Diskusia o vegetariánstve - strava bez mäsa

Zdravým všetkých fanúšikov zdravej výživy, nedávno som sa začal zaoberať zdravou výživou, čítať knihy od Bragga, Bukovského, manželov Červených a články v časopisoch, od ÚVZ a pod.

Rád by som vedel, aký máte názor na stravu bez mäsa - čo všetko je v mäse nenahraditeľné - ako dlho dokáže človek žiť bez mäsa, aby sa mu nič nestalo? Ktoré veci v mäse sú nenahraditeľné a človek ich potrebuje? Akékoľvek rady, zdroje, linky na iné stránky alebo vaše skúsenosti si rád prečítam, hlavne by ma zaujímalo to, v čom je mäso nenahraditeľné - chcem sa uistiť, že ak ho prestanem jesť, že sa mi nič nestane.

Maso je pre nas organizmus iba zatazou, vsetky bielkoviny, vitaminy, mineraly a dalsie latky su bez problemov nahraditelne rastlinnymi zlozkami. Maso nielenze nie je nenahraditelne, ale sa vyznamne podiela na vzniku mnohych zdravotnych problemov (kyselina mocova, antibiotika z krmiva, stresove hormony a pod.).

Moj nazor na stravu neobsahujuci maso je nasledovny: Myslim si, ze maso nie je pre nas organizmus, ako to napisal linz, ktory bude pravdepodobne zaritym vegetarianom, maso sa nahradit da, napr. masom sojovym a niektore latky z masa sa daju nahradit rastlinnymi produktami, ale ak si mlady a este sa vyvijas, urcite este maso nadalej konzumuj, je v nom to, co clovek mlady, v strednom veku ci stary potrebuje.

Čo také konkrétne v ňom je, čo potrebujem alebo je nenahraditeľné? Nechcem spochybňovať Váš názor, ale naozaj by som sa dostal rád do diskusie s niekým, kto sa vyzná a je z fachu, aby hovoril o konkrétnych látkach a o konkrétnych veciach, poznám názor zarytých vegetariánov aj názor zástancov mäsa - ja chcem však počuť odpoveď na moju otázku - názory nie sú moc smerodajné, treba často rozlišovať medzi tvrdeniami a faktami.

Pri vegetariánskej strave to tak strašné nie je, tam sa dá veľa náhrad, slovo náhrada je ale desné. Pri strave vegánskej dochádza k oslabeniu stien čreva, teda často končí ochorením hrubého čreva. Vyzerá ako biele, teda narúša sa kultúra, stále sa vlastne rašpľuje to narušuje mikrokultúru, všetkého veľa škodí. Čo som mala v okolí vegánov, zomreli pred 50 rokom života, ochorenie ca colonu.

Pusti si film Meatrix a precitaj si ich stranku, bez masa zijem uz od mojich 13 rokov, teraz uz taham na 55 rokov, pozdravujem janku, ktora tu hore reagovala, este zijem, od mojich 21 rokov som nebol u lekara, lieky tiez neberiem, neviem co je to bolest hlavy, preto ani Acilpirin neberiem (pane boze ako sa pise acil … atd., ani to neviem). Mam od mojich 18 rokov papagaaaie (kakadusov a ari) studujem ich zivot, niektore druhy sa dozivaju az do 100 rokov, janka, nechcem nikomu radit, aby jedol to co papugi(ja), citim sa super, www.moremeatrix.com

Uff - to sa mi ale nechce veriť teraz - že zomreli na ochorenie - predpokladám, že ste mali na mysli hrubého čreva, keď práve to podľa zástancov vegetariánstva práve mäsom trpí. Druhá vec, nechcem súdiť podľa tých čo zomreli, pokiaľ by som o nich nevedel viac, pretože ak niekto začne jesť iba ovocie a zeleninu, tak mu to moc neprospeje - o tom nie je vegetariánstvo ani vegánstvo, ale to robia hlupáci - podľa literatúry, ktorá sa mi dostala, ak chce byť niekto vegetarián, musí niečo o svojom tele vedieť a nesmie robiť extrémy a pokusy na svojom tele, čo mi pripadá, že asi bol osud vegánov vo Vašom okolí. Chcem síce informácie, ale niečo už viem, preto čakám na názory skúsených úspešných vegetariánov a možno vecné argumenty zástancov konzumácie mäsa.

Nedávno som sa so známym bavil na tému, či je dobré mäso a či škodí alebo nie. On mi tvrdil, že Bukovský je populista a že za ním stoja záujmové skupiny (neviem síce kto - možno mal na mysli predajcov zeleniny :). Všetky jeho argumenty bagatelizoval, ale keď som ho prosil o argumenty pre mäso, nejaké novšie články o tom, ako je mäso zdravé a čo v mäse je také nenahraditeľné, tak nevedel - aj preto by som bol rád, keby sa tu niekto našiel a upozornil aj na takéto zdroje.

Shaolinski mnísi sú vegetariáni. Napriek veľkej fyzickej námahe, ktorá by sa dala prirovnať naozaj k najťažším výkopovým prácam im mäso netreba, dožívajú sa vysokého veku vo veľmi výdatnom zdravotnom stave - sú ohybní a takmer vôbec chorí.

Nejedia nič zo zvierat, jedine mlieko môžu používať. Nejedia cesnak, cibuľu ani zázvor. Vyhýbajú sa ostrým alebo pikantným jedlám. (neviem prečo, lebo práve cesnak by mal byť zdravý, ale taký je fakt)

Michal, ja tiez nie som fundovana a mozem hovorit len z vlastnej skusenosti a nie co kto povedal alebo napisal. K vyskumom mam skepticky postoj, sice viem len ako sa robia vyskumy v psychologii, pedagogike a o mediach, ale ked som zistila, ako to robia, z coho vyvodzuju zavery, aku malu vzorku maju a ako obrovsky zovseobecnuju, prestali ma vysledky vyskumov zaujimat. Moja skusenost mi hovori, ze ked som zacala v 18 rokoch vegetariancit, zlepsilo sa mi travenie a plet a povazujem to za dobre znamenie ako odraz toho co sa deje vnutri. Celu vysoku som bola aktivna jak drak, takze ziadne ziviny mi evidentne nechybali. Stale vegetariancim, ale nie ortodoxne=ked je na oblozenom chlebe na navsteve sunka, nedam ju dolu a ked si muz uvari kura zjem pol stehna, ale dokopy sa dotknem masa v takejto forme raz za mesiac. Mlieko nepijem, lebo ma z neho boli brucho, vajka tiez nie. Bola som odvtedy v nemocnici len na porod a s podvrtnutym kolenom, raz za rok mam chripku dvojtyzdnovu, inak nic. Moj brat je vitarian ci vegan, pletie sa mi to lebo tieto detaily ma nezaujimaju a tiez sa mu kopa veci zlepsila, napr. mu uplne prestaly zapaly oci. Mame odporucil vegetarianstvo davno lekar a otcovi teraz nejaka sestricka, u oboch vidim len dobre vysledky. Nemyslim si ale, ze by mali byt vsetci vegetariani ani ze maso ma nieco bez coho umrieme. Kazdy si ma najst to svoje zlozenie jedalnicka a vidi sam na sebe, z coho mu je dobre, a z coho nie. Velmi mi v tom pomohlo to, ze som sa postupne prestala zaoberat tym co jem ale ako zijem a nechala som to na instinkt a reakcie tela. Teraz je asi trapne povedat ze mam SCHÚ, ale dovolím si tvrdit na zajklade vysetreni, literatury a skusenosti, ze pricina nie je v jedle, naopak, jedlo mi pomaha v prekonavani.

Konzumacia stravy bez masa moze byt v urcitych pripadoch pre nas organizmus dokonca ovela skodlivejsia, nez strava s masom. Preto by sme sa mali skor zaoberat tym, ci sa stravujeme zdravo. Lebo situacia je taka, ze cca. 90 % nasich ludi, vcitane lekarov, nema o zdravej vyzive ani potuchy - informacii o strave je sice viac nez dost, no velmi malo o tej naozaj zdravej. A to nehovorim o tom, ze iba malokto z nas tieto redundantne informacie dokaze spravne vyselektovat. A tak je uplne normalne, ze na niektorych forach sa baby chvalia, ze su vegetarianky uz niekolko rokov, no pritom ich strava pozostava hlavne z hranolkov s kecupom, vyprazaneho syra, vyprazaneho karfiolu, cokolady, sackovych polievok, cestovin a pod. Pritom moja babka sa bez vacsich problemov dozila 98 rokov na varenej masitej strave (s masom 5x tyzdenne). Surovu zeleninu jedla iba ako salaty alebo prilohu k jedlam, no kazdy den zjedla i nejaku tu hrusku, slivku ci jablko, v zime kyslu kapustu. A kazdy den jogurt, kefir alebo tvaroh. A nevynechavala ani vajicka a obcas si s chutou dala i nieco zo zabijacky.

Casto ludia argumentuju, ze keby nejedli maso, boli by chudokrvni. Nie je to pravda, kravicka je bylinozravec a nie je chudokrvna. My mame aj psa vegetariana, oblubuje rajciny, papriku, uhorky - po cestovinach so zeleninou je mierumilovna, zlata, po masitej strave je agresivna, skace do nas, vyhrabava travu, lupe koru stromkov, uplne inak sa sprava. Mozno aj ludia by boli umiernenejsi, keby jedli menej masa.

Ak vies po anglicky, najdi si v Google.com. Raw food, Vegetarian food, Live food. Ale aj v nasom Googli sa docitas o vegetarianskej strave, o zivej strave a pod. Nezabudaj, že iba varena strava je nezdrava, aj ked je vegetarianska! Musis ju doplnit o surovu zeleninu vo forme salatov alebo stiav, ovocie, orechy, semiacka, … www.vitarian.cz www.akv.sk atd., atd. …

MUDr. Bukovsky ma vynikajuce vedomosti o vegetarianske strave. Treba si poriadne precitat, co pise. A vyzera velmi dobre, velmi zdravo a velmi vitalne - takze vegetarianstvo funguje.

Nejedia cesnak, lebo cesnak povzbudzuje libido …

Maso ma pre cloveka vhodne zlozenie preto,ze jeho obsah bielkovin a zivin je zhodny s tym u ludi.Rozdiel je ale v tom,ze maso sa tepelne upravuje a druha vec je ta,ze ho dokaze stravit len uplne zdravy clovek. Vsetci ostatni by mali jest viac zeleniny.

Nesuhlasim s tymto tvrdenim, ze ked sa niekto vyvija, nutne potrebujem maso. Ja ho nejem od 12 rokov a som v poriadku. Nemam zdravotne problemy a v obdobi, ked som ho prestala jest som pocitovala, ze mam zrazu viac energie. Je to preto, ze nasa traviaca sustava sa podoba viac na traviacu sustavu bylinozravocov - dlhsie creva a stravit maso je pre nas organizmus preto velka zataz. Moj nazaor je ten, ze ludia zili uplne v poriadku bez masa a jedinym dovodom, preco ho zacali jest bola doba ladova, ked nemali inu moznost. Dozivali sa vsak ako vsetci vieme velmi nizkeho veku. Nehovorim, ze je maso skodlive, ked sa je s mierou, ale za zdrave ho teda urcite nepovazujem. Tiez zastavam nazor, ze maso by mali jest ludia, ktori by si svoje “jedlo” dokazali sami aj zabit. Ludia si totiz neuvedomuju, ze ten kus svalu zabaleny vo folii bol niekedy zivy tvor.

No mozno zdravotne nasledky to na tebe nezanechalo, ale po inych strankach celkom v poriadku asi tiez nie si a porovnavat zivotny cyklus a stravu papagajov s ludmi je urcite na mieste. Neviem, ci sa nedam na zobanie slnecnicovych semiacok, namiesto studovania papagajov radsej skus postudovat napr. pravopis.

Ja som vecne zdravy optimista, nejem ziadne lieky a prakticky ziadnu zeleninu, ovocie castejsie, ale tiez nie nejak vela, ved predsa tieto rastlinne produkty obsahuju tolko skodlivych latok z hnojiv a z postrekov, podla vyskumov polnohospodraskej univerzity v Nitre, vsetky maloobchodne vyrobky obsahuju vysoky pocet karcinogenov, na moje prekvapenie BIO vyrobky obstali dokonca horsie ako priemerne TESCO, takze ti, co nakupuju na trhu, vyhrali, inac asi zalozim kult masa.

No super, tak ale by si mal zacat s tym, ze co zjes, si aj sam zabijes. To uz sa ale maloktory masojed stopne, alebo sa najde dakto, kto si povie, ok, som schopny zabit kura, zajaca atd. Ale rob to tak casto, ako si zvyknuty jest maso.

Úplne súhlasim, krajšie sa to povedať ani nedá.