Invalidný dôchodok a zamestnanie

Dobrý deň. Vie mi niekto poradiť ohľadom tejto veci? Mojej mame došiel domov papier a tam je znenie, napíšem skrátene… “Podľa posudkovej komisie sociálneho zabezpečenia nie ste od 11.08.2008 čiastočne invalidná podla $ 37 ods. 3 písm. a) zákona č. 100/1988 Zb.v znení zákona č.194/1994 Z.z. a zákona č. 107/1999 Z.z., ale ste invalidná podľa $ 29 ods 3 písm. a) v znení neskorších predpisov, lebo pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav Vaše telesné alebo duševné schopnosti dosahujú polovicu schopnosti na výkon sústavného zamestnania u zdravých občanov.”

Takže moja prvá otázka znie - je teda na plnom invalidnom dôchodku alebo na čiastočnom? A druhá otázka , že či je povolené pri plnom invalidnom dôchodku pracovať na TPP alebo na dohodu alebo ako?

Ďakujem všetkým za radu.

Prosím o radu: Bol som uznaný invalidným v roku 1999 podľa §29 odst.2 písmeno a/ zakona č. 100/1988. Po prehodnotení v roku 2008 mi bol invalidný dôchodok ponechaný s odvolaním na citovaný § 29 zákona č. 100 kde je uvedené, že nemôžem vykonávať sústavné zamestnanie. Otázka znie. môžem aj ja pracovať tak ako ostatní invalidi a ako zistím % mieru poškodenia, keď ju posudkový lekár pri prehodnotení neuviedol? Ďakujem pekne

Sociálnou poisťovňou mi bola uznaná 45% miera invalidity. Nakoľko mám slobodné
povolanie, vyžaduje sa odo mňa zaplatenie pomerne vysokej sumy, ktorá mi ale vzápatí má byť navrátená. Pretože som nepracoval v
HPP, len v Zmluvách o dielo. Bolo mi - a to vážne!!! - povedané aj to, že som si externým vyštudovaním vysokej školy výrazne
priťažil a že by som to mal oveľa jednoduchšie dokonca aj bez maturity. Preto je potom napríklad vačšine Rómov prisudzovaná aj 100% invalidita bezproblémovo. Môžem vyžadovať od Sociálnej poisťovne zoznam jej pracovníkov, ich
kvalifikáciu a výšky hrubých miezd v zmysle
Zákona o slobodnom prístupe k informáciám?
Aké máte skúsenosti s pracovníčkami SP vy
všetci. Ja strašné - správajú sa drzo,
primitívne, arogantne, sú lenivé a svoje
povinnosti si neplnia, k čomu všetkému aj
starších ľudí a aj tehotné ženy nechajú pred svojimi kanceláriami čakať aj dve hodiny. Aké sú vaše skúsenosti, priatelia?
Čo tak spojiť svoje sily a zabojovať proti
týmto veľmi slušne plateným a neschopným
nekvalifikovaným byrokratom? Čo vy na to?
Najhoršia je apatia - potom si dovolia všetko. Čo vy na to? Som novinár a teda, ak
budete mať záujem, by som mohol spustiť voči
nim nepeknú mediálnu kampaň. To si zasluhjú!

Dobre::…:.aspon niekto si to všimol a slobodne a bez strachu sa vyjadril.Aj mne bolo raz riadne a to pred 7-rokmi ublížené.Myslím si .že každá matka ,ktorá sa stará 18-rokou o svoje zdra.tažko postihnuté dieta ,si ho nakoniec do ústavu nedá,len preto aby mohla pracovať,ako to bolo povedané mne od jednej nemenovanej pani posudkovej lekárky.

moj manžel je na plnom invalidnom dochodku/postihnutie nad 70%/ teraz sa mu podarilo zohnať brigádu na tri mesiace mohol by mi niekto poradiť aké sú pri práci invalidných dochodcov obmedzenia alebo koľko može zarobiť

Poberanie invalidného dôcodku nie je podmienené výškou príjmu, zákon č.461/2003Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších pedpisov nepodmieňuje nárok na invalidný dôchodok obmedzením príjmu.

Podľa mňa nie je dobré hádzať všetkých do jedného vreca.
Vždy je potrebné popísať problém, dôležité je to, čo je napísané v rozhodnutí, prípadne v posudku.
Zaujímalo by ma kto sa to s Vami tak rozprával, lekár/ka?, pracovnéčka v Sociálnej posťovni na pobočke alebo v ústredí?
Váš prípad je trochu chaoticky popísaný, štúdium by nemalo uškodiť, pokiaľ nebolo žiadané o invalidný dôchodok “z mladost”.
Na ústredí SWociálnej poisťovne to poznám, ale na pobočkách nie, podľa mňa niekedy sa treba aj opýtať, či sa dá niekde sadnúť - pre sarších, chorých a tie tehotné ženy, možno by ste mohli dať podnet na lepšiu vybavenosť.

som invalidna dôchodka od ukončenia školy invalidným dôchodcom na plnom dôchodku pri čom mam invalididu na 90%, chcem sa spytat či by som mohla vykonavať pracu na 4hodinový úväzok

Legislatívci a právnici sa síce tvária, že neexistujú prakticky žiadne vážnejšie obmedzenia, ktoré by zdravotne ťažko postihnutému bránili pracovať, ak chce pracovať a existuje niekto, kto ho zamestná na prácu, ktorú zvládne.
Stretol som sa už ale i s prípadom, že Sociálna poisťovňa po zistení, že invalid so stratou schopnosti nad 70% si našiel zamestnanie a začal pracovať, tohoto človeka veľmi nechutným spôsobom obvinila z toho, že ju podviedol, invaliditu si do určitej miery prisimuloval a pôvodne priznaný invalidný dôchodok mu nemilosrdne skresala prakticky na polovicu…

A ako by si si to predstavoval…že to dáš do novín a čo? Sa na nás všetci s prepáčením vyprdnú… Stačí tá sústavná diskriminácia len preto, že je človek na invalidnom, nedajbože má ešte aj ZŤP… a ešte si dovolí hľadať si prácu.
Ja by som ale “nebojovala” len proti pracovníkom Soc.poist., posvietiť si a to veľmi poriadne si treba najmä na posudkových lekárov!!!

To je fakt! Pomaly všetci Cigáni sú invalidní, a ešte nikomu z nich dôchodok neznížili…

chcem sa spýtať, ked som bola rok na plnom invalidnom dôchodku a teraz mi ho skrátili na 45%, a mám sa vraj hlásiť na úrade práce, či mám nárok na nejakú podporu ako nezamestnaná. Predtým som normálne pracovala. Dakujem

Nielen pracovníčky Sociálnej poisťovne,ale ani lekári nie sú informovaný o možnosti pracovať invalidom.Poberám plný invalidný dochodok nad 70%.Keď som sa tak cca pred 5-timi rokmi pýtala istej/nie mojej/obvodnej lekárky,či možem pracovať,nakričala na mňa,že ako si to predstavujem, buď chcem invalidný,alebo robiť,ako keby som bola nejaká podvodníčka.Aj moja obvodná lekárka mi robila caviky,keď som chcela potvrdenie pre zamestnávateľa,že či možem pracovať na polovičný úvazok,pričom šlo len o prácu telefonistky,hoci ja tiež mám nedokončenú VŠ a práca bola pod moje vzdelanie.Je pravda,že mám invalidný pre duševnú chorobu,no stále sa hovorí o pracovnej rehabilitácii a keď si nájdete robotu,všade vám kladú polená pod nohy,aby vás zamestnali.To by ste tiež mohli medializovať.

Možem mať nejaký postih,keď zamestnávateľovi zatajím,že som invalidná,z dovodu,aby ma prijal?

dobry den chcem sa opitat ci pri plnom invalidnom dochodku mozem pracovat a ake su tam obmedzenia v zarobku

chcem sa opitat ze ci mozem pracovat z invalidnym dochodku a co je to kokretne invalidny dochodok

Ja som bola tiež na prejednaní,no žiadne percenta mi neboly priznané a som na polovičnom stale .Prave dnes som sa dozvedela od jednej paní čo ta na soc.robí ako to je.Mne bol tiež dôchodok priznany v 1999.Takž nas hodnotia podla paragrafu 100 ,a tak by to malo ostať nastále,znamemá to ,že dôchodky priznané pred rokom 1999 a ten rok sa hodnotia ,ako polovičny dôchodok a plny dôchodok ,tam sa žiadne % nedavaju,iba raz za 5 rokov Vas predvolaju na kontrolu,ak sa zdravotny stav zhoršuje môžete požiadať o plny dôch.ak je stale rovnaký zostava polovičny a tu môžete aj robiť ,ak vládzete ,bez obnedzenia prímu" môžete zarobiť kolko chcete ,ked aj 100 000 sk "€??.Zarobok bez obmedzenia.Napisala som len to čo som dostala s pravej ruky.Dufam ,že som pomohla.

Nech sa skúsi zamestnať v chránenej dielni cez úrad práce (nemusí byť evidovaná),v našej organizácii máme zamestnané 4 pracovníčky, len lekár im musí dať potvrdenie na vykonávanie práce.

Chcela by som reagovať ohladom zamestnania invalidneho dochodcu či musí byt zaevidovaný na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie v chranených dielnach. Keď si zamestnávatel zoberie pracovať invalidného dochodcu na plnom inv. dochodku tak kto vlastne z úradu prace dostane peniaze? Invalidný dochodca alebo zamestnavateľ? Bolo my povedane že zamestnávatelia dostávajú za inv.dochodcov peniaze.Ďakujem

Trebalo by už konečne niečo robiť,len jednotlivec nič nezmože.Buď sa pridáme trebarz k tomu novinárovi,alebo budeme stále ticho a trpieť.Ja som mala veľa zlích skúsenosti či na úrade práce či u posudkových lekároch,spomeniem mám dosť veľa chorob a posudkár mi povedal citujem"keby ste nemali obe nohy tak by to išlo,veď preto ste bola na operácii aby ste bola zdravá a mohla robiť a nie brať inv.dochodok,zobral mi dochodok a na súde mi ho vrátili myslíte že povedali prepáčte hm,percentá zvíšili ale sumu nie,na úrade práce nie ste odkázana na individuálnu prepravu lebo nemáte dočasnú či úplnu slepotu veď načo by mi bol potom parkovací preukaz no radšej končím lebo ma berie čert keď rómi majú všetko lebo sa ich boja a nám nič len aby sme robili na takých darmožráčov ako aj v tej našej vláde…