Jiaogulan - patlisty zensen ( bylina zivota )

Vitam vsetkych prispievatelov, tuto temu som zalozila, aby som zistila aky mate nazor a skusenosti s touto rastlinou, ci ju niekto pouziva alebo pouzival, ja som si to zakupila a zatial mam len dobre skusenosti. Je pravdou to vsetko, co sa o nej pise?

Je to len žen-šen, iné zloženie to nemá? Ja keď som vyčerpaná, tak si dávam žen-šen so zlatou šalviou, je to fantázia, žiadne vedľajšie účinky nemá, ani návyková nie je. Pomáha aj pri menopauzálnych problémoch, podporuje zdravý krvný obeh. Super vec pre ženy!

Nie je to klasicky zen-sen, len to patri do tej skupiny (klasicky ma len 28 saponinov - latky s pozitivnymi ucinkami pre organizmus) JIAOGULAN ma tychto latok 82 (preto sa povazuje za najzdravsiu bylinu sveta)

Viete mi povedať, či je jiaogulan vhodný pre tehotné?

Jiaogulan neni v jakekoliv forme (podobne jako zensen a jine pripravky z kategorie adaptogenu) vhodny pro tehotne a pro deti.

Prosim vas ako dlho sa ma tento caj pit aby sa prejavili prve priaznive ucinky?

Aj ja som dostala tuto rastlinku, no neviem kedy zberat listy, ako ich susit, kolko cerstvych listov nahradza 1 g susenych, o pestovani malo informacii - mam ju vonku, vraj prezimuje, no neviem ci ju pre istotu zakryt, ci ostrihat vyhonky pred mrazom?

Na vašom mieste by som ju radšej na zimu dobre zakryl a nechal tak až pominie riziko jarných prízemných mrazov, teda aby sa neprehriala zem a rastlina nezačala príliš skoro pučať. Ak sa smiem spýtať, kde sa dá Jiaogulan zohnať?

Ahojte, ja mam tiez tuto bylinku a chcem vediet, ako by som ju mohol rozmnozit. Dakujem.

Ja som ho kúpila z katalógu Starkl. Mám ho len teraz od jesene, vlstne na zimu, avšak som ho nenechala vonku cez zimu. Bolo tam písané, pre prezimuje vonku, opadajú listu, zoschnú, ale vyrašia nové. Ak sa nechá vo vnútri, je možnosť použitia aj v zimných mesiacoch. Tak som to nechcela risknúť. Ale akosi sa mi nechce bylina rozbehnúť. Ešte som z nej čaj nepila, lebo kúsok vyženie a kúsok vyhynie. Takže sa s rastok stále rozbiehame a neviem, akú má mať zeminu-zloženie a či polievať, alebo nepolievať. Takže takto!

Odborníci a dovozcovia tvrdia, že jiaogulan pestovaný inde, než v tradičných oblastiach Thajska, južnej Číny a Japonska má vplyvom inej pôdy a iných klimatických podmienok aj inú chuť a iný obsah účinných látok. Z výsledkov pokusov z Česka vyplýva, že rastlina má v stredoeurópskych podmienkach nevyhovujúcu chuť a je tu prakticky bez liečivých účinkov. Detto vykazujú napr. i bylinky z Vietnamu a pod. Takéto rastlinky sa preto pestujú skôr na ozdobu. Na liečbu a vútorné použitie je preto dobré dať prednosť radšej originál thajským alebo čínskym čajom.

Je to zaujímavé čo ste napísali, pretože som čítala na internete názory mnohých ľudí, a oni tvrdia, že im to pomáha a zlepšilo im to zdravie. Tak ktovie, kde je pravda, možno spraví veľa aj psychika. Ale každopádne si myslím, že tá rastlina sama o sebe nejaké tie priaznivé účinky musí mať, aj keď sa pestuje v Európe a nie v Ázii.

Kupila som si tento rok vo Fiberz zensen uz je dost pekny, ale skusila som si z neho spravit caj a chut mdla skor travovita, no skratka mi to vobec nechutilo. Mohol by mi volakto prosim poradit, ze ake by to malo byt a po pripade co robim zle? Dakujem.

Ja som si tiez tuto rastlinu objednal, prislo niekomu navod na pestovanie tak ako mal? Ja som si urobil caj s cerstvych listov, ale uprimne velmi mi to nechutilo, chutilo a vonalo mi to ako zihlavovy caj, alebo to niekomu chutilo inak?

Prosim, poradte mi, kupila som tuto rastlinku, zasadila a tesila sa, no listy opadali. Dnes som nasla 4 nove vyhonky, no neviem, ci sa nam preberie. Ako to pestujete? Polievate casto alebo nie? Dakujem za kazdu radu.

Pestujem uz druhy rok, rastlina neznasa premokrenu podu - zacne zahnivat, polievaj tak aby uplne nevyschla, podla pocasia ak je teplo, tak 1 x denne, ak ma vyhonky je to ok, teraz polievaj opatrne, rastlina rychlo vytvara odnoze, za 1-2 mesiace je ich plny crepnik, staci odstrihnut a dat zakorenit, caj sa pripravuje ako zeleny - max. 85 stupnov a voda inac zhorkne, lepsie chuti 4-5 listkov v zuvacke, pestujem aj schizandru a goji - dari sa im ako doma.

Chcem sa opytat, ci sa da caj robit aj z cerstvych listov, a kolko tych listov treba na jednu salku. Vsade sa pise, ze caj sa robi zo susenych listov. Dakujem za radu.

Caj robim z cerstvych listkov, podobne ako sa robi caj z mladych listkov maty a medovky, vodu po prevareni necham trochu odstat podobne ako na zeleny caj, mnozstvo listkov asi 10 na 2 dcl vody, ale to je treba odskusat podla chuti, lepsie chrumat cerstve listy.

Pestovanie tejto rastliny je veľmi jednoduché, po objednaní som rastlinku presadila, do črepníka s priemerom 30 cm, postavila som k nej oporu, polievam ju raz týždenne ako izbové kvety, nevyložím ju ani cez leto a mám bujnú mohutnú rastlinu ako veľký ker, s peknými lesklými lístkami.

Nieste Vy nahodou obchodnik v čajovni, keď ste dali taký fundovaný názor?