Máte hyperaktívne dieťa?

Mám hyperaktívne dieťa a neviem si s ním rady. Stále ma chytá za prsia a nevie s tým prestať. Poradte mi prosím!

Dobrý večer, chcem sa Vás opýtať, mám doma 3-ročného syna, ktorý je strašne živý, doma lieta, v obchode ma neposlúcha čo mu hovorím, všade je ho plno, kričí, buchoce, v škôlke je tiež veľmi živý, ale má veľmi rád deti a s nimi sa vie pekne hrať, ale keď nie je po jeho, tak je zle. Vždy ho musím zaujať niečim iným, aby som odviedla pozornosť od toho čo robí zle. Poraďte mi prosím Vás ako mám na neho ísť, lebo ja si už pripadám, že nič iné nerobím len kričím a bijem ho sem-tam po zadku, ale mám pocit že už ani to nezaberá. Ďakujem.

Ahoj Ajka, ako keby si písala o našej 2,5 r. Ninke. A to nehovorím o tom ignorantstve. Je živšia ako dvaja chlapci dokopy. Všetko sedí na chlp. Ja jej tiež dám sem tam po zadku, ale bez efektu. Akurát keď naložím málo, tak sa mi ešte smeje do tváre. Jediné, čo má zmysel je trpezlivosť, individuálny prístup, prípadne rada odborníka. Manžel to mal diagnostikované a predpísali mu lieky, ktoré mu rodičia našťastie nikdy nedávali. Po pár rokoch ich stiahli z trhu, vraj sú škodlivé. Nič extra neurobíš a hlavne ho neporovnávaj s inýnmi, iba mu môžeš pomôcť s dobrým prístupom zaradiť sa do spoločnosti a v niečom môže byť aj šikovnejší ako ostatní. Manžel sa našiel až dospelosti, ale nemôže odpustiť rodičom ako ho mali za nemožného, zlého a hlúpejšieho ako jeho brat. Teraz sa to otočilo. Je to tvoj syn, tvoja krv, takže najlepšie urobíš ak sa s tým doživotne zmieriš a navštíviš dvoch - troch odborníkov a podľa vlastného uváženia budeš s malým pracovať. Takže držím palce lebo isto sa stretneš s nepochopením aj vo vlastnej rodine.

Dobrý večer pán Mgr. Matej Štepita, mala by som na vás jednu otázku, mám 5 ročného syna, ktorý je mierne hyperaktívny, to znamená, že v niektorých činnostiach vie zotrvať aj dlhšie ale k tomu sa pridružujú iné veci, pletie farby, nevie zopakovť počítanie do 10 a často a v školke ho zaškatulkovali ako zlého a to ma najviac trápi, rada by som mu pomohla a preto prosím o radu, ďakujem.

Ahoj Tatiana, mam synceka Filipka (rok aj 9 mes.) a tiez nam neurologicka povedala, ze ma ADHD asi po 5 minutach sedenia a hned mu predpisala aj podla mna dost silne kvapky na upokojenie. Zatial som mu ich nedala, myslim si, ze je este velmi maly na take silne latky. Myslis, ze spravnym pristupom k jeho vychove by sa dalo predist uzivaniu liekov a zaroven mu pomoct?

Dobry den, chcela som sa opytat, ci je mozne jednoznacne urcit u 1,9 rocneho dietata, ze trpi ADHD a ci je vhodne mu hned nasadit kvapky TIAPRIDAL, sice v malych davkach, ale podla neziaducich ucinkou mam strach to syncekovi dat. Mam prve dieta a asi sme od zaciatku nestanovili pevne hranice a mam aj problem s “babkami” ako ste pisali, vzdy som najhorsia, ze mu nic nedovolim a ked vyvadza, tak sa na tom vsetci strasne zabavuju a ja idem vyskocit z koze. Myslite, ze spravnym pristupom a pevnymi pravidlami sa bude dat vyhnut liekom a drzat maleho na uzde? V septembri ho chcem dat do skolky (bude mat 2,5 roka) a bojim sa, aby som nieco nezanedbala. Sme objednani aj na psychologicke vysetrenie za 2 tyzdne a som z toho asi viac vyplasena ja, mam pocit, ze neviem, ako mam s nim spravne komunikovat. Som sklamana sama zo seba, urobila som niekde chybu? Dakujem za odpoved.

Mamicky, rodicia tzv. zivych deti. Prosim premyslajte o tom, ze vase dieta je zive, moze chodit, skace, beha, rozprava, dokaze sa same najest. Je dost deticiek, ktore toto nedokazu. Chcete z nich mat menej zive deti? Co je opakom zivosti? Nezivost? Co z nich chcete mat? Aby sedeli v kute bez pohybu? Chcete aby bolo vycvicene a posluchalo kazdy vas prikaz? Ako by sa pacilo vam, keby vas stale niekto sledoval a napomnal a usmernovat a pokrikoval, ci krical? Dajte svojim detom pozornost, povedzte im, ze su velmi sikovne a skvele a ze ich mate naozaj radi. A to najdolezitejsie je: Chvalte ich za cokolvek dobre, co urobia (pomoc pri upratovani, ze sa vie sam obliect, umyt, ze si uprace hracky, je 1000 veci, za ktore ich mozete pochvalit, len majte otvorene oci a snazte sa ich vidiet). Dietatko potrebuje vasu pozornost. Ked sa narodilo, tak cela rodina ho len chvalila, sledovala a zrazu ma 2-3 roky a uz je to ine dieta? Viete si najst cas a hrat sa s nim (pravidelne), rozpravate sa s nim, citate mu, kreslite si spolu? Alebo len odpovedate pri vareni na monozstvo otazok tak, ze ani vlastne neviete, aka ta otazka bola? Ak si nebudete vsimat svoje dieta, ked robi pozitivne veci, bude robit negativne, aby ste si ho vsimli, lebo to dieta chce a potrebuje vas, vasu pozornost, vasu komunikaciu tak, ako aj vy potrebujete, aby si vas vsimol vas partner, manzel (a to denne a niekolkokrat, ze?). Dajte svojim zivym detom lasku, tu ozajstnu a nezistnu lasku, ktora ide z vasho srdiecka a nie z frazy, ze musim sa postarat o svoje dieta. Prosim nerobte zo svojho ziveho dietata menej “zive” roznymi farmatikami, budte stastne, ze zive su!

Zuzka, prečítaj si najskôr príbalový leták ku kvapkám, predovšetkým nežiadúce účinky, kontraindikácie a tiež si over zloženie lieku. Ak budeš mať pocit, že toto chceš dávať svojmu dieťaťu, keď existujú aj iné - nechemické - spôsoby liečby, bude to len na tebe.

Pekný deň! Je to pravda, čo píšete v tomto príspevku. Ja som rodič 12 ročného hyperaktívneho chlapca, ktorému sa s manželom veľmi, veľmi venujeme, veď máme len jeho. O tom, že je hyperaktívny sme sa dozvedeli v materskej škole. Snažíme sa mu pomôcť. Prečítali sme množstvo literatúry a odborných článkov, lenže je tu “ale” niektorí, podotýkam niektorí pedagógovia nemajú informácie o takýchto deťoch a hovoria o nich ako o arogantných hajzloch. Ja pracujem v školstve a keď som mala ísť na rodičovské združenie, až mi bolo zle. Na prvom stupni sme spolupracovali s učiteľkou, ktorá chápala a zamestnávala moje dieťa, lebo mala vnučku tiež s ADHD. Správu z odporúčaním na integráciu sme odovzdali, ale riaditeľka školy malého neintegrovala. Takže prvý stupeň sme prešli v poho. Horšie je, že na druhom stupni je pedagógov viac a nie každému sa dá vysvetliť, že treba s ním pracovať inak. Proste Vám povedia, že majú v triede 25 detí a nemajú na to čas. Tak sme trvali na integrácii. To už začali problémy. Riaditeľka mi povedala, že nemusí súhlasiť s integráciou (čo podľa zákona nie je pravda - o tom rozhoduje niekto iný) a začala sa nepriamo vyhrážať sociálkou. V ten moment som sa nezmohla ani na slovo. Nechápem, prečo by som mala byť zlý rodič, len z toho dôvodu, že dieťa si nepoznačí domácu úlohu. (Zabudla som podotknúť, že syn má aj poruchu pozornosti a dysortografiu). Tak sme sa na odporúčanie CPPaP rozhodli vymeniť školu. Momentálne sme spokojní. V novej škole je len jeden pedagóg, ktorí nám “neberie do úvahy”, že je syn integrovaný. Čo by som odporúčala pre dnešné školstvo je jediné … naučiť pedagógov, ako sa učia tieto deti, nakoľko týchto detí pribúda a nechceme mať len nešťastné deti s odporom k škole. Môj syn navštevuje ZŠ so 400 žiakmi, kde je asi 36 integrovaných. Predchádzajúca ZŠ 900 žiakov a ani jeden integrovaný, no o čom to svedčí.

Dobrý deň, ja osobne som ako zdravotníčka presvedčená o tom, že zmena výživy má veľký vplyv na hyperaktivitu dieťaťa. A prvé zásadné pravidlo - značne obmedziť jednoduché cukry. Mozgu detí to nerobí dobre. Ak dieťa naučíte správnej výžive, budete mať vy aj ono o mnoho problémov menej. Zdravo živené dieťa je jednoducho aj psychicky vyrovnanejšie a kľudnejšie. Myslím, že sa to dosť propaguje a že už každý vie, aké zázraky dokáže ovocie a zelenina.

Ahoj, myslím si, že u tak malého dieťaťa je na diagnostiku príliš skoro, obyčajne sa dá diagnostikovať až okolo piateho roku. Aj keď tie prejavy sú odmala. Navrhovala by som ti ísť ešte za ďalším odborníkom. A veľa si o tom prečítať. Problém s babkami je dosť vážna vec, môžem ti povedať, že pri týchto deťoch im to veľmi ubližuje, oni potrebujú jasné hranice. Ty si neveríš, on to zneužíva. To je veľmi zle. Babky treba vyriešiť.

Dobry den, mam dceru lauru, velmi zive dieta od narodenia, placlive, spanok katastrofa, ani pri papani z flasky neprastala kopat nohami. Taraz bude mat styri roky, zacala chodit na doobedie do skolky, a ja mam pocit po tom, co mi ucitelky rozpravaju, ze mam doma nevychovaneho, rozmaznaneho spratka, ktory neposedi, nezapaja sa do aktivit, stale uteka, neposlucha, nepocuva, a este k tomu slabo komunikuje. Ja som u nej urcite prajavy nadmernej aktivity a poruchy pozornosti postrehla, taktiez velmi slabo rozprava, ale aj napriek tomu ju dokazem zaujat napriklad ilustrovanou knizkou, kde sme sa za tyzden naucili vsetky zvieratka, aj cudzokrajne, napocita bez problemov do patnast, ale neodpoveda na ziadne otazky, prosim o radu. U lekara som s nou zatial nebola, bojim sa ze jej budu hladat diagnozu, ktora nie je a napisu jej kopec liekov oblbovakov.

Lenka mam doma 3,5 rocnu dcerku, ma diagnistikovanu ADHD tu som. Sice mi pribudlo par sedivych vlasov, odkedy ju mam, ale je moja. Len tolko, mame za sebou nespocetne vela vysetreni, dokonca som s nou na predlzenej materskej a d.r sa neboj, len pekne chod, aby ti poradili a ked dcerke nechces davat lieky, tak nemusis, prinutit ta nikto nemoze. Ak chces vediet viac, napis mi dam ti svoj mail dundu@centrum.sk.

Moj syn bude mat v januari 5 rokov a robi to iste, co ste opisali vy, ale on sa nevie ani v skolke s detmi hrat, stale robi niekomu zle, bola som s nim uz aj u neurologa a povedal, ze su este horsie hyperaktivne deti ako moj a pritom este aj v noci kludne nespal, tak mu lekar napisal Rivotril kvapky na ukludnenie, aby v noci kludne spal, ale ja si s nim neviem dat rady a som z toho uz zufala a ked ho chcem zaujat niecim inym, napr. pisat, kreslit, to ho vobec nezaujima, len place, ze on chce hrat pocitac a ked mu nedovolim, tak robi zle tak aj ja by som bola rada, keby mi niekto poradil, lebo uz si niekedy myslim, ze ho nezvladam. Dakujem.

Dobrý deň, mám syna 11 rokov. Od prvej triedy ZŠ sme navštevovali pedopsychiatra, pre jeho neposednosť, útek zo školy a pod. Chodil na konzultácie celý rok a bolo mi povedané, že je v poriadku veľmi schopný. Ale každý rok v škole sa začali kopiť problémy s jeho nepozornosťou, vyrušovaním cez hodiny, a v poslednom čase prišlo aj ku krádežiam (s tým že predmet sa vrátil ale vzal si ho bez dovolenie), a vulgárne vyjadrovanie. Behom 6 rokov sme chodili k psychologičke dosť pravidelne. Myslím si, že má ADHD, ale ona mi to nepotvrdila. Už neviem čo mám robiť, jeho chovanie sa stále horší, pritom známky nemá zlé. Vyhráža sa, že odíde, že bez neho mám bude lepšie a že sa nechce zmeniť a je mu jedno, čo si o ňom myslia druhí. Prosím poraďte mi čo mám robiť, v škole mu chcú dať 2 zo správania.

Ahoj, no to mas dost, ked je taky zivy, ja to poznam, tiez mame zachvaty, ktore nikomu neprajem, ked nedostane pocitac, ale to by bol stale zly a zavysly, tak aj ked sa hadze o zem netreba mu povolit a nedat mu ten pocitac, jeho to prejde. A to co ti povedala ta neurologicka - na tvojom mieste by ju hned vymenila, lebo lekar ty nema nic take povedat, ale pomahat, moj ma skoro 8 a tiez sa mi zda, ze to nezvladam, ale kazdy den prinasa nieco nove, tak raz bude dufam lepsie, ak chces napis mi na mail a niekedy je dobre sa porozpravat a poradit, tak ahoj a pekne nervy a este daco - skus si zohnat caj svatojansky ukludnujuci alebo medovku, je to lepsie ako cele lieky, su kludnejsie deti, mozem odporucit.

Ahoj zuzana, to sa cudujem, ze mu to urcili v takom skorom veku, nam to zistili az skoro v 6 aj to si neboli isty, len sa pripisovalo, ze je len oneskoreny a teraz mu pchaju len lieky na pozornost, ale ma tu pozornost len ked on nieco chce, tak pokial aj ty nemusis mu davat tie lieky, tak mu nedavaj, lebo si na to zvykne a bude horsi, moj je uz na ne zvyknuty a ked u ich vysadim, tak nam tu lieta vsetko, zbytocne zatazovat dietatu liekmi zaludok, treba sa mu venovat od utleho veku a dobre je aj cvicenie, kde sa mu prekrvuje mozok, tak vela stastia.

Velmi sa mi paci Vas prispevok, … tiez mam pocit, ze niekedy rodicia prehanaju a ak je ich dieta trochu “zivsie” uz z toho robia poruchu.

Mám podobného vnuka, je veľmi živý nesústredený, pozornosť má rozptýlenú. Nezaujímajú ho ani hračky. Najradšej sa hrá s knižkami, ktoré sú bohato ilustrované. Odmieta aj deti. Má problémy aj zo spánkom a ten najvačší problém je ten, že odmieta rozprávať, iba pri pozeraní knižiek rozpráva, ale nikto mu nerozumie. Dokáže vysloviť samohlásky aj niektoré spoluhláskové slabiky. Má 2 roky a 8 mesiacov. Dokáže mi niekto poradiť?

Dobry vecer chcem vam len povedat mam syna ma poruchu sustredenia a ma adhd a nemyslim si ze lieky to vsetko vyriesia treba sa venovat a pochopit svoje dieta co citi ono a ci mu nieco nechyba ci neni smutne vela krat nepozerame preco je take. a v skole kazde druhe dieta posielaju na vysetrenia lebo nestihaju na hodinach a su pomalsie to neznamena ze su ine. ja svojho syna psichiatrovy vysetrit nedam nech sa daju vysetrit ucitelky. chcu od nich nemozne veci a vsetko richlo a ked dieta nestiha ma svoj svet tak uz ma adha? kazdy sa len ponahla a deti idu s nami ziju v strese tak ako mi a neuvedomujeme si to vela krat. tak ze polovica dospelich ludi by mala ist na vysetrenie. Ja svojho syna krmit liekmi nebudem moj nazor ale viac sa venovat treba a nerozmaznavat ale s rozumom davat prikazy a zakazy. vzdy dodrzat slovo a nedovolit vyjednavat a vzdy aj pochvalit nie len vynadat. nerobte s deti dospelych oni maju pravo mat svoj svet a ak im aj nieco dlchsie trva ako ostatnym a urobia to neskor nevadi hlavne je ze uroby a treba ho aj povzbudit. a ak je agresivne to vydi doma ak rodicia sa nehadaju a nenadavaju dieta to robit nebude vsetko robia to co im ukazujeme sami tak aj sami si mozeme za tie cirkusi a nervaky. moj syn nikdy nikoho neudrel nikdy nepovedal nadavku a je velmi slusny ale ma tak isto poruchu a snazim sa ako len mozem tiez to nemame lahke sme vsade posledny vzdy opakujem 5krat jednu vec a viem ze ju urobi len potrebuje cas a ten cas niekedy neni hlavne v skole. vydim ze sa to lepsi uz je v 3 triede ale vzdy bude niaky problem ale hlavne sme zdravy a nie niak vazne chory to je porucha nie choroba a lieky utlmia ale neviliecia. len moj nazor lebo to sa neda citat co pisu ako keby sme nemali normalne deti doma. ja som hrda ze mam zdrave dieta a nezaujma ma niaky doktorsky a psichologicky nazor este su maly a maju pravo byt maly.