Mamografické vyšetrenie

Prosím može mi niekto vysvetliť záver z mamografického vyšetrenia prsníkov: v zachytenom rozsahu splývajúce škvrnité až guľovité štruktúry dyspl. typu - predpokladám benígne cystické zmeny. V pravo v proj. ML pod manilou naznačené vtiahnutie podkožia, ale ložiskové zmeny nevidím. Mikrokalcifikáty nevidno. Mamila v norme. Z:Dyspalstické zmeny pokročilé obojstranne.
Za vysvetlenie ďakujem.

Dobry den,
mam 57 rokov, na MMG mi zistili hrcku na pravom prsniku. Vo februari tohto roku som bola operovana. Zaver histologickeho vysetrenia lipogranuloma.
Po pol roku na kontrolnom ultrazvuku mi zistili cysticku mastopatiu a seromove lozisko. Chcela by som vediet o tejto diagnoze viac. Je to nebezpecne? Moj lekar mi doporucil uzivat wobenzyn.
Dakujem

Som 34 ročný rádiológ a mojim koníčkom je mamodiagostika. Katarína, podľa popisu, ktorý ste tu predložili, ide zrejme o neškodné (benígne)zmeny v zmysle cýst, ktoré neznamenajú nič vážne, avšak dôležité je aj to, aký typ mliečnej žľazy máte - či je redukujúci, alebo nie, lebo to ovplyvňuje hodnotenie mamografickej snímky, neredukujúce typy žliaz často znemožňujú vylúčenie chorobných zmien prsníkov, takže je nutné ultrazvukové vyšetrenie. Samozrejme, presnejšie by som sa vyjadril, keby som snímky videl. Cysty často sprevádzajú neredukujúci typ TABáR 4. Niektorí moji kolegovia s obľubou používajú slovo dysplastický, to však najmä my mladší považujeme za nevhodné pre rádiologickú mamodiagnostiku, tento termín je skôr vyhradený pre histológov. Slovnému spojeniu “vtiahnuté podkožie” plne nerozumiem, zrejme ide o stenčenie podkožia, vtiahnutá môže byť koža. Ak tam Váš lekár ložiskové zmeny nevidí, potom je zrejme všetko v poriadku. Mikrokalcifikáty sú špecifickou kapitolou v mamodiagnostike, veľmi záleží na ich morfológii, v popise sa myslia väčšinou tzv.malígne mikrokalcifikáty, t.j. tie, ktoré znamenajú pravdepodobnú rakovinu.

Vážená Daniela, podľa popisu to nebezpečné nie je, ale ja som rádiológ, a toto by Vám lepšie vysvetlil onkochirurg, alebo mamológ.O Wobenzyme som zatiaľ nič zlé nepočul, naozaj v týchto prípadoch pomáha. Serómové ložisko je jednoducho kolekcia tektuiny, ktorá sa často vytvorí v súvislosti s operáciou, pokiaľ je príliš veľká, vypúšťa sa, viac opäť zistíte u onkochirurga. Lipogranulom je histologický termín, pod ktorým si ja predstavujem okrsok jazvy s tukovými bunkami. Určite to nie je nebezpečné. Cystická mastopatia je častý problém, práve tu pomáha Wobenzym, nie je to nič nebezpečné, snáď nepríjemné.

Mám za sebou mamograf.Kto mi poradí,čo to znamená retromamárne a retromamilárne štruktúry nenápadné.Axilly drobné LU.ďakujem!

ide o nalez bez patologickych zmien. vsetko OK. gratulujem :wink:

Dobrý deň. Mám 40 rokov a prosím o vysvetlenie MMG nálezu: PP - v HLQ splývajúce tyčinkovité kalcifikáty intraduktálne a ojedinelé mikrokalcifikáty retroareolárne. ĽP - škrupinovitý kalcifikár v DLQ a kalcifikáty intraduktálne, oválna opacita subaxilárne charakteru LU. Záver: prechodný až redukujúci typ prsníkov naznačený plazmacel mastitis obojstranne bez evidentných pat.ložísk. BIRADS II., Tabár 3. 4 sk. Prosím o objasnenie nálezu. Je potrebné nejaké kontrolné vyšetrenie? v správe sa o tom nepíše.
Ďakujem.

Dobrý deň, mám 45 rokov na mamografickom vyšetrení prsníkov mi zistili mikrokalcifikát. Cchcela by som vedieť o tejto diagnóze viac. Či to začína rakovina prsníka. Ďakujem

Dobrý deň, mám 51 rokov a bola som na MMG vyšetrní.
Nález - koža nezhrubnutá, podkožie voľné,mamily prominujú, postup.invol.bilat s ložiskovým reziduom žľazy v HLG, bilat bez atýpií a MK, v axilách lipomatózne LU.
Záver: BIRADS 3.
Chcela by som viac vedieť o mojom náleze a zároveň ako mám ďalej postupovať.
Ďakujem.

Dobrý deň, mám 50 rokov a bola som na MMG vyšetrní.
Nález koža,podkožie,mamily bez zmien,žľaza bilat zmnožená splývavého charakteru,výraznejšia vľavo,bez zrejmých ložiskových zmien,vľavo v HLQ je zhluk MK až drobných makrokalcifikátov v ojed MK aj disperzne v okolí,axily bez zväčšených LU.

Z.BIRADS 3-4,

dobrý deň chcem sa opýtať existuje zákon, ktorý určuje , že ženy po dovršení 69 roka života už nemájú nárok na mamografické vyšetrenie a stery z maternice? Viete mi dať číslo zákona? Nakoľko to povedala gynekologičky v Žiari nad Hronom pacientke.
Ďakujem pekne a prajem pekný deň.

Dobrý deň.
Bola som na mamografickom vyšetrení a a lekár mi napísal presne : TU so shlukmi mikrokalcifikátov. Môže mi niekto vysvetliť o čo presne ide? Je to nebezpečné?
Ďakujem

stacion.MMG nález denzného rezidua s nesusp.MK BIRADS3

stacion.MMG nález denzného rezidua s nesusp.MK BIRADS3

mozete mi vysvetlit tento nalez:
V prednej casti vidno zmnozenu miestami splyvavu pruhovitoskvrnitu a nodulrnu kresbu, kranialne aj nodularneho charakteru, vpravo kranialne v hlbke je okrajovo zachytena nodularna struktura premietajuca sa do prednej riasy, koza volna.

Sono prsnikov:
Vlavo v HLQ je nepatrna mikrocysta, vpravo lateralne je plocha cysticka velkosti 5mm, okrem toho vidno v zlaze nepatrne mikrocyticky, axilly bez akt.adenopatie.
Z.BIRADS 3:
Dop.sikmysn.vpravo o pol roka.

dobry den mam 44rokov a s vysetrenia manografie mam napisane loziskova opacity v tomto terene nemozno vylucit chcela by som o tom nieco vediet dakujam

Dobry deň,mám 43 roko,na USG mimi v ľavom prsníku zistili" vľavo na rozhrani HQ 4mm cysta, v HLQ paraareolárne oválne ostroohraničené hypoecholožisko 6x4mm s dorzálnym zosilnením,bez hypervaskularizácie.Axily bez zväčšených LU.Bening. ložisko vľavo charakteru FA ever.chron.cysty. BIRADS-3." Aké mám šance?Ďakujem.Prajem pekný deň.

Dobrý deň. Mám 42 rokov, dvakrát ma operovali na obidva prsníky, mala som tam niekoľko fibroadenómov,naposledy v októbri v minulom roku.Teraz som bola na mamografii:
mám neredukujúci typ prsníka, bolo nutné doplniť USG na ktorom mi boli zistené v oboch prsníkoch hypoechogénne dobre ohraničené ložisko bez dorzálneho zatienenia 9x4 mm, obdobné ložisko 11x6 mm je aj v druhom prsníku.Chcem sa opýtať,či sa jedná o fibroadenómy, a či to bude treba chirurgicky odstrániť.Ešte by ma zaujímalo,ako
je to možné že od poslednej USG ( august 2009 )za pomerne krátky čas sa mi tam znova vytvorili nové ložiská.Ďakujem.

Dobry den, bola som na mamografickom vysetreni a tam mi zistili cystu naplnenu s vodou, co to znamena, vie mi to volakto vysvetlit? Dakujem.

Dobrý deň. Môžete mi vysvetliť nález z mamografického vyšetrenia?
"Vpravo v HLQ susp. opacita, v porovnaní s min. vyš. v rez. žľaze sýte asteroidné ložisko, náznak MK, vľavo opacita v HQ. "
“Záver: BIRADS 4, odp. NM 1. dxv CC + event v ML + USG”
Ďakujem