Depresia a pomoc blizkych

Kedze uz par dni hladam na nete, na roznych forach a neviem sa k nicomu rozumnemu dopatrat vyskusam tuto moznost.
Mame kamaratku ktora trpela depresiami a bola liecena cca pol roka antidepresivami a po vysadeni liekov cca 6-8 tyzdnou, sa jej vratili depresie.
Opat straca zmysel zivota ma pocity bezcenosti, bezradnosti, ublizuje kade chodi kazdemu, je strasne hasteriva, obmedzila prijem jedla, ma taky cudny pohlad, chvilu je vesela a potom pada do takych stavov smutku, zachvatou placu, bezradnosti, tvrdi ze si to musi usporiadat v hlave sama,uraza rodinnych prislusnikov, sem tam ma blbe reci o tom ako sa rozbije autom a bude pokoj a pod
Ked ma svetle chvilky tak si stasne praje aby bola taka stastna (zalubena) a spokojna, ako pred dvoma mesiacmi ked bola OK.
Cele okolie uz spozovalo ze sa nieco deje, ale nevieme ju dostat k psychologicke. Ja sa snazim ju drzat nejak nad vodou, pomoct jej ked nieco potrebuje aby mala pocit ze tu nie je sama. Zopar ludi co jej vtedy pomohli zo sraciek v ktorych bola sa jej uz otocili chrbtom, nakolko su vdacny objekt jej urazok…
ja vsetko chapem ze jej spravanie je zapricinene chorobou, ale nie kazdy je ochtotny akceptovat jej ublizovanie
Kto mate skusenosti poradte ako ju dostat k doktorke aby ju vysetrila, zhodnotila jej stav, aby jej podla potreby nasadila antidepresiva. pripadne ci je mozne oslovit doktorku aby ona prisla “akoze nahodou” za nou…
Dakujem za kazdu dobru radu

Poradit neviem. Iba povzbudit. Ja sa mam podobne trapenie s manzelkou. To, ze si ostala pri svojej kamaratke je neocenitelne a strasne tym pomahas jej aj jej rodine. Ako velmi by pomohlo keby moja manzelka mala taku priatelku ako si Ty. Ja som na to sam… Je super, ze to beries z nadhladu a nenechavas sa strhnut do kolobehu depresie. Tvoja kamaratka Ti je za to vdacna aj ked to mozno nevie dat najavo. Vydrz pri nej, potrebuje Ta.

brat pol roka antidepresiva je malo. zvycajne sa uzivaju viac rokov. zial na silu ju k lekarovi zobrat nemozes, ale skus jej dohovorit, ze zbytocne trpi a da sa jej chorobe pomoct, ale musi vyhladat odbornu pomoc

Na návštevu psychiatričky nepotrebuje odporúčanie od žiadneho lekára, akurát je asi potrebné sa objednať.Ja sa už liečim na depresiu 2 roky a ešte nie je vyhrané.Mám pocit že lieky už budem brať do konca života ale to nevadí, hlavne že mi je lepšie

Ahoj, ja sa liecim na depresiu uz rok a stale to neni ono.Od malicka som trpela pocitom menejcennosti,po porode sa asi pridala depresia a roky som sa to snazila zakryt a zvladat sama.Ale stavy depresie sa zvysovali a skracovali sa dni medzi nimi a tak pred rokom som sa prvykrat pokusila skoncovat so zivotom.Mama ma pak “dokopala” k psych. a tak od oktobra beriem lieky, ale aj tak tento rok v juni som sa pokusila znova-neuspesne.Od oktobra byvam s priatelom a depka prisla zasa asi pred 2tyzdnami a vdaka nemu trvala len 3dni a nie tyzdne ako predtym.Mne aj dohovarali,ale mala som stary nazor, ze k psych.chodia len blazni a tak som nesla.Ale som rada, ze som sa dala nahovorit,lebo tam mozes povedat vsetko co ta trapi.Skus dat kamoske precitat tieto reakcie a mozno to pomoze ju presvedcit na prehliadku.Ja idem k lekarke bud.tyzden a chcem chodit aj na terapie s viacerymi ludmi,vypocut si aj ich problemy,cloveku to asi pomoze…

no ja som teda vobec necakal ze v depresii to zachadza az takto daleko,ja mam len 22 a mam jake take problémy a depka ma zacian napadat, ale ono to hadam prejde. aspon dufam. no kazdopadne drzim palce Vam všetkým nech ste zase stastni a spokojni

depresiami som trpela od roku 2004 od porodu, potom nahle mi zomrel otec, sralo sa mi manzelstvo, az som si nasla priatela a rozviedla sa. Depresie mierne ustupili, potom sa vsak objavili v takej intenzite, ze priatel sa nedokazal na mna pozerat, nedokazal mi pomoct. nevedela som mu vysvetlit co mi je. Nadobudol pocit ze sa k sebe nehodime, kvoli mojmu Ciernemu pohladu na svet. po nedobrovolnej interupcii nas opustil. Moj stav sa zhorsil natolko ze som s depresiami vstavala, aj zaspavala /ak sa podarilo/ Priatel chybal mne, aj syncekovi. odbornu pomoc som vyhladala minuly rok v auguste…hltam lieky, chodim na terapie ale mam pocit ze ten smutok po rozchode nezvladnem. Priatelovi som sa snazila vysvetlit ze moje spravanie bolo alebo mohlo byt ovplyvnene aj depresiami…neveril mi,tvrdil ze su to vyhovorky. Ma v tom jasno,nehodili sme sa k sebe. Poradte co mam robit???

dobry den,
ja sa strasne bojim o sestru, ktora trpi hroznymi depresiami, uziva antidepresiva, lieky na spanie uz skoro dva mesiace a nevidno na nej ziadne vysledky. Zda sa mi ze z tych AD ma same samovrazedne myslienky, stale chce umriet, aby nikomu nebola na obtiaz - pritom jej nik nic take najavo nedava, prave naopak, velmi sa o nu bojim. Neviem ci by jej nepomohli v nemocnici, ale to ona nechce ani pocut. Chce len umriet. Robit s tym ona nechce nic. Poradte ak mate skusenosti, nemozem sa na nu pozerat - vyzera strasne

prosim vas ako mozem pomoct mojmu priatelovi ktoreho vsetko trapi a pada do depresi?? no teras sa stalo to ze: sme us rok spolu a teras mu byvala oznamila ze ked boli spolu tak ho podviedla,jeho to velmi vzalo, plakal, us drzal nozik v ruke ze sa che zabit, ze to od nej necakal, naposledy sme spolu volalai dnes ked sa to stalo a povedal ze odide-zabije. neviem ci to vravi len tak ze teras sa tak citi, neviem, chcem mu pomoct ale neviem ako…dokaze sa vcitit do druheho a pomoct mu takze je empatik:o) ale sam sebe nevie sam upada do depresi…trai ho aky je tento svet, ako sa ludia spravaju,je velmi zrantelny,chcem mu pomoct ale neviem ako:o(

ako nezainteresovana osoba to vidim nasledovne: samozrejme ze kazde sklamanie boli. je uplne normalne, ze sklamanie sa v milovanej osobe cloveka psychicky “polozi”. ale co mi na tejto veci nesedi je fakt, ze nakolko uz ma novu lasku-teba a aj napriek tomu reaguje tak velmi emotivne… skor si myslim, ze hra divadlo pred tebou a tymto ta chce kvazi upozornit na mozne nasledky pripadneho vasho rozchodu. hovorim, ze je tazko objektivne vec posudit na zaklade jednostranneho popisu.

Ahojte, po dlhom hľadaní na internete som narazila na tento odkaz a tak teraz píšem a prosím o radu tiež. Môj priateľ má 20 rokov ja mám 21, chodíme spolu 3 roky, máme spolu vážny vzťah. Priateľovi sa začal rúcať jeho svet, minulý rok bol v Cechach na brigade, kde ho okradli o jeho zarobene peniaze, robil dva tyzdne a nakoniec ho nevyplatili, zarobil si tam 20. 000 SK v prepocte. Podal trestne oznamenie aj s inymi ludmi od tial, no bolo mu to tento tyzden zamietnute, pretoze mandatna zmluva, ktoru podpisoval sa vztahuje na to, ze nemusi clovek co vyplaca peniaze vyplatit pokial nedostane peniaze z vyssich miest. takze policia povedala, ze to trestny cin nebol. Priatel nastupil na vysoku skolu minuly september, bol nadseny, isiel do Ba na STU, predstavoval si to uplne inac, myslel si, ze je to konecne skola, kde nebudu profesory, co sa len povysuju a myslia si, ze studenti nic neznamenaju. Bohuzial sa mylil. Skola ho dostala na kolena, vyhodili ho zo skoly, pretoze neurobil matematiku, dekan mu vsak dal prilezitost a povedal ze pokial urobi znova prijimacky, moze ist od prveho rocnika zase, prijimacky urobil, dnes sa to dozvedel. Ale problem, ktory nastal, je taky, ze ma tazke depresie napriek tomu, ze viditelne sa mu dari, nepriznava si to, vravi ze vsade ublizuje, zlyhava, ma zachvaty samozrazdy a tiez toho, ze je nepotrebny na tomto svete. Ako maly bol lieceny na depresie, s cim bola spojena agresivita, ktoru prejavoval na zakladnej skole. Bral istu chvilu lieky, no prestal s tym. Jeho depresia sa zmiernila, ked zacal somnou chodit, bol stastny, nikto ho takeho nikdy nevidel, boli sme takto stastny jeden rok, no potom sa to zmenilo, jeho kamarat to pokazil, zacal sa miesat do vztahu a nutil ho abysa na mna vykaslal a aby bol s nim, boli to caste natlaky od jeho kamaraty, ktoreho pozna uz od zakladnej skoly. S kamaratom sa po dlhsej dobe pohadal, no zmenilo sa to, zacal mat depresie a ma ich este väcsie teraz, dva roky zije uz v depresiach.

ahojte mavam depresie aj teraz ju mam úpo vôsmich rokoch vždy ked prežijem nejaky stres objavi sa je to hrozny pocit beznadeje a smutku a strachu vždy mi lieky zaberu ale tie dva tyždne kym lieky zaberu su hrozne :slight_smile:

ahojte mavam depresie aj teraz ju mam je to hrozny pocit beznadeje a srachu lieky mi vždy zaberu ale až po dvoch tyždnoch tie dva tyždne čakania su hrozne :slight_smile:

Nie je pravdou že depresia pozostáva len z tých oblastí ktoré príbehy uvádzajú respondenti v predchadzajúcich článkoch-odpovediach.Liečim sa na depresiu 2-roky.Môžem povedať že liečba mi odbúrala všetky príznaky chorôb ktoré ma prenasledovaly pred liečbou.Užívaním antidepresív razom zanikly choroby ktore som riešil chodením na rôzne vyšetrenia kde my diagnostikovali že nemám žiadnu chorobu.Prosím pochopiť že depresia obnáša nie len vyššie uvádzane problémy a prosím pochopiť može mať rôzne podoby nie len sebevraždy a hašterivosť Atd.prosím všetkých o nutnosti porozprávať sa s PSYCHIATROM naschval zdôrazňujem a píšem veľkými písmenami,lebo depresia má milion podôb,ešte raz MILION podôb a tieto problémy vie riešiť iba odborník aj s vašou pomocou.Ďakujem za váš čas strávený na tejto stránke

ivusisinka
Je pre teba najdôležitejšie dostať sa z depresií pomocov liekov, zaberajú až po 2-4 týždňoch.
Priateľ pravdepodobne nie je ťa hodný, ak pri prvých problemoch odišiel.
Človek, ktorý skutočne miluje a ktorému na tebe záleží, v takýto čas neodchádza, naopak je ti oporou a snaží sa nájsť riešenie a vydržať. On zdupkal a donutil ťa
k interupcií…? Sama interupcia je depresívna, nepomohla ti. Začni myslieť pozítivne, dostaň sa z choroby a najdi si priateľa, ktorý si ťa zaslúži a bude ťa ľubiť takú, aká si. Nezataj mu, svoju chorobu, tá sa môže vrátiť a mohlo by sa všetko zopakovať…Ak zistíš, že začínaš mať depresiu, sama včas vyhľadaj pomoc.Dnes už pomôžu a vedia liečiť aj ľudia s tým bezproblemov žiť, samozrejme s pravidelným uživaním liekov. Ver sebe aj mne, smútok zvládneš, len sa neuzatvaraj a netrap. Nájdi si inú činnosť a zaľubu, venuj sa niečomu aby si na neho nemyslela. Myseľ musí byť stále úputaná na niečo…práca, cvičenie, prechádzky, pomoc iným, študium,iné. Ja to riešim prácov v záhrade a skrášľovaním okolia, skálky uprava terénu okolo domu. Veľa krat sa zabudnem vonku aj bez jedla a je mi fajn. Užívala som Serlift 100g teraz len 25g a možno mi to ani netreba, ale v myslí mám uložené, že má to chráni…beriem to už druhý rok a asi budem stále.Ked citím nepokoj, pridam si na 50g aspon trikrat, potom zase uberiem a takto si to sama korigujem. Ved iba ja skutočne viem, ako sa citím.

ahoj ja som tiz trpela timto ochorenim mala by navstivit dobreho psichiatra ktori jej urci liedzbu ,mne velmi pomohla bylina lubovnik botkovani dostat v lekarni treba ho pit dlhodobo 3 krat za den ktomu SPOFAVIT tento vitamin opsahuje latku PP proti ciernim mislienkam ,PS…praca vsetko vilieci

Dobrý deň, mám priatela s ktorým som od roku 1991, do roku 2005 agust to bolo pomerne dobré. Už viac ako 4 roky má problémy psychického rázu, prestahovali sme sa do zahradkarskej oblasti a tu začali velké problémy. Znepriatelil si všetkýh susedov, každý sused je najhorší, škaredo im nadáva ,vyvoláva hádky, vykrikuje že ich pozabíja, už aj napadol susedov, je to s ním horšie a horšie. Doma vôbec nič neurobí, veci ničí, kradne mi určité veci, vôbec nezaplatí žiadnu opravu, nestará sa o dom o záhradku, to všetko robím iba já. Ked sa s ním hádam, aby niečo urobil, tak začne vykrikovať já to jeb… do p… já už dalej nevládzem, já mám tiež zdrav. problémy choré ladviny, koxatrozu nôh, mám 5diag. ktoré nie sú moc válné, horšie je, že mám bolesti a vôbec mi nepomôže aj beriem na tlak lieky ráno a večer. Velmi mi psychicky ubližuje a niekedy sa bojím, že sa niečo stane. Aj tu boli policajti a nič neurobili ešte začal na ních vykrikovať. Prosím poradte mi, bojím sa aby nebolo neskoro, lebo už nevládzem, ostala som bez roboty a vôbec mi nepomáha, pokial som robila, tak som platila všetko, opravy, nákupy, platím pôžičky, je toho na mňa vela poradte ako ho dostať do nemocnice na liečenie lebo to ozaj potrebuje, je to horšie a horšie alebo že by svoju diagnozu zneužíval vo svoj prospech? Moc dakujem. Zdravím.

A nepoznas nejakeho dobreho psychiatra, lebo ja ho vazne potrebujem a cim skor lebo bude neskoro

Som neustále v depresií a neviem si pomôcť. Nechcem aby sa začalo o mne vravieť že som psychopat preto som nenavštívil lekára.
Moj stav je dobre vystihnutý v článku od autora : // Black, 06.09.2007 - 08:16 // : o jeho kamarátke ktorá trpí depresiou, akurát že sa snažím ludom ubližovať čo najmenej. Väčšinou bez príčiny na nikoho nevyletím. Potrebujem pomoc rýchlo ale nechcem ísť k lekárovy. Svoj život o chvílu skončím

Hlavne to nevzdávaj a nepočúvaj tých, čo ťa presvedčili, že odsudzovať niekoho je správne. Stretla som veľa ľudí, o ktorých by som dokázala povedať, že sú “psychopati” ale podľa toho čo píšeš si len neznesiteľne zúfalý a nie blázon… To zúfalstvo muselo niečo spôsobiť, tak sa tomu nepoddaj a vydrž…