Osteoporóza

Definícia Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 1994: „Osteoporóza je systémové ochorenie skeletu, definované ako zníženie obsahu kostnej hmoty a narušenie mikroarchitektúry kostného tkaniva, zapríčiňujúce zvýšenú krehkosť, čo vyúsťuje do zvýšeného rizika zlomenín už pri minimálnom úraze“.

Toto je sprievodná diskusia k pôvodnej téme na https://www.zzz.sk/clanok/1923-osteoporoza

Dobry den, chcela by som apelovat na to, ze aj ked mam v 46 r. tazku osteoporozu, T-skore-2.95, L4-3.80, L3-3.85, L2-2.91, Ll1-1.23. Lekari ma vobec neliecia, nikto mi nevysvetlil co mozem robit a co nie. Dostala som infuziu aclastu a tablety caltrate. Bolesti trvaju, uz asi 7r. vyrazne, 3r. Teraz som na dlhodobej PN, lebo mam klbove a krizove bolesti. Ziadna rehabilitacia, len infuzie a tablety od bolesti, uz neviem ako dalej, vraj na taku osteoporozu sa nevztahuje invalidny dochodok. K tomu mam problemy aj s platnickami, absolvovala som ozon terapiu, ktora mi na chvilu odburala bolesti v nohe. Takze nech lekari nerozpravaju, ze pomahaju ludom, lebo ja mam velmi zle skusenosti, nikto mi neveri, ake mam bolesti a ze nevladzem chodit, dlho stat a vysediet uz vobec. Eva

Osteoporózu mi zistili pri komplikovanej zlomenine zápästia a lakťa. Reparácia ruky si vyžiadala dve operácie s nutnosťou opatriť kosti titanovými dláhami a 9 mesačnú PN.
Hybnosť ruky je obmedzená, hodnoty na denzitométrii boli na niektorých stavcoch až -4, 4. Požiadala som o invalidný dochodok a bola som posúdená na 35 percent, takže nič.
Po dobu dvoch rokov som užívala bonvivu a caltrate s D3, ale na kontrolnom denz. vyšetrení sa zistilo, že hodnoty sa ešte zhoršili. Na L3 až na - 5, 1. Mám zdeformovanú chrbticu, pre obmedzenie pohybových aktivít som pribrala a začala som mať boľavé, stuhnuté nohy. Najmä ráno a potom večer, keď odpadám do postele. Ortopéd ma odoslal na endokrinológiu. Vraj sa mi vápnik z liekov nevstrebáva do kosti, takže uvidím, čo ďalej. Invalidný už ani nemám odvahu pýtať. Ten sa prideľuje iným. Jarmila

pripnem sa k tejto teme aj ja. neviem ci to je nejaky novodoby trend alebo co, ze ludia maju problemy s kostami a nedostatkom vitaminov, ale prisla som si sem po radu. segra ma tieto neprijemnosti a chuda je z toho nestastna ved kto by nebol, len je nieco take co by jej mohlo pomoct posilnit ten stav kosti, nejako ich spevnit alebo ako to povedat. s cim mate skusenosti?

@matrischa tak ludia maju celkovo problem asi so vsetkym, nie len s kostami. taka doba narocna je, viac sa nahlime za vsetkym, neoddychujeme a potom sa mozeme cudovat, vsetkym chorobam ake len mame. a tvoja sestra s tym predpokladam aj bola u lekara, tam jej nieco nepovedali, neporadili co by mohlo pomoct?

ved hej, ale toto je take, ze byt stale v strehu pre istotu aby sa nieco nestalo, chapes :slight_smile: ako ano, bola u lekara, ale ked aj vidim, ake tabletky berie a nemam pocit, ze by jej bud nejako extra pomahali, alebo ze by sa citila lepsie. tak ak je nieco aj ine co by som jej ked tak mohla navrhnut alebo kupit aby uzivala, to by bolo tiez fajn.

A ved taketo nieco sa snad da podchytit nie? Nejake lieky, vitaminy nasadit, aby to nemalo zhorsujuci sa priebeh :slight_smile: S tymto sa vlastne clovek narodi, alebo to sa nejako vyvinie aj vplyvom ja neviem, doby v ktorej zijeme?