Operačná sestra - štúdium

Ja si to všetko uvedomujem a uznávam, že je to náročná práca. Viem aj to, že málokto toto moje rozhodnutie pochopí. Ja sa momentálne ešte až taká stará necítim, možno, ak by sa mi to podarilo dosiahnuť, tak tiež zutekám ako veľa mladších dievčat predomnou, ale chela by som to aspoň skúsiť. Ani si neviete predstaviť ako dlho to zvažujem a prehodnocujem z každej strany. A to špecializačné štúdium sa získava kde, lebo som nič také nenašla?

Náročné fyzicky som myslela v tom zmysle, ze operacie niekedy trvaju aj 4 - 6 hodin a treba pri nich stat. Mne osobne robila po rokoch najviac problemy krcna chrbtica, ale aj to je individualne. Sestra pri anesteze je ina specializacia. A specializacne studium sa robi po najmenej 2 rokoch praxe na SZU v Bratislave.

Jeden semester je tam CJ, ale dá sa to zvládnuť v pohode

Aby si sa mohla stať operačnou sestrou musíš mať ukončenú min. SZŠ v odbore zdrav. sestra, min. 3 roky praxe v odbore a tak sa potom dá urobiť špecializácia v odbore operačná sestra.

Limit neexistuje! Moja kolegyňa absolvuje toto štúdium vo svojich 52r. života.

Tak si ma teda potešila, že nie som sama, čo sa rozhodla toto študovať aj vo vyššom veku :slight_smile:

Chcela by som Vás poprosiť o informáciu, mám ukončené štúdium sanitára 1 rok externe, hneď za tým 2 roky zdravotníckeho záchranára externe na vlastnú žiadosť vykonávam prax vo voľných dňoch popri zamestnaní. Mám šancu vyštudovať inštrumentárku? Ak áno, poraďte mi postup a školu. Ďakujem.

Ale zo zdravotnej strednej už sa nekončí ako zdravotná sestra ale ako zdravotnícky asistent. Takže treba ísť na VŠ odbor ošetrovatelstvo aspoň 3 roky a až potom budem zdravotná sestra. Potom tie spomínané 3 roky praxe? Myslela som, že budem môcť hneď po ukončení VŠ ošetrovatelstvo s titulom zdravotná sestra robiť aj na operačke hneď a že ma tam zaučia.

Áno, po zkončení môžeš ísť robiť na operačku. Ale na špecializáciu musíš mať práve prax tie tri roky na sále.

Samozrejme ze ta zaucia, ale casom musis absolvovat specializacne studium: instrumentovanie v operacnej sale.

A ak už budem tie tri roky na operačnej sale tak tu špecializaciu si musim urobiť? Nemožem tam byť na operačke aj bez tej špecializacie? Ak už tam budem zaučena? :slight_smile:

Mám 41 rokov a pred dvomi týždňami som dostala ponuku pracovať na operačnej sále. Predtým som pracovala na chirurgickej ambulancii ako ambulantná sestra. Mám ukončené vysokoškolské vzdelanie, prvý stupeň v odbore ošetrovateľstvo a špecializáciu v chirurgických odboroch. Nastúpila som na operačku spolu s mojou bývalou kolegyňou. Moje prvé dojmy boli hrozné, v duchu som si povedala kde som sa to dostala. Kolegyne boli ku mne veľmi milé, ochotné, všetko mi ukázali, vysvetlili, takže parti a sme v pohode.
Po dvoch týždňoch som prvý krát stála pri operácii a mala som dobrý pocit tak dúfam, že si na túto prácu zvyknem a bude ma napĺňať radosťou a šťastím.

Ahojte, zaujíma ma, že ak niekto robí sestru na operačnej sále, čiže inštrumentárku v nemocnici, ja dám príklad v Ružinovskej nemocnici v BA, alebo inde, že či vlastne pracuje iba pre jedno oddelenie a ide vlastne na operačku iba ak sa robí operácia z jej oddelenia, alebo ide k takej operácii kde ju akurát potrebujú, alebo to ma rozpísane a nezáleží na tom z akého oddelenia sa operácia uskutočňuje? Napr. dve hod. asistuje pri chirurgovi z ortopedického oddelenia, v ten deň alebo na druhý je zase pri operácii z plastickej chirurgie. ? Chcela by som pracovať na operačke, tak ma zaujíma ako to vlastne majú zariadené. Ďakujem.

No veru to je naozaj náročné aj fyzicky, podávať inštrumenty je len minimum práce inštrumentárky, inštrumenty máš v strerilných sitách a tie ti na stolík samé nenaskáču a ani to sito ti na sál nepríde po vlastných, to naozaj nie je len stáť pri stole niekoľko hodín, sústrediť sa niekoľko hodín, počúvať niekedy aj zlostného lekára niekoľko hodín, ale aj starať sa o pacienta, pripravovať operačnú sálu, pripraviť všetky prístroje a aj naozaj niekedy veľmi ťažké operačné sety, robíme často pod RTG v ťažkých RTG zásterách a zase niekoľko hodín, inštrumentárka nie je ako to vyzerá vo filme, skús sa prísť niekedy pozrieť na sálu a potom pochopíš.

Ahoj Maja, ja by som sa velmi rada isla niekedy pozriet na operacnu salu alebo byt aspon raz pri operacii. Ale to sa neda, ak by ma tam len tak pustili, tak idem hned. Aspon by som mala moznost vidiet vsetko “nazivo”.

Súhlasím s Tvojim príspevkom, len chcem ešte dodať, že práca inštrumentárky akokoľvek vzdelanej vo svojom odbore, s mnohoročnou praxou a mimoriadnou šikovnosťou, nie je u nás dostatočne finančne ohodnotená. Preto po úplnom vyťažení na operačnej sále, musí pracovať v pohotovostných službách, na ambulanciách, … všade, kde sa len dá a kde to stihne. Je preťažená, unavená a v konečnom dôsledku vyhorená. Pretože sa potrebuje uživiť, odchádza napriek investícii do svojho vzdelania pracovať ako opatrovateľka mimo Slovenska. Mám gymnázium, nadstavbové štúdium pôr. asit. , špecializáciu inštr… pracujem 35 rokov ako inštrumentárka a zamýšľam sa, či sme pre naše zdravotníctvo ešte potrebné.

Začala som túto diskusiu a píšem sem po dlhšom čase… momentálne som v 3. ročníku Bc. štúdia - odbor Ošetrovateľstvo, počas klinickej praxe som sa dostala niekoľkokrát na op. sálu ako pozorovateľ a moje rozhodnutie robiť inštrumentárku to nezmenilo. Inštrumentárok je nedostatok a preto je celkom reálne, že sa po škole na sálu dostanem. týmto chcem len povedať, že ak človek chce, tak nič nie je nemožné.

Jarmila ak skončiš Bc tak si musiš urobiť ešte nejake študium aby si mohla robiť na op. sale? Alebo už možeš hned?

Na sálu môžem ísť hneď, postupne sa zaúčať a po 3 rokoch praxe si môžem urobiť špecializáciu - Inštrumentovanie na op. sále. Je to trochu nelogické, že najskôr prax a potom štúdium, ale je to tak s každou špecializáciou.

Jarmila a to sa budem tri roky na operačnej sale iba pozerať? Alebo mi dovolia už aj asistovať aj napriek tomu že nemam špecializaciu. To som netušila že až po troch rokoch, divne veď to by sa mohlo už hned po skončeni bc. Ale čo už.
Počkaj a mysliš tri roky praxe hocikde? Alebo tri roky praxe musia byť na operačnej sale?