Opatrovateľky v Rakúsku

Diskusné fórum pre opatrovateľky v Rakúsku.

Pre pracovné ponuky a ponuky prepravcov a dane používajte iba nižšie uvedené diskusie:

Agentúry pre opatrovateľky http://www.zzz.sk/?diskusia=46876

Hľadám si prácu ako opatrovateľka v AT http://www.zzz.sk/?diskusia=56693

Opatrovateľky v Rakúsku a daňové priznania http://www.zzz.sk/?diskusia=30403

Katalóg prepravcov http://www.zzz.sk/?katalog=115

Zoznamka opatrovateliek http://www.zzz.sk/?diskusia=121431

Ak vymazávame vaše príspevky, prečítajte si pravidlá diskusného fóra do konca. http://www.zzz.sk/diskusia_pravidla.php

1 Like

Ahoj,
no ja opatrovatelka nie som, ale uz dlhsi cas premyslam nad touto pracou. Mam len par otazok, nemam zdravotnu skolu-mohla by som sa k takejto praci dostat? A potom ako si si vybavila tuto pracu? Agentury sice ponukaju, ale ja im akosi neverim.
Dakujem za odpoved
Prajem pekny den

1 Like

agentúry nielen ponúkajú, ale dávajú vám aj garanciu, že vám nájdu novú rodinu, ak sa nedohodnete, alebo ak starý človek umrie,
Na túto prácu je dobré sa prihlásiť na červený kríž, robia tam za poplatok opatrovateľské kurzy, bez toho sa vonku nedá robiť.

A mozem sa este spytat na plat? ci robite dvojtyzdnove intervaly a ci je to velmi namahava praca. Ja milujem pracu s ludmi, neviem si predstavit ze by som mala sediet niekde zavreta v kancli. Ovladam perfektne nemecky a taliansky, takze aspon s recou by nemal byt problem.
Dakujem

a viete mi odporucit nejaku dobru agenturu?
Dakujem

Ahoj jaja,
ja som nešla do Rakúska cez žiadnu agentúru. Môj bratranec mi sprostredkoval túto prácu, on má zdravotnú strednú školu a 10 rokov pracoval vo Švajčiarsku, Nemecku a Rakúsku v rôznych starobincoch ale aj v rodinách…
Takže za predpokladu že sa vyzná vo fachu a je z rodiny, čo znižuje riziko že by ťa chcel niekto uniesť alebo nútiť robiť niečo iné (!!!), som sa zverila do jeho rúk…
A neľutujem, oplatilo sa.
Neviem o čom hovorí pani Iveta, pretože to vôbec nefunguje na tej báze, že ty si tu musíš porobiť nejaké kurzy a už vôbec nie cez červený kríž.
Ty predsa nejdeš robiť zdravotnú setru.!
Ty si nájdeš rodinu, ktorá hľadá opateru pre jedného človeka, alebo povedzme že je to manželský pár. Tvojou úlohou je postarať sa o to aby tých posledných pár rokov dôstojne dožili. Nakupuješ pre nich, upratuješ im, varíš, dohaduješ im termíny u dokotorov, berieš ich na prechádzky ak je to možné, atď.
Nemusíš mať strednú zdravotnú, pretože ty aj tak nebudeš kvalifikovaná ako zdrav.sestra.
Rakúska legislatíva je veľmi tolerantná voči opatrovateľkám zo Slovenska, Rumunska, Maďarska, pretože, rakúšanka by takéto niečo za 40 euro na deň robiť nešla, ale nám slovenkám sa to oplatí a ešte ako radi to budeme robiť. Hovorím teraz z vlastnej skúsenosti.
Čiže najdôležitejšie je ak už nájdeš takúto rodinu, aby ti aj pomohli s prihlásením a živnosťou.
Vybavenie papierov nie je komplikované, za jeden deň sa prihlásiš a založíš v pohode aj živnosť.
P.S. Veľa šťastia…

Agentúru ti neviem poradiť, ono dnes už zo zákona musí mať opatrovateľka na to živnosť, takže je lepšie naozaj ísť do toho naostro, nájsť rodinu a potom sa prihlásiť na živnostenskom, samozrejme tam v Rakúsku, atď.
Predovšetkým budeš sama sebe pánom a neodvádzaš peniaze agentúre.
Aj keď samozrejme živnostenskému úradu musíš.
Plat, nemôžem ani náhodou zverejniť, to sa ani nikto nemôže hnevať, poviem ti len že som spokojná…
Náročné to je podľa toho či opatruješ človeka s telesným postihnutím, alebo psychickým.
Ja napríklad opatrujem manželov, pričom pán má Alzhaimra, pani schyzofrémiu.
Takže ma dosť psych. vyčerpávajú…

Ahoj Julia,
velmi pekne ti dakujem za info. Ja som ale v Rakusku ani v Nemecku nikdy nebola, nikoho tam ani nepoznam, takze asi problem-najist si sama rodinu.
Prajem pekny den

kto mi vie poradit nejaku serioznu agenturu neužernicku na sprostredkovanie prace v rakusku ako opatrovatelka dakujem za vsetky reakcie

ahoj,aj ja som opatrovatelka v rakusku,na zivnost.momentalne so sa zacala zaoberat danovym priznanim,co nas caka.tvoj napad sa mi velmi paci.kolegyna ali

ahoj,mam živnosť od februára a zatial sa nemôžem sťažovať.vie ma niekto informovať,ako to bude s danovým priznaním?

Ahoj, čo sa daňového týka:
To záleží od toho koľko zarábaš ročne. Do 10000 eur ročne sa nepodáva. To znamená ak si za rok 2008 zarobila menej ako 10000 eur, nemusíš podávať.
Ale o týždeň budem múdrejšia, chcela by som sa osobne zastaviť na živnostenskom u nás v rak. a presne sa spýtať aby som mala istotu. Môžem dať potom ešte vedieť.
Pekný deň prajem

Pozdravujem všetkých čo sa mi zatiaľ ozvali a teším sa že sa naša skupinka rozrastá. Dnes sa mi ozvali ďalšie dve baby.
Naozaj sa veľmi teším.
Pekný deň vám prajem.

Ahojte,
prečítala som si celú diskusiu. Neviem či táto stránka je ešte aktuálna. Velmi ma rozčarovali príspevky. Namiesto toho, aby ste boli - poniektoré - rady, že sa tu dá poradiť si navzájom, tak si nadávate. Mám 52 rokov a som zdravotmá sestra, okrem iného mám vyššie vzdelanie a špecializáciu z onkologie. Prečo to píšem? Pracovala som na ARO odd. mám prax z urgentnej medicíny, špecializovala som sa na onkológiu a po 30 rokoch praxe som sa dopracovala ku 10 400 Sk základného platu. Takže mi je ľúto, že nemôžem svoje skúsenosti uplatniť na Slovensku, ale v obchode Vám za to, že ste obetavá nič nedajú. Aj ja som v AT už 3. rok. Od januára legálne - za to že som tu bola určitý rok nelegálne sa vôbec netrápim, veď som si nadrobila na niekoľko rokov daňových prázdnin. Čo mňa trápi je skôr, že opatrovateľky dostanú živnosť, ale sa ďalej nevzdelávajú, to je chyba. Ani zdravotná sestra nemusí vedieť všetko. Ošetrovateľské postupy sa menia. Ja by som napríklad privitala, takú agentúru, ktorá by aj dovzdelávala opatrovateľky, lebo to nie je len zobrať peniaze, ale o toho človeka sa treba vedieť kvalitne postarať. Agentúra by mala byť ako stavovská organizácia, zaplatím členské a ona ma dovzdelávava a má za mňa aj určitým spôsobom zodpovednosť, veď tu sa robí s ľudmi. Agentúra na Slovensku , opatrovateľka v AT, ved to je choré. Ja nemám skúsenosť s agentúrou, ale asi by som cez ňu ani nešla. Ešte som tam čítala, že vzdelanie nie je rozhodujúce , je! - minimáne 220 hod, cez SČK alebo rakúsky.
Mňa by zaujímolo, čo si sa dozvedela o tom zdanení. Viem, že do 10 000.-Euro sa v AT nepodáva, ale tu kolujú rôzne inf. čo na SK.
Budem rada, ak tu budú len rady, čo a ako a nie nadávky a pod. A ešte ak niekto bude hľadať chyby, nech hľadá, nepísala som to ako diktát . O známku nestojím !!! Čaute a popíšme si navzájom!!! Wilma

Dobrý večer Wilma, absolútne s vami súhlasím. Ja síce nemám zdravotnú školu, ale nakoľko viem, že túto prácu chcem vykonávať ešte minimálne pár rokov, pretože mám k nej vzťah, sama som sa dovzdelávala a ešte sa v podstate vzdelávam stále. Napr. momentálne čítam knihu o komunikácii v ošetrovateľstve. Je určená síce pre zdravotnícky personál, ale príde mi rozhodne zaujímavé vedieť ako sa mám správať k mojim domácim pacientom. Tá kniha je veľmi ľahko a zaujímavo písaná a rozhodne mi pomohla pochopiť určité veci. Beriem to ako začiatok, ak máte tiež nejaký typ na literatúru, pre nás opatrovateľky, sem s ním prosím… Budem sa tešiť že mi niekto skúsenejší poradí. A vy určite máte nejaké lepšie skúsenosti, vzhľadom na vaše vzdelanie. Je úplne jedno že ste pracovali na Slovensku, dá sa to predsa aplikovať aj v zahraničí…

Mila Julia…citujem…momentalne citam knihu o komunikacii v osetrovatelstve…
podla mna by ste si ako prve mali zistit,ked nastupujete do takejto prace-vsetko o "pacientovi"aku ma chorobu a zvlast ak nemate zdravotne vzdelanie…a nie,ked uz to robite par mesiacov tak tu napisete,ze momentalne si citam…

je pekne,ze sa starate,len ma niektore vase prispevky zarazia,pretoze sa medzi sebou “biju”

A ano,sikovna a vzdelana zdravotna sestra nieje na Slovensku vôbec spravne financne ohodnotena…

lenze,zial do zahranicia sa dostanu aj ine “zdravotne sestry” ktore to robia len za peniaze a nemaju ani kuska citu k danej praci…

zelam vam vela uspechov

Tak vidím, že sem zrejme niekto chodí vyslovene len na to, že čaká kedy pošlem nejaký príspevok a potom ma tu napáda. Usudzujem tak z posledných cca 10 príspevkov.
Toto už je ale prípad pre administrátora milá Martina. Ak s tým neprestaneš budem sa tomu musieť trocha povenovať, lebo o takých ludí ako si ty tu nestojím. Myslím že ani druhé baby čo sem písu sa tu nepotrebujú hádať. stále sa dá poprosiť o blokovanie prístupu… Tak sa nad sebou zamysli…

Mila Julia! -ja si to citam stale,a odpovedala som aj na ine prispevky nie len na tie vase.Ved si to precitajte cele.Nemyslim si,ze vas napadam…len mi niektore vase prispevky nesedia-ale urcite to nemyslim v zlom.Citam to od zaciatku,tak preto ak sem napisete ze od jula min.roka ste riadne prihlasena a teraz si zacinate citat knizku ako sa treba k chorym ludom spravat…je to na zamyslenie…
Ja sama som sa starala o postihnute dievca-viem aka je to robota…Skuste si precitat vase reakcie na moje prispevky a potom sa bavme,kto koho napadol.Je to verejna diskusia…zakazat mi nemôzte nic.Je to cisto len môj nazor.A nikdy som vas neurazila alebo nebodaj oslovila nejakym skaredym slovom-to je pod moju uroven.
Trochu zamyslenia…a mimochodom prispievam len do tych tem-ktorym sa rozumiem…Nie vsetci to vsak tak praktizuju…

AHOJTE ! Ja mám otázku trochu iného charakteru. Tiež pracujem ako opatrovateľka v AT, posledný rok užna živnosť. Tým sa stalo,že som si musela začať platiť zdravotnú poisťovňu tam. Od začiatku sa mi to nepáčilo, lebo som vycítila,že s tým budú tu na SK len problémy. Riadne mám vyplnené tlačivá v Apolle poisťovni, zdravotnú kartičku vystavenú,skoro rovnakú ako predtým, len je na nej europsky krúžok. V rak ma ubezpečovali,že nás musia na to ošetriť. No už viacerí lekári vrveli- “tak s týmto preukazom u mňa nepochodíš”, Prosím vás, podeľte sa o svoje skúsenosti a poradte, čo by sa dali robiť. Nie je mi to jedno.Roky som lekára nepotrebovala,chodím len na preventívne povinné vyšetrenia. V nemocnici na SK som si zničila chrbticu a bojím sa,že čoskoro to budem musieť riešiť u lekára,zdeformované stavce na seba nedajú dlho čakať. Na druhej strane vyšetrenie v AT tiež neprichádza do úvahy, lebo tam spadá len akútne ošetrenie. Takže kam sme sa dostali? Do slepej uličky .Je to na zaplakanie.
Prajem vám všetkým pekný deň. Renata

Áno je to tak aj ja mám s tým v KE len zlé skúsenosti ,lebo lekári odmietajú robiť zvlášť faktúry za naše ošetrenie i keď im ich preplatia- konzultovala som to 2x priamo s mojou poisťovňou a potvrdili mi,že lekári sú podľa zákona POVINNÍ nás ošetriť v plnom rozsahu tak ako predtým a ak to niektorý odmietne máme to oznámiť poisťovni.