Operacie chrbtice

Ahoj Marika, prosim ta ako dlho po operacii so zacala cvicit rehabilitacne cviky v lahu na bruchu a nejake to ohybanie chrbta? Kupelna liecba kedy?
Dik za odpoved.

Ahoj marika, prečítala som si tvoj článok a pravdepodobne nemáš zdravotné problémy. ja som bola operovaná na spondylolistézu, stenozu, spondylodéza parcialna arektomia, excízia medzistavcov. platničiek, a to L3 / 4, L4 / 5 L5 / S1. Mala som príšerné bolesti, ktoré človek naozaj musí pretrpiet či chce alebo nechce. je to presne tak ako opisuješ, len ja som bola na JIS-ke 5 dní. ale to sa dá prežit, len teraz po 7. mes po operácii sa cítim ako keby som mala o 20 rokov viac a mám len 45. mam bolesti v pravej strane drieku, trpne mi palec na nohe a priehlavok, nemôžem dlho sediet, stuhnem a nemožem sa vystriet, musím sa podopierat stále rukami ked idem vstat, prechádzky len do hodiny a potom si už musím lahnút na chrbát, leba táto poloha mi vyhovuje naj. domace prace len tak, tak ale musím sa donútit niečo robit. nič mi tak nevadí ako to že tie bolesti pretrvávajú, som unavená a že ma to obmedzuje v mojej práci. som doma už 7 mes. neviem čo bude dalej a ako dalej. preto sa čudujem že si išla po 3 mes. do práce. Samozrejme že robím všetko čo sa dá, cvičím predpís. cviky, kupele, rehab… cítim sa mizerne a to je každý den. dakujem.

Ahoj Marika, mám ten istý problém ako ty, L4-5 protrúzia disku-nález na hranici extrúzie, L5-S1, príšerné bolesti pravej nohy, bederný klb, koleno,
členok, priehlavok, sama vieš nedajú sa tie bolesti ani opísať nedokážem prejsť bez toho aby som si sadla na sekundy pár metrov. Mala si tieto bolesti? Kde ťa prosím operovali? Operovali cez brucho alebo chrbát? Mne tiež hovoria iba operácia, ale sa strašne bojím. Skúšala si aj ozón? Mám 45 a malé 4-ročné dievča, nevládzem sa ani starať. Ak máš chvíľu napíš

Napíš mi do meilu o tvojej operácii, tiež ma operoval, Mudr. Rusnák a stále mám problémy, s ktorými si neviem rady.

Dáška, ja mám tiež problémy po op. chrbtice, som 7. mes po a nič nové len bolesti. asi sa to niekomu podarí a niekomu nie ! citujem moju lekárku ktorá ma chcela poslat do práce po kúpeloch, že by som sa mala cítit lepšie! s radostou by som išla ale nedá sa mi, pohyb ma obmedzuje, spôsobuje mi bolesti, som rada že chodím aspon do obchodu. asi sa to naozaj…

Milá Lucia ja som bol operovaný 25. 6, 2014. Nie je to nijaká velká operácia. Ja ani neviem že by som bol operovaný. Največšia bolest u mna bola štyri dni vydržat ležat, nemáš sa čoho bát jedine toho že sa ti polepší. Operovali ma v Bratislave na Kramaroch a su tam velmi dobrý odborníci a dobrý kolektív lekárov a sestier začo im moc dakujem a drž sa

Dobry den. Boli ste aj v Ruzomberku:

Ahoj, mam 44 rokov a v oktobri 2013 ma operovali (L4 / L5) -herni disci (hemilanectomia) v KOSICIACH v novej nemocnici. V maji 2014 som bol na neurol. klinike s opakovanymi bolestami po operacii a uz ma chceli znovu prelozit na neurochirgiu na dalsiu operciu-mam dalsie platnicky v tahu-artroza aj hypertrofia, a tiez ma boli lava noha od operacie. Ide to od sedacieho svalu do noh… V noci nespim, mam bolesti neznesitelne… neviem co dalej. A neboj, pred operciou ti pichnu naladovku asi do miechy abo zily, nic neucitis. az ked sa preberies tak bude to boliet, DRZIM PALCE… TIBOR

Pri problemoch s chrbticou odporucam na zaklade vlastnej skusenosti (hernia, artroza, osteochondroza, zuzeny miech. kanal, schmorlove uzly) cvicenie SM system, cvici sa denne cca. 10-15min. je naozaj velmi ucinne, treba si len zakupit lano a podlozku, dobra cena aj info je tu, ten pan sam precvicuje aj sm system, vie dobre poradit: http://www.nutrimas.sk/search-engine.htm?q=sm+system&qm=2

Pre BARBORACKA: Ahoj, nie je to pravda, ja mam herniu disci L4 / L5 (v oktobri ma operovali v Kosiciach) , zistili mi teraz na MRI vys. osteochondrozu, artrozu a hypertrofiu… a nic mi nepomaha-infuzie-rehabilitacia, ani kupele, a v maji pred 3 mesiacmi ma chceli operovat znovu (lezal som na neurol. klinike v KE) a chceli ma prelozit na neurochirurgiu-ze vraj musa ma operovat… Mam strach co bude dalej, bolesti neustupuju, beriem tramadol kvapky a len na 2hodky pomozu mi… Neurologicka vravi, ze ked ma zoperuju, ostanem asi na vozicku… AHOJ

Dobrý den, skúšate cvičit dlhodobejšie alebo ako?. ja som na tom tak že som po op. 3 / 4, 4 / 5, 5 / S1 už 10 mesiacov, cvičím ako sa len dá, rehab… ale stále mam problémy. neviem či to cvičenie pomáha všetkým alebo len jednotlivcom. uvidím začnem chodit k fizioterapeutovi a uvidím čo mi povie. ale snažím sa fungovat normálne ale nedá sa. v tomto som poctivá, mam len 45 a nerada by som bola odkázaná na iného. možno to chce len čas a bude lepšie, nerada sa stažujem ale čo máme robit! ?

Dobry den, ja som vyskušal vsetko-infuzie, rehabky, injekcie, dokonca aj kaudalne blokady (do miechy) -to su take velke injekcie a trpnu a bolia vas nohy ako keby vam rezali… To este minuly rok mesiac pred operaciou. Ja som bol v maji na neurolog. klinike v KE, a uz ma chceli prelozit na neurochirurgiu (urobili mi MRI LS chrbtice) a nasli tam dalsie stavce aj ten L4 / L5 znovu nie je v poriadku, ze treba okamzite operovat ale som odmietol ze este nie je tomu rok co som bol operovany… Mam velky strach… V noci nespim, cez den trochu sa mi podari zaspat, neviem sediet ani stat. Ako ste na tom Vy?

Dobrý deň, pri problémoch s chrbticou, krčnou chrbticou, krížami pomáhajú medené produkty. Sú to tričko s medeným pásom, keď je problém s celou chrbticou, medený pás na kríže, ale hlavne medená šatka, ktorá je univerzálna, vždy sa obviaže boľavé miesto. Meď lieči, je proti bolesti, uvoľňuje kŕče svalov okolo stavcov a je to tepelná terápia. Viac info na e-maily.

Tibor, ja každý den cvičím aspon 20 min. ale bolesti mam stále, pri dlhej alebo dlhšej prechádzke to už nezvládam a tahá ma to do jednej strany, neviem prečo a som velmi unavená, porozprávam sa s mojím operatérom, ale dúfam len že nebude treba 2. operácia ani by som sa nedala operovat, je to hrozné! nie každá operácia je jednoduchá, no ja som si vytrpela dostatočne aj pred op. aj po nej. nechápem ludí ktorí toto nevedia pochopit, ved je to obrovský zásach do toho čo vás nosí! i ked je to niekedy malá op. aj tak sa môze opakovat a može to byť este horšie!. musíme sa o seba starat aby sme tak netrpeli.

Dobry vecer, ja som bol na kontrolu u neurologicky vcera, a uz mi povedala ze prognoza nepriazniva… Aj ja chodim von (ale s s 2 Franc. barlickami) ortoped mi dal, aby som nepretazil chrbticu. Ked dlhsie chodim, zacnu ma boliet nohy (viac lavá) lebo lavu stranu mi operovali. Neda sa vydrzat ta bolest noh, nevydrzim ani sediet-raz lezim trochu sadnem aj pri telke a zas lahnem. Minule som pozeral vo svojej izbe telku, a po 2 hodinach nevedel som sa zdvihnut z kresla, tak som plakal… Mama pribehla co sa stalo, ci som neochrnul… Neviem, ale asi to nezvladnem a velmi sa bojim ist na druhu operaciu -vyzera to ze na jesen, aj tak sa tomu nevyhnem. Nespim v noci, otacam sa z jednej strany na druhu a a vtedy ma este viac boli chrbtica ako keby ma rezali… Rano vstavam kolo 9-10 hod. , neviem sa dvihnut ako keby som ochrnul… Co mam robit? Teraz budem musiet na konzilia k neurochirgovi a uz mam velky strach co mi povie (asi ma neminie dalsia operacia)… A vy ste z KOSIC? peky vecer

Dobrý večer, som z MT, Tibor kolko máte rokov a čo sa vám stalo s chrbticou?. ja som mala degeneratívne zmeny na chrbtici ale ani som o tom nevedela až ma raz seklo. no a už nebolo pomoci, len operácia. Tibor na vašom mieste by som súhlasila s operáciou, určite ste na tom velmi zle, aspon podla toho čo opisujete to nevyzerá ružovo. ja no tom nie som až tak zle ako vy. vládzem robit dom. práce a to som rada ked idem ešte na nákup a potom odkicnem! ak sa rozhodnete pre op. prajem len aby to dopadlo lepšie ako tá 1 op. a aby sa to len a len zlepšovalo, lebo viem čo to je prežívat takéto “MUKY” asi tolko. prajem pekný večer.

Dobrý večer Anicka, minuly mesiac som mal 45 rokov. Ja mam tie problemy dlhšie (od roku 1998) , ale dalo sa to cakať… V roku 1999 mi urobili len rtg chrbtice a už tam mi pisali známky osteochondrozy počiatočné. V roku 2000 som bol u ortopedičky, a pichla mi niečo do stredu chrbtice, a už vtedy to všetko začalo (bolesti celej chrbtice, noh, atd… ) Nič mi nepovedala vtedy ked mi pichla tu injekciu, len že mi bude nevolno a ustupi bolesť! Bolo to čím dalej horšie, až kym ma mama nevzala na medicinske centrum v KE (tu byvam) , tam bol vynikajuci ortoped a urobil mi RTG aj MRI chrbtice v roku 2006 a zistil, že sa mi rozpadavaju všetky stavce (osteochondrozis disci L4 / L5, S1… ale že zatiaľ nebolo treba operovať, že ešte je skoro (asi sa bál, lebo som dosť chudučký). Ked som chcel v roku 2009-2010 že dám operovať, nechcel ma poslať na neurochirurgiu (ale som s mamou vedel, že je už zle) tak sme zmenili ortopeda (mamin krajan) od Michaloviec… Ten ma poslal na neurochirurgicku konziliu minuly rok v oktobri a povedal ze podla neho nie je čo čakať, inak budem chodiť po štyroch, tak ma aj zoperovali… Aj tak ešte bude treba dalsiu operaciu ale ešte nie je ani rok od oktobra… Bol som aj na neurol. klinike v máji tento rok a už ma chceli preložiť na neuroch. odd,. poslali ma na oddelenie za neurochirurgom čo dalej… tak som mu povedal že mam obavy aj strach, lebo bude horšie… Tak ešte vydržím do kým sa dá… Aj tak budem musieť ísť znovu o taký mesiac-dva… Pekný večer.

Dobrý den Tibor, určite ste na plnom invalidnom kedže máte dlho takéto velké problémy. ja budem rok v novembri a požiadam si o invalidný, nakolko pracujem v obchode, tam sa to už nedá, tam potrebujem chrbticu zdravú, vela roboty býva vo velkých prevádzkach a to mi nikto tolerovat nebude. Každý kto má problémy s L4 / L5, S1 má velké problémy. ja tiež ale nie až také velké ako vy. mávala som za mladi problémy ale nikto nevedel prečo. na to sú lekári aby vás / nás posielali na odborné vyšetrenia, ak tak neurobia takto do dopadne u väčšiny ludí. poznám veru takých dost a nemusia mat ani úraz, stačí zanedbané z mladosti. ja budem mat v sobotu 45 a k vašim minulomesačným narod. prajem len a len aby sa to zlepšovalo a vela šťastia! Co sa týka kúpelov ako ste na tom, kam chodíte ak chodíte ak vám to dovoluje váš zdrav. stav?. bola som len raz aj to v Pieštanoch po 4. mes po op. ale neurobilo mi to velmi dobre. o 2 týž. idem na kontrolu na neurochirurgiu a uvidím čo mi povie moj lekár. asi tolko. pekný den prajem.

Dobrý večer, Anička", nie som" na inv. doch. , už som žiadal viac rokov dozadu a nič… Ale minulý rok v juli som dal sťažnosť na najvyšší sud (na posudzovanie mojho zdr. stavu) , predtým pred operaciou mi dali 25%, a povedali že zbytočne sa dam operovať že to netreba. Až toho roku v marci som dal znovu žiadosť o inv. doch. -a zistil som že je na najvyššom sude tá sťažnosť z min. roka… Tak čakáme s mamou čo bude… Dnes akurát som bol u mojho neurochirurga, a už povedal že je tam recidíva (presne som to tušil) -tlačí mi niečo na miechu, že bude treba to uvolniť (aj niečo odstrániť) ale nezaručí mi že to dopadne dobre. Tak si mám rozmyslieť do Oktobra, a zavolať aby ma objednal na termín (prijatie)… Ešte k tomu mám tam zápal od operovaneho miesta… A vy máte ísť kedy na operáciu (konzultovať) ? Pekný večer. TIBOR

Pekný večer, ja zatial neviem na čom som, či bude potrebná 2 op. ale bola by som nerada keby mi doktor oznámil že bude potrebná. odmietnem ju. zatial ten moj stav nie je natolko v zlom stave, ale ani v najlepšom. budeme to konzultovat. Ten invalidný by ste už mali dostat ale musíte marodit aspon rok, no ale ked máte stále problémy už som myslela že ho máte. no sme na slovensku!. to ešte neviem čo vybyvím na socialke ja!. lekár mi musí napísat nejakú dobrú správu pre posudkového aby ma uznali aspon na polovicu inak som stratená. Tibor, neviem ako dlho marodujete ale dajte sa operovat aby ste sa tolko netrápil ak máte velké problémy, ak vám to tlačí na nerv je to určite hrozné. lekár vas poslal na CT? alebo na magnetickú, tam by malo byt vidno ako ste na tom. poznám to. je potrebné sa lekára pítat na všetko! ja mám štastie na lekára všetko mi vysvetlil aj pred aj po. A nerozmyšlal ste o zmene lekára, trebárs aj v inom meste, nezistoval ste nič?.