Máte hyperaktívne dieťa?

Dobrý deň. Ja mám doma 5 ročného syna, tiež trpí s ADHD. Už od 2 rokoch chodíme na psychlógiu, na logopédiu a k špeciálnemu pedagógovi. Chcela by som mu pomáhať ako možem, a iba teraz som čítala o tejto novej terapie, čomu sa hovorí biofeedback. Chcela by som to vyskúšať, ale neviem, kde to robia, kam treba íst. Mohli by ste mi prosím poradiť???Kde sa možem o týchto sedeniach informovať???Ďakujem

Dobrý deň. Niekto by mi nemohol poradiť, kde by som sa mohla informovať o terapie biofeedbacku? Rada by som to vyskúšala u svojho syna, ale neviem kde to robia, na koho sa možem obrátiť. Ďakujem.

Dobrý deň. Pracujem ako psychológ v Detskom fonde SR v Bratislave práve s rodinami, ktoré majú deti hyperaktívne, s poruchami pozornosti (ADHD, ADD,… ) či správania, prípadné aj len nepokojné či ťažšie zvládateľné. Väčšina takýchto detí ma veľké problémy v škole, v kolektíve aj s učiteľmi. Veľa robí cit či ochota učiteľa venovať dieťaťu trochu zvláštnu pozornosť. Ak ale nemáte to šťastie, stále môžete byť aspoň vy - rodičia pre dieťa oporou, podržať ho v jeho ťažkých chvíľach, dať mu najavo že vy ho máte radi a vydíte jeho silné stránky, ktoré druhí často nevidia. Na to ale často potrebuje podporu aj rodič, pre neho to tiež samozrejme nie je ľahká situácia. Takéto deti sú často citlivejšie na reakcie okolia a rodič sám môže pre dieťa spraviť veľa dobrého, aj zlého. Práve to dobré sa snažíme rodičov naučiť, a robíme tiež individuálne aj skupinové poradenstvo s deťmi, kde je našim cieľom podporiť ich často znížené sebavedomie, naučiť ich lepšie vytvárať a udržiavať vzťahy, riešiť konflikty a dať im príjemné zážitky. Máme skúsenosť, že takéto pozitívne zážitky môžu dieťaťu aj celej rodine pomôcť lepšie zvládať všetko to negatívne, čo sa na neho často z okolia valí. Ak by ste mali záujem, pokojne mi napíšte.

Prepáčte, ešte nemám skúsenosti s týmto fórom :slight_smile: , kontakt na mňa je mato.psycholog@gmail.com

Mam podobne dieta doma je neustale zivy a stale nieco musi robit myslim si ze je hyperaktivny lebo ziadne dieta tak nevystraja a je to vidno velmi ci sme vonku neustale chce ist k dveram a otvara a zatvara uz niekedy nevieme co robit ked uvidi dvere je to hotove nestatstie a beha od dveri ku dveram. Ma 2, 5 roka a nevieme si niekedy dat s nim rady a cez den vobec nechce spat tak sa aspon Vas chcem spytat ci je to normalne ze nespi a ze tak vystraja inac je velmi sikovny pozna farby, znacky aut, pismena i cisla rad chodi aj po schodoch a pocita si. Tak poradte.

Dobrý deň. Veľmi dobre rozumiem všetkému, čo sa tu popísalo o týchto deťoch, pretože doma jedno také mám. Má 6 rokov a trpí pravdepodobne poruchou ADHD. Stále uteká, má 6 rokov a jeho reč nie je na jeho vek dobre vyvinutá, nevie sa na nič dlho sústrediť, stále je v pohybe, často je vzdorovačný niekedy až agresívny a skoro vôbec a nikoho neposlúcha. Manželka navštevuje detskú psychologičku. Chlapec navštevuje špeciálne predškolské zariadenie. Niekedy sa mi zdá, že čím je starší, tým je to horšie. Poraďte mi prosím, čo sním máme robiť. Alebo ak niekto máte kontakty na odborníkov v Košiciach alebo aspoň na rodiny s podobným problémom, budem Vám povďačný za každú radu príp. pomoc.

Tieto Vami vymenované príznaky sú dôvodom, aby ste vyhľadali odbornú pomoc psychológa. Obráťte sa aj na pediatra, môže Vám poradiť, ale nedajte sa odradiť od hľadania odpovede, čo dieťaťu je. V takomto prípade potrebuje pomoc dieťa aj jeho rodičia.

Dobrý deň, máme doma taktiež hyperaktívne 3 ročné dieťa, kde by sme našli v Košiciach centrum s eeg biofeedback metódou. Určite by sme to vyskúšali. Poradte mám. Ďakujeme. S pozdravom, Inguš.

Som detský neurológ. Nie každý je vhodný adept na o. i. psychowalkmen. Je treba rozlíšiť organicky podmienenú poruchu správania - ADHD a sociálne podmienenú poruchu. Ak je porucha organická, samozrejme možnosti sú obmedzenejšie. Ak je problém sociálny / teda dieťa buď vyrastá v málo podnetnom prostredí alebo nemá určené “mantinely” svojho správania a rodič mu toleruje každý jeho výstrelok, potom čím je dieťa staršie tým väčší problém, sociálne správanie dieťaťa formuje rodič ešte v útlom predškolskom veku tým, že tie mantinely určí a sám je príkladom a hlavne kontrolórom. Ak to tak nie je, potom nečakajme, že dieťa bude robiť to čo ho nikto nenaučil?! Aj ja sa veľmi často stretávam s termínmi dyslexia / porucha čítania / , dysgrafia / porucha písania, dysortografia / porucha pravopisu, dyskalkulia / porucha
počítania /, ale zasa?!, keď sa dieťaťu nikto nevenoval a po inštrukciách a venovaní všetko zvláda, tak je alibistický výmysel a dieťa skôr poškodzuje ako mu pomáha, lebo ak dieťa na základe tohoto integrujete, potom má obmedzené možnosti ďalšieho vzdelávania.

Dobrý deň, mám doma veľmi živého syna, má 6. rokov a neviem si s ním dať rady, je nepozorný a nepočuva moje zákazy alebo príkazy, neobsedí a dokonca sa v kľude ani nenaje, všade len pobehuje a na bicykli doslova lieta. Neviem či je hyperaktívny, ale zdá sa mi, že áno, s doktorkou sme to neriešili, pretože bývam na dedine, kde ani nieje na blízku žiaden psycholog, na koho sa mám obrátiť, poradte mi prosím vás. Manžel pracuje v ČR a chodí domov na turnusy a ked príde, tak mu dovoľuje všetko a moje zákazy už neplatia, ďakujem.

Dobry vecer, chcela by som sa opytat, v akom veku je mozne stanovit diagnozu ADHD. Moj syn ma 9, 5 mesiaca a je prilis aktivny, ma problemy so spankom hlavne v noci - pocas spanku je velmi nekludny. Dakujem za odpoved. S pozdravom Olga Jurcikova

U Vášho syna s vysokou pravdepodobnosťou nejde o sy ADHD, má prejavy poruchy spánku, ktorá môže súvisieť aj s inými problémami, môžu byť aj zdravotné aj sociálne. Ja by som takúto diagnózu vyslovila najskôr okolo troch rokov. Ale na diaľku sa jednoznačne nedá nič určiť a hlavne diagnóza. Dôvodom k problémom so spánku u Vášho 9, 5 mesačného dieťaťa, pani Jurčíková, môže byť rôzne dôvody.

Dobrý deň, moja dcérka ma 2 roky, už v brušku bola neskutočne aktívna, od roka je neustále neposedná nevydrží sedieť ani na jednom mieste, lezie hore a dole, pracuje stále s rukami, nohami a jazykom, je stále smädná hryzie si prsty, je netrpezlivá všetko si chce získavať krikom a pozornosťou donedávna sme mali problém aj s večerným zaspávaním, prečítala som milióny článkov o tom, ako na také aktívne dieťa ísť, ale nič nepomáha malá mi je nervózna a panovačná bije a je agresívna voči ostatným deťom, tresty a odmeny či krik alebo ťapnutie po zadku vôbec nepomáha, za deň spí max. hodinu. Koľko krát si hovorím, kde sa to v nej berie toľko energie. Ale na druhej strane je veľmi šikovná čo sa týka napr. samostatného jedenia, veciam chápe až veľmi dobre, vie sa sama obliecť a aj vyzliecť, obuť si topánočky vie napr. narátať do päť či hmkať si pesničku s rozprávky.

Hyperaktívny automaticky nie je synonymom - mentálne zoastalý. Podľa toho, čo píšete, máte asi teoretických rád dosť, ale čo ja radím a stretávam sa s rôznym názorom rodičov, ale zatiaľ mi to funguje je dieťa vychovávať štýlom - "… keď ty urobíš toto, tak ja urobím toto… ", nikdy sa nevyhrážajte dieťaťu tým, čo už dopredu viete, že nesplníte, stojte si sama za tým, čo chcete dosiahnuť, aj keď to veľakrát pre Vás ako pre rodiča nebude ľahké, / vychovávate tak trochu aj seba, ale do tejto hry treba zapojiť aj ostatných, ktorí sú v okolí dieťaťa, lebo nakoniec skončíte ako tá najhoršia, všetci musíte ťahať za jeden povraz, ukážkoví v zlom slova zmysle sú starí rodičia, … / , lebo deti sú síce milé a hlavne sú naše / takže sme k nim oveľa menej kritickí, lebo najlepšie sa vychovávajú cudzie deti… /, ale podvedome skúšajú na koho si čo môžu dovoliť a u koho im to prejde, neskôr to veľmi radi využijú a už vedome. Ich skúsenosť im hovorí, že keď im to prešlo raz, prejde im to aj druhýkrát. Tie prejavy s potrebou menej spánku a sťaženým zaspávaním - jednoducho je pravdepodobne Vaše dieťa typ “nespáča” podľa detskej neurologičky Prof. MUDr. Nevšímalovej, potrebuje spánku oveľa menej ako iní jedinci, ona spí ako “myška na vreci”, pár minút si oddýchne a plná síl je schopná pokračovať ďalej. Takéto deti majú väčšinou veľmi vysoký intelekt - IQ, ale veľmi nízke EQ - emočný kvocient, neschopnosť vcítiť sa do potrieb iných a hlavne keď im to okolie " skočí na špek ". Verte mi, toto nie sú len teoretické konštatovania, ale moje skúsenosti, mám dvoch synov - teenagerov, nie úplne 100%, ale veľa vecí som týmto štýlom u nich dosiahla.

Prosim vas pozrite si tuto zahranicnu stranku ( da sa kliknut na preklad cez google) jeden americky lekar sa venuje tomuto problemu od 60-tych rokov. Ma vynikajuce vysledky bez liekov a naozaj riesi problem.

www.feingold.org

Ide vlastne o to, ze zistil, ze umele farbiva, vone, prichute a konzervacne latky maju za nasledok mnozstvo syndromov ci u deti, alebo dospelych napriklad ako: hyperaktivita, obsedantno kompulzivna porucha, Bi-polárna porucha, depresia, Tourettov syndrom, vývojové oneskorenie. Skopirovala som taky zoznam z ich stranky je tam toho velmi vela.

* ADD / ADHD ADD / ADHD

* Allergy Alergie

* Asthma Astma

* Autism / PDD / Asperger’s Autizmus / PDD / Asperger 's

* Bedwetting (Enuresis) Bedwetting (pomočovanie)

* Conduct Disorder Poruchou správania

* Depression Depresia

* Earaches Earaches

* Eczema, Hives, Urticaria Ekzém, žihľavka, žihľavka

* Eye Problems Očné problémy

* G6PD Enzyme Deficiency G6PD enzýmového deficitu

* GI Problems GI Problémy

* Headache, Migraine Bolesť hlavy, migréna

* Learning Difficulties Poruchami učenia

* Movement Disorder / Tics Pohyb porucha / tik

* Nasal Polyps Nosové polypy

* Schoolwork Problems Problémy v škole

* Seizures Záchvaty

* Skin Problems Kožné problémy

* Sleep Spánok

* Stomachache Bolenie brucha

* Tourette Syndrome Tourette syndróm

* Urinary Problems Problémy s močovým

* Urticaria Žihľavka

Skuste sa na to pozriet inak. Nemusi to byt tak ako tvrdia nasi lekari. Velmi mi zalezi na tom, aby sa veci naozaj riesili a odstranovali problemy. Nie potlacali nejakymi liekami. Chemicky potravinarsky a farmaceuticky priemysel su jedna organizacia a nase zdravie nie je pre nich na prvom mieste. Je to biznis. Mozno sa vam nechce verit, ze by veci co jeme, kozmetika, prasky, zubne pasty, mohli mat take nasledky, ale studie a pravda je ina.

Monika, takže najlepšie je nejesť, nepiť a nič nepoužívať a tak sa nikomu nič nestane. Veľmi prezieravé, ste typický príklad toho, že príčina ťažkostí sa hľadá väčšinou vždy niekde inde ako naozaj je. Keď ste to tak podrobne preštudovali a dokonca ste si stiahli zoznam, napíšte, čo vôbec je prípustné, alebo naozaj nič ?!

Dobry den. Mam 13 rocneho syna s hyperkinetickou poruchou. Problem je iba v skole. Same poznamky a znizena znamka zo spravania. Je obvineny aj s toho co nespravil. Chcela by som odpoved na otazku. Ako je mozne, ze dietatu s hyperkinetickou poruchou triedna ucitelka znizi znamku zo spravania. Neviem to pochopit, ved on za to nemoze a diagnozu ma stanovenu neurologom. Prosim dajte mi odpoved. Dakujem.

Ak je hyperaktívny len v škole, tak jeho správanie asi niečím je ovplyvnené, v rodinnnom prostredí svoje správanie ovládať vie a v škole nie, alebo hyperatívne dieťa zo sociálnych dôvodov môže mať zníženú známku zo správania.

Dobry den, mam syna v destkom domove a na poslednej navsteve som sa dozvedela, ze ma hyperaktivitu a berie lieky na to, lebo vyrasta u profesionalnej matky. Bol neposedny, agresivny a udieral do tvare, vsade vletel, vsetko musel vidiet, hra sa s babikami aj s autickami aj to, ze nezije so mnou je moja chyba. Bol mesiac chory, okrem toho, ze ma zltacku typu C, ktoru som dostala od nakazeneho partnera dvoma sposobmi, pohlavnym stykom aj vtedy, ked ma napadol a mam na tele 3 jazvy. Zistili mi to az ked som bola s nim tehotna. Mam strach, ze sa nevilieci a umrie. Toho sa bojim najviac.

Moja dcéra je hyperaktívna všade inde, len nie v škôlke. Doma je neposedná, nepokojná, stále sa hrá s rukami, nohami, neustále pobehuje a lezie a najnovšie vešá sa kde sa len dá, neosedí ani len pri jedení. V škôlke stelesnená dobrotá, učiteľka mi povedala, že ona u nej hyperaktivitu nepostrehla. Naopak ako sa uvádza, je veľmi múdra, rýchlo sa učí a má veľmi dobrú pamäť a je šikovná vo všetkých oblastiach / či treba spievať, tancovať, cvičiť, kresliť / učiteľka povedala, že všestranne nadané dieťa.