Depresia - keď smútok vyhráva

Depresia! Aké sprofanované slovo. Hovorí sa o nej v súvislosti s počasím, s nesplnenými očakávaniami, s únavou, alebo s obyčajnou hádkou. Tá skutočná je však niečo úplne iné. Je to choroba, ktorá ničí život človeka v tých najširších súvislostiach



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/4438-depresia-ked-smutok-vyhrava

mám3deti,som na materskej a ešte k tomu nezamestnaná ,lebo mám deti.stále som unavená nič ma nebavý nechce sa mi nič najradšejby som len spala a nikdy už nevstala.od naj bližších počúvam aká som neschopná.robím si vodíčák a nepodarili sa mi testy tak mi bolo povedané,že načo som sa dotoho hrnula ked na to nemám.najhoršie je to že táto choroba neni choroba tých ktorý ju majú ,ale napríčine je najbližšie okolie pretože to dáva ten spúštací povel liečit by sa mali preto všetci .v dnešnej dobe zmyzla podpora medzi partnermi a aj priatelmi ,každý sa len hrabe za majetkom a to krásne ,že treba žit teraz lebo zajtra tu nemusíme byt to sa zabudlo.

Prečo vnímaš hrabanie sa za majetkom? Asi preto, že aj ty máš také chúťky, len sa ti teraz nedarí = to ti proti únave neprospeje, zmier sa so svojimi možnosťami a rieš svoj život tak, ako sa DÁ a nie, ako nevieš dobehnúť tých šťaslivejších. Aj v malych možnostiach, pri skromnosti, človek prežije šťastný život; predstav si seba na mieste Matky Terezy!
Potrebuješ pomoc v tom, že svoj organizmus zbavíš stresu a doplníš si vitamíny a minerály. Poobzeraj sa po nejakých výživových doplnkoch, aspon selén, horčík a draslík si doplň

podľa toho čo píšete, ste depresívna, preto vás nič nebaví, vidíte šedo svet, ale tu by naozaj mohla pomôcť rada skúseného psychológa, ale nepodceňujte to, odniesli by si to vaše deti, ten názor hore si nevšímajte, je to ďalší výkrik do tmy,

ahoj, som takisto matka dvoch deti na materskej. 3 by som uz nezvladla - vazne.uz za toto si zasluzis velky obdiv. stavy, ake opisujes, poznam. mne sa vsak s nimi podarilo skoncovat, alebo ich aspon minimalizovat. Takto:
1. som v kontakte s ludmi, ktori ma chapu a hlavne, ktori mi chcu naozaj pomoct, nielen o tom rozpravaju,
2. obmedzila som stretnutia s tymi ostatnymi,
3. vymedzila som si cas len pre seba, staci hodinka za par dni, kedy deti strazi niekto iny- manzel, rodicia, kamaratka,alebo ked spia,
4. planovanie dna a rozdelenie povinnosti v rodine s manzelom a starsim dietatom - aj pre nich je lepsie, ked nemaju doma mrzutu maminu,
5. nepodcenuj sama seba, lebo okolie to automaticky bude robit tiez.
drzim palce, verim, ze to zvladnes, nepises, ake velke mas deti, mne velmi medzi materskymi pomohol navrat do prace na ciastocny uvazok

Zdravím Vás,volám sa Jozef.Mám priateľku , ktorú velmi milujem bohužiaľ to má jeden problém trpí pravdepodobne depresiou.Neviem o akú fázu ide, ale každý deň je velmi unavená k večeru a bolieva ju hlava.Chcem jej pomocť a neviem ako…prosím pomôžte mi.

11111

ahoj som Jana mám tiež depresiu najprv som ju začala riešit alkoholom potom som šla na liečenie a teraz sa učím znovu zaradiť do normálneho života je to ťažké ale ak pojde tvoja priatelka k psychyatrovi velmi jej to pomože nie je to nijaká hanba chodí tem velmi vela mladych ludí.

Depresiou trpím už dlhší čas. Ale teraz je to ešte horšie. Manžel mi ubližoval, teraz on sám odo mňa odišiel a odchádza na Slovensko. (My žijeme v zahraničí). Aj keď mi nie raz ublížil, stále sa s tym nedokážem vyrovnať, trápim sa, nie veľmi komunikujem s okolím, v práci je to len o rozmýšľaní a kladení si rôznych otázok, na ktoré neviem odpovede. Začala som užívať lieky na ukľudnenie. Neviem či to zvládnem.

Som,nezamestnaná a asi tak mesiac sa cítim byť neužitočná a zbytočná.Často plačem,zle spím a hoci mi nikto nič nevyčíta,dokonca mi pomáhajú.Veľa krát ma napádajú myšlienky,ked si neviete nájsť poriadnu prácu,načo som tu vôbec?Deti mám dospelé,jedna je v UK a druhá v Blave,takže som celý deň sama doma,manžel prichádza o 17tej hod z práce a mňa prepadá debka.

Ahoj, drzim Vam velmi palce, aby ste to spolocnymi silami zvladli…depresia nieje sranda…moj ex priatel trpi depresiou a zivot s nim nebola prechadzka ruzovou zahradou…napriek mojej velkej snahe mu pomoct sa nas vztah rozpadol…odohnal ma od seba, vraj chce byt sam…a to bolo pravdepodobne jeho najhorsie rozhodnutie…depresivn clovek nemoze byt sam…a hl.bez lasky…

Pomoc a opora blizkych… blizki by radi boli oporou, aj pomocou, keby chory mal zaujem spolupracovat.

Aj ked ochorenie je evidentne na 100% okolie, ani blizki nemozu urobit nic… vobec noic, len sa prizerat, ako sa im ich blizky meni pred ocami.

Je to koli vydrbanemu zakonu, ze chory clovek musi sam chciet vysetrit sa… /dostante cloveka s maniodepresivnou psychozou dobrovolne k lekarovi, ked si o sebe mysli, ze je superman a vsetko zvladne a svet je pre neho gombicka… navyse, ked je nauceny vzdy a stale pocuvat len sam seba a niekedy aj cudzich ludi, ktorych nepozna, a ktori mu opakuju, aky je len uzasny:-)) /-

Ten kto toto nariadenie pisal a vydal pravdepodobne tiez prechadzal niektorou z faz maniodepresivnej psychozy.

Ahojte, študujem na gymnáziu a popri tom som ešte aj brigadovala v jednom obchodnom dome.
V poslednom čase nič nestíham, nič sa mi nece, v škole je to stále horšie, doma atmosféra hustne, ja som potom nervózna, mám zdravotné problémy a všetci ma bez príčiny rozčulujú. Brigádu som už nehala, lebo som myslela, že sa to zlepší, ale nezlepšilo. Kedysi som bola silno veriaci človek, ale teraz mám všetko na háku(aj Boha), čo ma mrzí, ale nevidím v tom žiaden zmysel.
Spoločnosť mi robí parta, ktorá podľa mňa nie je dobrá, lebo iba pijeme a aj skúšame ľahké drogy. čo mám robiť?

Ahoj ,uz si urobila spravnu vec , ziadas o radu , pomoc . Tym dokazujes mozno nam , mozno i sebe , ze ti zalezi na tvojom zivote a chces riesit problemy . Ja nie som lekar , psycholog ani nic podobne ale myslim si , ze trpis tym istym co ja DEPRESIOU a za to sa nemusis hanbit . Viem ako sa citis , ja som sa v sahe stat sa najlepsiou v skole , len ucila aby boli na mna rodicia hrdi . teraz beriem lieky a nechodim ani do skoly . Citim sa zle , som smutna , stale placem . I ja som veriaca a vratila som sa k bohu . Pochopila som ze ja som si zivot nedala a tak nemam pravo si ho ani vziat . Boh je tu , je pri tebe a chce ti pomoct len mu to musis dovolit . Casto krat sa pytas preco este zit? Preco si sama? Preco ta nic nebavi? Vedz , ze prave mi mame najblizsie k Jezisovi , lebo i on na krizi sa pyta preco si ma opustil? I on citil to co citime teraz mi a utiekal sa k bohu . JA viem , ze len viera ti nepomoze . Skus navstivit psychologa . Ja chodim uz k psychiatrovi a tiez sa bojim ze sa to niekto dozvie . Rodina by bola zo mna strasne sklamana a ja sa bojim prave toho . Ale lekari mi pomahaju a celkovo sa citim lepsie . Beriem lieky (antidepresiva) a citim sa lepsie i ked je to mozno len preto ze sa blizia vianoce (cas zivota) a preto aj ty ZI!
Ak ti mozem poradit prestan brat drogy , nepomozu ti ani tvoji ,priatelia, .Skus si niekedy ked ti bude zle zajst do kostola , ked tam nikto nebude a len tak si sadni , venuj tomu aspon 5 minut . a ked z neho vyjdes porozmyslaj kde sa citis lepsie , ci v dome svojho otca alebo s priatelmi . na bohu je nadherne to ze sa mu mozes vyplakat a on sa ti nebude smiat . Mozes mu povedat vsetko co citis a on ta bude vzdy pocuvat a vies preco? lebo prave ty si tou oveckou z jeho stada , ktora sa stratila a on sa rozhodol ta najst . ale ty mu to musis dovolit . on ta nebude nutit nasilu vzdy si pyta od teba povolenie . Doporucim ti jednu knihu ak najdes sil (ja verim ze najdes) precitaj si ju vola sa Chatrc od Paula Younga je to nadherny pribeh .
A este nieco ak si myslis ze ta nikto nema rad tak vedz ze boh ta nesmierne miluje rovnako tak ako ja lebo mi si musime pomahat . Dufam ze som ta aspon trochu podporila a ak si to niekedy precitas mozes mi napisat , i mne padne dobre ked sa budem mat s kym porozpravat .
Tak sa zatial maj a prajem ti vela sil , pevnej vole, nadeje a stastne a vesele.

Ahojte , ja som tiez v poslednej dobe uplne zufala , nic sa mi nechce furt mam naladu na plakanie , v skole mam same patky, skoro vobec nespim len stale rozmyslam preco som tu ked nikomu na mne nezalezi . Z mamou sa stale hadam aj z mojou naj kamaratkou som sa niak trosku pohadala a to ma velmi mzri . Ja uz neviem co mam robit , ja uz tu nechcem byt , mozno by to bolo aj lepsie keby som tu nebola . Ja fakt neviem co je so mnou :((

Depresia sa dá vlastne prechodiť. potom to vyzerá tak, že chvíľu zvíťažiš Ty nad depresiou,chvíľu zvíťazí depresianad tebou. Tak si zvyknete žiť vedľa seba… Lenže to Ťa oberá o nesmierne množstvo energie, ktoré by si mohla využiť úplne inde / napr. čo tie deti ???/. Jediná rada: navštíviť psychiatra. Depresia je porucha prenosu serotoninu - teda
biochemická záležitosť a kto by chcel napr. " prechodiť" cukrovku alebo poruchu funkcie
štítnej žľazy ? Tam tiež nedobre funguje
buď inzulín alebo hormón štítnej žľazy.
to radím podľa najlepšieho vedoia a svedomia

Ahoj. Neviem, ako sa voláš, ale rada by som si s Tebou popísala. Otvorila som túto stránku, lebo aj ja mám podobné problémy. A zajímalo ma či sú ľudia, ktorí život pociťujú podobne, ako ja. Skús sa otestovať, či máš príznaky depresie. Ak áno, porozprávaj sa o tom so svojím odborným lekárom a možno ťa odporučí k odborníkovi. I ja sa na to chystám, lebo som si prečítala tie príznaky a mám ich všetky. No, čo ťa možno zaujme Boh mne zase pomohol zostať tu, a keby som ho nespoznala, tak som tu neni a nepíšem Ti teraz. A práve mi dodal zmysel života, ak by si chcela sa o tom porozprávať veľmi rada.
Páčilo sa mi ako Ivanka reagovala na Tvoj príspevok, je to ozaj tak, že Bohu môžeme povedať všetko a On nás nenechá tak, vypočuje si nás a pomôže nám. Musíš mu veriť.
No potrebuješ, aby Ti niekto ukázal, že sa o Teba opravdu zaujíma. Ja som dnes urobila prvý krok, môžme si pomôcť navzájom. Ako to tu aj robia mnohí ľudia. Ja som tu dnes prvý krát. A cítim sa lepšie, keď viem, že nie som sama kto musí bojovať s touto smutnou chorobou a že sa spolu o tom možme porozprávať.
Veľmi si cením tvoju úprimnosť a ja chcem byť rovnako úprimná k Tebe. Ja som našla zmysel života aj pravdu o Bohu, On k nám rozpráva skrze svoje Sväté Písmo - Bibliu.Tam sa dozvieš všetko o živote, ako ho žiť, aby si bola šťastnou. Ľahšie ti pomôže túto chorobu zvládať. Spolu s pravými priateľmi, nie s tými, o ktorých si myslíš a je to tak, že nie je dobrá.
Na záver jeden citát z Božieho Slova, to sú Ježišove slová:
,Poďte ku mne všetci, ktorí sa lopotíte a ste preťažení, a ja vás občerstvím. Vezmite na seba moje jarmo a staňte sa mojimi učeníkmi, lebo ja som pokorného srdca, a nájdete občerstvenie pre svoje duše. Lebo moje jarmo je jemné a môj náklad je ľahký."-ev. Matúša 11:28-30
Teším sa, keď sa mi ozveš a budem mať novú kamarátku, je to teraz na Tebe, ak sa chceš viac o tom porozprávať. Ale píšem a opakujem, ak máš príznaky depresie, neváhaj ísť za lekárom a poradiť sa s ním. Ja ti odborne neviem pomôcť, môžem Ti však pomôcť tak, že sa môžme porozprávať touto formou.
Alebo, keby si mala otázky na nášho Stvoriteľa, mohla by som Ti ukázať odpoveď z Božieho Slova na mnohé otázky, ktoré ťa možno zaujímajú. A možno byť tvojou kamarátkou… :O) môj nick na pokeci eeevelineee, alebo meil mojakovaeva@centrum.sk

Ahoj Silvika, ak chceš môžeme si popísať osobne na pokeci, alebo cez skype, môj nick - eeevelineee. A ešte niečo - si tu preto, lebo ťa Boh miluje, preto Ti dal život, aby si sa tešila zo života. A prečo trpíme, keď chcel aby sme sa tešili? Ak ťa to zaujíma, môžem Ti pomôcť nájsť na to odpoveď. No i ja mávam podobné pocity, ako ty preto som dnes na tejto stránke a píšem Ti. prosim prečítaj si môj komentár k príspevku čo mám robiť? keď má človek pri sebe priateľa, ľahšie sa mu všetko zvláda, čo myslíš? Teším sa keď sa mi ozveš. Ahoj :O)

Ahoj Ivanka, páčilo sa mi, čo si napísala. Vidieť, že si duchovne založený človek a Tvoja viera Ti pomáha, tak to má byť. I mne pomáha moja viera a najmä náš Stvoriteľ, ktorý vie čo všetko prežívame a s čím musíme zápasiť. I s takouto chorobou - psychickou chorobou ako je DEPRESIA. Viera nám môže len pomôcť zmierniť jej príznaky, pomôže nám byť s pravými priateľmi, ale máš pravdu je to choroba a tá sa musí liečiť. A to s pomocou odborníkov - lekárov!!! Ps: nemusí sa to nikto dozvedieť, ak to nepovieš, ale podľa mňa rodina by to mala vedieť. Veď sú tvoji najbližší, ľúbia ťa. Iste by sa ti snažili viac pomáhať, keby vedeli s čím musíš bojovať, hm? :O)

Vzdy som bola plna elanu,energie a zivot ma strasne bavil.Uz roky som rozvedena a mam 17rocneho syna,na ktoreho som pysna.Priatelia chodia za mmou so svojimi problemamy a vzdy im rada pomozem.Ale uz nevladzem.Mam priatela s ktorym sa mame rady.Pred rokom zistili mojmu otcovi rakovinu a potom som prisla o pracu.Cely cas som podporovala otca a davala mu zmysel zivota.Depresia zacala pred sviatkami a zmenila vsetko v rodine aj vo vztahu.Som strasne naladova,nechce sa mi s nikym rozpravat,najradsej som v izbe a rozmyslam a placem nad svojim zivotom.Priatelovi som navrhla rozchod ale nechce o tom ani pocut.CO MAM ROBIT,LEN MI PROSIM NERADTE IST K LEKAROVI!!!