Krčné mandle

Zdravim, kedze mi tato diskusia pomohla v tazkych chvilach po vybere mandli rozhodol som sa, ze aj ja prispejem. Mam 19 rokov a vybrat mandle som sa rozhodol preto, lebo som maval caste anginy a nemohol som sa napit ziadnej uz ani vlaznej vody, hned ma na dalsi den bolelo hrdlo a musel som pit stale caje, preto mi doktor odporucil vybrat ich. Bol som v Trencianskej nemocnici, v celkovej anesteze (zo zaciatku som s toho nebol nadseny, ale vraj sa to dneska ani inak nerobi, nakoniec to bola spravna volba a odporucam) Piatok - 02.08.2013 - na lacno pred operaciou tabletka oblbovak, potom ma zobrali do nejakej tej miestnosti trocha sa mi tocila hlava z toho oblbovaku, a dali mi na hlavu masku s tym uspavacim plynom, par krat som sa nadychol zrazu tma a budi ma sestricka, ze mam po operacii. Zaspal som okolo 12-tej, zobudil som sa okolo 14-tej. Prvy den nic moc, tiekla mi infuzia, bolest ani prehltnut, mal som mysku na vypluvanie, obcas som prehltal obcas vypluval a tak. V noci som ledva zaspal, ale pospal som nieco. Na druhy den sobotu ma pustili domov, citil som sa tak isto ako piatok nic moc. Za cely den som doma vypil asi 2 dcl caju studeneho, fakt sa viacej nedalo. Predpisali mi Novalgin, ale nebol som si ho vziat, lebo som bol presvedceny, ze to zvladnem bez tabletiek. Sobotu vecer sa mi akosi zvysila bolest, ale dalo sa to zaspal som. Nedelu som sa zobudil o 4tej rano, bolest strasna, zmeral som si teplotu 38C, do 10-tej rana mi teplota stupla na 39,2C, tak som si bol vybrat Novalgin, daval som si studene obklady a tak ale teplota trocha klesla a znova stupla celu nedelu som mal 38C - 39,5 C bolo to hrozne, celu operaciu som olutoval. V ten den som vypil asi dva pohare caju fakt sa viacej nedalo aj ked som sa snazil ta bolest vas nepusti. Pondelok, utorok, stredu boli rovnake, nic som nezjedol, ked tak len jednu dve lyzicky jogurtu hrozne, vypil som maximalne 2 pohare vody za den, Novalgin vobec nezaberal a tak som sa s fora docital o Flectore. Bol som si vybrat Flector a zacal som ten uzivat. Hned po prvej davke mega ulava, mohol som sa napit, zjest puding, prvy krat som povedal nejaku poriadnu vetu. Flector odporucam aj ked su tam trocha bolesti pri prehltani, ale aspon v kludovom stave nic necitite. Nasledujuce dni streda, stvrtok, piatok som jedol malo, snazil som sa co najviac pit, flector som uzival 3x za den. Stredu som sa bol kupat, ale len tak opatrne uz som fakt nemohol vydrzat vonku bolo strasne teplo. Piatok vecer som prvy krat zjedol kusok kuracieho grilovaneho masa. Vlastne piatok to bolo 7 dni od operacie stav sa po troche lepsi, ale nic moc. 10 den od operacie uz som celkom normalne jedol aj ked male susta a vela som rozzuval stravu. Dneska je 13.08., cize 11 dni od operacie zjem uz aj pecivo a podobne, ale snazim sa fakt opatrne, kedze citim, ako ma to skriabe ked to prehltam. Flector posledne dva dni uzivam len rano a vecer, vedel by som to aj bez neho vydrzat, ale je to bolest ked jem, preto si ho radsej este davam aj ked uz mam posledne sacky takze sa s nim budem musiet rozlucit, zhodnotim to tak, ze prvych 7 dni je hroznych, trhali mi zuby mudrosti to som bez tabletky od bolesti zvladol v pohode, ale toto je v porovnani s tym vrazda, prvy tyzden som to naozaj olutoval, ze som sa na to dal, radsej som mohol nadalej pit len teple, ale teraz je uz lepsie som aj celkom rad ak sa mi stav polepsi, uvidime, urcite odporucam operaciu v celkovej je to uplne v pohode a proti bolesti Flector ten jediny mi zabral. Este som zabudol spomenut, ze doteraz ma nebolia len mandle, ale aj usi a to naozaj strasne pri prehltani, prvych 7 dni to bolo aj na usi hrozne plus som chudol 8kg, takze fakt zoslabnuty strasne, vyzeram hrozne kost a koza. Teraz sa snazim naberat sily, nech mozem fungovat. Drzim palce vsetkym, ktori sa na to dali, ja keby mam ist znova, tak ani za svet :slight_smile:

Som piaty deň po vybratí mandlí, je to kruté, každé prehltnutie bolesť, nič nezaberá proti bolesti, len dúfam, že to nepotrvá dlho, vraj mám jesť, veď ani vlastné sliny nemôžem prehltnúť bez bolesti. Pomohlo mi, že som si vás prečítala a že nie som v tom sama a že raz to skončí

Peter (34) Som 16ty den po zakroku. Robili mi to v celkovej anestezii. Hned po zakroku som pocitoval bolesti ako pri klasickom zapale mandli. Vecer som sa v pohode naveceral (nejaka kasa). Od zaciatku som pil kamilkovy caj. Bolesti sa zacali stupnovat, uzival som proti bolesti Novalgin. Novalgin pomahal ale pri prehltani som neustale pocitoval bolesti. Jedol som kasovitu stravu, teda nasilu som sa snazil lebo som umieral hladom. Tuto na nete som sa docital o Flectore tak som ho uzil 2x, sice sa mi docasne ulavilo ale bola to chyba lebo na piaty den sa mi pustila krv, utekal som do nemocnice kde som dostal injekcie a krvacanie prestalo. Tam mi bolo vysvetlene ze Flector spomaluje zrazanie krvi co sposobilo krvacanie, ktore sa znovu objavilo aj na 7 den a uz nezabrali ani injekcie len vypalovanie samozrejme predtym som dostal injekcie do cerstvej rany na umrtvenie ale aj tak to bolo neprijemne. Do 9teho dna boli silne bolesti pri prehltani, bolesti prechadzali do ucha, zubov a sanky, no potom sa stav zacal zlepsovat, den za dnom som pocitoval mensie bolesti az nakoniec vymizli. Zaklad je ze treba jest jest a pit studene (izbova teplota) , kasovitu stravu, chlieb po malych sustach a poriadne dlho prezuvat, varene maso. Nekaslat, nesmrkat, nerozpravat (spôsobuje vybracie co moze vyvolat krvacanie) a hlavne pit vela tekutin denne aj 2 litre z toho aspon 1liter rumancekovy caj. To su moje skusenosti a postrehy. Vsetky prajem skore a co najmenej bolestive zotavenie.

Ja som 3 deň po odstránení mandlí mal som perineální absces na ľavej mandli. V nedeľu o 16:00 som prišiel do nemocnice lebo ma to neskutočne bolelo tak ma vyšetrili na Antolskej v BA super oddelenie :slight_smile: o 20:00 ma operovali v ten istý deň o 10 som bol už na izbe ráno som už jedol na druhý deň ma pustili domov teraz som 3 deň po operácií a zatiaľ som nič nebral od bolesti skoro ma to nebolí tak dám vedieť ako to pokračovalo:)

Zdravim, mam 34 r., bol som na vybere krcnych mandli, teraz mam 5 dni po zakroku, 3-4 den kazdych 3 hodiny bolesti z ktorych mi praskne hlava a usi, davam si Flektor a cipky striedavo, co sa tyka potravy - bieda neide to, uz nech to prejde.

Čau máš pravdu bolesť ak sviňa, flektor beriem aj ja. Mam 31r. som 7 dní po zákroku. Rána sú najťažšie. Hlavu ide rozhodiť, uši, krk všetko bolí ako keby som prezrel klince. Hodinu mi trvá sa dať do poriadku a to len vďaka lieku. dnes som dobral posledný, zajtra kontrola, len neviem ako to zvládnem bez flektoru.

Ahojte, ja som odstranenie mandli podstupila tento rok, musim vopred odporucit si poriadit do nemocnice probiotika, ja som si kupovala probiotika k antibiotikam, tieto odporucam, pretoze su skratka urcene k uzivaniu k antibiotikam, takze su lepsie, je to opravdu citit. Ja som mala biopron-niektory z nich proste. Mne teda brali nielen mandle, ale i istu cast okoliteho tkaniva v krku, pretoze sa mi urobili v krku 2abscesy, jako nikomu to neprajem, je to hnus tie abscesy, ale som rada, ze mam za tym. A prave najma preto, ze som mala naviac abscesy, tak mi davala zvysene davky antibiotik, z coho mi byvalo opravdu na pobliti - a samozrejme poblit sa nemozte, pretoze by sa vam krv pustila znova a to by viedlo k tomu, ze pojdete pravdepodobne znovu na sal. Takze pokial pojdete do nemocnice, pribalte si i probiotika, pretoze v nemocnici vam ich nedaju. Inak som to zvladla, ja teda bez vsetkych tych tabletiek proti bolesti, lebo ako som uz spominala, na moj zaludok to bolo uz moc, takze som to prezila a som stastna, ze som to podstupila, pretoze mam 4mesiace po zakroku a citim sa konecne omnoho lepsie! takze ano, je to neprijemne, bolestive, ale stoji to za to ludia!

Ahojte, ja som 2 deň po zákroku. Brali mi aj krčné a aj nosné mandle. Operáciu som mal v celkovej anestéze ale po prebratí neskutočná bolesť, ktorú sa pokúšam tlmiť do teraz, len to nejde, pretože si nemôžem vypiť ani flektor… Doteraz nemôžem prehltať. Vie mi prosím niekto poradiť čo mám robiť? Bojím sa, že sa mi tie biele povlaky zoškrabnú a bude to krvácať…

Ahoj Janka, Mám 58rokov, dlhé roky mám problém s mandlami hlavne ľavú mandlu mám stále zapálenú. Doktorka mi nechce antibiotika dať a ma posiela do nemocnice ale sa bojím, mám dosť rokov. Boli tam aj staršie osoby?

Ahoj Janka, mám 58 rokov a tiež ma posielajú do nemocnice vybrať si mandle. Mám často zapálenú ľavú mandlu. Kto ťa operoval a či tam boli aj staršie ako ja. Ako sa cítiš teraz, pomohlo ti to. ?

Ahojte veľmi zaujímavé čítanie. Ja sa chcem opýtať či máte skúsenosti s laserovou operáciou. Či je nejaký rozdiel, ako pri klasickej, predpokladám, že bolesť je stále rovnaká. A podstúpil už niekto operáciu, kvôli chrápaniu? Ak áno tak či to pomohlo, lebo ja som rozmýšľal, že by som to kvôli tomu bol schopný absolvovať lebo ja chrápem, ráno vstávam veľmi unavený aj cez deň keď nič nerobím tak na mňa prichádzajú driemoty, stále sa pristihnem, že dýcham aj cez nos aj ústa a hlavu až neprirodzene zakláňam dozadu aby som si spriechodnil dýchacie cesty, lepšie sa mi dýcha, a stále počujem také pišťanie v ušiach, ak sa niekto nájde kto to absolvoval kvôli tomu, nech sa ozve, buď tu alebo na email, dík.

Prosim ta priatelka ide na tuto poeraciu a ma strach potrebovala by povzbudit. mohol by som ta poprosit o telefonat jej cislo je 0908221151 dakujem. operacia je 17. 1. 2014. dakujem

Ahoj ja som 3. deň po zákroku a tiež som bola v celkovej anestézií, bolesti to mám hrozné, najmä keď jem a keď prehĺtam tabletky neskutočne to bolí. Strašne sa bojím že sa mi tie povlaky dajú dole, tak sa každú chvíľu pozerám do zrkadla. Mám 14 rokov a tak sa musím prinútiť piť flector a dávať si tabletky (najhoršie sú moje tabletky čo sú veľmi veľké). Mala som také šťastie, že ma operovali v centrum kramáre v BA (úžasná súkromná klinika) , ale aj tak sa bojím že to bude krvácať. Keďže si tento článok napísala dávnejšie, tak či by si mi nevedela nejako poradiť?

Zdravím Vás milí pacienti a pacientky,
tak ako všetci, tak aj ja sa " pochváli" vybratím krčných mandlí. Absolvoval som to v Poprade. Čo sa týka personálu - jednotka s hviezdičkou ! Ale prejdem teraz konkrétne k zákroku. V utorok ráno ma prijali, dali ma na izbu, kde som čakal, kedy príde rad namňa. Krátko pred operáciou mi dali 2 injekcie do zadku a plus nejaké 2 tabletky. Po pár minútach prišla pre mňa sestrička. Odviedla ma na operačku. Robili mi to v lokálnej anestéze - odporúčam, nie je sa čoho báť, nič necítite, žiadnu bolesť, nič, len spolupracujete s doktorkou, doktorom, ktorý Vás operuje. Najprv mi do úst vstrekla taký štipľavý sprej, trošku nepríjemné, aby mi to umŕtvilo a tak mi potom injekciou ešte do mandlí a okolo mandli pichla, aby to celkovo bolo umŕtvené. To trošku bolelo, ale nič strašného. Počas zákroku som ani nevedel, že sa mi v hrdle niečo deje. Trvalo to možno cca. 15 minút, no strašne rýchlo ten čas na operačke beží. Po operácií ma odviezli na izbu, kde mi dali infúziu, aby som nemal bolesti a možno po cca. 2 hodinách od operácie som mal začať piť vodu. Na noc mi dali injekciu od bolesti, aby som spal. Na druhý deň som na raňajky už jedol čaj s piškótami. Po rannej vizite ma pustili domov, všetko bolo v pohode. No na nejaký 3 deň mi nastali komplikácie. Dostal som zápal hltana. Ľudia, nikomu neprajem tú bolesť, akú som mal. Ja som sliny nemohol prehltnúť, nie to vodu. Som mal strašne bolesti, až pálivé a tiahlo sa to až k ušiam a zubom. Tabletky žiadne mi nepomáhali a aj keď nejaká zabrala, tak trvalo 2 hodiny, kým zabrala a účinkovala možno pol hodiny a znova bolesti. Psychický som bol total na dne už. Jedine, čo mi pomáhalo boli injekcie od bolesti - almiral a taktiež tabletky, ALMIRAL, sú výborne na bolesť po vybratí mandlí! Bol som i na pohotovosti, i záchranku sme volali a bolesti nie a nie ustúpiť. V noci to bolo lepšie, som sa aj vyspal, no najhoršie boli rána a večere a najmä, keď som tabletky musel brať. Vtedy mi až do plaču bolo, lebo som vedel, čo má čaká, aké bolesti nastanú. No po týždni mi konečne tie kruté bolesti ustáli. za deň som vypil možno 0, 5l. vody a zjedol som možno 6 piškót namočených v čaji. Schudol som 4 kilá. Jedol som len mixované polievky. Už je od toho dva týždne a našťastie som nekrvácal. Po nejakých 10-11 dňoch som už začal jesť aj nie kašovité, ale klasika jedla ako zemiaky, rezeň a také lahôdky. Prežil som si svoje, dúfam, verím, že to najhoršie mám za sebou a už len a len dobre bude. Po dvoch týždňoch ešte mám bolesti, ale to sú také normálne ako keď bolí hrdlo človeka. Na záver už len toľko, operácie sa nebojte, je bezbolestná, dajte si lokálnu anestézu, týždeň v bolestiach vydržíte, hoc sú silné, ale tak s pevnými nervami to človek vydrží, a hlavne veľa, veľa, veeeľa studenej vody pite a zmrzlinku papajte. Čim budete viac zaťažovať hrdlo, tým skôr sa Vám vylieči. Prajem Vám veľa šťastia a zdravia. Nebojte sa, Vy isto nebudete mať také bolesti ako ja, keďže ja som mal zápal hltana. Ja som mal raz také silné bolesti ako budete mať vy. A ak náhodou máte nejaké otázky, kľudne ma kontaktuje na email: blazej.stofila@gmail.com :slight_smile:

Ja som 3 dne po vybere mandli v celkovej v HE, bolesti neskutocne hlavne pri prehltani, ale ked neprehltate da sa to vydrzat. Tablentky zaberaju len minimalne. A tiez od vcera som dostal teploty tak do 37, 4. Jem mixovane jedla a pijem repikovy caj.

Ahoj odpadol mi taky biely povlak z rani a teraz tam mam velku dieru. Neviem či to je dobre.

Ahojte. Som tretí deň po vybratí mandlí. :slight_smile: Všetko úplne v poriadku. V pondelok 14. 4 ma operovali v celkovej narkóze. Následne som celý deň prespala a utorok ráno ma pustili domov. Doma som okamžite zjedla rožok namáčaný v kakaú a pijem harmančekový čaj ten strašne pomáha. Dnes je to tretí deň a už som si bezproblémov zapálila a všetko je v poriadku.

Ahojte, chcel by som aj ja prispieť skúsenosťou s vyberaním mandlí. Operovali ma v BB na súkromnej ORL klinike v celkovej anestéze. 14. 4 rano som prišiel na kliniku, hneď po príchode na izbu sa ma ujali sestričky obviazali mi nohy elastickym obväzom, vraj prevencia proti zrazenine. Hneď mi dali tiecť aj infúziu. Po nejakej pol hodine som dostal náladovku, pocit ako ked si vypijete. Za chvilku ma odviezli na operačku tam som dostal do žily anestézu asi za 5 sekund som bol už mimo. Zobudil som sa na izbe za 1, 5 hod napojeny na pristroj ktory sledoval srdce a tlak. Z toho ma po chvilke odpojili ked bolo všetko OK. Prekvapivo som narkozu zvladal vporiadku, žiadna nevolnosť ani zmätenosť. Hrdlo ani tak velmi nebolelo asi kvôli infuzii ktora mi tiekla. Dostal som krčah čaju ktory som mal popíjat pomaličky. Nemal som stym velky problem. Prekvapivo ani bolesti neboli az take velke. Na večeru som dostal už vývar s pečenovými haluškami. Potrapil som sa ale dalo sa to zjest. Na noc som dostal infuziu lebo to bolelo viac. Rano mi začala rana trošku krvácať vypluval som krv… dostal som ladovy obklad na záhlavie a po konzultácii s doktorom aj niečo proti krvácaniu. To pomohlo a prestalo to. Hned nato som dostal ranajky jogurt a piškoty s čajom… to som zjedol ale ostalo mi zle skoro som odpadol… vraj to sa stava ako reakcia na anestezu. Po raňajkách ma poslali domov :slight_smile: Doma som sa už trápil viac, bolesti sa stupňovali ale zvladal som to s tabletkami Paralen 500 2ks a Algifen NEO 40kvapiek… mal som pripravený aj Flector po prečítaní diskusií ale doktor mi ho neodporučil lebo riedi krv a rana by mohla začat krvácať. Ja som mal velké mandle tak aj velké rany tak ešte večšie nebezpečenstvo. Prve 3-4 dni som jedol len vývar, jogurty, výživu, zemiakovu kašu, praženicu chlieb len striedku… Potom som pomali začal aj normalne jedla… samozrejme menšie porcia a poriadne prežuť… pred jedlom som si väčšinou dal kvapky od bolesti aby to šlo lepšie. 6 deň som už jedol velkonočne menu udene mäso, klobaska, zemiakovy šalát :slight_smile: Dalo sa to pomaličky… dnes je to už desiaty deň, bolesti mám stále ale také normálne ako ked boli hrdlo… tabletky už nejem a kvapky len večer a rano vtedy to ešte bolí viac… jem už normálne všetko, menšie porcie ale ide to… Moj celkovy názor na to je taký že sa to určite dá vydržať… bolesť je síce velká, v niektorých momentoch až neznesitelná ale treba myslieť pozitívne že to pre naše zdravie a že bude čoskoro lepšie. Ja som pil prvých 7 dní strašne vela čaju 3-4 litre repík, materina dúška a iné bylinkové, aj v noci vždy ked som sa zobudil. Odporúčal mi to doktor aby bola sliznica zvlhčená stále, myslím že to pomáhalo velmi. Už v nemocnici treba vela pit. Bolesť zvláda každý inak, veľmi záleží aj od velkosti mandlí pretože od toho závisí velkost pooperačnej rany. Podla toho sa odvíja aj dĺžka hojenia, tak mi bolo povedané :slight_smile: Viacerý tu spomínali neznesiteľný zápach z úst ale ja som žiadny nezaznamenal, ani teraz ked sa mi ten povlak na ranách uz začal odlupovať. Na záver chcem všetkým povedať že sa to dá všetko vydržať len treba myslieť pozitívne, však to podstupujeme pre svoje zdravie :slight_smile: V prípade nejakých otázok tomaszv4@gmail.com

Ahojte Tak mňa to čaká 4. 7. a bude to v celkovej anestéze. Zákrok mi budú robiť v TT v nemocnici v tom novom pavilóne a bude to len formou jednodňovky a je to divné, lebo podľa toho čo tu čítam ste boli skoro všetci viac dní v nemocnici.
A chcel by som vedieť či tam už v TT niekto na výbere mandlí bol. Lebo by ma zaujímalo ako to tam prebieha a aký sú tam doktori a sestričky. Ďakujem.

… ahoj, ja som šiesty deň po výbere mandlí (tiež v Poprade) v celkovej anestéze… nemám zápal hltana (aspoň myslím, lebo som bola v piaty deň pri obvodnej lekárke) … a mám presne také bolesti, ako píšeš Ty (až v ušiach) … tiež skoro nič nejem ani nepijem a svoje vlastné sliny chodím radšej vypľuť, ako by som ich mala prehltnúť… takže asi tak… už len odrátavam dni, kedy sa to konečne začne zlepšovať, lebo doteraz je to deň, čo deň horšie a ani kvapky od bolesti mi nepomáhajú… čistá hrôza…