Krčné mandle

Dobrý deň, chcela by som požiadať o radu, informáciu. Cca. pred 12 rokmi mi vybrali v SR krčné mandle. Bolo to hrozné, veľmi bolestivé, schopná návratu do práce som bola až po 6-tich týždňoch. O dva roky na to musel ísť na operáciu manžel, ale v cudzine, operáciu mu vykonali v lokálnej anestéze a na treti deň jedol ryžu, konunikoval a išiel do práce. Zhruba 10 dní cmúľal také červené hranaté tabletky, vyzerali ako cukríky, dostal ich v nemocnici. Slúžili na znecitlivenie sliznice, tlmili pooperačnú bolesť a urýchľovali hojenie. Tie bolesti, čo som mala ja, nikomu neprajem. Navyše som pri operačnom zákroku musela spolupracovať s lekárom a držať si misku. Rada, ktorú by som veľmi potrebovala, je zameraná na to, že zhruba o mesiac má ísť na takú istú operáciu naša dcérka, 7 ročná. Aké lieky sú dostupné v SR na zmenšenie bolesti a urýchlenie hojenia a vôbec existencie po uvedenej operácii? Plánujem byť s dcérkou v nemocnici a vybrať ju z nej tak rýchlo, ako to bude možné. Ak v SR nepoužívajú lekári nič na zmiernenie bolesti po uvedenej operácii, prosím naveďte ma, zaobstarám si lieky v zahraničí. Nechcem, aby dieťa trpelo tak, ako som trpela ja. Mne totiž lekár povedal, že je to normálne a musím to vydržať. Ďakujem.

Ahoj siska, ja myslim, ze deti taketo operacie zvladaju ovela jednoduchsie. Hlavne by som ju nestrasila a nehovorila jej ake to bude zle. Ja som si touto operaciou tiez presla, bolo to pocas strednej skoly. tak isto som si drzala misku do ktorej som plula krv.Pamatam sa, ze ma
to pri jedeni bolelo, a rany som mala dlho citlive na sladke, a niekolkokrat sa mi to tak rozkrvacalo, ze som mala usta plne krvi.Z nemocnice ma pustili skor,na poziadanie mojich rodicov.ale kym som tam bola a mala bolesti som si vypytala od sestricky injekciu proti bolesti.Ja by som na tvojom mieste dcerku povzbudila, nestrasila. Strach je velmi negativny cinitel.Drzim palec!

Ja som zatiaľ mala to šťastie a operáciu nepotrebovala, slová povzbudenia od pajdu sú síce fajn, ale po tom všetkom čo som počula a kedže vieme ako asi funguje zdravotníctvo v SR bude naozaj lepšie zohnať niekde tie lieky, prípadne ak to financie dovolia pokúste sa nájsť súkromnú nemocnicu kde takéto zákroky vykonávajú nakoľko podmienky a prístup v štátnych nemocniciach z objektívnych i subjektívnych príčin nie sú dobré. Dieťa z toho bude mať zbytočne traumu - ja som ako malá absolvovala “iba” vyberanie nosných mandlí, odvtedy už uplynolo mnoho času a doteraz som neprestala nenávidieť a vyhýbať sa ORL lekárom. Siska myslím, že Váš prístup je správny a držím Vám palce, aby ste tie lieky zohnali.

a je nutné malej mandle vybrať? Skúšali ste homeopatiu? Ja mám tiež mandle vonku ale boli chronické a stále som bola chorá kvôli tomu. Ale vaša dcérka je predsa maličká, tak by som skôr ešte počkala a mandle sa snažila dať do poriadku. Hm?

aj ja si myslim, ze ak je mozne mandle preliecit, tak to skuste radsej ako operaciu. vybrenie mandli, je podla mna jedna z najhnusnejsich operacii. doktor ti dobre povedal, ze to treba jednoducho vydrzat. tu lieky moc nezaberaju. su to rany v krku, ktore su drazdene, ci uz prehltanim, alebo jedenim.ja si pamatam, ze 2,alebo 3 dni po operacii som nemohla pre bolest ani sliny prehltnut. A ako to znesie tvoja dcerka? No budem ti priat, aby mala prah bolesti po tvojom muzovi. Je to tak, niekto je na bolest citlivejsi ako iny. Ja som si preskakala niekolko neprijemnych operacii, a doktori ma vzdy pochvalili aka som dobra pacientka, kdezto mojmu otcovi staci male prechladnutie a robi z toho koniec sveta…

Ja mám podobný negatívny zážitok z takéhoto zákroku z môjho detstva (mala som 7 rokov, dnes mám 30 a pamätám si každý detail) kedy mi vyberali krčné aj nosnú mandľu zároveň. Minulý rok to absolvoval aj môj syn čo som veľmi zvažovala práve pre môj zážitok. Nechcela som dopustiť aby prežil to isté a aby si si pamätal celý život. Nakoniec sme skončili na Antolskej a môžem povedať že lepšie som si to ani nevedela predstaviť… Zákrok mu robili v celkovej anestéze a bola som spolu sním hospitalizovaná aj ja čo bolo super.Prežil to tak že sa na nič nepamätá, aj personál bol vynikajúci najmä MUDr. Siváček ktorého môžem len odporučiť. Každej mamičke bolo umožnené aj to že bola bezprostredne po zákroku so svojim dieťatkom na tzv.prebúdzacej izbe takže nemalo šok keď sa prebralo a videlo by len samé cudzie osoby.Držím palce…

a kvôli čom u chcú dcérke vybrať mandle? Ja by som svojmu dieťaťu mandle v žiadnom prípade nedávala vybrať. Jedine ak by sa kvôli nim dusilo a boli fakt chronické a škodlivé. Malým deťom idú mandle krásne preliečiť. Taký mladučký organizmus má predsa neskutočnú schopnosť plnohodnotnej regenerácie.

Vyberanie krcnych mandli je najdrastickejsia operacia na svete a robia ju vacsinou necitlivi “masiari”…

je to dosť drastické pre slabšie povahy, mne to až také hrozné nepripadalo, je to len dosť nepríjemné, hlavne potom ako prestanú účinkovať znecitlivujúce látky. Mne to robili v ružinove a doktorka bola veľmi fajn počas vyberania.

mne ich vyberali pred 6 dnami, a tiez to velmi bolelo…najhorsi je prvy tyzden…velmi boli hlatnie a rozpravanie…staci len pokoj, musi vela pit a vyplachovat harmancekom…o dva tyzdne by mala byt v poho :))

aj bude :slight_smile: mne vyberali mandle 15. decembra a na vianoce som už papala ako by sa nič nedialo. Je super si po tej operácii fuknúť pod jazyk jednu globulku homeopatika ARNICA 200 CH a hojí sa to krásne :slight_smile:

Ahojte,mne vyberali krcne mandle v utorok.neviete kedy si budem moct zapalit?

Dobrý deň,
potrebujem pomôcť.V roku 1999 mi vyberali mandle a zhruba 3 roky mám problémy s tým, že sa mi na ľavej strane kde bola mandla robí hnisavá bolestivá hrčka.Ona je tam stále a nebolí ,ale potom sa začne zväčšovať začne bolieť.Prvý krát keď som s tým prišla na pohotovosť tak lekár pozeral čo to mám.Na krčnom mi to prepichol, vydenzifikoval dal penicilín 750-to bolo v piatok. V sobotu som mala ísť na kontrolu na krčné na pohotovosť-tam mi povedal krčný ,že to býva po výbere mandlí a táto choroba má taký priebeh ,že pacient dostane 40C teploty,ide do nemocnice a dávajú sa mu infúzie.lieky vtedy zabrali,ale tá hrčka tam stále je malá z času na čas sa začne zväčšovať a keď už sa rozhodnem ísť k lekárovi tak mi praskne čo strašne bolí a potom sa to ukľudní na čas.Ale teraz už asi mesiac sa mi znova začala zväčšovať mám silné bolesti ,ktoré idú až do zuba a ucha na ľavej strane.Také som to ešte nemala.Bola som v utorok na pohotovosti dal mi penicilín 750.Tiež nechápal kto mi vyberal mandle a takto to sfušoval ako keby tie mandle vyberal drapákom. Trochu sa ukľudnilo hrdlo už nie je až také červené ale bolesti mám silné v noci poriadne nespávam a dnes je to už 4 deň čo beriem lieky.Po viac ako týždňových bolestiach už neviem ako tentokrát ďalej,keďže sa zdá, že tentokrát penicilín nezabral ako vtedy prvý krát, ale vtedy mi tú hrčku prepichli a teraz nie tak možno preto nezaberá.prosím poraďte mi ako sa dá a či sa dá tento môj problém vyriešiť.Ďakujem

pani siska v tomto pripade vas doktor dobre povedal,ze to musite vydrzat…taktiez to bohuzial plati aj pre vasu 7 rocnu dcerku…lieky jej prosim nedavajte a ani nehladajte,lebo jej do zivota len pohorsite…po operacii vela pit a papat papkovyte-kasickovyte jedla…s pozdravom…

Ak ste zo Ziliny, navstivte MUDr. Mazura - sukromny krcny lekar, vynikajuci odbornik, ja sa k nemu chystam v utorok vybrat krcne mandle. Mozno by Vam vedel pomoct.

Ahojte…pondelok mi vybrali mandle a mam pocit, ze cim dalej tym je to horsie mam stale teploty a bolesti v usiach a hrdlo ma velmi boli, az tak ze ani sliny uz nehltam, len vypluvam…boli ta aj nariek tomu, ze to kloktam harmancekom…poradte prosim co robit…ani v noci, uz nemozem spat bo ma to boli a stipe…neni na to dajaky liek, co stlmi bolest?dakujem

Ahoj, Lucia, asi ťa nepoteším. Mne vyberali v utorok a som na tom rovnako. Mám pocit, že to bolí stále viac a jem a pijem stále menej. Lekárka mi predpísala Algifen, veľmi slabo zaberá, ale aspoň kým jem a pijem. Mňa našťastie bolia uši iba trochu a teplotu už nemám.A s tým spánkom je to rovnaké.Že vraj po týždni to sa má zlepšovať,tak držím palce.

ahoj no ja to mam podobne vyberali mi ich v piatok.bolesti usutpuju najhorsie je na tom to ze ma vsetko jedlo stipe…nemozem nic jest pretoze ked dojem tak to je peklo…

ahoj ako si na tom s mandlami?vyberali ti ich 22druehho?

Ahojte, mne vyberali mandle v pondelok. Teraz to ešte bolí ked prehlátam. Ale pijem algifenové kvapky tak sa to tá. Kloktám kamilky. A popri tom vyplúvam niečo žlté že vraj je to ten povlak čím sa to hojí. Ale mám otázku, môže sa stať že by mi to začalo krvácať? Ak áno kedy je potrebné navštíviť lekára, len vtedy ak je hustá krv a je jej veľa, alebo len keď sem tam náznak krvi vypľujem. Mám mať hneď strach alebo je to normálne? Dakujem pekne za radu, aby som si vedela dať rady keby niečo. Ešte raz dakujem