Na aké preventívne prehliadky máte bezplatný nárok?

Vo všeobecnosti platí, že ľahostajnosť a ignorovanie preventívnych prehliadok sú dôvodom vysokej úmrtnosti na onkologické a srdcovo-cievne ochorenia. Na vysokej úmrtnosti sa podieľajú aj neurologické a metabolické ochorenia vrátane



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/29-na-ake-preventivne-prehliadky-mate-bezplatny-narok

Vcera som bola znova po roku na preventivnu prehliadku u gynekologa a musela som zaplatit 100sk.Ako je to mozne ked za preventivne prehliadky sa neplati

Neviem ako to bolo vo Vasom pripade, ale napr. mne povedali, ze na preventivnu prehliadku sa objednava, a ze za objednanie sa plati. Co k tomu dodat …

Sona podla mna si nemala platit za preventivnu prehliadku. Ja sice tiez platim 100 Sk ale zato ze ma berie na dohodnutu hodinu povedzme o 9:15h.Raz za rok za to da.Ale ked si cakala v ambulancii a isla si do vnutra povedzme po 3-5 hodinach cakania tak si nemala urcite platit.

Vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na tomto článku. Je veľmi dôležité, aby mali ľudia prístup k takýmto informáciám, pretože prevencia je omnoho lacnejšia ako liečenie následkov. Keby som som mohla, tak by som uzákonila povinnosť preventívnych prehliadok. Je to síce často nepríjemné a časovo náročné, ale zdravie je predsa to najcennejšie čo máme.

Dobrý deň,
chcela by som sa opytať nasledovnú vec:Chodím raz ročne na gynekologickú prehliadku, kde ma lekár vyšetrí pomocou pošvových zrkadiel, pohmatom a odoberie ster z krčka maternice. Raz za dva roky ma posle na mamografiu a raz za rok na ultrazvuk prsníkov. Zatiaľ problemy nemám. Je nutné v rámci prevencie aj ultrazvukové vyšetrenie malej panvy a odobratie krvi na onkomarkery?
Dakujem

No ty si platila 100 sk ja na rozdiel 100+300.- za sono na ktoré ma neupozornil lekár že budem platiť / v rámci preventívnej prehliadky 1 x v roku/ vystavili mi potvrdenie na:súhlasím s platbou za nadstandart.
Je to možné? Bola by som rada ak by zareagoval niekto oprávnený.

Ja som bola na preventívnej gyn.prehliadke dnes,trvala asi 5 min,lekár sa ponáhľal na obed.Všetko vyzerá byť v poriadku,ale na utorok ma zavolal ešte na ultrazvuk (má ho v inej ambulancii).Budem platiť aj ja 300sk,alebo to má hradiť poisťovňa v rámci preventívnej prehliadky ?

Roky chodím na preventívnú prehlaidku, stále platím za citologiu 110 Sk, 20Sk za odber krví, ale potvrdennie som nikdy nedostala, a keď som chodila každý tri mesiace pre lieky, ked sa ešte platilo 20 Sk,čo by som nemala platit, aj tak som platila a potvrdenie som tiež nikdy nedostala, vela ludí má sestrička nemá čas vypisovat.

Dopoučujem zverejniť meno tohto lekára, možno verejne vysvetlí prečo si platila za vyšetrenie sonom.

Za UZV sa v mnohých ambulanciách dopláca preto, lebo ultrazvukové prístroje sú na trhu cca od 400tis.SK až po niekoľko miliónov. Hradenie ultrazvukového vyšetrenia je mnohými poisťovňami limitované určitým bodovým balíkom, alebo finančným. Množstvo finančných prostriedkov získaných od poisťovní neuhradí ani lízing takýchto zariadení, nie to ešte istý zisk. Dúfam, že to chápete.

Ja by som sa chcela opýtať, že keď ide zamestnanec na preventívnu prehliadku / pošle ho zamestnávateľ/ ako je to s platením tohto dňa v zamestnaní

citujem mail od mojej poisťovne:

"Vážená pani, vážený pán,
prijali sme Vašu otázku, ktorá znela:
som 44 ročný muž, aké preventívne prehliadky by som mal absolvovať, a ktoré mi prepláca poisťovňa,

Odpoveď:
Stomatologickú 1 krát za kalendárny rok. Poisťovňa ju preplatí za Vás vyšetrujúcemu stomatológovi.(zubnému lekárovi.
DÔVERA zdravotná poisťovňa, a.s. "

poisťovňa by bola najradšej ak by sme na žiadnu preventívnu prehliadku nechodili ?!?!

Kopirujem zo stranky Vseobecnej poistovne.
Par rozdielov…napr. hematologické a biochemické vyšetrenia nie v pripade potreby ale ano …

Právo na preventívnu prehliadku má každý občan Slovenskej republiky starší ako 18 rokov 1 x za dva roky, alebo1 x ročne pokiaľ je evidovaný darca krvi alebo zdravotne postihnutý.

Na preventívnej prehliadke poistenec u všeobecného lekára získa prehľad o svojom zdravotnom stave, o možných rizikách vyplývajúcich z rodinnej i osobnej anamnézy.
Preventívna prehliadka by mala trvať dlhšie ako 30 minút. Lekár začne prehliadku pohovorom, v ktorom sa sústredí na riziká vyplývajúce z rodinnej anamnézy, pracovnej záťaže a životného štýlu, skontroluje stav očkovania (napr. tetanus a pod.). Nasleduje komplexné vyšetrenie celého tela od hlavy po päty, a to pohľadom, pohmatom, poklepaním, posluchom, skontroluje pulz a tlak krvi. Súčasťou prevencie je aj prehliadka zameraná na kardiovaskulárne choroby. V rámci preventívnej prehliadky pacient absolvuje aj odbery na hematologické a biochemické vyšetrenia (moč chemicky, močový sediment, glykémia, krvný obraz vrátane trombocytov), vyšetrenie cholesterolu, triacylglycerolov a hladiny cukru v krvi. Súčasťou vyšetrenia u poistencov nad 40 rokov je aj EKG záznam činnosti srdca. Pacientom nad 50 rokov alebo s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu hrubého čreva a konečníka sa vyšetruje aj prítomnosť krvi v stolici.
Niektoré zdravotné poisťovne uhrádzajú aj poistencom mladším ako 50 rokov, nad rámec zákona vyšetrenie,ktoré odhalí prítomnosť aj minimálneho množstva krvi v stolici. Týmto vyšetrením sa dá odhaliť rakovina hrubého čreva a konečníka vo veľmi skorých štádiách, dokonca ešte v pred rakovinových stupňoch ochorenia. Takéto štádium ochorenia sa ľahšie a rýchlejšie lieči, má dobrú prognózu vyliečenia.
Podrobným vyšetrením a zhodnotením vybraných parametrov (metabolizmus tukov a cukrov v krvi a orientačné vyšetrenie moča) sa dajú objektívne stanoviť riziká vzniku tzv. civilizačných ochorení. Akékoľvek podozrenie na vyššie riziko je dôvodom ďalšej diagnostiky a následnej liečby. Neoddeliteľnou súčasťou preventívnej prehliadky je aj poradenstvo o zdravom spôsobe života. Dozviete sa ako predchádzať vzniku ochorení, ktoré vás môžu ohrozovať a ako si máte chrániť svoje zdravie. Spolu s lekárom nájdete možné príčiny chorôb a určíte spôsob ako ich odstrániť.

Dobry den.Bola som na preventivnej prehliadke u gynekologa.Kedze beriem antikoncepciu, dodrziavam tieto prehliadky kazdy rok.Vysetrenie prebehlo velmi rychlo.Na moju otazku ci bude aj cytologicke vysetrenie mi pani doktorka povedala,ze podla zakona mam narok na cytologicke vysetrenie iba raz za tri roky.Pri mojej otazke ohladom info HPV, ma pani doktorka upozornila, ze ona nema cas mi podavat informacie,že mam si to nastudovat na internete alebo z brožurok u nej v čakarni.Chcela by som sa spytat ci mam naozaj narok na cytologicke vysetrenie iba raz za tri roky.Som zdrava,nemam žiadne problemy.

Chcela by som sa opýtať.V roku 2008 som nebola poistená na Slovensku, počas tohto obdobie som sa objednala svojmu zubárovi na prehliadku, samozrejme som si všetko hradila sama. Teraz by som potrebovala potvrdenie o absolvovaní preventívnej prehliadky a bolo mi povedané, že keď som nebola poistená tak mi ho nemože dať. Viete mi niekto povedať či musím byť evidovaná pod zdrav. poisť. aby som mala nárok na toto potvrdenie?

Dobrý deň, co musí gynekolog urobit pri preventívnej prehliadke,na aké vsetky vysetrenia mám právo.a preco sa platí 400 korun každý rok za prehliadku, mne lekarka hovori ze za nadšandardné sluzby pritom prehliadka trva 5 minút. Ďakujem.

Dobry deň, ja som bola dnes na preventivnej a porozmýšľam, či este pojdem, platila som 20 eur pritom som si myslela ze mam narok na bezplatnu prehliadku raz do roka keby to bolo nejakych 100sk som ticho ale toto…

No, je to hanba ako dnesni lekari zdieraju, najma sukromni. Urcite ste platit nemali. Preventivna prehliadka raz do roka je bezplatna, ale mne sa teda nestalo ze by som u gynekologa musela platit nejake extra peniaze. Ved si platim zdrav. poistenie! Ja by som zmenila lekara

Chcela by som sa opýtať, nárok na preventívnu prehliadku u gynekológa je jeden krát za rok…ok. A čo všetko zahrňuje táto prehliadka? Aj odber krvi a obzvlášť ak beriem antikoncepciu, nie?
Moja gynekologička mi povedala, že sa prijal zákon kde už odber krvi pri gynekologickej prehliadke nemajú robiť a keďže beriem antikoncepciu tak je pre mňa odber krvi DôLEŽITÝ. A že s tým sa mám obrátiť na môjho všeobecného lekára… A ten mi dnes povedal, že to nie je pravda, že novelizácia zákona bola pred troma rokmi a takéto tam nič nie je (čo mi povedala moja gynekologička)… Všeobecný lekár robí preventívnu prehliadku raz za dva roky a aj s odberom krvi, čo pri braní antikoncepcie je neakceptovatelné predsa!
Tak sa pýtam, ako je to prosím???