Operačná sestra - štúdium

Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, ako sa stať sestrou na operačnej sále? Chcem sa rekvalifikovať a zaujíma ma nejaké nadstavbové externé štúdium a pod. Ďakujem

Musis absolvovat I. st. VS studia v odbore osetrovatelstvo. Nakolko nemas prax v nemocnici, tak externe nemozes studovat, len dennu formu bakalarskeho studia.

A ja by som mohla robiť sestru na operačnej sale aj v pripade ak nemam zdravotnu školu ale mam maturitu na inej škole a išla by som na VŠ odbor ošetrovatelstvo v dennej forme I.stupeň? Potom by som mohla robiť na operačnej sale?

Ano, po absolvovani bakalarskeho studia.

Dakujem za odpoved. A na tom studiu bakalarskom budem chodit aj na operacky? Aby som videla ako to tam funguje? Alebo nie? A ak by som potom chcela pracovat na operacke, tak ma to tam zaucia?

Studium je vseobecne - teda budes kvalifikovana vseobecna sestra. Zaucia ta az v zamestnani na danom pracovisku.

Tak teraz mam aspon nejaku sancu ak pojdem na to BC. Ja som uz mala za sebou davno inu SS, co zo zdravotnictvom nema nic spolocne a potom som si zmyslela, ze toto by ma bavilo akoze laka ma to. Tak aspon tak, super jak som rada.

Ďakujem, Lesia za odpoveď, len by ma ešte zaujímalo, či je počas štúdia aj nejaká prax v nemocnici, alebo je to len čistá teória?

Samozrejme, ze je aj prakticka vyucba. Aj statnice z praxe.

Karin, píšeš, že máš za sebou “dávno” SŠ. Môžeš mi napísať ako dávno? Lebo aj ja som podobný prípad, vždy ma lekárske prostredie zaujímalo, len som tiež vyštudovala niečo úplne iné. Teraz sa pokúšam “chytiť posledný vlak”, lebo roky bežia. Len mám obavy z Aj, ovládam iba základy, a to mi stačiť asi nebude.:frowning:

No ja AJ neviem vobec, lebo my sme sa ucili iba NJ. Ale snad to nie je potrebne na tej skole. A SS som skoncila asi pred siedmymi rokmi. Takze sedem rokov pracujem. A aj lutujem, ze som neisla na zdravotnu skolu ale to ma napadlo uz neskoro.

No, Ty si na tom veľmi dobre. Ja som po škole 25 rokov! Asi si ťukáš na čelo, že? A na VŠ je už cudzí jazyk (AJ alebo NJ) povinný. Dokonca sa dá zvoliť si odbornú konverzáciu v cudzom jazyku.

Neviem ci je povinny AJ, pozerala som si raz davno rozvrh hodin a neviem, tusim tam bolo, ze AJ uz si nepamatam. Niekedy si prestudujem rozvh hodin a aj keby bol jazyk povinny, tak nevadi skusim a ked mi to nepojde alebo nespravim skusky, tak si poviem aspon som skusila.

Ja si myslím to isté. Skúsim a uvidím. Lebo inak si to budem asi vyčítať do konca života. Keby ma aj prijali na školu, asi to bude dosť ťažké učiť sa a všetko stíhať v mojom veku. Ale som odhodlaná!

Jarmila, ak sa smiem spytat: Planujes dat vypoved v praci a nastupit na denne studium? Co financie, ked nebudes mat prijem?

No, manžel zatial z toho nadšený nie je, ale toho budem riešiť, až keď by ma prijali. V robote by som sa chcela dohodúť na neplatenom voľne aspoň na prvý rok a potom možno na nejaký skrátený úväzok. Ak sa to nebude dať, tak dám asi výpoveď. To budem riešiť, keď to bude aktuálne.

Informovala si sa, ci nahodou nie je limitovany vek uchadzaca o denne studium? Lebo ak si 25 rokov po maturite, nie som si ista, ci v takom veku sa da absolvovat klasicke denne studium, alebo uz len 3. vek. Viem, ze na externe studium vek nie je rozhodujuci, ale treba mat minimalne 3 roky praxe v odbore.

Mile damy, pracovala som na operacnej sale vyse 25 rokov. Je to krasne, ale zaroven velmi narocne, ako psychicky aj fyzicky, zamestnanie. Treba si to ozaj velmi dobre rozmysliet, zazila som vela dievcat, ktore prisli s nadsenim, ale nakoniec to vzdali, nezvladli to. K plnej kvalifikácii sestry na oper. sale je treba prislusne vzdelanie vseobecnej sestry + specializacne studium. Volit si toto povolanie v pokrocilejsom veku preto velmi neodporucam.

To som si overovala, nie je to vekovo obmedzené. Viac by mi vyhovovalo externé štúdium, to je jasné, ale nie je.

Ahoj alebo dobry den. Co na tej praci moze byt narocne fyzicky? Psychicky to chapem, ze treba spravne akoze podavat nastroje, ale fyzicky preco? Ved tam sa nedvihaju pacienti teda aspon ich nedviha operacna sestra ci hej? Alebo aka je napln prace sestry instrumentarky okrem podavania nastrojov? Aj anestezu budem pichat do zily? Dakujem