Otužovanie

Otužovanie studenou vodou ako spôsob zdravého životného štýlu má veľa prívržencov v Rusku a v severských krajinách, ale aj na Slovensku. Nedávno som videl dokumentárny film z Ruska, kde spomínali práve takýchto ľudí v rôznych vekoch a čítal som aj o Ľadových medveďoch.

Chcem sa spýtať, či na Slovensku niekto z vás pozná aj iné združenia ako Ľadové medvede, alebo či sa nechodíte niekde v skupinkách otužovať plávaním v prírodných vodách, ja som začal tento rok podľa príručky, ktorá je zverejnená na stránke Ľadových medveďov s otužovaním sa v domácom prostredí, ale tento rok by som to chcel posunúť aj smerom k plávaniu v studenej vode.

Takisto ocením, ak niekto zanecháte akékoľvek skúsenosti s otužovaním, prípadne popíšete zdravotné riziká a úspechy, ktoré sa Vám podarilo dosiahnuť.

ja som sa zacala otuzovat koli tomu, ze som chcela zvysit mentalny vykon, citala som o tom niekde na zahranicnych weboch.

ale co je zaujimave, otuzovanim sa da znovu obnovot hnedy tuk, ktory vacsina dospelych nema a vdaka nemu sa chudne - moze to byt az 25kg naviac, hnedy tuk je velmi aktiny v spalovani bieleho tuku koli mnozstvu mitochondrii

pisu napriklad aj tu + nejake studie

vdaka otuzovaniu sa mi znizila vaha, ale okrem toho mentalneho vykonu sa mi velmi zlepsila imunita, vzdy na jesen som bola min 2x chora, teraz nic, aj ked deti chore boli

Moj znamy sa napriklad tiez otuzuje a aj tak ho kazdy rok v zimnych mesiacoch nieco obehne :slight_smile:

viem, ze to je informacia uz spred par rokov. ale nevedela som, ze sa to takto rozlisuje, ze taky a hentaky tuk.

teraz je to riadny boom vsetci pomaly by sa chceli otuzovat :slight_smile: len teda asi okrem mna :smiley:

no veru, s koronou sa viacej ludi zacalo venovat ci uz nejakemu sportu, behaniu a teda aj otuzovaniu. no nie je to podla mna pre kazdeho

Tie ktoré otužujete, tak ako ste začínali? Rovno ste začali chodiť napríklad niekam do potoka alebo do jazera? Či postupne ste sa pripravovali a toto bol taký finálny krok ako keby.

vies co, co som pocula tak kazdemu vyhovuje nieco ine, niektori maju radsej stojate vody, iny kludne sprchu, u mna to bolo tak ze som skusala sprchu a veru ma triaslo riadne :smiley:

napriklad ja mam rada taku mrazivejsiu sprchu, hlavne ked sa proste citim unaveno. no neviem si aj tak predstavit, ze by som sa mala ist niekde macat do nejakej mrazivej vody

Kedy treba zacat aby som vydrzala ist aj v takejto zime?

kedy len chceš podľa mňa. nemusíš začať hneď s ľadovou vodou. keď sa budeš sprchovať, tak si postupne uberaj teplej vody a skús sa oplachovať takou studenšou aspoň pár sekúnd.

no len aj to dokaze byt fest neprijemne zozaciatku :smiley:

treba pri tom aj nejako zhlboka dychat?

No ja by som fučala riadne pri takej ľadovej vode :smiley: Ale myslím si, že sú na to nejaké cvičenia aj čo ťa na to pripravia. Kamoška si kupovala aj nejakú knihu ohľadne otužovania.

hej hej teraz mám pocit, že všetci takú knihu majú doma. ale myslím, že to netreba hrotiť proste keď sa na to niekto necíti, nech neotužuje, to tiež nie je dobré nasilu.

ved otuzovat sa da aj v saune :slight_smile: i ked je pravda ze nie vsetci to aj dodrziavaju, myslim to nasledne sprchovanie v chladnej vode :slight_smile:

Hej presne to je moj pripad :smiley: Saunovat sa to ano, ale studena voda ani panovi :slight_smile:

A kedy je podľa vás lepšie začať s otužovaním? V lete alebo skôr na jeseň?

noo pocula som ze na jesen, ale teda mne aj ked je v lete v horucavach studena voda tak do nej nevleziem.

Dokonca ze niektori to robia aj tak, ze parkrat len sprcha studena a uz idu do jazera :smiley: