Nový operačný systém skoliózy mal premiéru v Žilinskej nemocnici

Ahoj Bubo.Po operacii mas kolko stupnov?

Mala som 6 rokov, keď mi doktor určil diagnózu – skolióza. Nebyť vstupnej prehliadky, nikto by si to nebol ani všimol. Kým som šla do druhej triedy, mala som už aj korzet, pretože moja krivka bola dosť zlá. Na začiatku to bolo 28 stupňov. Postupom času sa to len a len zhoršovalo… Po šiestu triedu som korzet poctivo nosila všade, ešte aj do školy. Nebolo to nič príjemné :frowning: Časom ma to omrzelo, pretože aj tak nemal žiadne účinky. Nosila som ho naďalej, aj keď už nie 24 hodín denne. Na liečenie som chodila každý rok. Keď som bola menšia do Turčianskych Teplíc, aby som bola bližšie k domovu a aby mohli za mnou rodičia a súrodenci prísť aspoň každý týždeň, neskôr do Čížu, ale nič sa stále nezlepšovalo. Mama ma stále strašila operáciou, keď som korzet zanedbávala a vtedy som jej vždy zúrilo hovorila, že by som bola radšej zoperovaná a rovná aby som nemusela toto všetko trpieť! Posupne som začala mávať bolesti a to ma operáciou začal strašiť aj doktor. Rontgen mi vždy robili v korzete, aj keď nechápem aký to malo význam. Vtedy som mala 45 stupňov. Teda myslela som si to. Lenže raz mi omylom urobili rontgen bez korzetu. Doma som si pozerala papiere a pozerám – 58 stupňov!!! V ten okamih mi do očí vbehli slzy :‘( Vedela som, čo to znamená. V Číži som mala kamarátku po operácii a v takomto stave, v akom som bola momentálne ja, bola už dávno operovaná. A prišlo to. Doktor povedal, nech si zavoláme do ZA alebo BA a vybavíme termín. Chcela som byť operovaná v BA, pretože tam bola aj kamarátka z Číža a dopadla dobre.Keď mi dali termín na 14. 1. 2009 bol september. Zase sa mi z očí pustili potok sĺz, aj keď som vedela, že to raz muselo prísť. Keď mi to však doktor podrobne opísal, dostala som strach. Operáciu som nechcela. Bola som hlúpa, keď som vravela, že ju chcem. Vtedy som nemyslela, že to zájde až tak ďaleko a ja ju budem musieť podstúpiť, ale zvrtlo sa to. Boli už len 2 týždne do operácie a mne sa na Silvestra podarilo ochorieť. Choroba neustupovala aj keď som sa veľmi snažila, lebo ďalšie čakanie na nový termín by ma bolo zabilo. Bohužiaľ iná možnosť nebola a v BA mali voľno až v máji. Museli sme teda skúsiť šťastie v ZA. Doktor mi dal skorší termín, lebo moja krivka bola „zanedbaná“: 63 stupňov. Nový termín bol teda na apríl. „Super“, ďalšie čakanie. Ale najsôr som musela o 2 dni dôjsť na nejaké vyšetrenie, aby vedeli aký prístup zvoliť. Bola som tam 3 dni. Keď už som bola tretí deň celá vytešená, že konečne idem domov, prišiel ŠOK!pokrač.

pokrač… Zavolala mi mama. Vraj tam ostávam, pretože sa uvoľnil termín a v pondelok ma teda zoperujú. V tom momente mi oči zaliali slzy. Bolo to ako v zlom sne! Priam som kričala mame do telefónu, že nechcem aby ma operovali tak skoro! Ale nič to nezmenilo.Pondelok, 16. 2. 2009 ma operovali. Mama tam bola samozrejme so mnou. Operácia vraj prebehla dobre, každý mi ju chválil. Neboli žiadne komplikácie, akurát tak nehorázne bolesti. Zo 63 stupňov na 9 stupňov, čomu už ani nehovorím skolióza. :slight_smile: Po 2 týždňoch som bola opäť doma s mojím novým farebným korzetíkom, avšak všetko som robila ako robot, muslea som byť poriadne opatrná. Dva týždne na to zavolali mame, že mám ísť do kúpeľ. Hneď pondelok 16.3… Vedela som, že to príde, ale netušila som, že to bude už tak skoro! Však som sa ešte nevedela o seba postarať sama a ešte stále som mala bolesti.:frowning: Bola som na mamu poriadne nahnevaná. Ešte aj po príchode do Kováčovej, kde som šla tentokrát, som plakala a kričala na ňu, že ma tu takto necháva!Ale po príchode z kúpeľ som bola na tom omnoho lepšie a to len vďaka úžasným ľuďom ktorých som tam stretla som im veľmi vďačna a strašne my chýbajú… cem byť zase s vami… ale hlavne chcem nech už prejde všetko čo si ešte prežívam… Stále mám strach, čo bude teraz, čo všetko sa tou operáciou zmenilo. Najradšej by som bola, keby bolo všetko ako predtým. Keby som mohla všetko, čo ostatní. Ale nejako mám smolu. Aj keď neviem prečo práve JA… ale viem že niesom jediná :slight_smile:
Teraz som 5 mesiacov po oepracii… bolesti mám furt ne už take ale mám aspoň že som si už odvykla buvat v korzete bo to nešlo :frowning: a etraz este ma to bolieva zmenou počasia ale rpežijem to…kks prečo musím ždy byt ina ako šeci po piatich emsiacoch s ma už každy suepr len aj enm wrr:D to bdue tým ake blbsoti furt stváram a stvárala som aj ked som nemala:D ale na kontrole mi povedali vraj je setko dobre…tak dúfam aj keď si furt necitim ešte hodny kus chrbta:( …ale som rada že som bola v Za a nie v BA:) asi to bol osud :slight_smile: dúfam že už sa to bdue len lepšit:D kokí ale som aa rozpísala ja vim :smiley:
a ešte am mrzí že my nenahrali moju oepráciu o to som ih tak moc prosila!:frowning:

Takže len do toho ak už nemáte inú možnost tak urcite zilina to istí :slight_smile: :-
zatím sa majte:)

ahoj akorad som docital tvoj prispevok ked ti poviem ze mna mali 16.2.09 oopervat len som ochorel ma nezabijes ze??))

Ahoj Ana.Napises mi prosim tvoj mail? Chcem sa nieco opytat.Dakujem

Ahojte ludia a ja som bol na operacii skoliozy v žiline a bolo to tam fakt všetko super od odelenia cez sestričky až po doktorov.Skoliozu som mal 75 stupnou a po operacii mam len 25 stupnou . Tak ludia nebojte sa isť na operaciu do Žiliny nemate sa čoho bať a najlepšie je na tom že tam môže byť aj mamka.


P.S- chcel by som podakovať všetky čo sa podielali na mojej operacii čo sa o mna starali v nemocnici aj pani fyzioterapeutke a hlavne Panovi primarovi a ešte raz Ďakujem

cauko no mam 33

ak ma naozaj zrastene stavce ide o tzv. “vrodenu” skoliozu,ktora sa bude nadalej zhorsovat aj v korzete aj bez neho.

Ahoj Aňa,som zúfalá matka 15 ročnej dcéry, prosím o kontakt na teba potrebujem sa poradiť. Moc ďakujem

šup šup tvoj email hned! zabijat zatial nedjem !:smiley: sa neboj aale!wrrrr :smiley:

aoi :slight_smile: …áno áno tu je ten mail anne_fake@azet.sk pýtaj sa:)

áno mám mail : anne_fake@azet.sk tam kľudne napíšte čo potrebujete rada pomožem … za málo (:

No to by som netvrdil…,mam kamosku,co tam bola s kolenom
(teraz v juli) a akurat vtedy tam bolo dievca ,ktore po operacii chrbtice skoro ochrnulo…,vytrhla sa jej sruba a bola na druhej oper. a potom odpadavalaa to dost dlhhy cas cca mesiac este po op. vraj hooror takze sa nehrnte do toho bezhlavo,pozor na vec-lebo nikto vam tam nepovie ze ano mame aj take komplikacie

zdravím,Adam
ja by som len chcela povedat ze skolioza sa operaciou lieci od 40° .dievca s ktorym som bola v nemocnici na izbe mala pred operaciou 38°.ja nie som ziadny odbornik len som si to prezila preto vam vlastne aj odpovedam.je to tazke ked ma len 6 rokov.myslim si ze na to aky je maly resp. mlady ma dost velke zakrivenie.takze urcite odporucam obratit sa na zilinskych ortopedov. nenechavajte to tak…vravite ze za rok sa mu to zhorislo o 8°.mne taketo zhorsenie trvalo cca mesiac.
treba sa poradit s odbornikmy aby ste potom nemali vycitky ako ja…u mna rozhodovali naozaj tyzdne, dni… a nakoniec som mala v 14 rokoch 95 stupnove zaktrivenie a teraz mam 33. kamaratky ktore su okolo tej 60 maju teaz krasyn 10° co je podla mna uplne perfektne.
Drzim vam palce a hlavne vasmu syncekovi.ak ma ist na operaciu nech je to cim skor lebo meskat zo skoly vo vyssich rocnikoch je dost narocne ( viď -ja )
a est jedna rada.skuste ho naucit aby si vyvynul vztah k cviceniu…ja som ho nemala a je to velmi dolezie.
este raz dovidenia ! :slight_smile: a majte nadej !!

ospravedlnujem sa za gramaticke chyby ktore vznikli nechtiac

Ahojte všetci je mi velmi smutno z toho čo čítam. aj mojej dcére diagnostikovali skoliozu 50stupňov odporučanie len Zilina a operácia . má 12 rokov a život pred sebou rozhodli sme sa pre MBF systém musela a musí cvičit každy den hodinu na mieru šité cviky ale verte neverte jej stav sa za tri mesiace zlepsil o 10 stupnov a to prosím bez operacie!!! nie vždy všetko vyrieši operácia su aj ine spôsoby nemá žiadne problémy nenosí korzet, nemá bolesti vedie plnohodnotný život jej veku atď.Skoda že len lekári nechcú prijet aj iné alternatívy. zdraví Olga

ahojte volam sa Nika mala som 13 rokov ked som sa vybrala na beznu preventivnu prehliadku ,lekarka si nebola najskor ista tak nas poslala k ortopedovi ten len potvrdil jasna skolioza poslal ma do Bratislavy tam mi dali na pol roka korzet nosila som ho asi mesiac bolo to utrpenie a moja chrbtica bola stale krivaa…tak sa mama rozhodla ze prejdeme do ziliny tam povedali ze to je jasny pripad na operaciu …pre mna to bolo hrozne plakala som bola som naštvata na cely svet…ale vedela som ze to je jedina moznost…najskor som isla do nemocnica na 3 dni na nejake vysetrenia stanovisko bolo jasne:zadny pristup 16,februar 2009…ked som sa to dozvedela bol asi 18.november…ja som chcela zomriet stale som si kladla otazku prečo ja??? nevedela som si to vysvetlit…raz asi 25,novembra som prisla zo skoly ked mi rodicia oznamili ze sa posunul termin operacie: 2,decembra bola som nestastna ja som plakala s operaciou som bola zmierena ale netusila som ze to moze prist takto rychlo …teraz som uz 11 mesiacou po operacii a som fit …som stastna a zdrawa nic ma neboli a mozem robit vsetko (kotrmelec som este neskusala):)a vdaka operacii a aj kupelnej liecbe som spoznala supér ludi…a ak by som mohla poradit pri vysokom stupni zakrivenia korzet nie je riesenie je len trapenie

ahojte! Neviem kolko stupnova je moja skolioza teraz,ale ked som mala 15 rokov bola 30 stupnova. Teraz mam 30 rokou a rozmyslam o operacii. Vie niekto ako to chodi v takom starsiom veku? Ci je to viac rizikove,alebo je to v norme? Dakujem za skoru odpoved.

Rizikove je to v kazdom veku,ale operuje sa aj v tvojom veku.Pisem z vlastnej skusenosti,operovali sestru ked mala 31.

ahoj
ja som po operacii uz 10rokov…
zaujalo ma to cvicenie MBF…
chcem sa spytat,ci by som to mohla cvicit aj ja a vlastne ako na to…

diky