Krčné mandle

Ahojte, mate niekto skusenost s nemocnicou v Martine? O dva tyzdne ma caka operacia krcnych mandli v lokalnej anesteze.

Zdravím, mám 19 rokov a som piaty deň po výbere mandlí, krčných ale aj nosnej mandle, kvôli vysokému ASLU ( až 1200) pritom normálne je mať 0-200. Operáciu som mala v celkovej anestéze. Poviem Vám otrasný zážitok, ešte stále mam bolesti pri prehĺtaní prakticky všetkého cítim sa ako keby som mala v hrdle žiletky a pri každom prehĺtnutí sa pohnú. Operovaná som bola v Humennom príjemné prostredie, milý pracovníci no zaskočila ma strava deň po operácií som dostala na raňajky koláč so šunkovou penou, niečo hrozné. Na obed ryžu s kari omáčkou a kuracím mäsom ( vtedy som začala mať pochybnosti či vôbec vedia že som po operácií hrdla) a keď som dostala na večeru dukátové buchtičky s pudingom, tak som mala dosť. Stále mám bolestí no snažím sa nenamáhať sa, a začať normálne jesť keďže som schudla za 5 dní 4 kilá. Snáď to rýchlo všetko prejde lebo už mám dosť tej bolesti a hladovania.

Dobrý den, som druhý den po výbere mandlí laserom a mozem potvrdiť ze zákrok je a pooperačný stav je takmer bezbolestný. Uz som doma, Pijem vsetko uplne v klude, prehltanie neboli a jem šetrnu stravu. Velmi som sa bála nakoľko väčšina ľudí tu ma velmi zle skúsenosti a 2 ORL lekári, ktorí nerobia s laserom mi tvrdili, ze v bolesti nie je ziaden rozdiel.

Z mojej skúsenosti mozem laser iba odporúčať, ziadne bolesti, rýchly priebeh aj rekonvalescencia. Stojí to nemalé peniaze ale ked sa niekto boji a ma tu moznost tak to určite odporúčam.

Ahojte. Chcela by som sa s vami podelit o moj zazitok s mandlami. Mam 24 rokov a pred dvoma rokmi sa na mna nalepila zakerna infekcia menom mononukleoza. Znama aj pod nazvom choroba bozkavania kedze sa prenasa slinami. O tom by som tiez mohla napisat knihu ako mi tato IM zmenila nasledujuce dva roky, nakolko som bola aktivna sportovkina, zila som tym a toto ma uplne stoplo a to bol len zaciatok dalsich X problemov. Nebudem rozpisovat prejavy IM ale jej nasledky su take, ze sa ti rapidne znizi imunita a kedze je to choroba pecene a pecen je velmi dolezity organ, rok az dva roky sa neodporuca fyzicka zataz ak mas rad sam seba :slight_smile: … v juli 2013 som bola uz po jej prekonani, sono brucha ukazalo zvatsenu pecen, imunita na bode mrazu. Anginy take silne ze som slinu neprehltla bez slzy. Samozrejme antibiotika, no o 3 tyzdne dalsia angina. A takto to slo od asi marca 2013 az do decembra toho roku. Od marca do decembra som mala cca 17 angin, neprehanam… Bola som z toho uz psychicky na dne. Navstivila som viacero orl lekarov nakolko som bola alergik a mala nizku imunitu, bolo otazne ci mandle dat von alebo nie. Samozrejme vo vyteroch mi nasli streptokoka a tak som sa dala na pol rocnu liecbu penicilonom. Nemusim pisat ako telu skodi 6 mesacne uzivanie antibiotik, samozrejme bez probiotik by to neslo a poviem vam ak som nedala za rok 2013 aspon 200 eur za moje super mandle tak nic… cca april 2014 som ukoncila uzivanie Pen. Na kozi sa mi zacal robit ekzem a plet sa mi zacala rapidne zhorsovat. Po dobrati antibiotik som sla na vytery a boli negativne. A tak som si vydychla ze mam pokoj a mozno sa vratim aj k mojmu sportu… v juli 2014 som bola v chorvacku s partiou, nedalo mi to tak som si dala zmrzku, o par dni to prislo, 39 horucka neznesitelna bolest hrdla a tak som skoncila na pohotovosti. Takze posledne 4 dni som prelezala,
ale ved bola som zvyknuta. A tak som si po navrate povedala dost… dam ich von. Aby som nezabudla od prekonania IM bolo moje aslo cca 1200 a takto skoro 2 roky. Norma je 200 tak si viete predstavit co to robi s telom. Ako sa hovori o reumatickej horucke, artritide a pod. Takze k strasnemu akne a zvatsenej pecene sa pridruzili bolesti klbo,. nakolko som sportovkina a isla som si zabehat a zrazu vas zastavia kolena nic prijemne kedze nebolo ziadne zranenie predtym. Tak si vravim skusim aspon plavanie, no kdeze ozvali sa ramena… v novembri 2014 som sa rozhodla dat ich von. no nakolko som par dni pred zakrokom ochorela operacia sa presunula na april 2015. Takze dnes som po operacii 5 den. Robili mi to v celkovej… operacia v pohode, priam som sa tesila, po operacii taka silnejsia angina ale dalo sa. Najhorsii zatial 4 den, bolest dnes mala ale velmi sa mi tvoria sliny a tym ze mi brali aj nosnu stekaju mi hlieny a neni to prijemne, je mi na vracanie ale nakolko sa bojim aby to nezacalo krvacat snazim sa predychat to… Neviem dnes posudit do akej miery sa mi zmeni zivot, len viem ze horsie ako to bolo to byt nemoze. Verim ze klby prestanu boliet, akne ustupi a konecne budem moct robit to co ma naplna a nie viac lezat v posteli… takze tii ktori mate dlhodobe problemi s mandlami, ja som bola uz extrem… nevahajte lebo ked neplnia svoju funkciu vedia vas znicit, od sebavedomia az po klby, oblicky a v najhorsom pripade srdce.

Ahojte. Chcela by som sa s vami podelit o moj zazitok s mandlami. Mam 24 rokov a pred dvoma rokmi sa na mna nalepila zakerna infekcia menom mononukleoza. Znama aj pod nazvom choroba bozkavania kedze sa prenasa slinami. O tom by som tiez mohla napisat knihu ako mi tato IM zmenila nasledujuce dva roky, nakolko som bola aktivna sportovkina, zila som tym a toto ma uplne stoplo a to bol len zaciatok dalsich X problemov. Nebudem rozpisovat prejavy IM ale jej nasledky su take, ze sa ti rapidne znizi imunita a kedze je to choroba pecene a pecen je velmi dolezity organ, rok az dva roky sa neodporuca fyzicka zataz ak mas rad sam seba :slight_smile: … v juli 2013 som bola uz po jej prekonani, sono brucha ukazalo zvatsenu pecen, imunita na bode mrazu. Anginy take silne ze som slinu neprehltla bez slzy. Samozrejme antibiotika, no o 3 tyzdne dalsia angina. A takto to slo od asi marca 2013 az do decembra toho roku. Od marca do decembra som mala cca 17 angin, neprehanam… Bola som z toho uz psychicky na dne. Navstivila som viacero orl lekarov nakolko som bola alergik a mala nizku imunitu, bolo otazne ci mandle dat von alebo nie. Samozrejme vo vyteroch mi nasli streptokoka a tak som sa dala na pol rocnu liecbu penicilonom. Nemusim pisat ako telu skodi 6 mesacne uzivanie antibiotik, samozrejme bez probiotik by to neslo a poviem vam ak som nedala za rok 2013 aspon 200 eur za moje super mandle tak nic… cca april 2014 som ukoncila uzivanie Pen. Na kozi sa mi zacal robit ekzem a plet sa mi zacala rapidne zhorsovat. Po dobrati antibiotik som sla na vytery a boli negativne. A tak som si vydychla ze mam pokoj a mozno sa vratim aj k mojmu sportu… v juli 2014 som bola v chorvacku s partiou, nedalo mi to tak som si dala zmrzku, o par dni to prislo, 39 horucka neznesitelna bolest hrdla a tak som skoncila na pohotovosti. Takze posledne 4 dni som prelezala,
ale ved bola som zvyknuta. A tak som si po navrate povedala dost… dam ich von. Aby som nezabudla od prekonania IM bolo moje aslo cca 1200 a takto skoro 2 roky. Norma je 200 tak si viete predstavit co to robi s telom. Ako sa hovori o reumatickej horucke, artritide a pod. Takze k strasnemu akne a zvatsenej pecene sa pridruzili bolesti klbo,. nakolko som sportovkina a isla som si zabehat a zrazu vas zastavia kolena nic prijemne kedze nebolo ziadne zranenie predtym. Tak si vravim skusim aspon plavanie, no kdeze ozvali sa ramena… v novembri 2014 som sa rozhodla dat ich von. no nakolko som par dni pred zakrokom ochorela operacia sa presunula na april 2015. Takze dnes som po operacii 5 den. Robili mi to v celkovej… operacia v pohode, priam som sa tesila, po operacii taka silnejsia angina ale dalo sa. Najhorsii zatial 4 den, bolest dnes mala ale velmi sa mi tvoria sliny a tym ze mi brali aj nosnu stekaju mi hlieny a neni to prijemne, je mi na vracanie ale nakolko sa bojim aby to nezacalo krvacat snazim sa predychat to… Neviem dnes posudit do akej miery sa mi zmeni zivot, len viem ze horsie ako to bolo to byt nemoze. Verim ze klby prestanu boliet, akne ustupi a konecne budem moct robit to co ma naplna a nie viac lezat v posteli… takze tii ktori mate dlhodobe problemi s mandlami, ja som bola uz extrem… nevahajte lebo ked neplnia svoju funkciu vedia vas znicit, od sebavedomia az po klby, oblicky a v najhorsom pripade srdce.

Dobrý den… Chcem sa spýtat kde Vám robili ten zákrok s laserom. Idem s malým na nosné a krčné mandle a chcela by som mu to dat spravit laserom… Dakujem

Ahojte… som 8 den po vybere mandli… na 7 den cize vcera som letela za priatelom do UK. Zakrok som absolvovala v lokalke, a dakujem doktorovi v bojnickej nemocnici, resp. panovi primarovi. Hodinu po zakroku som rozpravala, na treti den som jedla uz hemendex. Davam si flector rapid, jeden cez den a jeden v noci, velmi dobry prasok. Nemala som problem s krvacanim, a boli ma to asi tak ako keby som mala horsiu chripku. Mandle mi vyberali kvoli oku, kt. mi dva roky cervenalo. Malo to pomoct no na 5 den som mala oko ako predtym, takze mandle asi nebola pricina. Chcem vam len povedat, drzkajte sa, kazdy znasa bolest inak, a nemusi to byt niekedy az take ako sa docitate, co som si aj ja myslela…

Karolinka, chcem sa opytat, kde vam vyberali mandle laserom, mna to caka tak isto a kedze podnikam, potrebujem byt naspat co najskor a byt fit.
Ako to u vas prebiehalo a ako s odstupom ca mesiaca hodnotite operaciu a rekonvalescenciu?
Dakujem
Andrej

Ahoj. Chcem sa opytat ci ti vybratie mandlí pomohlo, pretoze som na tom presne tak isto ako ty. Mam 24 rokov pred 2, 5 rokom som dostal infekcnu mononukleozu, ktora mi uplne znicila imunitu a pochytal som vsetky choroby co isli okolo (Yersinie, Mykoplazmy atd… ). Skoro neustale mam teplotu 37, 0 - 37, 2 zapalene hrdlo a som neuveritelne unaveny. Pocas 2, 5 roka som bral asi 9 mesiacov ATB (ktore mi samozrejme poskodili pecen) 7 mesiacov lieky na podporenie imunity skusal som aj inekcie na imunitu no nic mi nepomohlo. Pred 1, 5 mesiacom mi nasli na mandliach streptokoka, MUDr. povedal ze treba vybrat mandle a tak sa aj stalo. Som 3 tyzdne po operacii unava prestala, ale teploty a bolest hrdla mam stale. Rad som sportoval a z tohto vysedavania ma ide porazit…

Zdravim ja som mal operaciu 10. 8 som doma 5 den operovaly ma na krčne mandle a nos mi lamaly spet na rovno cez operaciu som mal komplikacie operovaly. Ma viac ako 3 hodiny koly silnemu krvacaniu teraz keby som vedel ake to je nikdo by ma tam nedostal mam silne bolesty hrdla. Je to horšie ako akakolvek angina čo som kedy mal a + k tomu ma picha do ušnich bubienkou jak svina. : ( kdo ma malu zražanlivost krvi tak nech račej nejde.

Siska na slovensku mame flektor to je na dočasne necitlivenie mne to učinkuje max 4-5 hodin alebo inekcie proti bolesty ak sa budeš chystat ešte tento tyžden na slovensko tak by som ta chcel poprosit či by si mi nevedela doniest hocičo silne proti bolesty som z BA. teraz osobne mam bolesty čo som v živote nezažil : ( : ( : (

Ahoj Lucia - ja prechadzam momentalne tym istym ako ty. Pred 2 mesiacmi mi odstarnili mandle a odvtedy mam slanu chut v ustach a necitim nic sladke a celkovo moja chut je ina ako pred vyberom mandli. Chcem sa opytat, ci sa ti vobec vratili tvoja povodna chut spat a kolko to trvalo?
Dakujem, Katarina

Ahojte :-). Mna operovali 20. 10. 2015 vo FN v Trnave. Dnes je 24. 10. 2015. Vsetci tí, ktori sa tolko bojite, samozrejme aj ja som sa toho velmi bala. a citala som na internete rozne NEPEKNE diskusie. Lenze moj problem bol chronicky zapal mandli, neviem ci nieco horsie od tohto este vobec. moze byt
Prejavy asi take, ze zvonka cely krk neskutocne vyhadzany, velmi silne akne na sanke a krku, krv tmavocervenej farby obrovske rany po vytlaceni a tak dalej a tak dalej. Nemala som jednoducho na vyber ale mozem Vam povedat, ze v den ked mi tie mandle odatranili ten zapal sa stratil! Pokual Vam mandle naozaj sposobuju vyrazne problemy, mne teda najma kozne sama kozna mi povedala ze to je velmi atypicke mat na krku take akne. Dajte si tie mandle vybrat ano ficim na flektore ale rozpravala som uz sepotom v ten den vecer hned ako mi dovolili sa napit. Spala som 2, 5 hodiny v kuse! To je uspech! 23. 10 mi vsak najme v lavej strane kde som mala ranu omnoho vecsiu zacala bolest vystrelovat so usi. O neustale zvysenej teplote ani nemusim pisat. Urcite si hnisave mandle v tele nenechavajte, pretoze hnis v krvo je velni nebezpecny, dokonca viac ako si sami dokazete predstavit. A v dnesnej dobe je uz bolest vdaka pripravkom zvladnutelna :slight_smile: vela stastia!

Dobry,chcela by som sa Vas nieco opytat. Kedze som tiez po cerstvej operacii madlii. No iba lavej tu pravu mi vybrali uz cez leto. Tak som chcela vediet ci mozes konzumovat mentolove cukriky.Kedze je zima tak uz ma zacalo skrabat v hrdle. A bez vody sa nikde nedostanem. Zacne ma dusit a kaslat nechcem. Zbytocne si nechcem privolat krvacilanie. Som uz 5.den po operacii.

ahoj, ja by som s tými cukríkmi ešte trocha počkal. Mne vyberali mandle 4 dni dozadu a povedali, aby som jedol len kašovitú stravu a pil čierny čaj, Nemali by ste si dávať cukríky, lebo tie bylinky by to mohli nejako podráždiť :) veľa šťastia :)

Reklamy na vyberanie mandli? Prosim? :D Tieto horror stories sa tis.zdaju byt reklamou?
K Flectoru len tolko, ze nad tvojim prispevkom bolotrikrat povedane, ze zvysuje moznost krvacania. Nejak ti tie genialne konspiracie nesedia... A na operaciu urcite nechod, hnisave anginy a podobne problemy ta urcite necakaju. Hlavne nepodporuj Farmalobby!!

Dobry den, na vek pacientov sa mozete opyta priamo v nemocnici. Ja mam pocit, ze na nasom oďeleni na Antolskej bol jeden 70rocny pan ktoremu vyberali lavu mandlu.

Pridávam fotku pred a po zakroku (15 dni po ). Ak by som do toho išla ešte raz, velmi si to rozmyslím. No bohužiaľ v mojom prípade to bolo velmi nutne nakoľko som mala chronicky zápal na pravej mandli. Velmi mi pomohol flektor ktorý som si dávala hneď po tom ako ma pustili z nemocnice - 4 krát denne polovicu jedneho sacku. Novlalgin ktorý dávali v nemocnici mi velmi nezaberal aj sama sestrička povedala ze flektor je silnejší. No nemôže sa užívať viac ako 7 dni. Najhoršie to bolo asi od 4 do 8 dňa. Po 10 dni bolesť úplne ustúpila no ešte sa neodvážim jesť nic tvrdé. Zatial len polievky a vnutro chlebíka bez kôrky. Prvé dni som jedla len jogurty, výživa ma stipala. Co sa tykalo zakroku bol vpohode, bolesť prisla az na 3 den. Po operacii som mala komplikácie lebo mi počas zákroku stiekla krv do žalúdka ktorú nedokázal stravit a po

prebratí sa z narkózy som začala vracať tu nestravenu krv. Na druhy den rano som začala zase vypluvat krv a museli mi zo znovu vypalovat tou pinzetou len v lokalnej anesteze, niečo mi nastriekali do hrdla a uz som nic necitila. Som rada ze uz som po. Hlavne vela pite vodu po zákroku ked vam sestričky povedia ze uz môžete: držím všetkým palce.

Ahoj, co ti povedali na tie diery lekari? Mne sa tiez vytvorili diery a lekar hovoril o plastike,ak to bude robit problemy. Nechcem dalsiu operaciu...ako sa to zahojilo tebe? Ostali diery aj po takom case alebo zarastli? Dufam,ze budes mat pre mna dake povzbudenie...ja som dva tyzdne po operacii mandli a pri predstave,ze mam absolvovat daku znova,je mi zle. ;(

Ahojte,tak mám 17 rokov a operovali ma 1.8. tento rok. Mal som 2x absces na pravej mandli,čiže museli ísť von,či som chcel,alebo nie. Z toho,čo som sa dočítal v tejto a iných diskusiách som bol zhrozený,bál som sa bolestí a iných komplikácií. Lenže vôbec k NIČOMU takému nedošlo. Dnes som 24 dní po zákroku a musím povedať,že ma to nebolelo ani JEDEN deň. Podľa mňa stačí len správne dodržiavať pokyny lekárov a všetko bude v poriadku. Kloktať si hrdlo často,jesť fakt prvé dni tú kašovitú stravu a hlavne sa NEROZČUĽOVAŤ. Čiže ľudia nebojte sa a nečítajte moc názory ľudí,lebo sa len zbytočne vystrašíte podľa mňa. Ak je zákrok nevyhnutný,tak by som ho určite odporúčal absolvovať