Myóm

Je viac možností na odstránenie myómu. Pitie čajov, úprava stravy atď. Ale teraz je na Slovensku možná aj embolizácia myómu v BA a v Martine alebo odstránenie laparoskopicky v Banskej Bystrici.

Dobrý večer. Mne myóm objavili úplnou náhodou, lebo som chodila k lekárovi s tým že mám polesti v podbrušku a dlhý menzes. Keďže na sone nič nevidel poslal ma na “čistnie” pri ktorom mi lekárka prepichla maternicu a museli mi robiť laparo. Vtedy mal 2cm po dvoch rokoch narástol na 6cm. Teraz ma čaká operácia, pri ktorej mi chcú odobrať celú maternicu keďže je v jej rohu a ťažko prístupný. Doporučujú mi to aj z dôvodu nie veľmi dobrých výsledkov z cytológie. Mám 33r a 3 deti. Nikdy som nemala problémy až teraz to začalo. Bolesti sa stupňujú a menzes mám aj 10 dní. Chcela by som vedieť či je odobratie celej maternice nutné a ako dlho sa budem zotavovať. Ďakujem

Mila Eva. Z vlastnej skusenosti Ti odporucam daj to von. Mna operovali 1.12.2010 a som velmi rada. Som necele 3 tyzdne po operacii a citim sa fajn. Zotavuje sa vraj z toho 6-8 tyznov, to som citala na nete, ale je mi ok. Az ked mi prisli vysledky bolo mi zistene, ze tam toho bolo viac, kde by nastali aj ine komplikacie. Myom som mala ako Ty a mne narastol na 6 cm za 3 mesiace. Drz sa a vydrz.

Dobrý deň milá Monika. Mňa čaká tiež operácia myómov a veľmi sa toho bojím. Je pravda, že som v poslednom čase a dlho jedla samé nezdravé veci a hlavne sladkosti. Skúsim zmeniť stravovanie a dúfam, že to zaberie aspoň ich zmenšiť. Po koľkých mesiacoch si spozorovala, že sa to mení a je už neaký super výsledok? Prosím odpíš Bejka.

Ja som mala počas tehotenstva 16 cm myom, po 2 rokoch (po pôrode) sa zmenšil na 12 cm a vybrali ho laparoskopicky. Len myóm! Treba sa pýtať viacerých lekárov v rôznych nemocniciach. Odporúčam p. Doc. Bielika v B. Bystrici. Nech sa k tomu vyjadria viacerí odborníci.

Vidim, ze myom je u nas fakt rozsireny. Aj mne nasli pred 3 mesiacmi 3x4cm, ale ziadna operacia nehrozi, nastastie aj dr je toho nazoru, skusam alternativnu liecbu bylinky, kvapky, dr jonas /joalis/, zmena stravy, a fakt zatial na kontrole po 3 mesiacoch sa nezvacsil, cize pokracujem dalej s bylinkami /liecba klastornou medicinou sv. hildegardy/ a dufam, ze po dalsich 6 mesiacoch na kontrole, uz tam myom nebude, mam uz tiez 41 rokov a nemam deti.

Mám 46 rokov a krvácam 15-ty deň. Posledných 5 dní už len slabo, ale stále sú tam krvné zrazeniny. Bola som u lekárky a poslala ma objednať sa na oddelenie na čistenie. Objednali ma o 5 dní. Na prehliadke som nebola dva roky - zanedbala som to. Nemám žiadne problémy. Menštruácia mi už chodila všelijak, väčšinou pár dní neskôr, ale stále som dostala. Mám strach, či to nebude myóm. Aké ste mali príznaky?

Ahoj, aj mne po bežnej prehliadke zistili 3 myómy, ktorých počet sa po 10 mesiacoch rozrástol na 17. Sú rôznej veľkosti. Taký počet mi vyrazil dych, ale môj gynekológ zostal pokojný. Vraj ešte posledujeme 3 mesiace a potom sa uvidí. Ale myslím, že sa skôr prikláňa k alternatíve vybratia maternice. Čítala som rôzne príspevky na túto tému, ale s takýmto počtom myómov som sa ešte nestretla. S pozdravom, Jarka

Mne objavili myóm pred rokom vo februári. Idem o 1,5 týždňa na operáciu. Mám strach, ešte som nebola nikdy operovaná. Veľmi rýchlo sa zväčšuje. Mám 34 rokov. Mám obavy, či nebudem mať po operácii nejaké problémy. Po akom čase po operácii sa dá sexuálne žiť?

Dobry den, chcem sa spytat, ci niekto nema s tymto skusenosti. Mam 21 rokov, mam staleho partnera uz 4 roky. Beriem HAK, menstruaciu mam pravidelnu, bezbolestnu. Problem vsak je, ze asi 5 cm vo vnutri mam nejake “teleso”. Predchadzajuca gynekologicka sa mi k tomu nevyjadrila, viem len, ze to ma obvod 2 cm, no mne to robi starosti, preto som ju zmenila. Citala som si o myomoch, cystach, nadoroch a naozaj neviem co z toho to moze byt. Som objednana k novemu gynekologovi, ale az na buduci tyzden v utorok a hrozne sa bojim co to moze byt. Prosim poradte.

Ahoje. Dnes som bola na vyšetrni u gynekologičky. Zistila mi myjon na maternici. Má asi 18mm. Doktorka mi odporuča isť na laparoskopiu. Chcela by som sa spytať či je to nutne. Či ten myjom nezmizne sam. Som z toho veľmi vystrašena.

Ahojte, prosím Vás, neviete ako dlho trvá operácia (odstránenie myómu), ktorý meria 5 cm?

Chcela som niečo napísať, mám 42 rokov, nechodili sme vtedy na ultrazvuk, ako je to teraz. Zažila som si toho dosť. Najviac ma serie, ked doktori nehovorili pravdu, čo sa vlastne stalo, hlavne počas cisárskeho rezu. Je to nezodpovedné. Mám toho viac, ale nechce sa mi o tom dnes rozprávať. A mala by som čo. Som rada, že sme všetci prežili, ja a moje úžasné dvojčatá, aj keď to vyzaralo pri pôrode na vlásku.

Presna kopia mojho problemu, mam 46 rokov, 2 myomy pred rokom boli 2 cm, ziadna bolest, nic, teraz zaciatok prechodu, uz dva mesiace nemam menstruaciu, ale posledne 2 tyzdne mam stale vysoky TK a neviem, ci to moze mat nieco spolocne, tak neviem co so mnou bude, citim sa zle a v praci nevladzem, tak necakajte jak ja som cakala a teraz sa bojim vysetreni a vysledkov.

Na chudokrvnosť treba upraviť stravu, kúpiť si v jeseni Fe najlepšie od Jamiesoni a jesť stravu bohatú na Fe, ja raňajkujem mrazené čierne ríbezle s kokosom. Moju chudokrvnosť tiež chceli riešiť vykuchaním ešte pred 12 rokmi a fungujem v pohode. Prestala som s tým chodiť k lekárovi a riešim to sama stravou.

Ahoj Jarka. Ziadny strach. Moja kamaratka ma 65 rokov a uz niekolko 10-roci ma vela miomov na maternici a vsetko je ok. Tak hlavu hore. Pa pa.

Noja mama mala 9 cm myom. Lekar jej to zistil pri rocnej kontrole. Hned ju poslal na operaciu. Po operacii sme zo spravy v zdravotnej karte zistili, ze myom mal len 1 cm. Nedajte sa operovat, pokym si to neprekonzultujete aj s inym lekarom.

Čaute baby, mám 38 rokov a 2 deti, som mesiac po operácii a žiaľ, nestačilo vybrať to množstvo myómov, čo som mala, ale celú maternicu. Som v pohode a dá sa to prežiť. Nielen v BB sú odborníci, bola som v KK a sú tam tiež odborníci, aj bohovský prístup. Trvalo mi dva roky kým som sa konečne rozhodla, ale už som nemala načo čakať, lebo som často a dlho krvácala, mala som bolesti a začal sa mi meniť tvar maternice. Takže sa nebojte a držím Vám palce.

Ahojte. Aj ja mam myom, pred polrokom bol velky 10 x 9 cm, teraz naposledy mal 7 x 6 cm. Neviem, ci mam ist na embolizaciu, alebo pockat. Poradte.

Jarka, ja som sla na operaciu s 3mi myomami. Pri operacii ich nasli 13. Bola som vtedy rekordmanka. Po par mesiacoch ma jedna zena tromfla so svojimi 21 myomami. Netreba hned robit hysterektomiu, aj ked lekari sa radi k tejto alternative priklanaju. U mna sa “vybavkali” a pekne mi ich enuklaciou vsetky odstranili. Takze, ak by doslo aj u teba k operacii, netreba sa bat hned odstranenia maternice.