Očkovanie proti chrípke

Dali ste sa zaočkovať? Aké máte skúsenosti s vakcínou, pomohla? Naozaj ste neochoreli potom na chrípku? Mali ste niekto nejaké nežiadúce účinky, reakcie? Prosím podelte sa o Vaše skúsenosti.

Len sa dajte zaockovat a skoncite ako moj manzel, do 24-hodin dostal taku reakciu - hotovu chripku, co ho polozila do postele … zdravim zaockovanych.

No … a co na to sam pan lekar/ka? Dat sa zaockovat len tak bez “poucenia”. Nemyslim si vsak, ze ockovanie aj na zaklade toho, co sa stalo tvojmu manzelovi, bude nebezpecim a rizikom - vo vseobecnosti. PS: Tvojmu manzelovi zelam skore uzdravenie.

Sory, ale to je kravina. Protilatky vakcina vytvori za 10-14 dni, pisali minuly tyzden v novinach, takze ak tvoj muz dostal chripku 24 h. po, znamena to, ze sa nakazil uz pred ockovanim - chripka ma tiez nejaku inkubacnu dobu.

Pekne pozdravujem diskutujucich. Chcem sa len kratko spytat, alebo lepsie povedane poradit: Je vhodne a teda aj ucinne sa dat zaockovat v case, ked uz ma nalomila chripka? Alebo da sa este zaockovat aj v inkubacnej dobe? Dakujem.

No celkom zaujimavy a uzitocny postreh milan. Apropo nevies aka je ta inkubacna doba pri chripke? A ake ma sprievodne znaky ako sa prejavuej? Diky.

Najlepsie je dat sa ockovat v case pred prepuknutim epidemie. Telo potrebuje cca. 10 dni na to, aby si vytvorilo protilatky a teda ak neskor sa stretne s virusom, tak sa vie branit. V pripade, ak uz ochorenie prepuklo, alebo pacient je v inkubacnej dobe a vtedy sa poda vakcina - vyvola to vystupnovany priebeh chripky. Ide totizto o to, ze vo vakcine sa podava oslabeny virus a zdrave telo si s nim poradit vie bez problemov (vytvori si protilatky), ale ked je virus uz v tele a vtedy sa este dopichne dalsiy davka aj ked oslabenych virusov, telo to hrozne zatazi a ochorenie prebehne v tazsej forme.

Vo vakcine sa nepodava virus (ani oslabeny). Su v nom nezive antigeny, teda ak slovenski doktori neklamu.

Diky za odpoved kamrátka, apropo, co si ty myslis o vakcinacii? Je dobre a pre cloveka ozaj tou lepsou volbou dat sa zaockovat proti chripke? Mozno skutocne mame malo poznatkov o ockovani, a koniec koncov rada by som poznala /aj ked pomerne anonymny/ akykolvek nazor na ockovanie proti chripke. Dakujem, cau.

Moja dcera ked bola na prvom stupni ZS bola kazdy mesiac chora. Myslim tak v 3. rocniku mohla byt, ked nam alergologicka navrhla, aby sme ju dali zaockovat. Nakolko som bola zufala z jej castych zapalov dych. ciest a angin, vela vymeskanych hodin, a svojej sustavnej OCRky, tak som suhlasila. Od vtedy rapidne klesla jej frekvencia ochoreni a dokonca bola zima, ked v skole mali chripkove prazdniny a ona bola zdrava - pre mna to bolo nieco neuveritelne, ked som si porovnala s obdobim, ked prakticky isla z jednej choroby do druhej. Teraz ma 17 a myslim, ze este ju dam tento rok zaockovat. Uvidim, co odporuci alergologicka - buduci tyzden ide k nej na kontrolu. Moji vse 70 rocni rodicia sa tiez kazdy rok davaju proti chripke ockovat a je to ok. Deti a stari ludia su tie rizikove skupiny, u ktorych je vacsia pravdepodobnost vyskytu komplikácii - zapal prinosovych dutin, priedusiek, alebo pluc. No a u starych ludi chorych na srdiecko skomplikovana chripka moze mat az fatalny koniec. No a co sa tyka ludi v produktivnom veku, tak co ja viem, ja ani manzel sme este nikdy neboli ockovani, ale to neznamena, za to odsudzujem. Neviem, ak dotycny sa dostava bezne v ramci svojej praci do styku so zvysenym poctom chorych (zamestnanci ambulancii vseobec. lekara, pracovnici v lekarnach, ucitelia v skolach, …) tak su vacsmi exponovani virusmi, tak preco sa vedome nebranit ockovanim?

Nikdy by som sa nedala zaočkovať, v rodine už jedného ochrnutého máme, bolo to po očkovaní na chrípku, teraz jeho dcéra dala očkovať dieťa 2 ročné proti kliešťom a už sa lieči na nezhubný nádor príušných žliaz, ked som nechcela očkovať za komunistov svoje deti, tak mi hrozili trestom odňatia slobody, teraz za každé nezaočkovanie je trest 50 tisíc pokuty, spolu by človek mohol zaplatiť aj pol miliona, nie je to o slobodnom rozhodnutí, a to je na tom to najnebezpečnejšie, je to ďaľšia farma loby, nič viac, človek ktorý neochorie na žiadnu chrípku, a neprejde teplotou, tak aj tak práve on umrie na rakovinu, lebo teplota je potrebná, prečistí organizmus, teda ja sa teším, že by som mohla konečne dostať chrípku, už päť rokov som neochorela.

Ochrnuty z ockovania? Preboha to co, doktor zle trafil? Snad to nemohlo byt z vakciny samotnej, aj mne niekedy vravia, ze som nenormalny, ale ze by som sa tesil ako dostanem chripku, taky blazon nie som. Hadam si to nemyslela vazne.

Ockovat by sa mali dat ludia, ktori su bud velmi casto chori, alebo ti co pracuju s ludmi a prichadzaju s nimi denno-denne do styku tj. soferi autobusov, predavacky, uradnici pri styku s verejnostou a pod., inak to vobec nie je potrebne a pri detoch uz vobec, tie maju vlastny obranny mechanizmus.

Ze deti maju vlastny obranny mechanizmus, no dobre som sa pobavila a co dospeli? Ti maju ho maju cudzi? Praveze velmi vela deti je alergikov a to ide ruka v ruke s narusenou imunitou.

Áno, ale imunitu oslabuje práve očkovanie, dieťa ktoré sa narodí, nemá ešte dostatočnú pamäť na baktérie a vírusy, ktoré sú v okolí, preto často reaguje soplíkom, ale to neznamená, že by tento jav mal byť potláčaný, každá dobrá mama vie, že sa má soplík vysať von, aby nestekal, je to práca matky, nie ATB, ani očkovania, , pozrite si link http://www.ockovanie.org/ k očkovaniu, ak niekto má očkovanie proti tetanu, to znamená proti otrave, tak si už nebude musieť umyť otvorenú ranu a poriadne ju vyčistiť? Nie, aj keď bude zaočkovaný, musí si ranu vyčistiť, teda je to o hygiene a vzdelanosti, a dobrej strave, a dobrom pitnom režime, našťastie všetko už sdostupné máme.

Myslela som to veľmi vážne, zavolaj na neurológiu, či je to možné, nie je to o zle podanej vakcíne, ale o reakcii na vakcínu.

K tomu či dostať chrípku alebo nie, človek teplotou spáli viac, ako samotný vírus, teda často ľudia čo nemajú žiadne chrípky, alebo žiadne príznaky ochorenia, nie sú zdraví, ale často majú skryté iné choroby.

Ale detmi nie su len novorodeniatka! Detmi sa chape vek do skoncenia adoleascentneho veku a k tomu vami spominanemu tetanusu: to akoze ranou do tela dostane iba zarodok klostridia tetani? Lebo proti nemu sa ockuje, a ta ockovacia latka neposobi predsa proti inym mikroorganizmom, ktore su v spine a vyvolavaju zapalove reakcie. Ak nemate potrebu sa dat ockovat - prosim, ale to neznamena, ze tak lahkovazne k svojmu zdraviu ma pristupovat kazdy. Poznam jednu pani, ktora zomrela v 90. rokoch na tetanus. Nie je to zbytocna smrt? Len preto, lebo pri praci v zahradke sa skaredo poranila a nebola odborne osetrena a teda ani preockovana. Mate velke resty v informovanosti o ockovani a o fungovani imunitneho systemu ludskeho organizmu, preto je to tu zbytocne s vami rozoberat.

Myslím, že mám dostatok vedomostí o tom, čo chcem a čo nie, teda očkovanie, som proti tomu, na váš názor sa nedá ani hnevať, ani sa nedá s vami diskutovať, na tetanus zomrel skoro aj môj otec, keď ho kopol kohút a trafil rovno žilu, pritom tetanus mal očkovaný dva roky pred tým, nie som proti lekárom, som proti farma loby, ktorá úplne zdehonestovala túto krásnu prácu, môj imunitný systém je zdravý, a keď si myslíte, že jedným očkovaním sa zmení imunita človeka, tak vás ľutujem, pretože prevencia, hygiena, tie sú oveľa dôležitejšie, ako očkovanie, koľko ľudí sa dalo zaočkovať proti chrípke, a ochorelo, koľko detí dostalo očkovanie a ochorelo, moje deti nebrali nikdy ani len ATB, sú dospelé a občas si ľahnú s chrípkou, asi tak jeden krát za dva roky, ale to nie je preto, že neboli očkovaní, ale preto, že ako už aj vy viete, mutácia chrípkového víru je rýchlejšia, ako výroba séra. Je rozdiel, keby ma uštipol môj jedovatý had, tak sérum by mi zachránilo život, ale toto mi život ani nezlepší, ani nezaručí zdravie.

Neviem preco treba mat taku averziu voci farmakolog. firmam. Jasne, ze kedze potrebuju predat svoje pripravky, tak pouziju vsetky marketingove sposoby, ale to neznamena, ze predavaju nejaky “humus”. Vakciny su pustene do “obehu” po niekolkych dlhych rokoch testovania a su registrovane. A este k tej imunite: Ano, podanie vakciny vyvola imunologicku odpoved. Vsak prave to ma za ulohu. A ze sa so mnou neda diskutovat? Preco si to myslite, lebo mam iny nazor ako vy a prave to vam prekaza? (pricom som uz napisala, ze nie som zasadne za ockovanie, ale v urcitych pripadoch samozrejme je lepsie sa chranit). Mate pravdu, uz koncim tuto diskusiu. Ja sa zariadim na zaklade svojich odbornych vedomosti a niekolkorocnych praktickych skusenosti (som zdravotnik) … prajem vsetko dobre a pevne zdravie.