Homeopatia vs. klasická medicína

Pýtame sa MUDr. Danuše Sivekovej, lekárky vykonávajúcej homeopatickú liečbu, čo je to homeopatia a ako je to s ňou na Slovensku. Pre koho je táto liečba určená, koľko stojí vyšetrenie, aké sú podmienky pre homeopatov a ako sa dá rozoznať dobrý a zlý homeopat



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/2323-homeopatia-vs-klasicka-medicina

Ahojte,
musim uznat, ze vas clanok je velmi dobry, dlhe roky som sa “motkala” okolo homeopatie, ale v poslednej dobe som sa stala jej zastancom, predsa je to ine ako tlacit do seba antibiotika a lieky co nam vela zdravia neprinesu. dufam len, ze sa to rozsiri aj dalej a ze nam o homeopatii budu radit aj prakticki lekari.

Dúfam, že homeopatia si nájde svoje miesto aj u nás.

ahoj janka,

z tejto oblasti a o moznostiach liecby tymto a podobnymi sposobmi je pomerne malo informacii.
pokial by si vedela odporucit kvalitneho lekara alebo zariadenie zamerena na liecbu homeopatickou metodou alebo inymi alternativnymi sposoby budem ti velmi vdacna za info. vopred dakujem, evica

Dobrý deň, mám pár poznámok na daný článok, pretože sa denne stretávam vo svojej praxi s danou problematikou. Podľa môjho názoru by mala mať homeopatická liečba svoje hranice v ktorých sa môže pohybovať. Snaď nechcete tvrdidiť že sa bakteriálne ochorenie dá vyliečiť hom.liekmi,alebo astma,srdcová nedostatočnosť,psychické poruchy atď. V 98% doporučujú tieto lieky praktický lekári ako súčasť liečby s liekmi klasickej medicíny, ktorej dokázané účinky sa pripisujú homeopatií.Skúste liečiť cukrovku homeopatiou…Mám pocit že veľa krát sa “zneužíva” efekt že pacient príde ku doktorovi.Ak by som si mal vybrať odborníka klasickej medicíny a homeopata.Vyberám prvú možnosť.A ešte jedna poznámka.Pani doktorka lekárske tajomstvo sa vzťahuje na konkrétneho pacienta nie na všeobecnú diagnózu.Ľudia veria rôznym veciam, ale ak je veľmi zle pomôže iba klasická medicína ku ktorej patrí aj chirurgia.Ľudia hladajte klasických odborníkov a pokiaľ vám pomohla homeopatia,potom bol lekár dobrý psychológ…

Homeopatiká sa neordinujú na diagnózu.
Lekár nebude liečiť homeopatikami nezvratné poškodenie tkaniva, ktoré si vyžaduje substitúciu alebo samotnou homeopatiou riešiť fraktúru… Homeopatiká majú schopnosť “len” naštartovať porušené vlastné obranné mechanizmy pre návrat zdravia. Teda ozaj majú svoje limity. A čo sa týka vlastných diagnóz, poznám veľmi dobré výsledky za podpory homeopatík, po ktorých mohli byť ostatné užívané lieky zredukované, alebo vysadené. Obyčajne nejde o súčasné naordinovanie oboch liekov. Častejšie vyhľadajú túto liečbu tí, ktorí sa napriek dlhodobej klasickej liečbe necítia dobre. Ako príklad uvediem liečebný úspech homeopatického lieku u pacientov, ktorí majú pálivé bolesti v hrdle počas ožarovania a ozaj iné možnosti úľavy nemajú, ani s dobrým psychológom by to nešlo.

Viete ide ma poraziť keď si pozriem ako rýchlo ste zareagovali na môj príspevok a pritom na komentár o antibiotikách ako liekoch, ktoré nám aj tak nepomôžu ste reagovali ďakovne.To že sa fraktúra nedá liečiť homeopatikami je samozrejme. Nezvratné poškodenie tkaniva sa nedá liečiť žiadnymi tabletami.To je taky argument že…Hovoril som o odborníkoch ktorý poznajú aj diagnózy aj liečivá.Ano aj taký sú…

Nechcem byť už neslušný lebo máme demokraciu a ja Vám Vašu slobodu názoru brat rozhodne nechcem,ale tak ako sa začínajú praktický lekári miešať do homeopatie mali by aj homeoopati podporovať nezastupiteľné miesto klasickej medicíny a nie vytĺkať kapitál na zlyhaní po vacsine praktického lekára, po ktorého preskripcii sa naozaj niektoré lieky dajú vysadiť aj bez homeopatík.Ale to už je o inom. Homeopatia ma svoje miesto ale treba ho pomenovat v reci medicíny,pretoze inak je to velmi zahmlene. Zoznam diagnoz je velmi rozsiahli takze okruh pri ktorých je mozna homeopaticka pomoc sa da stanovit.Potom by nebol nadpis Homeopatia vs klas. medicina.

Prave som si prečítala príspevok pána doktora Smieška, a nedá mi nezareagovať, to že homeopatiká pomáhajú nie je vdaka doktorom, ktorí posobia ako psychologovia, jedna vec je ta, že ked pride pacient k praktickemu doktorovi, ani ho poriadne neprehliadne a predpise mu hned silne antibiotika… prikladom som aj ja, uz vela krat som bola chora, raz chripka, raz angina, raz nadcha…a na vsetko mi dali antibiotika a pravdu povediac tie iste. mám pocit ze doktorom ani nejde o to, aby predpisali to co naozaj lieci, ale to co sa im hodi…nebudem vysvetlovat preco a ani sa tu s nikym hadat, jasne ze doktori zastavaju svoje nazory a nemenia ich…a pravda je ze nie vsetko sa da homeopatiou liecit, ale dajme jej aspon sancu, ked vidime dobre vysledky. neodsudzujme hned nieco nove (aj ked homeopatia nou nie je)aj ked by nam to mohlo pomoct, som za to, aby si to kazdy vyskusal, neublizi to a mozno to vela ludi presvedci ze pchat do seba same chemicke veci ako antibiotika tiez vzdy neprinasa svoje ovocie. ja tiez neverim na zazraky, ale povedzte mi, preco potom pred napr. tak 40 rokmi ludia jedli mast, tucne maso, pili sirupy, nepoznali diety a rozne farmaceuticke vyrobky, jedli to co im priroda nadelila a vsetci boli spokojni. teraz je vsetko umele, chemicke a ludia chorlaveju stale viac. mozno sa mylim, ale to je len moj nazor. prajem pekny den.

Suhlasim s Jankou, moje skusenosti s homeopatiou su tiez pozitivne, vzdy, ked sa objavi co len naznak choroby, nasadim homeopatika a do 1-2 dni som znovu fit. Za poslednych 8 rokov som s chorobu lezal asi raz, kym predtym to bolo pravidelne raz, dvakrat roka. Kazdy si musi nazor urobit sam, najlepsie na zaklade praktickych skusenosti a nie na zaklade teoretickych poznatkov. Ovela lahsie je nevyskusat a povedat toto nefunguje… Kazdy sa samozrejme musi rozhodnut sam, ale podla mna sa cim dalej, tym viac ludi bude obracat na homeopatiu a alternativne formy liecby.

ahojte, ja som s homeopatiou zacal nenidavno,aj to som vlastne nechcel, lebo som ju uz dopredu odpisal, neveril som ze by mi to mohlo pomoct, nejake bylinky a neviem co este. ale tuto zimu som ako kazdu zimu mal chripku ale taku riadne silnu, ze som uz sam nevedel ako sa jej zbavait. samozrejme k lekarovi som siel a dal mi antibiotika, no tie vobec nezabrali, potom mi dal druhe… nakoniec sa mi kasel usadil riadne na prieduskach a niekedy som nevedel ani hovorit a dychat. Moja mama pozna jednu zenu co sa venuje homeopatii tak mi priniesla nieco co mam cmulat pod jazykom a ze to by mohlo zabrat, nechapal som…asi po 3-4 dnoch kasel presiel a ja som spokojny a zdravy. mozno to nebolo tym, a mozno hej…ale ja som zrazu pochopil, ze aj nieco co vela ludi odsudzuje a malo pozna moze mat nieco do seba. ked nabuduce ochoriem, dufam ze to skoro nebude, tak asi zacnem rovno homeopatiou…vrele odporucam !!! a nie je to psychlogicky jav, ale suhlasim s jankou a michalom, treba to vyskusat, nenutit ludi…kazdy sam zisti a bude moct porovnat…a este cosi, vzdy ma po liekoch bolel zaludok…bolo to strasne, a po homeopatikach nie!

Dobrý deň pani Siveková,dostala som na Vás odporučenie od jednej dobrej duše.Chcela by som sa Vás opýtať na takýto problém. Mám 25-ročného priateľa,ktorý mal minulý rok vážny úraz, skočil do bazéna. Poranil si krčnú chrbticu a miechu, dolné končatiny má úplne ochrnuté a horné čiastočne, je na lôžku a veľmi by som mu chcela pomôcť, už nevieme kam sa máme obrátiť. Chcem sa opýtať, či by sa mu dalo pomôcť prostredníctvom homeopatie. Ďakujem.

Nikdy som nezatratila klasickú medicínu, či jej liekov, a ani som sa nevyjadrila voči nej hanlivo. Ani tu ani v prednáškach pre kolegov. Preto sa sama čudujem, prečo autor rozhovoru uviedol tento nadpis. Homeopatiu vnímam ako budúci nový medicínsky smer, aj keď jeho pravidlá preskripcie liekov sú úplne iné ako pravidlá v klasickej medicíne. A čo sa týka okruhu diagnóz, určite sa bude dať nájsť kompromis, i keď diagnostika v rámci homeopatie ozaj nie je založená na diagnózach ako ich poznáme v klasickej medicíne.

mima,
priateľ má veľmi pravdepodobne trvalé poškodenie a takéto zranenia dnešná medicína nevie vyliečiť. Na otrasy nervovej sústavy a následky pádov, ktoré prinášajú mnohé funkčné poruchy dobre zaberá niekoľko homeopatík- Arnica, Natrium sulfuricum, Hypericum…, podľa následných prejavov, ale to sa netýka nezvratných zmien v oblasti miechy.

Ja si samozrejme uvedomujem, ze homeopatia nie je vsemocna a bez klasickej mediciny by vela zdravotnych problemov nebolo mozne riesit, nadpis clanku mal len podnietit diskusiu na tuto temu, mozno byt trochu provokativny, co sa myslim celkom podarilo. Zamerom celeho rozhovoru aj diskusie bolo uviest niektore fakty na spravnu mieru a nadpis mal prispiet k tomu, aby si ho najviac ludi precitalo. Kazdy nazor v rozhovore aj v tejto diskusii je cenny a podla mna vela ludom pomoze, co je poslanim celeho portalu.

Podakovanie…

Mozno sem moj e-mail nepatri, ale predsa som si touto formou dovolila podakovat pani Dr.Stefakovej z Nitry,ktora mi ak poviem, zchranila zivot, urcite neprezeniem.Mala som uz taku alergiu na potraviny, ze som skoro nic nemohla jest.Patri jej moja velka vdaka aj obdiv.
Eva

Romanovi, Michalovi aj Bobkovej Eve za podelenie sa so skúsenosťami

Bokovej

Z mnohých odpovedí autorky tohto článku vyplýva, že homeopatický predpis nie je zhodný s princípami predpisu alopatických liekov, nie je viazaný na diagnózu, pri homeopatickom pohovore sa nerobia sa laboratórne vyšetrenia,… Sú potom na mieste otázky: - prečo mnoho konvenčných lekárov nechce akceptovať homeopatiu?, - prečo homeopati lekári nechcú akceptovať nelekárov-homeopatov? Stanovisko, že liečenie je určené lekárom je výsledkom snahy našich lekárov homeopatov, oni si sami pre seba vyhradili toto právo. Vo svete je veľmi veľa klasických homeopatov nelekárov. Dokonca mnohí svetovo známi lektori prednášajúci v minulosti na kurzoch pre našich lekárov boli homeopati –nelekári. Pre klasických homeopatov, ktorí nemajú profesionálne medicínske vzdelanie je pri EU vytvorená organizácia The European Council of Classic Homeopathy (ECCH). K otázke ceny: Cena homeopatického vyšetrenia- liečenia napriek nízkej cene lieku je pomerne vysoká, pretože sa platí aj za vedomosti daného homeopata a treba počítať aj s opakovanými kontrolami. K otázke nespokojnosti pacienta: Európska únia a teda aj Slovensko má vo svojej legislatíve zapracovanú Chartu práv pacienta a tiež ochranu práv zabezpečuje Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP).
Každý človek, nielen lekár, by mal vykonávať svoju prácu podľa pravidiel daných zákonmi, etickým kódexom.

Z clanku som sa tiez dozvedel, ze nevadi ked sa podavaju pre dany problem nevhodne homeopatika, nemaju vedlajsie ucinky a pod. Staci si s pacientom pokecat zobrat 200 az 2000Sk a niecomu dat na zaklade pocitov… Celkom verim ze homeopatika nemaju neziaduce ucinky, kedze nemaju ziadne preukazane ucinky(okrem placebo efektu). To sa rovno mozem napit cistej vody. Ale biznis je to dobry ako podobne “vedecke” metody.
Este sa cuduju, ze to nepreplacaju poistovne…