Pitva človeka

Myslíte, že nie som normálna, ak som si pozrela na nete pitvu človeka, bolo mi z toho dosť nanič a na druhý deň ma to lákalo znova dopozerať?

Môžeš poslať link? Podľa mňa je to normálne, šak všetci sme zvedaví.

Zadaj si do google “human autopsy” a je to tretia adresa “lab movie of a human autopsy”. Máš dobrý žalúdok? Potom napíš, čo to s tebou urobilo.

Myslim si, ze takto pitva cloveka, ktori su ju pozrie na nete dost vystrasi. Tym, ze to zverejnili teraz vidime priamo, co s nami po smrti bude … no, neviem, neviem.

My za sociku sme na zdravotnej absolvovali pitvu ako 15 rocne studentky. Bol to drastak, ale akosi v tej dobe sme museli byt uz v detstve “zelezne” ladynky. Katka, ak pocas zivota pisomne odmietnes vykonanie pitvy po smrti, tak ju nevykonaju.

Ja som bola 2x na pitve z gympla z prípravky na medicínu a nie je to až také strašné, že ťa to zaujíma, na nete je to blbé preto, lebo nevieš,čo môžeš čakať, naživo je to úplne iné, ten mŕtvy človeka vyzerá ako bábka, je to zvláštne, ale jednoznačne.

Začnem priamo. Myslím si, vlastne je to môj názor, že záujem vidieť pitvu človeka nie je nijak považovaný za úchylku. Pre laika je to niečo nové a nový pohľad na človeka ak ho môže vidieť aj z “opačnej” teda vnútornej strany. Predsa človek po smrti nás môže veľa naučiť. 16 rokov pracujem v tejto oblasti medicíny, takže asi viem o čom píšem.

No keď chcete, už tu chýba iba tá pitva - ponúkam link, kde je pitva - je to video natočené pre štúdijné účely http://video.google.com/videoplay?docid=152760580391486112 - ak niekto máte iné zdroje, kde nie je potrebné registrovať sa, dajte vedieť. Vždy som sa chcel na takom niečom zúčastniť priamo, ale v škole sa to nikdy neorganizovalo.

Ja som to kukal to lab movie FUUUUUUUUJ KKT

Ja som to pozeral, lebo moj svagor je patolog a mam s tym aj take mensie skusenosti.

Je zvedavosť človeka úchylka? Upálime človeka, odsúdime ho za niečo, čomu sa hovorí hlad po nových vedomostiach, poznatkoch? Aj pozerám mnoho vecí na nete, TV, kde sa dá. Veď zvedavosť človeka je daná, inak by sme bývali v jaskyniach, jedli surové mäso a chorých vyhánali. Pekný deň.

Odmietnuť môžeš písomne čokoľvek chceš, záleží na tom, aká situácia je v konkrétnom čase v konkrétnej nemocnici. V ktorejkoľvek fakultnej nemocnici Ti povedia, že Tvoje rozhodnutie budú akceptovať. Lenže potom tam príde 5 medikov ako k nám a čo s nimi? Budú zavadzať a potĺkať sa na oddeleniach? Každý exitus je pitvaný, pretože sa to kdesi musia naučiť. Patológ im na jednom tele ukazuje postup a na paralelnom stole to vykonávajú oni. Pri sťahovaní kože z tváre to mnohí nezvládnu a úprava do stavu, z ktorého by sa príbuzní nepovracali je veľmi zdĺhavá. Pokiaľ si niektorá myslíte, že neviem o čom hovorím, tak si buďte isté, že to viem veľmi dobre.

Ja som na súdnopatologickej pitve bola, boli to dvaja muži. Jeden 40, druhý po 60. Predtým sme pitvali iba zvieratá, tak mi to nič nerobilo. Skôr by som povedala, že to bolo zaujímavé. Pitvu dieťaťa by som však nezvládla.

No su 2 druhy pitvy, pitva anatomicka, to asi popisujes, na tom sa ucia medici anatomicke pomery v tele a na tu treba specialny suhlas, ze clovek daruje telo na studijne ucely, je to cisto dobrovolne, vacsinou su to bezdomovci alebo ludia zlych pomerov, najdu sa ale aj taki, ktori daju svoje tela, aby bolo na com sa ucit. Potom skola zabezpeci pohreb aj dakovnu omsu. Pitva patologicka sa vykonava po smrti na zistenie priciny smrti, nestahuje sa koza z tvare ani nic podobne, medici sa k nej dostanu len ako divaci a aj to velmi malo. Vykonava sa pri nejasnostiach a je to uplne nieco ine ako ta anatomicka. Viem aj ja o com pisem, som cerstvo vyjdena lekarka.

Starala som sa o svoju babičku doma, až posledné tri dni musela byť napojená na prístroj a zomrela v nemocnici vo veku nedož. 82 rokov. Pohreb sme mali teraz v sobotu a tak ako ležala v truhle po pitve to je nehorázne. Truhla plná vody s krvou, tvár zakrvavená, vlasy a uši rovnako. Vlasy zlepené, tak ako vždy dbala o svoj zovňajšok, ešte aj počas jej posledných chvíľ sa dala učesať, tak po smrti ju tak dokaličili, že dnes som si zisťovala ako pre celú našu rodinu vybavíme zákaz pitvy a dokonca aj darovania orgánov. Celé je to nechutné a aj napriek tomu, že telo sa má odovzdať umyté a čisté pohrebnému ústavu, tak to tak nefunguje! Ako potom môžu pohrebné služby s telom narábať a obliekať ho, keď je neumyté, mokré, zakrvavené! Všetko je to nehygienické a nedôstojné.

Ahojte všetci, je mi veľmi ľúto, Janka, čo sa stalo tvojej babičke a chápem o čom hovoríš. Totiž asi pred 3 mesiacmi som nechtiac zablúdila na súdnopatologické oddelenie, proste taký omyl pri hľadaní iného miesta. Šiel odtiaľ hluk a krik, trieskanie kovu a napokon tí ľudia v gumákoch … dotklo sa ma to napriek tomu, že sa to, našťastie netýkalo nikoho z mojich blízkych. Ležali tam dve mŕtvoly, neprikryté, nahé a len čo som nakukla, že čo je vlastne vo vnútri, mala som ich ako na dlani, na ten pohľad nikdy nezabudnem. Nechcem si ani len predstaviť, čo sa deje na stole, po smrti človek stráca svoju hodnotu a nikto nemá záujem brániť jeho dôstojnosť, veď on sa už nebude sťažovať a vlastne priznajme si, ani počas života sa nám ktoviekoľko dôstojnosti a úcty nedostane. Viem, taký pohľad bolí, ale čo s tým? Pre ľúdí na patológií je to bežná rutina, sú suroví, inak bi nedokázali krájať ľudí a vyberať z nich orgány.

Pitva je taka morbidna, ale ma to tu horsiu, ale aj lepsiu stranku. Vdaka pitve vieme o tele viac i ked je to odporne, ako s telom po smrti narabaju, ale koniec koncov, je to uz len telo.

Tak v tomto prípade išlo naozaj o vrcholne otrasný a neúctivý postoj k mŕtvemu človeku. Do truhly by mal ísť nebohý čistý, riadne pozašívaný a upravený - sťažovali ste sa? Ja by som poriadny bordel spravila!

My sme v rámci prednášok z biológie človeka absolvovali súdno-patologickú pitvu. To je tá, kde človeka rozoberú na súčiastky, stiahnú mu kožu z hlavy, rozrežú lebku, vyberú mozog a pod. V škole sme pitvali aj zvieratá, tak sme boli tak trochu zvyknutí. No, podpisovali sme papier, že sa budeme správať pietne a úctivo. V práci toho zriadenca, čo vykonáva “špinavú prácu” (rezanie, strihanie kostí a pod.) som nič pietne ani úctivé nevidela. Ale dalo sa. Iba jeden spolužiak to nezvládol a musel vyjsť

Pracujem ako patologicka a mozem vam potvrdit, ze toto sa nemohlo stat, aby bola od krvi a vody iba ak v pohrebnom ustave, lebo v pitevni to nie je mozne, lebo sa tam dodrziavaju prisne pravidla.