Osteoporóza

Definícia Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 1994: „Osteoporóza je systémové ochorenie skeletu, definované ako zníženie obsahu kostnej hmoty a narušenie mikroarchitektúry kostného tkaniva, zapríčiňujúce zvýšenú krehkosť, čo vyúsťuje do zvýšeného rizika zlomenín už pri minimálnom úraze“.



Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/1923-osteoporoza

Dobry den, chcela by som apelovat na to, ze aj ked mam v 46 r. tazku osteoporozu, T-skore-2.95, L4-3.80, L3-3.85, L2-2.91, Ll1-1.23. Lekari ma vobec neliecia, nikto mi nevysvetlil co mozem robit a co nie. Dostala som infuziu aclastu a tablety caltrate. Bolesti trvaju, uz asi 7r. vyrazne, 3r. Teraz som na dlhodobej PN, lebo mam klbove a krizove bolesti. Ziadna rehabilitacia, len infuzie a tablety od bolesti, uz neviem ako dalej, vraj na taku osteoporozu sa nevztahuje invalidny dochodok. K tomu mam problemy aj s platnickami, absolvovala som ozon terapiu, ktora mi na chvilu odburala bolesti v nohe. Takze nech lekari nerozpravaju, ze pomahaju ludom, lebo ja mam velmi zle skusenosti, nikto mi neveri, ake mam bolesti a ze nevladzem chodit, dlho stat a vysediet uz vobec. Eva

Osteoporózu mi zistili pri komplikovanej zlomenine zápästia a lakťa. Reparácia ruky si vyžiadala dve operácie s nutnosťou opatriť kosti titanovými dláhami a 9 mesačnú PN.
Hybnosť ruky je obmedzená, hodnoty na denzitométrii boli na niektorých stavcoch až -4, 4. Požiadala som o invalidný dochodok a bola som posúdená na 35 percent, takže nič.
Po dobu dvoch rokov som užívala bonvivu a caltrate s D3, ale na kontrolnom denz. vyšetrení sa zistilo, že hodnoty sa ešte zhoršili. Na L3 až na - 5, 1. Mám zdeformovanú chrbticu, pre obmedzenie pohybových aktivít som pribrala a začala som mať boľavé, stuhnuté nohy. Najmä ráno a potom večer, keď odpadám do postele. Ortopéd ma odoslal na endokrinológiu. Vraj sa mi vápnik z liekov nevstrebáva do kosti, takže uvidím, čo ďalej. Invalidný už ani nemám odvahu pýtať. Ten sa prideľuje iným. Jarmila

pripnem sa k tejto teme aj ja. neviem ci to je nejaky novodoby trend alebo co, ze ludia maju problemy s kostami a nedostatkom vitaminov, ale prisla som si sem po radu. segra ma tieto neprijemnosti a chuda je z toho nestastna ved kto by nebol, len je nieco take co by jej mohlo pomoct posilnit ten stav kosti, nejako ich spevnit alebo ako to povedat. s cim mate skusenosti?

@matrischa tak ludia maju celkovo problem asi so vsetkym, nie len s kostami. taka doba narocna je, viac sa nahlime za vsetkym, neoddychujeme a potom sa mozeme cudovat, vsetkym chorobam ake len mame. a tvoja sestra s tym predpokladam aj bola u lekara, tam jej nieco nepovedali, neporadili co by mohlo pomoct?

ved hej, ale toto je take, ze byt stale v strehu pre istotu aby sa nieco nestalo, chapes :slight_smile: ako ano, bola u lekara, ale ked aj vidim, ake tabletky berie a nemam pocit, ze by jej bud nejako extra pomahali, alebo ze by sa citila lepsie. tak ak je nieco aj ine co by som jej ked tak mohla navrhnut alebo kupit aby uzivala, to by bolo tiez fajn.

A ved taketo nieco sa snad da podchytit nie? Nejake lieky, vitaminy nasadit, aby to nemalo zhorsujuci sa priebeh :slight_smile: S tymto sa vlastne clovek narodi, alebo to sa nejako vyvinie aj vplyvom ja neviem, doby v ktorej zijeme?

myslim ze hej, ved ako ono nic nie je take zle ako to vyzera, ako sa hovori :slight_smile: amikka a ty mas s takym niecim skusenost, poznas nieco co by sa oplatilo nasadit a vyskusat uzivat alebo tak? no ved jasne, su pripady, kde ludia maju problem v tom skorsom veku, nazvime to tak :slight_smile:

@matrischa, teraz uz clovek ani nechce a hold skusenosti su. niekedy, aj ked je to narocna diagnoza nie je na skodu uzivat nieco navyse. co som napriklad ja zaradila je maxi-kalz. mozes si vybrat ci 500ku alebo 1000ku. je to na podporu tvorby vapnika, takze aj na kosti. no ak by taketo nieco chcela vyskusat aj tvoja sestra :slight_smile: ale ako si napisala, uz to davno nie je tak, ze len starsi ludia maju tieto a podobne problemy.

Matrischa vies co nejako extra ani nie. Som myslela, ze na to treba brat len nejake predpisane lieky na tlmenie ci uz bolesti alebo zmiernenie roznych priznakov, tazkosti.
Ninulik a tebe toto pomaha? Citis rozdiel, keby si porovnas pred uzivanim a napriklad pocas?

ninulik a tebe ho niekto odporucil, alebo ako si sa k nemu dostala? a podla coho si potom treba vybrat ci 500ku alebo 1000ku? ale znie to fajn, ako ked je nieco taketo na podporu tak preco nie.
amikka tak vies ako to je, pokial sa da brat nieco navyse, nieco ci uz s vitaminov alebo doplnkov som za :slight_smile:

@matrischa tak vies, ked chodis na kadejake vysetrenia a kontroly a neviem co, tak sa k tebe dostane aj takato informacia :slight_smile: no vies co asi to zalezi od dennej davky, ze kolko ti staci prijimat a podla toho sa rozhodnut :slight_smile:

Inak to je super, ze vlastne si mozes vybrat podla davkovania, ktory by ti viac vyhovoval ci ta 500 alebo rovno 1000. Ono taketo sumive tablety, to je za mna aj velke plus vramci uzivania. Das do vody a vypijes. Ziadne prehltanie velkych tabliet a neviem co vsetko.

@amikka presne tak. a co sa tyka doplnania vapnika, tak si myslim, ze je v principe jedno ci si vyberies najprv 500ku alebo 1000ku asi je podstatne to, ze vobec nieco doplnas do toho tela a snazis sa aby bolo dobre :slight_smile: ty to tiez uzivas?

Ninulik tak najprv som si myslela, ze takyto stav a taketo problemy sa riesia nejakymi predpisanymi liekmi, preto som potom napisala, ze je super, ze sa to da aj takto a este vlastne, ze su to sumive tablety, ze sa clovek netrapi s prehltanim neviem akych velkych.

a vy ste podla coho zistili ze ide o osteoporozu? da sa tomu nejako predchadzat? lebo teda zrejme, zacinam mat aj ja tomu podobne problemy, respektive takto, neviem do kedy je ta unosna miera, ze mam proste nejaku tu zlomeninu, ale da sa to takto na zaciatku este nejako podchytit?

@katmira fuha, to neviem ci takemuto niecomu sa da predchadzat. ako jedine ze by si zacala uzivat nejake vitaminy alebo doplnky, ktore by ti skor pomohli zlepsit stav kosti :slight_smile:

@sabkasabca tak ono je to take aspon u mna, ze som to vsetko nejako neriesila chapes. zle som doskocila, zlomenina, tam som nejaky sport vykonavala a nedopatrenim dalsia. tak mi napadlo, ze to asi nie je dvakrat v poriadku, ze co sa to deje. jednoducho viem, ze asi aj ja som nesikovna ale teda hned zlomenina, mozno mi nieco chyba. a aky vitamin poznas, ze by na to pomohol?

@katmirka tak kludne to mozes mat aj tak, ze ti chyba nieco, co by ti pomohlo posilnit kosti aby boli pevnejsie. predsa len clovek zacne asi viac riesit, tak ako ty, ze ked sa zlomeniny opakuju castejsie. preto ako som pisala vyssie ohladom toho lieku na doplnanie vapnika :slight_smile: to si myslim, ze je fajn :slight_smile: a u lekara si sa nahodou nebola radit, ze preco sa ti to deje takto?

@ninulik a to sa moze aj ako prevencia uzivat, ci az ked ma clovek nejaky ten problem? lebo teda povedala by som skor, ze by bolo lepsie si ho zacat davat, ked ten stav nie je az taky vazny ci?