Osteoporóza

(Admin Zzz.sk) #1

Definícia Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 1994: „Osteoporóza je systémové ochorenie skeletu, definované ako zníženie obsahu kostnej hmoty a narušenie mikroarchitektúry kostného tkaniva, zapríčiňujúce zvýšenú krehkosť, čo vyúsťuje do zvýšeného rizika zlomenín už pri minimálnom úraze“.

Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/1923-osteoporoza

(Eva) #2

Dobry den, chcela by som apelovat na to, ze aj ked mam v 46 r. tazku osteoporozu, T-skore-2.95, L4-3.80, L3-3.85, L2-2.91, Ll1-1.23. Lekari ma vobec neliecia, nikto mi nevysvetlil co mozem robit a co nie. Dostala som infuziu aclastu a tablety caltrate. Bolesti trvaju, uz asi 7r. vyrazne, 3r. Teraz som na dlhodobej PN, lebo mam klbove a krizove bolesti. Ziadna rehabilitacia, len infuzie a tablety od bolesti, uz neviem ako dalej, vraj na taku osteoporozu sa nevztahuje invalidny dochodok. K tomu mam problemy aj s platnickami, absolvovala som ozon terapiu, ktora mi na chvilu odburala bolesti v nohe. Takze nech lekari nerozpravaju, ze pomahaju ludom, lebo ja mam velmi zle skusenosti, nikto mi neveri, ake mam bolesti a ze nevladzem chodit, dlho stat a vysediet uz vobec. Eva

(Jarmila) #3

Osteoporózu mi zistili pri komplikovanej zlomenine zápästia a lakťa. Reparácia ruky si vyžiadala dve operácie s nutnosťou opatriť kosti titanovými dláhami a 9 mesačnú PN.
Hybnosť ruky je obmedzená, hodnoty na denzitométrii boli na niektorých stavcoch až -4, 4. Požiadala som o invalidný dochodok a bola som posúdená na 35 percent, takže nič.
Po dobu dvoch rokov som užívala bonvivu a caltrate s D3, ale na kontrolnom denz. vyšetrení sa zistilo, že hodnoty sa ešte zhoršili. Na L3 až na - 5, 1. Mám zdeformovanú chrbticu, pre obmedzenie pohybových aktivít som pribrala a začala som mať boľavé, stuhnuté nohy. Najmä ráno a potom večer, keď odpadám do postele. Ortopéd ma odoslal na endokrinológiu. Vraj sa mi vápnik z liekov nevstrebáva do kosti, takže uvidím, čo ďalej. Invalidný už ani nemám odvahu pýtať. Ten sa prideľuje iným. Jarmila