Dentalna hygiena

Ahoj, choď na Tamaškovičovú, volajú to Euroclinica, dobrá cena, super kvalita, milý prístup. Tina

Dobrý deň. Mám záujem študovať dentálnu hygienu, ale skončila som gymnázium a 1. stupeň vysokoškolského vzdelania, bohužiaľ v úplne odlišnom odbore. Dá sa nejako dostať k štúdiu dentálnej hygieny? Alebo s gymázium sa to už nijako nedá? Ďakujem.

Nie som momentálne celkom zbehlá v legislatíve, ale pokiaľ nemáte so zdravotníctvom “nič spoločné”, začala by som dvojročnou zdravotnou školou pre zdravotné sestry alebo zubných technikov. Kedysi v Prešove na externé štúdium stačila maturita z akejkoľvek školy, ale neskôr už bolo treba zdravotnú SŠ alebo spomínaného zubného technika a samozrejme pozor na podmienku praxe v zdravotníctve. Podmienky nájdete aj na stránke univerzity http://unipo.sk/fakulta-zdravotnictva/informacie-pre-studentov

Akurat idem studovat na presova Dh. a mam kurz preventistky a som velmi rada, ze som toto citala, lebo som si myslela, ze mi ta skola uz nic moc noveho neda. Lebo mam nato aj strednu skolu a co sa tyka teorie, viem toho v podstate viac, ako bezne preventistky.

Váž. pán Doktor, pokial by ste čítali lepšie, tak Strep. mutans slečna al. pani uvádzala v suvislosti s kazivostou zubov a nie s ochorením parodontu a myslím, že vie úplne jasne o čom píše. Žial musím povedať, že vedomosti mnohých našich zub. lekárov z oblasti parodontologie sú nízke a je smutné, že sa mi to rúk práve od takých zub. lekárov dostávaju pacienti po preventívnych prehliadkach (cca. 2 týždne po PP) s katastrofálnym stavom parodontu a na tento stav neboli ani zo strany lekára upozornení a stav nebol riešený a niekedy to bzm bzm čistenie ultrazvukom, za ktoré mnohí pacienti platia nestačí.

Pri všetkej úcte, ja som si ten príspevok prečital veľmi dobre. To čo som napísal vyššie tak za tým si stojím. Už som čo-to v stomatochirurgii preskákal a už som videl pracovať mnohých mladých aj starších stomatologov / parodontológov (nielen slovenských) a taktiež som videl prácu hygienikov a výučbu dentalnej hygieny. Nerád by som generalizoval, ale stúdium dh v mnohom nemá úroveň vysokoškolského štúdia a o kvalitných vedomostiach by som si dovolil polemizovať (ale samozrejme všetci vieme, že dnes je na slovensku vysokoškolský odbor už skoro aj “spoločné stravovanie”). Kvalitné gymnázium má určite náročnejšie syllaby ako dh. Samozrejme vidím možnosť kvalitnej spolupráce medzi stomatológom a dentálnym hygienikom. To nepopieram, ale moje skúsenosti nie sú práve ideálne. K tomu, že “vedomosti mnohých zubných lekárov z oblasti parodontológie sú nízke” by som napísal len toľko, že rád by som videl hygienika, ktorý má tie vedomosti lepšie, lebo takého som ešte nestretol. Vzhľadom k tomu, že poznám veľmi dobre výučbu zubného lekárstva viem zodpovedne povedať, že úroveň absolventov je veľmi dobrá a pevne verím, že ani jeden z popredných odborníkov u nás na parodontológiu (lf uk ba, lf upjs ke) by nepustil k ľuďom nikoho, kto túto oblast stomatológie nemá dokonale zvládnutú. Samozrejme druhou vecou je, že výkony ktoré spadajú do kompetencie dentálneho hygienika predstavujú absolútny základ práce stomatológa. Ešte raz opakujem, že možnost spolupráce nepopieram a určite by v niektorých veciach odbremenila stomatológa od výkonov, ktore je schopný urobiť aj dentálny hygienik. Ak sa bude rozvíjať spolupráca, ktorá bude znamenať prínos pre pacienta, tak ja budem len rád.

Nuž, pán doktor, sám píšete, čo všetko ste videli. Ja som v našom stomatologickom kolektíve za posledné dva roky zažila dvoch mladých MDDr. absolventov (z Olomouca a BA) a veľmi ma prekvapila jedna vec. Obaja lekári chodili za mnou s OPG snímkami a mňa hygieničky sa pýtali na základné veci týkajúce sa parodontu. Mnohé veci prehliadali, mnoho faktov si nevedeli dať do súvislosti, nehovoriac o tom, že sám absolvent z Olomouca povedal, že oni mali “paru” len tak, že odstraňoval kameň ultrazvukom len jediný raz na spolužiačke, nehovoriac o kyretách, tak neviem, aký to majú parodontologický základ, keď sami uznali, že mať DH v pracovnom tíme je pre nich super a že som ich veľa naučila. Nechcem nás hygieničky vyvyšovať nad lekárov, ja sama by som sa bez môjho šéfstva nepohla ďalej a bez ich jeho odbornej podpory by som mnoho vecí nezvládla, ale súdiac podľa spomínaných absoloventov, mrzí ma to, ale tí konkrétni dvaja mali naozaj menšie vedomosti z parodontológie, ako ja a to je škoda.

A aby som položila niečo aj na opačnú misku váh našej diskusie, zažila som aj lekárku, ktorá mi posielala pacientov, vždy boli komplexne informovaní, prišli so spracovaným terapeutickým plánom aj na niekoľko mesiacov dopredu, kde mali zahrnué aj ošetrenia u DH, nebol problém so zapožičním OPG snímky, nebol problém s dochádzkou pacientov, nebol problém s konzultovaním stavu priamo s doktorkou. Pacienti už od svojej lekárky prišli a vedeli, prečo je u nich ošetrenie v DH ambulancii potrebné. Radosť spolupracovať s takým lekárom a dúfam, že ich bude už len pribúdať.

Presne tak, suhlasim s tvrdenim lekara, sama som zubna lekarka a som viac ako sokovana z toho, co tvrdia v diskusiach dentalne hygienicky, bez urazky, ide o radovo nizsi zdravotny personal, ktory, ako vidiet, sa tu odvolava na to, ze aj u kadernika a kozmeticky sa plati. Preboha, toto idete porovnavat, s tymto idete robit hygienu ustnej dutiny? Je to zial fakt, ze v dnesnej dobe sa chce stat kazda sestricka dentalnou hygienickou a to prave preto, aby zarobila. Nejde o nic ine, len o dobry zarobok za hodinu zarobit 50 Eur cistenim chrupu je skutocne lukrativne, ale kde ostal pacient? Je pacient len prostriedok ako zarobit?

Pani doktorka, so všetkou úctou, dentálne hygieničky (práve preto, že sú nižší zdravotný personál) sú poväčšine zamestnancami zubného lekára. Pracujú s jeho poverením, pod jeho kontrolou a hlavne s jeho cenovou politikou. Tak aké zarábanie na pacientoch? Jedine s “požehnaním” stomatológa, ktorý zastrešuje celý team!

Dobrý deň Petra. Chcela by som sa Vás opýtať, či mi neviete povedať niečo bližšie o nadstavbe v BA a Žiline a či je už isté, že budú rušiť externú formu v Prešove. Ďakujem.

Pokiaľ viem, ministerstvo využilo zákonnú možnosť a dvojročné programy diplomovaných dentálnych hygienikov už zrušilo (Bratislava, Zvolen) a o externej forme na Prešovskej univerzite aktuálne neviem podať informácie. Odporúčam kontaktovať štúdijné oddelenie fakulty zdravotníctva PU.

Pán Luboš nemal písať polopravdy. o odberoch bol informovaný, aj že je to cena laboratória a za samotný odber mu nebolo účtované ani jedno euro. Na základe výsledkov bolo potrebné odstránenie kameňa pod ďasnom, čomu predchádzalo patričné vyšetrenie lekárom. Až potom nasledovalo ošetrenie, odstránenie kameňa a povlaku pod ďasnom špeciálnym prístrojom. Cena tzv. subgingiválneho / podďasnového / ošetrenia je iná ako bežné hygienické ošetrenie. Ale pán Ľuboš má právo na svoj názor.

Ahoj. Ja chodím na hygienu Bc. Lenke Bilčíkovej. Robí v ambulancii v Trnave-Modranke. Super prístup, odbornosť, vybavenie a aj cena. Odporúčam!

Moja hygienička v TT má primerané ceny. Vždy záleží od stavu v ústach. Prvá návšteva je cca 35 - 40€, no a kontrolné od 20 - 30€.

A verte mi, ze ma pravdu, oplati sa ju navstivit a nebudete banovat !

Dobrý deň Petra, chcela by som sa opýtať na ústnu zubnú sprchu. Či nahradí dentálnu hygienu raz za pol roka, keď sa bude používať každý deň a či nepoškodí zubnú sklovinu pri každodennom používaní. Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň. Ja by som sa chcela spýtať na ktorej VŠ ste študovali? Ďakujem