optimalna cena je do 1000 Sk a to je tak cena v prvej navsteve. A potom od stavu skor menej. A samozrejme jedna navsteva nestaci, postarat sa o cca. 28-32 zubov plus minus, dokladne o kazdy zub tak klobuk dole. Rada by som videla vykon za 250 Sk, aky cas sa vam venuje a co urobi. Ludia hladajte vzdelanych odbornikov za priemerne ceny. Nie vsetko lacne je vzacne a ide o zdravie.

Ja mam doma sukromneho zubara a pri nom platim okolo 40 eur za dentalnu hygienu. /najdrahsi v okrese/ Tu v Londyne zaplatim za dentalku 80 libier. 2500 sa mi zda dost vela na nase pomery na Slovensku.

U nás (SR) už dentálna hygienička môže pracovať aj samostatne, musí mať však 3-ročnú prax ako vyštudovaná DH, potom môže ísť na privátnu prax.

V SR už môžu dentálne hygieničky pracovať samostatne, musia mať potrebné vzdelanie a 3-ročnú prax.