Posudková komisia - invalidný dôchodok

Dobrý deň môj otec ide v stredu na posudkovú komisiu , kde by mali rozhodnúť o invalidnom dôchodku , z dôvodu dlhodobej maródky a podanej žiadosti na soc. poisťovňu. Platil si aj dobrovoľné poistné a poberá za maródku peniaze , doktor mu chce prerušiť maródku z dôvodu , že ide na posudkovú komisiu a mala by byť maródka prerušená .Je to potrebné prerušiť maródku alebo môže ďalej maródovať-jeho stav je vážny, hoci ide k posudkovej komisii ? Alebo si každý robí čo chce ? Ďakujem za radu.

rastislav,ak niekto dlhodobo maroduje a bliži sa to k 1 roku vtedy ,sa rozhoduje o ukončeni marodky alebo posunutie do invalidity,
ja s tym mam osobnu skusenost,kedže som marodovala rok ,a nechcela som ist do invalidneho dochodku ,marodku som ukončila ,aj napriek tomu že mi bol ponuknuty aj čiastočny invalidny dochodok ,nechcela som ist do dochodku ,ved som mala len 28 r. a tak som marodku ukončila
ALE VAS OTEC ak JE važne chory v ZIADNOM PRIPADE NECH MARODKU NEPRERUSUJE!!
AK PRERUSI - TEN INVALIDNY NEDOSTANE !
NA TO ABY CLOVEK -PACIENT A VAZNE CHORY MOHOL IST DO INVALIDITY POTREBUJE MAT A VLASTNE MUSI MAT ROK A VIAC PN
prajem Vam aby ste uspeli v tom našom systeme a na tom našom Slovensku

suhlasim!!! PN moze byt 365 dni - a potom mu automaticky zanika narok na nemocenske davky.

Ale on ešte nie je 365 dní na maródke , ku komisii bol vyzvaný po 300 dňoch , ja len chcem poradiť , že keď si platil dobrovoľné poistné tak prerušením maródky , prestane poberať peniaze . Vraj už boli aj také prípady , kde nemuselo prísť k prerušeniu maródky , z dôvodu posudzovania invalidity .Ďakujem za postrehy všetkým .

Ak si platí dobrovolne poistne, tak si myslim, ze mu bude nadalej vyplacane, aj keby ukoncil PN. Teraz ma byt predvolany na posudkovu komisiu - pre dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav. V ziadnom pripade, nech neukonci PN! Lebo pri posudzovani invalidity plati, ze môze byt uznany za invalidneho, ak pre dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav, nie je schopny vykonavat ziadne povolanie, a pokles schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost (urci posud. komisia) musi byt min. 41% a viac. Tento nepriaznivy zdravotny stav, by mal podla poznatkov lekarskej vedy - trvat min. 365 dni. Takze zalezi od toho,ako ho teraz posudia na posudkovej komisii, kde prehodnotia jeho zdravotny stav.

dobrý ďeň,tiež ma to zaujma ako je to s podaním návrhu na inalitku, či prerušiť PN alebo nie.Lekár mi žiadosť už vypísal,no tvrdí že ak chcem ísť na invalitku,mám ju ukončiť a potom podať.Mne sa to nevidí,mám z onkologie plný návrch na in.dôchodok. tak prečo mám ukončiť maródku. prosím dajťe mi vedieť či ukončil váš otec PN alebo nie.ďakujem a želám veľa zdravia

Dobry den. Ked Som rok PN, ale este nie je kompletne uzavrety zdravotny stav a chcem poziadat o ciastocny ID, musi lekar ukoncit PN? Miera ZTP 50%. Dakujem.

PN ukončiť až po uznaní invalidity, posudkový lekár na to upozorní, čo s PN-kou.

Dobry den! Moj manzel je onkologicky pacient je po dvoch chemoterapiach stale je na PN. Je nezamestnany a chodi na kontroly kazde dva mesiace. V juni bude rok, co je na PN. Ma takyto clovek narok na ciastocny inv. dochodok? Jeho obvodna pani doktorka povedala, ze mal poziadt ked bral chemoterapiu. Viete mi poradit ako to mam riesit. Dakujem

Posudkový lekár nehodnotí stav podľa toho, koľko trvala PN, ale koľko trvá nepriaznivý zdravotný stav. A ten by mal byť viac ako l rok. Hodnotí podľa aktuálneho klinického stavu, ktorý sám vyšetrí, podľa nálezov, ktoré mu dáte k dispozícii a kde je okrem iného udané aj koľko stav trvá a aký má priebeh. A ešte upozornenie. Nie každý, kto je invalidný musí byť aj ZŤP / zdravotne ťažko postihnutý / a naopak. Veľa ľudí “mieša hrušky s jablkami”, ale invalidita a ŤZP sú úplne dve odlišné inštitúcie a sú priznávané podľa dvoch rôznych zákonov.

Dobry den, som 51 r. zena, pracovala som ako opatrovatelka st. ludi. Teraz som bohuzial na marodke. Mam tzv. ochorenie makkych tkaniv - hypermobilita a svalova hypotonia. Som uz 4 x operovana na pruh. Mam osteroartrozu, koxatrozu III stupna a stavce L4, L5 sa mi zacinaju vysuvat. Mam jeste DNU a astmu. Velmi rada mam starych ludi, ale dvihanie mi zacina robit velke problemy. Chcem zmenit pracu za lahsiu. Mam sancu dostat aspon cistocny inv. dochodok? S pozdravom Jarmila

Dobry vecer, bola som na komisii, obodovali ma na 35 bodov a chcem sa spytat ked mam Arteriova hypertenzia 3 ESH-ESC 2003 vysoke P. R. hypertonicka encephalopatia, obezita, vertebrogenny angicky syndrom, strumu deffusa s obrazom DLT v EUF stadiu Diabetes 2 s krcnou chrbticou - ako je to mozne, ze len tolko bodov som dostala? Prosim o radu. Dakujem.

Martina, všetky diagnózy sa prehodnocujú podľa aktuálneho klinického stavu a nie podľa toho, čo si myslí dotyčný - ktorý o posúdenie požiadal. Hodnotí sa len jedno ochorenie, nie všetky. Podľa aktuálne platného zákona neexistuje čiastočný a plný invalidný dôchodok, ale miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, tá musí byť viac ako 41%, aby ste bola uznaná invalidnou. To, čo udávate Vy znamená, že zdravotne postihnutie máte, ale nie ste invalidná, teda neschopná akejkoľvek práce. Opakovane uvediem - nie každý, kto má preukaz ZŤP musí byť aj invalidný a naopak. Ostatné ako v mojom príspevku 26.05.2011 o 16,14 hod.

Dobrý deň, od narodenia trpím vrodenou luxáciou bedrových klbov. Diagnózy IV. stupeň na ľavý kĺb a II. - III. stupeň pravý kĺb. Aká miera postihnutia mi prináleží? Podotýkam, že práce v stoji 8 hodín si vzhľadom k zdravotnému stavu nemôžem dovoliť. Ďakujem za Váš názor.

Dobry vecer, ja mam koxatrozu 3. stupna, idem v oktobri na vymenu bedroveho klbu a som na invalidnom dochodku uz 3 rok a mam polovicny invalidny dochodok, 45 %.

Ďakujem za reakciu. Mňa skôr zaujímalo, či na základe uvedenej diagnózy mám nárok na priznanie 70 %.

Posúvam - prosím, nevie nikto poradiť?

Dobry den, chcela by som sa informovat, ake moznosti mam s cervikalnou dystoniu. Nemozem pisat na pocitaci vo svojom zamestnani, hlavu mam vytocenu doprava a po liecbe botulotoxinom sa stav nelepsi. Dakujem, jana.

Lenže teraz podľa nového zákona, nemusí maródovať rok ako to bolo predtým, záleží na diagnóze a potom na koľko percent bude ohodnotený, musí byť najmenej 42%, aby dostal nejaký dôchodok.

Ja mám presne ten istý prípad, presne tie kĺby mám postihnuté ako ty a poberám dôchodok, už veľa rokov dozadu ho mám a bola som podľa starého zákona ohodnotená na 50%, ale teraz som sa dala prehodnotiť na percentá po novom, takže mala by som dostať viac, ale dá sa to len do konca roka, tak uvidím, keď pôjdem na komisiu.