Pracovná zdravotná služba - ako to obísť?

Dobrý deň. Prosím Vás o vysvetlenie k pracovnej zdravotnej službe, ak niekto bol už na preventívnu prehliadku u svojho lekára a výsledok prehliadky o schopnosti vykonávať danú prácu v administratíve odovzdal na personálne oddelenie, či je potrebné ju absolvovať ešte raz u zmluvného lekára, s ktorým zamestnávateľ podpísal zmluvu. Bude tento úkon duplicitne preplácaný poisťovňou? Ďakujem za odpoveď.

Preventívne prehliadky v súvislosti s prácou hradí zamestnávateľ a nie zdravotná poisťovňa. Osobitný predpis môže preventívku vykonať praktický lekár a nemusí byť členom tímu pracovnej zdravotnej služby. A okrem toho je tu novela z 1 mája 2010, ktorá hovorí: U zamestnancov vykonávajúcich práce zaradené do kategórie 1 a 2 sa vykonávajú lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci len v prípade, ak to ustanovujú osobitné predpisy a môže ich vykonávať aj „všeobecný“ lekár, ktorý nie je súčasťou tímu PZS.

Pan DR Pojak, zaujimave podnety, uznavam Vasu angazovanost. Problem sa ma tyka v sucasntosti, lebo sa mam podrobit povinnej ZP u noveho zamestnavatela u externeho poskytovatela. Pracujem v administrative, nie na rizikovom pracovisku. Poslali mi uz dotaznik, kde chcu okrem citlivych udajov o zdravotnom stave, vediet aj meno obvodneho lekara. Samozrejme svojim podpisom im musim garantovat aj aktualnost a pravost udajov … cize to moze znamenat, ze ked si u obvodneho lekara zistia, ze som nieco presne neuviedla do dotaznika, mozu ma z prace vyhodit? Otazne je, ci mozu kontaktovat lekara a ci tento je opravneny moj zdravotny stav konzultovat s pracovnym lekarom, vedeli by ste poradit, ako sa vyhnut vyplneniu tychto udajov? Myslim, ze ziadny zakon nepredpisuje formu anamnestickeho dotaznika pre ucely vstupnej prehliadky a teda sa domienvam, ze nemusim vsetky osobne udaje uvadzat, to je vo vztahu (zazmluvneneho) tykajuceho sa iba mna a mojho osobneho lekara. Na posudenie mojej pracovnej schopnosti predsa nesluzi meno obvodneho lekara? Iba ak by si chceli nieco overovat, co tu asi je pravdepodobne. Nepaci sa mi, akym sposobom zamestnavatel ‘desifruje’ osobne udaje o zamestnancoch.