Dentalna hygiena

Prosim vas a neviete mi poradit, ci sa da spravit aj kurz dentalnej hygieny niekde?

Pracujem u stomatologa a vyšetrenie DU, inštruktáž, odstr. zub. povlakov, zub. kameňa aj leštenie robí pacientom za 2,40 eur za jeden sextant a robí to precízne a poctivo, takže tie ceny si robia lekári sami.

Dobry den, rada by som si urobila kurz pre vykonavanie dentalnej hygieny. Prosim Vas o informaciu, kde sa takyto kurz da absolvovat a kolko asi stoji. Mozem takuto profesiu vykonavat, aj ked som lavacka? Prosim aj o radu, ci sa da takouto pracou uzivit a kolko priblizne stoji potrebna vybava (pristroje, atd…) Dakujem Vam velmi pekne za ochotu a zodpovedanie mojich otazok.

Neviem, kde ste počula alebo čítala, že na dentálnu hygienu stačí kurz. Nie je to pravda. Dentálny hygienik musí mať vysokoškolské vzdelanie - t. č. minimálne bakalár a verte mi, nie je to sranda študovať to, ak nemáte ani páru o fungovaní ľudského tela. Okrem toho, že musí mať aj patričné vzdelanie, musí byť aj veľmi zručný. A verte mi, že všetko, čo k tomu potrebuje je veľmi nákladné. Tiež viem, že u dentálneho hygienika netreba veľa návštev ak dodržiavate odporučené postupy a pomôcky, takže zasa to záleží len na dotyčnom, koľko ho to bude stáť.

Pre Gabrielu Miklošovú, zaujímal by ma Váš postoj pri prečítaní môjho príspevku.
/ 13. 07. 2010 /

Ja som za dentalnu hygienu v Prazsej zubnej ambulancii platil 1200 Kc a musim povedat, ze islo o velmi modernu ambulanciu s perfektnym personalom v centre mesta. 2500 korun za ustnu hygienu by som veru nedal nikdy v zivote.

Je odsranenie kamena bolestive, ci sa to robi laserom?

Takže by som rada reagovala na tieto príspevky. Pracujem v odbore dentálnej hygieny a verte, že názov dentálna hygiena, alebo “bola som na dentálnej hygiene” je asi tak presný, ako keď poviete, že sa liečite u lekára. Aký je váš stav, aké máte ochorenie? Nezáleží len na tom, aký máte problém v ústach, a verte mi, že 99% ľudí ani nevie, že má parodontitídu. Inak dlho liečim pacienta, ktorý má zápal ďasien a inak dlho pacienta s parodontitídou. A ešte aj parodontitída má viac stupňov a existujú aj zvláštne agresívne druhy ochorenia parodontu. Verte mi, ked som bola preventistka, diagnostika týchto ochorení z mojej strany nebola ani zdďaleka na takej úrovni, ako keď som skončila Bc. v odbore. Každý človek má iný stav dutiny ústnej a podľa toho sa odvíja aj cena, lebo ja si nenamáham len ručičky, aby som ostránila povlaky a kameň, ale musím si namáhať aj mozoček, ako vyriešiť konkrétne ochorenie a komplikácie u každého jednotlivca. Samozrejme, cena je aj o vybavení ambulancie, ale aj o slobodnej tvorbe cien. Dám bežne za pol hodinu u kozmetičky alebo kaderníčky aj 15 € (niekedy aj viac) a musím tam ísť opakovane, ale za zchovanie zdravia zubov si myslím, oplatí sa investovať oveľa viac. Verte mi, niekomu stačí dať za dentálnu hygienu 30 € a niekoho to bude stáť aj 100 €. A samozrejme, jedna návšteva za rok je veľmi málo, z mojich klientov to stačí raz ročne absolvovať len pár výnimočne poriadnym, spolupracujúcim klientom s nekomplikovanou diagnózou. Ale je to fakticky o tom, že základom je správna diagnostika a bohužiaľ mám klientov, ktorí chodili na dentálnu hygienu predtým niekde inde a až u mňa počuli prvýkrát, že majú parodontitídu, alebo že majú vysoké riziko kazu podľa počtu kazových baktérií stretokokus mutans. Ale, to by som tu mohla písať hodiny …

Tiež som Bc. dentálna hygienička a úplne súhlasím s tým, čo písala Denisa. Našim pacientom laikom poradím snáď len to, aby skúsili svojej hygieničke položiť niekoľko otázok, aby zistili mieru jej vedomostí. Pretože dentálna hygiena zďaleka nie je len o správnej kefke, pastách, vodách a iných pomôckach, ktoré dostanete naordinované alebo o oškrabaní kameňa. Hygienička by mala vedieť pomenovať prípadé ochorenie, vie vysvetliť ako ochorenie vzniklo, aký môže mať priebeh, v čom pomôže liečba a čo sa od nej dá očakávať (prognóza). Z RTG snímky vie získať kvantum informácií o pacientovom stave. A žiaľ, nie za každými dverami s nápisom “dentálna hygiena” sa pacient dozvie toto všetko.

Kazovych baktérii “streptokokus mutans” to je neskutočná veta. Pracujem už relatívne dlho ako zubný lekár / maxilofaciálny chirurg, ale amatérstvo dentálnych hygienikov ma neprestáva udivovať aj po toľkých rokoch. Dá sa povedať, že to vyplýva z celého tohto príspevku. Mám skúsenosti s výučbou dentálnej hygieny a nechcite tu ľuďom nahovárať, že ovládate patofyziológiu ochorení parodontu, lebo z vlastnej skúsenosti viem, že určite nie (vo všeobecnosti). Odporúčanie: liečba ochorení paradontu patrí do rúk stomatológa / paradontológa (MUDr./MDDr.) - až následne môže další priebeh liečby pri nekomplikovanom stave riešiť na základe pokynov stomatológa dentálny hygienik.

Pán doktor, myslím, že vysokoškolsky vzdelaný dentálny hygienik má o parodonte dostatočne podrobné vedomosti na to, aby mohol (v rámci svojich kompetencií!) vykonávať svoju prácu. Neviem, koľko hodín parodontológie týždenne majú študenti na lekárskej fakulte, ale na DH v Prešove sa tento predmet prednáša v každom ročníku počas celých 6 semestrov. Samozrejme, s lekárom - parodontológom sa porovnávať nemôžme. Lekár je lekár. Smutné je však to, že v mojom regióne žiaden parodontológ nepracuje. Určite by aktívna spolupráca bola prínosná pre lekára aj hygienika, nehovoriac o benefitoch pre pacientov.

Dentálnu hygienu (či už 3-ročné Bc. štúdium na VŠ v Prešove, alebo dvojročnú nadstavbu v BA alebo Zvolene) si väčšinou dorábajú zdravotné sestry pracujúce v zub. ambulanciách. Nedávno médiami prešla informácia, že pre nezáujem študentov sa stredoškolské stupne odborov dentálna hygiena a zubný technik budú rušiť. Takže rok čo rok je situácia so štúdiom dent. hygieny iná. Dokonca som sa dopočula, že možno aj v Prešove zrušia diaľkovú formu štúdia DH. Poznám aj ľaváčky, to nie je problém, ale treba mať k dispozícii zubárske kreslo pre ľaváka, ale pri troške improvizácie to zvládnete aj na praváckom. A otázka uživenia je veľmi komplikovaná. Záleží od regiónu, od spolupráce lekára - či posiela pacientov, od cenovej politiky a v neposlednom rade od spokojnosti pacientov. v zásade platí, že bez práce nie sú koláče. A DH je práca skutočne náročná, ak ju má človek robiť 8 hodín denne a skutočne dôkladne.

Práve som sa vrátil od dentálnej hygieničky od MUDr. Meluša v Topoľčanoch. Za prvé čistenie zubného kameňa som platil 35 Euro. Za stery 80 Eur a dnešné dočistenie 176 Eur. Je to normálna cena? Tak ako mi tvrdí zubná hygienička, ktorú som videl 2 krát.

Ahoj, neviem, čo sú stery, ale dentálna hygiena typu ultrazvuk a pieskovanie ja platím bežne v Bratislave 55 eur. Zdá sa mi to veľa, ale nemám čas hľadať a hneď aj odskúšať lacnejšieho, s týmto som bol spokojný aj prvý krát.

Som dentalna hygienicka z Partizanskeho, za prve vysetrenie ste platili primerane, aj za stery. Neviem, co znamena docistenie, zrejme Airflow, u nas by ste zaplatili podstatne menej.

Dobry den, neda mi nereagovat na porovnavanie navstevy dentalnej hygienicky s navstevou kadernika - to je ako porovnavat hrusky s jablkami. Dentalna hygiena je v sucasnosti velka a dost draha “moda”, podobne ako navsteva kadernika. Dost podstatny rozdiel je vsak v tom, ze ked si nemozem dovolit bezne navstevovat kadernika, tak k nemu nebudem chodit, resp. budem chodit menej casto a urcite si nebudem davat farbit alebo melirovat vlasy. Iste, je to aj o zdravi (aspon tak dentalnu hygienu prezentuju stomatologovia a dentalne hygienicky), ale ja v tom viac vidim vynikajucu podnikatelsku prilezitost pre stomatologov a dentalnych hygienikov. Skoda len, ze ked chcu byt taki velki podnikatelia a mat “zapadne” platy, ich pristup ku klientom (pacientom) ani zdaleka nie je “zapadny” a proklientsky - ked uz ma klient tolko zaplatit, nech vopred vie, ake ukony mu budu robit, co ho kolko bude stat, ci su vsetky ukony vobec nutne a nech ma moznost urcit si, co si moze dovolit absolvovat a co uz nie. Bohuzial peniaze nerastu na stromoch a dat za 1 osetrenie 176 Eur je uz naozaj vela (v porovnani s tym, co clovek bezne zarobi za mesiac, hoci aj v BA).
K narocnosti prace a vybaveniu - ja napr. nemozem svojim klietom uctovat ceny, na ktorych sa vopred nedohodneme a klient musi s cenou suhlasit, hoci je tiez moja praca narocna a vyzaduje si pomerne velke vstupne investicie (a tiez som vystudovala VS a dovolim si tvrdit, ze svoju pracu dokonale ovladam a klienti su s nou spokojni).

Vedel by mi niekto poradiť dobrú dentálnu hygieničku/hygienika v Trnave? Ďakujem.

Dobrý deň, mám na Vás otázku, keď tu spomínate kurzy a VŠ, ja mám obchodnú akadémia a som Bc. ekonomického zamerania, čo by som musela spraviť pre to, aby som mohla byť dentálnou hygieničkou alebo asistentkou zubára, ale skôr tá dentálna hygiena a vykonávať danú činnosť, snúbenec ma na to nahovára, lebo on je stomatológ, on by mi s danými záležitosťami aj pomohol. Ďakujem za odpoveď.

Ja neviem, pán doktor, prečo také reakcie, vyjadrujem sa tak, aby tomu rozumeli laici, nie je to určené pre odborníkov, veď ja pracujem iba v spolupráci so svojimi zamestnávateľmi a pod ich dohľadom, niš neriešim sama a aj celkový liečebný plán zostaví lekár, ale môj zamestnávateľ nemá problém počúvať aj moje názory a skôsenosti. A verte mi, že pri štúdiu na Prešovskej univerzite máme veľmi kvalitné znalosti s patofyziológie i parodontológie, samozrejme, že nechcem tvrdiť, že “nedajbože prevyšujeme stomatológov”, ale netreba nás ani podceňovať. Mali by sme mať ako tím spoločný záujem a kvalitnú spoluprácu pre dobro pacienta. Ja sa môžem pochváliť naozaj zamestnávateľmi, s ktorými je radosť pracovať. Ak pacient naozaj potrebuje špacializovanú parodontologickú liečbu, verte, vždy mu náš lekár odporučí kvalitné špecializované parodontologické pracovisko.

Dakujem vsetkym, ktori sa zapojili do diskusie, teraz je mi uz konecne jasne, ze MUDr. Schill s rovnomennym pomenovanim ambulancie v Bratislave je so svojimi realnymi cenami v konecnom dosledku 3-4 stovak euro za dentalnu hygienu maximalne premrsteny tak, ako aj v ostatných vykonoch. Je mi jasne, ze si musi platit drahu reklamu, no zdierat klientov ozaj nemusi.