Keloid

Dobry den prajem, mam takisto velky keloid - dokonca vpadnuty na ramene. Uvazujem o tetovani. Nemate nejake vase fotecky? Dakujem krasne.

Dobry vecer, ja mam tiez keloid na pravej ruke, spravil sa mi sam od seba, nechapem tomu, dnes ma na koznom poslali na chirurgiu, ze sa mam objednat na to, ze si to pojdem dat vyrezat, uz mam aj dohodnuty datum, ale som velmi rada, ze som si precitala tieto prispevky, ze vidim, ze to rezanim nepomaha, ze to sa len zvacsuje, takze to nechavam tak, uz sa s tym nejako len zmierim. Takze dakujem.

Ahojte. Mám taký istý problém ako vy. Tiež mam presne v strede dekoltu dosť veľký keloid a ešte pár menších na ramenách a na chrbte. Tiež som už skúšala všetko možné, laser, zmrazovanie aj všelijaké drahé mastičky, ale nič nepomáha. Mne tiež povedali lekari, že s tým sa nedá nič robiť, tak asi nám neostáva nič iné, len sa naučiť s tým žiť. Tiež sa mi to nedarí, hlavne v lete - o peknom tričku s výstrihom môžem len snívať a už som prestala veriť, že si ešte niekedy také oblečiem. No niekedy, keď vidím osudy niektorých ľudí, alebo vozičkárov…, tak som rada, že mám “len” keloid. Chcela by som vás poprosiť, keď niekto má skúsenosť a podarilo sa mu to odstrániť, alebo aspoň zmierniť vzhľad keloidu, nech zverejní, akým spôsobom to dosiahol. Určite by som to tiež tak urobila, aby som pomohla aj iným s podobným problémom. Prajem vám všetkým, aby sa vám podarilo vyrovnať sa s tým.

Ahoj. Mám keloid po očkovaní TBC na ľavom ramene s priemerom asi 1 cm. Obehali sme už veľa kožných lekárov, boli sme na laserovom, no tam nám povedali, že keby sme to vypálili, len by sa to zhoršilo. Ďalšia možnosť boli injekcie, ktoré by mi vpichovali cca raz za mesiac. Jazva by sa tak mala každou dávkou zmenšovať. Po porade s kožnou lekárkou, ktorej pacientkou som už od narodenia (15 rokov), som sa dozvedela, že by sa mi to mohlo zmenšiť na toľko, že by mi v ramene ostala len jama. To sme teda automaticky vylúčili. Contractubex nezabral, teraz si keloid natieram masťou Dermatix, zatiaľ len týždeň, výsledok sa má vraj objaviť až po dvoch mesiacoch. Ak má niekto skúsenosti, ako sa tejto nepríjemnej jazvy zbaviť, budem vďačná za radu. Ešte som sa chcela spýtať. Práve sa chystám dať si piercing do pupku. Rodičia sa však obávajú, že sa mi tam urobí keloid. Môže sa urobiť keloid aj s obyčajnej dierky na náušnicu? Ďakujem. Laura, 15

Ja som tu už síce pridal svoju skúsenosť pred niekoľkými rokmi a taktiež som sa ešte nevzdal. Aj keď som už zmierený s tým, že sa keloidnej jazvy nezbavím, skúšam rôzne prípravky a pomôcky. Asi rok a pol chodím (raz do mesiaca) ku kožnej na laser a mikrodermabraziu - t.j. peeling prostredníctvom malých kryštálikov (procesy sa striedajú) nie je to nič príjemné, ale je to určite menej bolestivejšie ako vpichovanie kortikoidu do jazvy (kto to zažil, vie čo to je) a za to obdobie som veľkú zmenu nespozoroval akurát, že mikrodermabráziou sa mi to možno trošku stenčilo. Nakoľko mám prístup k biolampe, tak som si povedal, že to skúsim a nemám čo stratiť. Začal som si to osviecovať od silvestra každý deň 2 x cca. po 10 minut a za ten čas som ja osobne pocítil veľkú zmenu (ak beriem na vedomie, že za tých 6 rokov, čo mám tu jazvu som videl iba rast a nie úbytok tejto jazvvy). Podstatne sa mi stenčila a aj zbelela a akoby aj pokožka na tej jazve trošku stvrdla. Neviem, či to pomôže alebo nie, no budem to skúšať. Zatiaľ prešli len 3 týždne a vidím zmenu, tak budem v tom pokračovať a o výsledok sa podelím. Možno o pol roka to bude iné, neviem a možno nie. Nádej umiera posledná. Lampu používam klasickú bioptronovú a nemusí byť vôbec nejakej špeciálnej značky. Dočítal som sa na internete, že už sú v predaji novšie lampy s led diodami, tak možno aj tie by zabrali neviem, nemám s tým skúsenosť.

Keloidy sa daju “liecit”! Malo som ich plno na hrudniku, ramenach, pat rokov som podstupoval zmrazovanie, rozne lasere, masti, naplaste skoro vsetko, ale len sa mi to vzdy zhorsovalo, niektori doktori mi vraveli, ze sa s tym neda nic robit, ale nevzdaval som sa, na internete som stravil mesiace studovanim a zhromazdovanim zahranicny stranok o keloidoch o liecbe a nakoniec som rozhodol opat ist do toho zmrazovat to, ale pomocou kryokautera, t.j., ze mi to zmrazuju na -195 stupnov a drzia zmrazene aj 2 min. (podla velkosti, ja som ich mal aj velkosti palca na ruke) ale vysledky su neuveritelne! Raz o tom vela napisem a pridam aj fotografie, teraz som o tom napisal iba zhruba.

Tomas, zaujímalo by ma koľkokrát si to musel podstúpiť a kde všade na Slovensku tento prístroj majú, resp. vykonávajú túto liečbu?

Ahoj Tomáš, buď taký dobrý, napíš o tej liečbe viac, ak môžeš. Určite tými informáciami pomôžeš viacerým ľuďom s týmto problémom. Zaujímalo by ma, kde Ti to robili, alebo aj kontakt, keby si vedel dať by ma potešilo, a tiež aj cena ma zaujíma. Ty si už tú liečbu dokončil a fakt ti to úplne zmizlo? Je to až neuveriteľné. Mám tiež viacero keloidov a skúšala som už tiež všetko možné, no bohužiaľ, zatiaľ nič nepomohlo. Už som aj veriť prestala, ale nádej umiera posledná. Za odpoveď vopred ďakujem.

Kde ti to zmrazovali kryokauteram? Prosim o odpoved. Chcela by som to podstupit. Dakujem.

Aj ja som dala vnučke operovať keloid na súkromnej ambulancii, je tomu 4 mesiace a je to škaredé, veľké červené, som nešťastná skúsim plasticku chirurgiu, ale už by som sa na to nedala, mrzí ma to, chcela som, aby mala pekné rameno.

Dobry den mam rovnaky problem na uchu ale nasiel som na internete video baby ktorej matka poradila keloid obviazat gumickou vela komentarov pod videom ze to ludom pomohlo neviem dobre po aglicky skuste mrknut a dajte vediet co si o tom myslite

Ahoj Tomáš, ak by ťa to veľmi nezaťažovalo, veľmi by som chcela vedieť kde konkrétne si podstúpil liečbu kryokauterom a či účinok s odstupom času bol nezvratný. Teda či si opäť nereagoval na jazvy keloidmi. Mal si keloid aj na uchu?

Pekný deň, pozeral som sa na internet, kvôli orientácii svojich pacientov a tak som našiel túto diskusiu…
Z literárnych údajov ako aj mojej medicínskej praxe môžem bohužiaľ potvrdiť veľkú nevyspytateľnosť tvorby a správanie keloidných jaziev…
Najlepšie funguje opich kolidu depotným kortikoidom (pichá sa tenučkou ihlou priamo do aktívnej jazvy), pričom ide o zákrok, ktorý je minimálne bolestivý prakticky bez vedľajších účinkov. Aplikácia musí byť opakovaná á 2-4 týždne cca 3-6x. Vždy to pomôže, väčšinou aj keloid odstráni. Pri veľkých keloidoch odporúčam najprv pôvodný odstrániť a opatriť novú jazvu už v priebehu hojenia kortikoidom tak, aby sa nový nevytvoril. Rovnako sa dá postupovať aj pri tzv. hypertorofických jazvách, kde je úspech takmer zaručený.

MUDr. Adam Hochel, PhD., MPH.
www.1-DAYmedical.sk
tel.:+421 905 570 309
ambulancia ZS Tbiliská 6
chirurgia – detská chirurgia a traumatológia – detská urológia